Iohannis: CSAT a avizat favorabil bugetele pe securitate nationala / Bugetul facut de guvern e prea optimist, supraevaluat

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:14 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a anuntat marti ca CSAT a dat aviz favorabil proiectului de buget pentru institutiile din domeniul securitatii nationale, chiar daca - in afara bugetelor pentru Ministerul Apararii si Ministerul de Interne- toate celelalte bugete pentru institutii din domeniu au scazut cu circa 10%. Iohannis a anuntat ca bugetul alocat pentru Ministerul Apararii e de 2%, asa cum si-a asumat Romania in NATO.

Iohannis a criticat insa proiectul general de buget, caracterizandu-l "problematic, prea optimist si supraevaluat". Presedintele s-a referit la cresterea economica pe care guvernul PSD-ALDE si-a fundamentat o crestere a cheltuielilor de 15% fata de anul trecut.

Reamintim ca marti Consiliul Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) s-a intrunit pentru a aviza bugetele institutiilor din domeniul securitatii nationale.

Declaratiile lui Klaus Iohannis:

  • Am avut pe agenda un singur punct - avizarea bugetelor. E important de stiut ca acest aviz e obligatoriu si, ca atare, dsicutia a fost una aplicat si cu concluzii destul de clare
  • Guvernul a pregatit un proiect de buget pe care vrea sa-l trimita in parlament, pentur asta e nevoie de avizul CSAT.
  • Acest buget mi se pare problematic: o cresterea foarte mare a cheltuielilor. Dupa parerea mea, acest buget e prea optimist, supraevaluat, fara sa existe o explicatie pertinenta pentru aceasta crestere de 15%. Chiar daca consideram ca economia va creste, o crestere atat de mare e greu de realizat
  • In acest context, e cu ata mai greu de realizat de ce bugetele in domeniul securitatii nationale, in unele zone au fost scazute
  • Proiectul prevede o alocare de 2% pentru MApN, ceea ce corespunde cu angajamentele in vigoare. Acest buget trebuie si executat cu folos pentru Romania. E extrem de important ca acesti bani sa fie folositi pentru programe de dotare pe termen lung, care duc la modernizarea dotarii
  • Bugetul pentru Ministerul de Interne e intr-o zona foarte apropiata cu anul trecut, toate celelalte bugete sunt scazute cu circa 10% fata de alocarea de anul trecut. Am analizat toate aceste bugete si in final CSAT a avizat favorabil bugetele pe securitate nationala
  • Guvernul s-a angajat ca la rectificarea bugetara sa vina in completarea acestor sume, acolo unde apar probleme, in special la salarizare
  • Cu aceasta remarca a fost avizat bugetul.
  • Va multumesc








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11782 vizualizari

  • -18 (22 voturi)    
    baiat bun! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:15)

    king david hotel [utilizator]

    Se indoia cineva ca se va opune? Poate cei 1000000000000 de demonstranti....
    • -4 (16 voturi)    
      Lasa-i sa viseze! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:26)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Sunt tineri cei 10000000000 de demonstrati si inca cred ca tot ce zboara se mananca, nu au trecut prin dezamagirile CDR, Alianta DA, PDL. O sa se trezeasca dupa ce Johannis va accepta si legile gratierii, a amnistiei, a abuzului de serviciu si o sa vada ca sunt toti la fel. Dar o sa vina alti tineri noi care nu o sa treaca prin aceasta noua dezamagire...
      • -6 (14 voturi)    
        frumos spus... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:50)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        intotdeauan vor fi tineri care se vor amagi cu politicienii! Eu mi-am terminat portia de speranta cu profesorul cu 6 case din meditatii! Daca cineva spera in el, e treaba lui. Dar eu nu!
      • +5 (11 voturi)    
        stii ceva? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:54)

