Studentii vor calatori gratuit cu trenul incepand de miercuri

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 12:53 Actualitate | Esenţial


Trenuri CFR
Foto: CFR
Studentii de la universitatile de stat, dar si de la cele private acreditate sau autorizate vor beneficia de gratuitate la transportul intern feroviar incepand de miercuri, a declarat luni, pentru Agerpres, secretarul de stat pentru invatamant superior Gigel Paraschiv.

'Este vorba de 464.273 de studenti. Sunt toti studentii beneficiari, nu exista niciun fel de discriminare - daca sunt la universitati de stat sau universitati private. Nu exista niciun fel de discriminare legata de varsta. (...) Singura conditie este ca institutia de invatamant superior sa fie autorizata sau acreditata, deci sa fie recunoscuta de minister. Impactul bugetar este undeva la aproximativ 100 de milioane de lei pe un an. Gratuitatea este valabila pe tot anul calendaristic. Anul universitar incepe la 1 octombrie si se incheie la 30 septembrie anul urmator', a explicat secretarul de stat.

Guvernul a aprobat, la inceputul acestei luni, o ordonanta de urgenta care prevede ca studentii inmatriculati la forma de invatamant cu frecventa, in institutiile de invatamant superior acreditate, beneficiaza de gratuitate la transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10641 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:00)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Va faceti iluzii ca ii cumparati cu d-astea ! (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:07)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai plusati la burse, la locuri de cazare, la cantinele studentesti !

    PS. Va da mana ?

    PPS. Si apropo : pana acum nu puteati face gratuit transportul feroviar pt studenti ?
  • +3 (3 voturi)    
    Scuzati, dar nu inteleg... (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:09)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Citez: "Impactul bugetar este undeva la aproximativ 100 de milioane de lei pe un an"
    Cum ati calculat impactul fratilor:
    Va dau eu raspunsul cel mai bun: Habar nu avet cat o sa coste.
    Pai de unde sa stiti cate calatorii se vor face, pe ce rute si cu ce tip de tren?
    Nu rezulta ca ar exista vreo baza de calcul al impactului.
    Ca de obicei, habar nu avem, dar dam comunicate clare.
    • 0 (2 voturi)    
      Statistica (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:09)

      AntonieGeorge [anonim] i-a raspuns lui SCRAMBLED

      Se calculeaza in functie de numarul de bilete vandute cu reducere de student, anual, pana acum + o marja care reprezinta studentii ce vor calatori mai mult decat pana acum, data fiind gratuitatea.

      Doar pentru ca tu nu stii cum merge statistica, nu inseamna ca nimeni nu stie.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu prea imi plac jignirile... (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:14)

        SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui AntonieGeorge

        Stimate Antonie George,
        observ ca dumneata numesti marja o variabila care nu se incadreaza in nici o statistica, adica te referi la ce se va intampla de acum incolo dat fiind ca studentii pot calatori gratuit. S-ar putea ca marja aia sa fie intre 10% si 1000%. Te-ai gandit?
        Aprecierea dumitale asupra cunostintelor mele de statistica e cam hazardata. As putea si eu sa fac o remarca malitioasa apropo de nivelul dumitale de bun simt...

        Ca incheiere, stii dumneata cum s-a calculat impactul bugetar?Eu ma indoiesc.
        Sau chiar dumneata esti calculiciul (rimeaza cu pacaliciul) din spatele cifrei impactului.
        Era un banc cam asa: Am o scula de ... cm cu marja de eroare intre 10% si 90%...
      • +2 (2 voturi)    
        Si pentru ca m-ai provocat, (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:28)

        SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui AntonieGeorge

        Ai facut dumneata o statistica(din aia adevarata - nu aia cu "am intrebat rudele mele, studenti") din care sa rezulte cu cat creste numarul de calatorii in anul 2017 daca se da gratuitate? Nu mai amintesc de distanta si tipul de tren(ca daca e gratuit se pot alege si alte destinatii iar tipul de tren nu mai conteaza). Nu mai amintesc ca la 450.000 de studenti ar trebui ca esantionul sa aiba o marime rezonabila (<b>asta s-o calculezi dumneata, ca zici ca te pricepi</b>)
        Si, sa stii de la mine, trebuie sa tii cont ca <b>in mod sigur vor fi si multi alti studenti doritori de calatorii in conditiile noi(de gratuitate)</b>
        Daca nu faceai aluzia la ce stiu eu in domeniul statistic, te lasam sa ai ultima replica.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred ca e o idee buna (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:02)

    MirelaOprea1 [anonim]

    Cred ca gratuitatile trebuie cumva justificate, nu doar date asa, de dragul de a le da. Studentii aveau deja reduceri pe baza de cupoane, asa ca nu vad de ce ar avea gratuitate. Da, pentru un student care vine cu dovezi ca nu are resurse financiare sau ca este orfan, sunt de acord.
    Adica, sa fi introdus unele categorii de persoane (cu dizabilitati, in situatie de handicap etc.) care fie sa beneficieze de gratuitate fie de o reducere substantiala, este de bun simt.
    Dar acestei masuri nu ii vad un rost cu adevarat util.
  • 0 (0 voturi)    
    BIne!!!! Atunci sa vina Duminca in Capitala (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:55)

    ..13 [utilizator]

    Cand protestul continua!!!!

    Sa protesteze impotriva pomenilor pe banii astora!!!
    Dragi studenti va astept duminica urmatoare sa va alaturati protestelor incepute - fiecare dintre Dvs. conteaza!!!!

    Va astept!
    Multumesc - asa facem tara mai puternica si mai aproape de valorile europene si internationale!