Seful comisiei de control SRI: Inainte de a fi deputat, Sebastian Ghita era pentru SRI persoana cu "informatii de interes pentru securitatea nationala"

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 25 ianuarie 2017, 20:18 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: Agerpres
Presedintele Comisiei de control al SRI, Adrian Tutuianu, a declarat miercuri ca Sebastian Ghita a participat la evenimente ale Serviciului Roman de Informatii in ultimii patru ani ca membru al acestei comisii, iar in perioada 2010-2012 a fost considerat de SRI o persoana cu "informatii de interes" pentru securitatea nationala.

Adrian Tutuianu a fost intrebat de presa, dupa sedinta din comisia SRI la care a fost audiat Eduard Hellvig, in ce calitate a participat Sebastian Ghita la intalnirile SRI.

"Pentru perioada 2012 - 2016 raspunsul este simplu: a fost membru al comisiei parlamentare de control al SRI si a participat si la activitati publice si la activitati care au fost mai putin publice, activitati care privesc calitatea sa de membru (al Comisiei SRI - n.r.) (...). Raspunsul este urmatorul: nu a fost ofiter acoperit si un argument adus de comisia interna a SRI este legat si de juramantul pe care l-a depus in 2012", a spus Tutuianu, citat de News.ro.

In ceea ce priveste perioada 2010-2012, respectiv de la primele intalniri la momentul la care a devenit deputat, membru al Comisiei, Tutuianu a citit un raspuns oficial al SRI: "A fost prezent in calitate de persoana care avea informatii de interes pentru securitatea nationala", a declarat Tutuianu.


Citeste mai multe despre   


















12725 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    adica (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 20:48)

    Blackball [utilizator]

    o cartita ��
    • +18 (24 voturi)    
      Ghita a ajuns in comisia SRI ca deputat PSD (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 21:29)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      PSD l-a pus pe Ghita in comisia SRI ca doar nu s-a pus singur ....la fel si pe listele partidului
      • +4 (4 voturi)    
        Ghita face orice sa ramana cu banii retelei! (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:04)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Dupa ce si-a transferat interesele de la reteaua SRI la reteaua politica *(psd pru...) Ghita urmareste doar sa ramana cu bugetele devalizarilor IT.

        Sunt sigur ca Sebi va trada pe oricine pentru a ramane cu banii... chiar si pe Victor!
        • +1 (1 vot)    
          persoana cu informatii de interes (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:01)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          a se citi "turnator la securitate"
    • +19 (23 voturi)    
      adica o carpa de sters pantofi de generali SRI (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 22:03)

      BossuPSD [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      Ghita si-a inceput cariera ca gainar de drept comun, fiind introdus de mama lui, Maria, in biroul lui Emil C, primarul Ploiestiului. Gruparea criminala astfel formata, a delapidat primaria pe achizitii IT la preturi umflate.
      Intrebarea normala este: de ce s-ar inhaita SRI cu un gainar? Raspunsul este ca au fost acoperiti de un general al carui nume va fi dezvaluit in curand (te salut, stiu ca citesti asta, abia astept sa incepi sa ma cauti ca sa fii deconspirat), dovada ca se accepta mita si in SRI. Acesta si-a folosit o intreaga retea de influenta interna (denumita "ramura PSD") pentru a facilita protejarea lui Sebi ca si persoana cu acces la informatii clasificate, vaca lui de muls, asta pentru a il feri de anchete si cercetari, era un soi de imunitate. Multi din apropiatii lui, care l-au turnat de l-au rupt, l-au clasificat drept un om lipsit de scrupule si extrem de tupeist, merge dupa principiul "ori la bal ori la spital". Ghita e doar marioneta, sa asteptam si papusarul.
      • +1 (7 voturi)    
        Carpa asta asa bine i-a sters pantofii (Joi, 26 ianuarie 2017, 0:47)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui BossuPSD

        lui Coldea,ca l-a demis din SRI,asta da carpa!
      • +3 (3 voturi)    
        Poti sa-i spui si "interfata" (Joi, 26 ianuarie 2017, 7:48)

