Un material despre nepoata Noricai Nicolai, oprit de la difuzare pe TVR

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2008, 18:17 Actualitate | Esenţial


Un material jurnalistic despre presupusele interventii privind angajarea nepoatei senatorului Noricai Nicolai la Autoritatea Nationala a Penitenciarelor a fost oprit de la difuzare in cadrul Jurnalului TVR de miercuri, au declarat pentru HotNews.ro mai multe surse, sub acoperirea anonimatului.

Jurnalista Alina Grigore ne-a confirmat ca s-a ocupat de un astfel de material in cursul zilei de ieri, dar a refuzat sa ofere alte informatii, spunandu-ne sa ne adresam departamentului de comunicare al televiziunii. In cadrul Jurnalului de miercuri seara nu a fost difuzat niciun material pe aceasta tema.

Pana joi la ora 18.00, departamentul nu a raspuns intrebarilor HotNews.ro pe aceasta tema, iar directoarea stirilor de la postul public de televiziune, Madalina Radulescu, s-a rezumat sa spuna ca "nu comentez nimic".

Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, materialul ar fi fost oprit de la difuzare de catre Madalina Radulescu, inainte ca acesta sa fie finalizat si in pofida faptului ca cei mai multi dintre editorii TVR erau de acord cu difuzarea lui, invocand interesul public.

Deoarece nu era finalizat, acelasi material nu ar fi avut pozitia Noricai Nicolai, insa includea atat pozitii ale unor oameni care sustineau implicarea acesteia in presiunile pentru angajarea nepoatei la ANP - despre care a scris HotNews.ro in editia de ieri - cat si dezmintiri in acest sens.

















6353 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce se vede pana pe colina? (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:28)

    Drew Pearson [anonim]

    Clasa Madalinei, care nu degeaba a ucenicit pe la Antene...acolo unde nici o stire nu apare fara aprobare de sus de tot.
    sa traiesti si sa ne infloresti fata tatii! ca maine te vad consilier de imagine la Kremlin!!!
  • 0 (0 voturi)    
    YT (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:35)

    adi [anonim]

    poate ajunge pe youtube :)
    • 0 (0 voturi)    
      Poate (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:50)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui adi

      Sa speram ca te-au auzit cei care sunt in posesia materialului.:)
    • 0 (0 voturi)    
      Corect, este tare (Joi, 10 ianuarie 2008, 22:55)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui adi

      Si eu il astept pe youtube, numai ca a fost cineva mai destept si mai rapid ca mine.
      Imbatrinesc ......
  • 0 (0 voturi)    
    titi (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:51)

    titi [anonim]

    Ce presa mizerabila!
  • +1 (1 vot)    
    pnl=psd=pc=pcr si antena1234=tvr (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:54)

    georgel007 [anonim]

    economia se duce de rapa, coruptia e pe val, cenzura e in floare, o sa ajungem sa regretam psd-ul. asa e in romania de fiecare data cand zicem ca mai rau de atat nu se poate vine cate o guvernare care ne arata ca se poate si mai rau. si apoi vin aia cu mostenirea grea si tot asa. si ei o duc din ce in ce mai bine si tara din ce in ce mai rau. hai romania !!!!
    • +1 (1 vot)    
      hmmm (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:00)

      flo [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      "cenzura e in floare, o sa ajungem sa regretam psd-ul"...Sassu iti spune ceva? propus de psd la shefia tvr....
      • 0 (0 voturi)    
        "Sassu rezolva impasu" (Vineri, 11 ianuarie 2008, 9:14)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui flo

        Acum 10 ani era un foarte slab candidat la Primaria Bucurestiului din partea PD. Acum este un foarte slab director al TVR din partea PSD, PNL, PC, UDMR, PRM.
  • -1 (1 vot)    
    Si cum e cu deontolgia ? (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:57)

    Emigrantul [anonim]

    Si nu vi se pare normal ca sa se difuzeze si pozitia celei incriminate, indiferent daca e sau nu real ce sustineti ??! Credeam ca H.N. nu a preluat "modelul Turcescu ". M-am inselat. Sau asa e " ordenul " de la " domn Profesor " ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu ca m-as astepta sa intelegi asta, (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:11)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Emigrantul

      da' sa stiti, domnu' Antonescu, ca "no comment" este o pozitie valida. Si suficienta pentru a difuza o stire.
  • +3 (3 voturi)    
    Da Youtube (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:58)

    Gelu [anonim]

    Pai uitati-va pe televiziuni. Sa vedeti ce jurnalism la comanda se practica. Te ingretosezi de tot la vederea jivinelor care se dau analisti politici. Youtube sa traiasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai PCR!!! (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:58)

