Florin Iordache anunta ca face un tur al penitenciarelor: Am fost la Jilava, maine probabil o sa ma duc la Rahova, la Ploiesti, la Giurgiu

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 18:45 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Florin Iordache, a facut joi o vizita neanuntata, de o ora si jumatate, la Penitenciarul Jilava, el declarand pentru News.ro ca vineri va merge, probabil, si la penitenciarele Rahova, Ploiesti si Giurgiu, ca sa vada conditiile de detentie si sa analizeze ce este de facut pentru a avea o situatie normala in penitenciare.

Potrivit unor surse din cadrul Administratiei Nationale a Penitenciarelor (ANP), Florin Iordache a ajuns joi, in jurul orei 12.00, la Penitenciarul Jilava, fiind insotit de directorul ANP, Marius Vulpe.

Cei doi au ramas in penitenciar aproximativ o ora si jumatate, vizita fiind una neanuntata.

"Am fost astazi (joi, n.r.) la Jilava, maine probabil o sa ma duc la Rahova, la Poiesti, probabil la Giurgiu... Vreau sa vad conditiile de detentie, relationarea detinutilor cu conducerile penitenciarelor. Vedem ce ar trebui facut pentru o situatie normala in penitenciare", a declarat Florin Iordache, pentru News.ro.

Vizita ministrului Justitiei la Penitenciarul Jilava vine in contextul in care Iordache a anuntat ca luni va organiza o dezbatere publica privind proiectele de ordonanta de urgenta care vizeaza gratierea unor pedepse si modificarile aduse codurilor penale.

Consiliul Superior al Magistraturii, reunit in plen, in absenta lui Florin Iordache, a dat, miercuri, aviz negativ proiectelor de ordonanta de urgenta privind gratierea si modificarile codurilor penale. Avizul dat de CSM este unul consultativ.

Proiectul de ordonanta de urgenta promovat de Ministerul Justitiei prevede gratierea integrala a pedepselor de pana la cinci ani precum si jumatate din pedeapsa femeilor gravide, a celor care au in intretinere copii sub cinci ani, a celor cu varste de peste 60 de ani si a celor cu boli incurabile in faze terminale.

Prevederile nu se aplica recidivistilor, nici celor care s-au sustras executarii pedepsei si nici celor care comit infractiuni dupa data de 18 ianuarie 2017. Proiectul prevede ca OUG intra in vigoare in 18 februarie 2017.

Proiectul de OUG care modifica prevederi din Codul Penal si din Codul de Procedura Penala ia in calcul pagubele materiale mai mari de 200.000 de lei in cazul abuzului in serviciu, reducand de la 7 la 3 ani de detentie nivelul maxim al pedepsei si eliminand sanctiunea cu interdictia privind ocuparea unei functii publice.

In ceea ce priveste conflictul de interese, printre cei mentionati ca beneficiari ai folosului patrimonial de pe urma faptei comise de functionarul public nu se vor mai regasi si cei cu care acesta a avut raporturi de munca in ultimii cinci ani. Denunturile vor fi valabile doar daca sunt facute in termen de sase luni de la data comiterii faptei reclamate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2093 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:49)

    tenere [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Bine face... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 13:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      ... i-a dat ordin Pașa de Deliorman - ia vezi, băi jordace, o celulă mai meseriașă, că nu se știe dacă rămân liber sau mă-ncelulez.....
  • +16 (16 voturi)    
    vezi poate ramai (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:57)

    mavis [anonim]

    pe acolo. Nu avem nevoie de tine
    • +6 (6 voturi)    
      Exact, sa nu mai cheltuim (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      cu procese, cercetari, recursuri. In acelasi timp slugile infractorului condamnat definitiv Dragnea vad ca fantele de Alexandria ii lasa balta la greu - eu nu am stiut de legea gratierii, nu eram in tara - si s-ar putea sa plateasca ei oalele sparte in final.
  • +14 (14 voturi)    
    Sa-si aleaga viitoarea locatie... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:02)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...cred...sa stie unde-si face resedinta...
  • +11 (11 voturi)    
    sa.. (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:05)

