Ce prevede proiectul PNL privind masurile alternative de executare a pedepselor privative de liberate, despre care ministrul Justitiei spune ca va fi introdus in pachetul de masuri privind reducerea aglomeratiei din inchisori

de M. Ivascu     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 16:19 Actualitate | Esenţial


 documente
(30 Ian 2017) PDF, 91KB
Proiectul PNL privind masurile alternative de executare a pedepselor privative de libertate, despre care ministrul Justitiei, Florin Iordache, a declarat, luni, ca va fi introdus in pachetul legislativ de masuri privind reducerea aglomerarii din penitenciare, propune inlocuirea pedepsei cu inchisoarea, de pana la 2 ani, cu detentie la domiciliu, prin supravegherea cu bratara electronica, executarea fractionala a pedepsei in zilele de sambata si duminica, intr-un centru special, si masura de executare a pedepsei in echivalent zile de munca in folosul comunitatii.

Ministrul Justiei, Florin Iordache, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa sutinuta la sediul Ministerului Justitiei, ca va introduce in pachetul legislativ privind reducerea aglomerarii din penitenciare masurile propuse de PNL intr-un proiect de lege privind masurile alternative de executare a pedepselor.

Proiectul de lege al PNL privind masurile alternative de executare a pedepselor privative de libertate a fost inregistrat la Senat, la inceputul lunii octombrie, dupa ce in luna august a anului trecut initiativa legislativa a fost prezentata public de catre liberali. Proiectul este semnat de mai multi parlamentari PNL, prima samnatura, pe propunerea legislativa, fiind a fostului presedinte al partidului, Alina Gorghiu.

Liberalii propun patru masuri alternative de executare a pedepsei privative de liberate: executare la domiciliu a pedepsei, cu supraveghere prin bratara electoronica, executarea fractionata a pedepsei privative de libertate in zilele de sambata si duminica, intr-un centru special infiintat pentru aceasta masura de executare; executarea pedepsei in echivalent zile de munca in folosul comunitatii si executarea pedepsei privative de libertate in regim mixt, de echivalent zile de munca in folosul comunitatii si de zile de executare sambata si duminica intr-un centru special infiintat.

De masurile alternative propuse de PNL nu vor beneficia detinutii condamnati pentru savarsirea unor infractiuni cu violenta sau profitand de starea de neputinta fizica sau psihica a victimei, infractiuni de serviciu, pentru infractiuni de coruptie sau cele conexe infractiunilor de coruptie, se arata in proiect. De asemenea, initiativa exclude aplicarea masurilor alternative in cazul recidivistilor.   

Potrivit proiectului de lege, isi vor putea executa pedeapsa la domiciliu, cu supraveghere prin bratara electronica, doar cei cu pedepse de pana la 2 ani de inchisoare cu executare. Celelalte masuri alternative se pot aplica, conform proiectului, doar pentru condamnarile de pana la 3 de ani inchisoare cu executare.

Masura executarii pedepsei prin prestarea de zile de munca in folosul comunitatii presupune echivalarea prin raportul de 2 zile de munca in folosul comunitatii la o zi de detentie. Proiectul specifica ca munca se presteaza "la unitatea sau unitatile desemnate de judecator in regim de 8 ore/zi, indiferend de intervalul orar.".

Parlamentarii semantari ai proiectului precizeaza ca, pentru aplicarea prevederilor legii, este nevoie ca statul roman sa procedeze la redimensionarea sistemului de probatiune, care sa ajunga la aproximativ 5.000 de inspectori de probatiune. In plus, spun initiatorii, este nevoie si de implicarea comunitatilor locale, pentru asigurarea conditiilor de executare a acestor masuri alternative. 

Daca proiectul va trece de Parlament, Ministerul Justitiei are obligatia sa implementeze masurile alternative si adoptarea de normelor metodologice in cel mult 18 luni de la publicarea legii. De asemenea, legea ar urma sa fie pusa in aplicare dupa un an de la publicarea textului in Monitorul Oficial.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3340 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    interesant (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:47)

    Bittick [utilizator]

    Dna Turcan l-a invitat pe dl Iordache la o discutie cu grupurile parlamentare ale PNL... S-a dus?
    • 0 (0 voturi)    
      Dna Turcan (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      RT e politruca infiltrata cu ordin sa distruga PNL, cât a mai rămas după ce l-a dus de râpă cealaltă infiltrată - Gorghiu
  • 0 (0 voturi)    
    Alti hoti (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un partid colcăind de mafioti portocalii si complici de-al lui Fenechiu, Oltean, Vlasoc, Chioariu samd. USL!
  • +3 (5 voturi)    
    oooo, Doamne! (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:18)

    revo [utilizator]

    Asa deci, asta avea sa-i susure la ureche madam Turcan. E bine ca si-au dat arama pe fata.
    Si Mazare, de exemplu, la care domiciliu va executa pedeapsa? In viloaia Clubului Nautic sau in Madagascar?
    Dar Dragnea? In Brazilia sau la conacul lui din Alexandria? Sarmanul de el, nu-l va incurca bratara de la glezna sa joace tenis? Nu cumva l-o electrocuta cand intra in piscina? Vai, dar astea sunt conditii absolut inumane! Trebuie data in judecata la CEDO aceasta cucoana, pt. ca atenteaza la viata maretului conducator.