        Ardiles [anonim] i-a raspuns lui BossuPSD

        sau "portofel" cum era el alintat de fapt de unii prieteni.
  • +21 (23 voturi)    
    Ii creesteau in copaci informatiile! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 21:02)

    dezamagitul [utilizator]

    Daca nu a fost acoperit de unde avea informatii pentru sri ,poate le culegea din copaci sau avea vreun izvor prin gradina unde ii ducea si ii filma pe sefii de la servicii. Oricum borfasul este recunoscut de turnator chiar de catre serviciu. Imi vine sa rad de nu ma mai pot opri cu scuza ca a depus juramantul , un specimen ca el nu-si recunoaste nici mama daca este in interesul lui dar un juramant depus , ma intreb oare a depus juramantul pe biblie sau pe biblia hotilor si pungasilor .
  • +12 (14 voturi)    
    In limbaj popular... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 21:22)

    stiuca [utilizator]

    era un TURNATOR. Dar s-a aliat cu alte capete sece si au facut avere! Reteta Romaneasca. Curat autentica, ca doar si sufletelelelor aveau nevoie de "mancare" la BMW i8 si relaxare pe insule!...Ca a naibii de grea viata in Romania! Pe cine mama vulturului incercati sa prostiti voi? Pe cei care muncesc la bunastarea poporului Român? Sau pe prostii care traiesc din ajutoare sociale? Ca sa fim intelesi!
  • +14 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 21:27)

    Evq [utilizator]

    Căpățână ăsta sper să putrezească în închisoare.
  • +12 (16 voturi)    
    Ce informatii putea oferi de fapt Ghita ? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 22:02)

    W. [utilizator]

    Pai si acum ce facem ? La RTV s-a construit mitul ca Ghita denunta securistii din sistem. Asa ingana Ciutacu in fiecare seara. Acum sa descoperim (oficial) ca de fapt si Ghita era "securist" ? Pai si atunci de fapt cine cu cine lupta ?

    Suntem cu totii curiosi cum de era Ghita persoana de interes pentru securitatea nationala. Ca firmele controlate de el (XOR, Teamnet, etc) implementau chestii pe la stat. Deci nu era nevoie sa strecoare cod specific in aplicatiile lor. La stat, SRI nu are nici o bariera. Daca vor date, totul de ofera/duplica/replica/etc fara comentarii. Si atunci de fapt de informatii avea Ghita ??
    • 0 (0 voturi)    
      informatii din interiorul psd (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:03)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui W.

      era amic cu ponta, care ponta avea sa preia putereain psd. securitatea a plantat preventiv un om langa ponta.
      cu siguranta sunt plantati si langa dragnea, langa turcan, langa busoi, langa blaga
  • +3 (5 voturi)    
    clar.. (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 22:47)

    FA [utilizator]

    Clar e ofiter acoperit:), si prin firmele lui care sifonau statul se finanta si SRI.
  • +6 (8 voturi)    
    Si daca (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 22:55)

    batmanss [utilizator]

    Ghita nu va fi gasit niciodata ? Poate însemna ca a fost eliminat din joc pt ca guița prea mult ?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai nici nu-i cautat (Joi, 26 ianuarie 2017, 7:51)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui batmanss

      ca se stie unde este. Au mai fost cazuri similare...
  • +9 (9 voturi)    
    Organe (Joi, 26 ianuarie 2017, 1:11)

    satanae [utilizator]

    Astia ne iau de timpiti, dar asa si sintem. Trebuie sa fii decerebrat de-a dreptul sa crezi ca Ghita putea sa participe la intilnirile conducerii SRI daca nu era dintre ei, mai ales inainte de 2012. La fel de imbecil trebuie sa fii ca sa crezi ca toata stabimea din cadrul organelor isi petrecea concediile cu familia lui Ghita daca asta nu era unul dintre ei, sau ca asta participa si la intilniri cu rezidentul CIA de pe meleagurile noastre doar asa, ca persoana de interes. Este cit se poate de clar ca e unul dintre ei si ca firma lui era pusculita cu bani negri a organelor - de altfel, in declaratia lui de avere, spune ca din toti banii lui, vreo 90 de milioane de euro ii are dati cu imprumut unui prieten - al dracu prieten mai sint si organele astea!
    Cel mai mult imi place insa argumentul organelor ca e asa cum spun ele - doar Ghita a depus juramint in 2012 ca nu e ofiter, asa ca sigur nu e! Pur si simplu, nu mai au nici un pic de jena, sau sint asa de cretini incit nu stiu nici macar sa minta cu mai mult bun simt.
  • +6 (6 voturi)    
    What ??? (Joi, 26 ianuarie 2017, 1:48)