    Andrei B [anonim]

    isi alege unul ca.... cine stie...
  • +9 (9 voturi)    
    Nu mai bine ramanea acolo? (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:05)

    UnDude [utilizator]

    "Vedem ce ar trebui facut pentru o situatie normala in penitenciare" ? Nu e perna lui Felix suficient de moale sau ce?
  • +11 (11 voturi)    
    Privilegiul sau, ca ministru (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:05)

    CezarN [utilizator]

    Cu acest privilegiu al sau, ca ministru de justitie, as putea fi de acord, anume sa aiba dreptul sa-si aleaga unde sa fie incarcerat(stie el de ce).
    Sa viziteze, domnul Iordache, toate penitenciarele tarii, dar sa stea macar un an, doi, in fiecare.
  • +12 (12 voturi)    
    Just, domnule ministru! (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:06)

    eek [utilizator]

    Si eu sunt de acord ca viitorii condamnati de rang inalt sa-si aleaga singuri locatia ispasirii sentintei in prealabil ;)
    Sunt de acord sa fie un drept al demnitarului!
  • +13 (13 voturi)    
    Dupa ca termini turul, (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:06)

    John M. [utilizator]

    spune-ne in care te-ai hotarat sa ramai...
  • +11 (11 voturi)    
    mai bine ai ramane acolo (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:06)

    Goya [utilizator]

    e un loc mai potrivit pentru tine tinand cont de prestatia mizerabila de coada de topor pentru distrugerea a ceea ce s-a facut bun in tara asta
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:07)

    jaoju [utilizator]

    poate ramane acolo
  • +8 (8 voturi)    
    si... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:08)

    liviu_ [utilizator]

    un tur ai scolilor si spitalelor te-ai gandit sa faci?!

    sunt tare curios cat mai are, dupa declaratiile astea care dovedesc clar ca psd e mai interesat de penali decat de oameni, psd in alegeri.... daca are peste 40% trebuie sa emigram repede, pana nu se ia prostia!
  • +9 (9 voturi)    
    s (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:10)

    mihai_mi [utilizator]

    Nu mai bine ramai dumneata acolo?
  • +8 (8 voturi)    
    agent imobiliar (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:19)

    Acasa [utilizator]

    Nea Florica esti agent imobiliar pentru restul gastii sau iti alegi unde o sa te cazezi?
  • +8 (8 voturi)    
    Corect, o face preventiv sa-i raporteze ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:19)

    za-k [utilizator]

    lu' Dr.Agnea la ce penitenciar sa aplice :)
  • +9 (9 voturi)    
    Cazare? (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:20)

    Trantorul [utilizator]

    Te interesezi unde sunt cele mai bune conditii de cazare pentru ce urmeaza?
  • +10 (10 voturi)    
    baga mare boss (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:26)

    middle_brick [utilizator]

    ca poate in curând o sa trebuiască sa il vizitezi pe sefu' tau Dragnea la brutărie si nu stii unde va fi cazat.
  • +10 (10 voturi)    
    Foarte bine...macar un an de ai sta pe la fiecare (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:31)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    ...
  • +8 (8 voturi)    
    condamnatii canta "Sa vina Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:35)

    __alex__ [utilizator]

    Si sa ramana..."
  • +8 (8 voturi)    
    Ramai acolo (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:37)

    Maniu [utilizator]

    ca e locul tau.
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:43)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Ramai cu bine (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:51)

    ViorelG [utilizator]

    Pai poate ramai p-acolo
  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea : "Jordache, fa-te ca muncesti !" (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Iordache : "Nu ajunge sefu' , ca e astia cu ochii pe noi. Si e cu zecile de mii. Am belit-o sefu' , iti spun eu c-am belito!"
  • +10 (10 voturi)    
    Un loc bun de "cazare"pt.strutzo camila Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:53)

    Plagarus [utilizator]

    O sa-l informeze pe seful penal,unde se pot executa mai usor cele doua pedepse contopite ?
    • +3 (3 voturi)    
      uite ca eu nu m-am prins ca e vorba de o vizita (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      exploratorie !