    In loc sa ceara raspicat alocarea de fonduri pentru extinderea penitenciarelor, scroafa PNL-ista vine cu mangaieri calde si umede si bai cu sampanie la piscina!?

    Da, PNL trebuie sa dispara complet.

    Acum este clar ca batalia este pierduta iar Iohannis a ramas in off-side, este absolut singur in politica, nu-l sustine nimeni, nimeni, nimeni.
    Noapte buna, Romania, si plecati cat mai repede cei care inca sunteti tineri. Asta a fost.
    • 0 (2 voturi)    
      ai citit cu atentie? (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      "De masurile alternative propuse de PNL nu vor beneficia [...], infractiuni de serviciu, pentru infractiuni de coruptie sau cele conexe infractiunilor de coruptie, se arata in proiect. De asemenea, initiativa exclude aplicarea masurilor alternative in cazul recidivistilor."

      Deci, Mazare = coruptie, Dragnea cu bombonica = coruptie + recidivist

      Nu spun ca PNL ar fi un partid virgin, da' nici nu inteleg rostul atitudinii asteia... Ce sens are sa-i injuri pe toti la fel cind unii propun gratiere pentru corupti si dezincriminarea hotiei iar ceilalti propun doar solutii (poate cam timpe) de rezolvare a aglomerarii in puscarii fara eliberarea coruptilor? De ce punem egal intre PSD si PNL cind unii isi voteaza cu ambele miini imunitati in parlament iar ceilalti demisioneaza in secunda 2 dupa inceperea urmariririi penale (Vezi de ex Orban sau Blaga). Tratindu-i la fel nu faci decit sa le arati alora din PNL ca nu se merita sa fii diferit de PSD, ca tot in aceiasi oala esti bagat.
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca n-ai fost atent (Luni, 30 ianuarie 2017, 21:54)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Mai zilele trecute toate incadrarile grave ale Alinei Bica au fost schimbate dintr-un condei, pentru a putea benefiicia si ea de schimbarile care se anunta si care au fost planuite de mult timp.
        Iar dosarul Olgai Vasilescu a fost returnat de Instanta la DNA, pentru refacerea anchetei.
        Ia zi, ce crezi ca va urma in privinta incadrarilor din dosarele musteriilor de pe lista aia lunga?
        Si nu inteleg: nu locuiesti in Romania? De cand a ajuns PNL un partid integru si frecventabil? Este doar o anexa a PSD. Poti sa dai un exemplu in care PNL nu a jucat rol de tradator?
        • 0 (0 voturi)    
          pai ce facem acum? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 10:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Ne transformam in antena3 pe invers?!?
          Daca instanta a decis ceva, ceva-ul ala trebuie respectat. Altfel, devenim tot un fel de antena3 care e ferm convinsa ca dosarul ICA a fost de fapt o facatura numita dosarul telepatia.... Trebuie sa invatam sa respectam deciziile institutiilor judiciare. Eventual daca ceva nu merge bine, sa propunem niste modificari de oridn juridic/administrativ. Da' nu putem spune ca justitia e ticaloasa pentru ca a schimbat incadrarea Alinei Bica. Penste tot in lume intr-un procent din dosare se intimpla chestii din astea.

          Si tocmai, locuiesc in Romania, si vad diferenta dintre PSD si PNL. Am exemplificat-o mai sus. Si e nesanatos sa o minimalizam, pentru ca astfel demobilizam PNL-ul sa se comporte altfel. Daca tot ii consideram fix la fel, de ce sa nu ceara si parlamentarii PNL imunitate parlamentara, de ce sa nu sustina si ei legea gratierii si amnistiei, ca la nivel de individ oricum gindesc cam la fel. De ce sa faca ei eforturi sa fie altfel, daca oricum poporul nu observa diferenta?
  • 0 (0 voturi)    
    Idee GENIALA. Rezolva tot. (Luni, 30 ianuarie 2017, 21:07)

    AlexJ [utilizator]

    Tocmai mi-a venit o idee geniala, care rezolva toate problemele de aglomeratie din puscarii:

    Puscarie la domiciliu,
    1. se face pe baza de cerere, cu bratara.
    2. OBLIGATIVITATEA de a primi in spatiu si alti puscariasi cu bratara, 2 pe camera, in limita spatiului minim recomandat de UE.

    Deci Mazare si cateva zeci de violatori/escroci/borfasi in una din vilele lui.

    Win-Win. Si penalii stau la domiciliu, si oamenii cinstiti nu sunt obligati sa-i suporte pe primii.