    Spanac Sorin [anonim]

    Ce le mai place romanasilor sa se joace de-a comunismul... vai, vai! Si ce-o mai merita ei pe madam Norica la justitie... Numai asa o gospodina cu aere de valutista poate conduce Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca partidul (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:29)

    Transilvanian man [anonim]

    Stimabililor
    Comunismul a fost o joaca de copii in comparatie cu ANARHIA ,DEZASTRUL,JAFUL care se produc in Romania in acest moment cand cei ce cred ca BANII rezolva totul Conduc.De fapt conduc o tara intreaga spre prapastie .Din pacate ne comportam ca niste oi care sar in prapastie dupa berbecul pnl-ist conducator.Continuu sa cred ca pana la urma mizeria ce se desfasoara in acest moment paradoxal ..e ff buna pt ca asa vom sti care este modul in care le vom da votul in acest an.ORICUM PE MINE PERSONAL NU MA REPEREZINTA ACESTI PARLAMENTARI ACESTI CONDUCATORI ...MI-E RUSINE CA LOCUIESC IN ACEASTA TARA .
  • 0 (0 voturi)    
    youtube, wetube (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:30)

    palinca penala [anonim]

    alooo... tvr .... bagati mah stirea pe youtube, televiziunea necenzurata a romanilor !
  • -8 (8 voturi)    
    inca o manipulare grosiera! (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:52)

    clujean [anonim]

    bey, iar o suciti ca in cazul nepoatei? ancheta Senatului a aratat ca nepoata NU A VOTAT! iar acum e vorba despre oprirea de la difuzare a unui material tintit intru sprijinirea tampeniilor lui basescu! PRESUPUSE interventii nu se difuzeaza pe postul national!!! ce naiba, chiar pretindeti ca toata lumea sa-i faca propaganda paranoicului de la Cotroceni? ia, va dau eu o tema: basescu a zis ca el poate fi imoral, fiindca e ales, dar nu accepta ca un ministru numit sa aiba pete pe moralitate! ce moase-sa pe gheata e asta? cine se crede acest individ? anunt inca o data, solemn, ca daca izbuteste sa ajunga dictator ii voi face o surpriza enorma! lui si celor care-l sustin! panimaiesi?
    • +1 (1 vot)    
      normal (Joi, 10 ianuarie 2008, 20:34)

      adi [anonim] i-a raspuns lui clujean

      ca ancheta senatului nu a aratat!

      Ce sa arate.. ce am vazut cu totii?

      Tu nu vezi cum se batzaia pe scaunul ala. Ca la scoala cand "transcrii" la teza la romana!

      Era cu ochii rotiti in toate partile. Cand a vazut camera a facut pe ea!
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau (Vineri, 11 ianuarie 2008, 12:00)

      ALEX [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Si te asteptai ca ancheta senatului sa descopere ca nepotica a votat? Esti varza frate. Eu unul ma multumesc cu ce-am vazut cu ochii mei (nepotica varand cartela in aparat si butonand pe acolo). Oricum e mai sigur decat ancheta cuibului de hoti si mincinosi ce cu onoare poarta numele de parlamentul Romaniei (intentionat am scris parlamentul cu p mic).
  • +2 (2 voturi)    
    Telejurnal '89 (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:56)

    Don Ciccio [utilizator]

    Incet, dar sigur, metehne ale trecutului ante-decembrist incep a-si face simtita prezenta si la nivelul noii generatii de jurnalisti. Este o problema de caracter, nu de sistem politic. A fost, este si va mai fi.
  • -7 (7 voturi)    
    youtube (Joi, 10 ianuarie 2008, 19:59)

    clujean [anonim]

    astept pe youtube ample reportaje despre : Flota, casa din Mihaileanu, casa cu teren din Herastrau, parcarile din Bucale, privatizarea si sustinerea ALRO Slatina, "Romania nu are nevoie de autostrazi", 300 de miliarde platiti la ordinul lui de Min. Transporturilor unui mafiot "constructor", gazul scump platit la rusi din cauza gurii proaste a presedintelui, etc etc! astea pe cand? vad ca pt nemernicii care-l sustin pe basescu un gest marunt e crima iar o tradare nationala, cum sunt majoritatea celor comise de asa-zisul presedinte, sunt fleacuri! ultima solutie? inc-o revolutie, de data asta pe bune, la finalul careia sa nu mai sufle bot de comunist, criptocomunist, securist si mafiot in tara asta!
  • +3 (3 voturi)    
    TVR e sub comanda politica! (Vineri, 11 ianuarie 2008, 3:34)

    Adrian [anonim]

    Nu cred ca v-am spus un lucru nou;insa aces lucru era mai putin vizibil inainte de aparitia domnului Sassssuuu.