      Ai dracului pesedisti, nimic nu lasa astia la voia intamplarii.
  • +8 (8 voturi)    
    Succes! (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:55)

    tddrg [utilizator]

    Asa tata! Te-a trimis Dragnea sa-i cauti o celula mai curatica? Vezi sa nu o alegi pe aia cu peretii zgariati cu cuiul: "Bombo a fost aici"...
  • +6 (6 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:09)

    brita [utilizator]

    nu renunta la "justificarea" ordonantei cu pricina... cauta mai abitir ca inainte. jalnic.
  • +6 (6 voturi)    
    Ar fi logic (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:14)

    CalinVasilescu [anonim]

    ...ca banii PSD-ului sa fie folositi pentru imbunatatirea conditiilor din toate penitenciarele ca se devina superioare celor din ansamblul UE. Ar fi o investitie pe termen lung de care ar beneficia un mare numar de fruntasi ai PSD! Stiu ei bine de ce...
    In plus, poate ca in viitorul apropiat, condamnati din alte tari UE vor solicita sa fie transferati in penitenciare din Romania, caz in care statul roman ar stabili tarife si taxe pe care le-ar folosi pentru a creste bugetul necesar ajutoarelor sociale. A win-win combination!! Ha!
  • +5 (5 voturi)    
    previziune (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:17)

    SergiuL [utilizator]

    Dupa ce incheie acest tur al penitenciarelor din Romania, prezic ca domnul ministru va declara luni ceva de genul:

    "Eu am vrut sa renunt la cele doua ordonante, avand in vedere scandalul de proportii pe care acestea le-au produs in randul intregii societati, dar si a tuturor partenerilor nostril internationali.

    DAR, dupa ce am vazut conditiile inumane in care sunt incarcerati concetatenii nostril, oameni simpli care poate ca au gresit in viata, poate saracia i-a impins in pacat, s.a.m.d., nu am putut eu, CA OM, sa stiu ca puteam sa ii ajut dar nu am facut-o ca sa nu supar cativa corporatisti.

    Asadar, cu riscul de a atrage un nou val de controversa si scandal ASUPRA MEA, imi asum personal adoptarea acestor initiative in care eu cred pana la final.

    Eu personal, nimeni altcineva nu este responsabil de aceasta decizie, deci orice critica sau impact negativ doresc sa revina asupra mea, si nu asupra PARTIDULUI care m-a pus in aceasta functie."
  • +7 (7 voturi)    
    Poti sa ramai definitiv intr-un penintenciar... (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:18)

    Irina25 [utilizator]

    ...in cel care-ti place mai mult!
  • +8 (8 voturi)    
    Poate iti gasesti locul (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:07)

    dezamagitul [utilizator]

    Vizitand toate penitenciarele poate ramaii undeva vreo cativa ani borfasule ,acolo tie locul . Esti un delator care ti-ai cumparat doctoratele si alte titluri . Tu te pricepi la toate ba la finante , ba la justitie maine poimaine te pune la sanatate. Esti o o coda de topor care executa orinele stapanului fara nici o judecata fiindca nu o ai esti un robot stricat .
    • +6 (6 voturi)    
      hopa...stie el ceva.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:07)

      BubuTodo1 [anonim] i-a raspuns lui dezamagitul

      Probabil ii "aranjeaza" celula lui sefu, ca imediat o sa o ia in primire. Alta graba nu "vad... :)
  • +5 (5 voturi)    
    Rahat de om (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:37)

    bogdanrech [utilizator]

    Să facă un drum al spitalelor! Acolo unde mor oamenii că n-au medicamente, acolo unde mor bebelușii ca spitalul nu e întreținut cu deceniile! Să meargă să vizeteze secțiile de arși unde au murit cei din Colectiv infectați cu bacterii sau să meargă să vadă rănile oamenilor pline cu larve.... Ce să mai.. el e preocupat de puful în care stau hoții, criminalii și violatorii și alte scursuri ale societății..
  • +2 (2 voturi)    
    De ce tur?? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:24)

    Tritonul [utilizator]

    De ce sa faca un tur? Sa mearga in unul si sa ramana acolo, unde-i e locul. Pe viata!