        Keni [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Esti un prost!
        • -2 (8 voturi)    
          bun argument! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:06)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Keni

          arata claritatea gandirii tale! Sper ca ai votat la 11 decembrie!
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:25)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            nu esti prost.
            esti prost gramada. si tu si prietenul tau mikiduta.
            johanis a trebuit sa dea aviz favorabil pe partea de securitate nationala din buget.
            daca nu ai fi atat de prosteste entuziasmat, ti-ai aduce aminte cand johanis le-a arata cartonasul galben lui grindeanu et co., dupa prima varianta de buget, aia criticata si de dragnea (el insa se suparase ca nu avea servil portofelul burdusit cu cele 30 mld. lei).
            la a doua varianta de buget, luminatul tortionar teleormanean a pus ce trebuia la securitate nationala, astfel incat sa nu-l mai blocheze johanis. cu restul insa face praf, dupa o sa vezi. jaf la drumul mare prin ministerul lui servil, dupa dezincriminarea abuzului cu prejudiciu de pana la 200.000 lei, prin o.u.g.
    • +11 (13 voturi)    
      ?!? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:31)

      oy [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Nu s-a opus, l-a avizat favorabil
      Ori nu ai citit si te-ai grabit sa postezi primul, ca un adevarat postac ori nu te exprimi corect.
      • -6 (10 voturi)    
        vezi dictionarele! (a se indoi=...) (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:52)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui oy

        Ori nu intelegi nuantele limbii, ori, ca un adevarat postac, ataci la persoana/forma/degeaba!
        • +7 (7 voturi)    
          mie imi plac almanahele (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:31)

          oy [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          https://dexonline.ro/definitie/indoi

          Mi-e greu sa iti explic ca aluzia pe care ai incercat sa o faci a iesit aproape invers.

          Voi incerca insa:

          1. "Se indoia cineva ca se va opune?" Traducere: nimeni nu se indoia, era clar ca se va opune.
          Doar ca nu s-a opus, firesc de altfel, daca urmaresti aprobarea bugetelor an de an si ai o oarecare gandire logica. Nu le-a luat toti banii, a ajustat bugetul cu 10%, nu exista un motiv real de a da un aviz negativ.

          2. "Poate cei 1000000000000 de demonstranti...." - aici ti-a iesit o chestie bizara: ai incercat si ai reusit sa-i jignesti pe cei care au participat la protest, ridiculizand numarul mic de participanti (dupa parerea ta si a televiziunilor). In acelasi timp ai asociat ideea ta "CSAT se va opune clar bugetului" cu manifestantii. Nu stiu de unde, nu stiu cum.

          De aici concluzia mea: ori esti postac si vrei sa fii primul care comenteaza, pentru o mai buna vizibilitate, ori nu stapanesti bine limba romana.
          Acum, dupa a doua postare, inclin sa cred ca ambele variante sunt corecte.

          Daca ma insel, fii amabil si tradu ce ai scris in primul mesaj!
          • -2 (6 voturi)    
            mai incearca! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:51)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui oy

            http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=ÎNDOI

            PS.
            Ai omis sa "observi" ca in loc de puncte de suspensie am pus 4 puncte!
        • 0 (0 voturi)    
          nu mai (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:27)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          fa pe inteligentul.
          cu tot nickname-ul tau, ramai tot un pupin de doi bani/postare.
  • 0 (8 voturi)    
    esti hazliu (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:22)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Guvernul s-a angajat ca la rectificarea bugetara sa vina in completarea acestor sume, acolo unde apar probleme, in special la salarizare"

    Pai dom' prezident, io nu mai inteleg nimic.
    E adevarat ca bugetul asta e umflat pina la refuz. E adevarat ca orice om care gindeste isi da seama ca e practic imposibil sa scazi o galeata de taxe si sa cresti incasarile cu 15%. Aici suntem de acord.

    Dar avind in vedere chestiile de mai sus, care crezi ca-s sansele ca rectificarea bugetara sa fie pozitiva?!? La rectificare vor scadea bugetul apararii, ca acolo nu sufera nici pensionarii nici asistatii, si bugetate "binomului". Pe ideea ca dupa legea amnistiei activitatea DNA oricum va fi redusa la 10-20%, iar SRI n-are decit sa moara de foame.
  • -9 (13 voturi)    
    Nimic,nici mac despre scrisoarea adresata (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:57)

    xrogo [utilizator]

    lui Johann de asociatiile judecatorilor privind desecretizarea hotararilor CSAT pentru a vedea poporul cum a fost urmarit si haituit de echipele mixte ilegale SRI-DNA?
  • +8 (8 voturi)    
    2%^ (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:44)

    VictorIlies [anonim]

    Cel mai important element pentru CSAT era procentul de 2% pentru aparare. Asa suntem angajati fata de NATO si e necesar in contextul international.
  • -1 (1 vot)    
    Daca... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 17:52)

    taticutu [utilizator]

    Daca bugetul nu era avizat, era stirea nr. 1 pentru HN si era pusa in fruntea paginii !