    Exemple:

    1.Episodul cu caseta lui nea Caltabos Remes.Nu putem strica imaginea apopiatilor (PNL-ist)
    2.Decembrie 2007 In cadrul unei emisiuni pe TVR 1 invitat Adrian 7 case , in plina dorinta de afirmare are parte de un sport al publicului de necrezut pentru un infractor(adica lumea aplauda si se maifesta la fiecar prostie pe care o debita).
    3.31 Decembrie 2007.In emisiunea de revelion O data in viata un invitat de seama in plin scandal mediatic i se incearca "repararea imaginii" publice ... da ati nimerit este nimeni altul decat betivul care face accidente cu masina si nu le declara ... Ludovodca Orban.Era prezentat ca salvatorul Romaniei
    4.Ce mai grav mi se pare schimbarea Jurnalul TVR ora 19:00.Il urmaream cu mare placere inainte;acum s-a schimbat.Prezinta stiri doar ca sa aiba ce prezenta politicienii sunt niste ingerashi abuzurile inexistente.


    Cam atat am apucat sa observ cat mai mauit pe la TVR


    PS:HAI CU YOUTUBE-UL!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    JOS CENZURA PE BANII NOSTRI!!! (Vineri, 11 ianuarie 2008, 8:55)

    Ion Buruga [anonim]

    Propun un mars de protest impotriva cenzurii la TVR pe banii nostri.

    mie sila insa in asemenea situatii de lupii moralsiti care nu observa nimic, exact acum, cand este clar ca libertatea noastra de STI este ingradita fara niciun pic de rusine.

    pacat ca au murit in '89 niste oameni nevinovati pentru ca acesti nenorociti sa tina strans butonul dezinformarilor.

    oricum poate-i anunta cineva si pe slunicii de la TVR , ca astazi, nu mai putem ascunde nimic si ca lumea s-a schimbat de atunci - cand li se dicta de la Kremlin cine si cat sa vorbeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    recomand premierului (Vineri, 11 ianuarie 2008, 12:27)

    judex [anonim]

    sa caute printre gunoieri, poate gaseste ministri mai buni, ca oricum aia sunt mai cinstiti.
  • 0 (0 voturi)    
    "mai multe surse"? (Vineri, 11 ianuarie 2008, 15:06)

    A patra putere [anonim]

    "...au declarat pentru HotNews.ro mai multe surse, sub acoperirea anonimatului."

    Campanie imbecila de denigrare comandata de Basescu.

    TVR-ul e foarte posibil sa faca cenzura pe banii nostri, insa Newsin face politica pe banii si influenta lui Basescu si se desfiinteaza ca sursa serioasa de informatie si analiza.

    Ar fi atat de simplu de atacat Norica Nicolai: priviti CV-ul care musteste de incompetenta, cu doctoratele ei in Management la Targoviste University (no offence pentru concitadini) si doctoratul incert in drept penal inceput acum 17 ani (!) si neterminat in veci. Experienta juridica de Procuror comunist, consilier juridic la CAP si multa politichie de campanie.

    Ar fi suficient. Cu toate astea, dam din gura cu surse "sub acoperirea anonimatului".
  • 0 (0 voturi)    
    Youtube (Vineri, 11 ianuarie 2008, 18:06)

    Mitica [anonim]

    Am mare incredere in jurnalistii fara functii de conducere. Ei incearca sa-si faca cat se poate de bine, treaba dar din cauza unor "sefii" incapabili, nu pot sa-si fructifice intr-un fel sau altul, munca. Ca multi alti din cei ce au postat aici, l-e sugerez ziaristilor, sa posteze pe Youtube, articolele ce deranjeaza anumite persoane inclusiv sefi, iar noi, cititorii, sa ne facem sau nu o parere.
    • 0 (0 voturi)    
      hm hm hm (Duminică, 13 ianuarie 2008, 14:06)

      miaunica [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      pana v-o lasa fara youtube asta si sa vezi distractie!
      daca il scot din functie pe toti de pe lista vin sa va rad! mie imi e util pentru alte scopuri. de pilda imi doream niste concerte, niste melodii, acum le am.

      dar nu asta vroiam sa spun. altceva. BA SI CE NE INTERESEAZA PE NOI DOSARU LU AIA? scade pretu la kilowat? scad preturile la alimente? se face metrou gratis? nu. placerea pentru barfa si rascolit. pe al lu nicolai il au astia dar pe al altora NU. manipulare. s-au imbolnavit de bilderberg sindrome si acu au nascut anti televiziuni, mascota youtube.