    DawBiness [utilizator]

    Am primit un whatsapp de la Codruț Marta ne transmite ca Sebi e cu el așa ca putem răsufla ușurați ...
  • +1 (1 vot)    
    haha (Joi, 26 ianuarie 2017, 6:16)

    toxx [utilizator]

    maradonistul asta avea informatii despre siguranta nationala ? ce informatii avea, ce hackeri o sa dea un flood catre site-urile ministerelor cu 'ping -f' ? ca dublu agent cia/fsb/mosad/bnd nu are fata si nici nu cred ca e.

    astia chiar ne prostesc pe fata...
  • +3 (5 voturi)    
    postacii sovietici alo!? (Joi, 26 ianuarie 2017, 8:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai ce facem fetelor , impartim solda? soarele e sus pe cer si nici o postare cu : " da macar era patriot" "da macar lumea avea locuri de munca" da a facut blocuri "si asa mai departe sa va dau contu sa-mi varsati si mie doua ruble?
    • 0 (0 voturi)    
      lasa ca avem IP-ul daca e sa-ti bagam (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:39)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      ceva in cont. :)
  • +1 (1 vot)    
    Incepe spalarea cadavrului (Joi, 26 ianuarie 2017, 8:43)

    Cataleya [utilizator]

    Cat de pretioase au putut fi acele "informatii" ne putem da seama din simplul fapt ca, la 20 si ceva de ani, acest Guita isi permitea sa-si imprumute un amic cu 90 milioane de euro. De acolo ar trebui sa plecati cu explicatiile, dle Tutuianu
  • 0 (2 voturi)    
    hai , ca asa va trebuie... (Joi, 26 ianuarie 2017, 8:50)

    astronaut [utilizator]

    ''ati bagat sarpele in san s-acum va este frica sa va puneti mana pe corp ca va musca '', comportamentul ''ghita'', este exact comportamentul ''capitalistului securist'' promovat de ''marele bubos'', care n-are mama , n-are tata ci numai interese !!
  • 0 (2 voturi)    
    hai , ca asa va trebuie... (Joi, 26 ianuarie 2017, 8:50)

    astronaut [utilizator]

    ''ati bagat sarpele in san s-acum va este frica sa va puneti mana pe corp ca va musca '', comportamentul ''ghita'', este exact comportamentul ''capitalistului securist'' promovat de ''marele bubos'', care n-are mama , n-are tata ci numai interese !!
  • 0 (2 voturi)    
    SRI-ul promoveaza rasismul si coruptia (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:23)

    eucomentez [utilizator]

    E un membru SRI care a fondat un partid de extrema dreapta, are declaratii rasiste si sovine. Este SRI-ul vinovat de promovarea rasismului ca metoda de legalizare a coruptiei?
  • +1 (3 voturi)    
    acelasi serviciu nereformat (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:25)

    Dodel540 [utilizator]

    Acum se vede cat ne costa faptul ca dupa '89 nu s-a rupt pisica si nu s-a facut curatenie in serviciile secrete.
    Sri este acelasi serviciu nereformat, cu mentalitati securistice, plin de oportunisti care se gandesc in primul rand la portofelul propriu (vezi cazurile hexipharma, secureanu si uber alles ghita-soft).
    Nu stiu cat este vina lui Hellvig ce se intampla astazi dar pufosul de Maior trebuie sa raspunda cu siguranta pentru halul in care a ajuns.
    Si da, ghita trebuie neaparat adus inapoi altfel te poti gandi ca cineva de acolo il tine in continuare in brate.
    Aloo Dna, se aude ? ceva iz de abuz in serviciu aici ?
    Coruptie, achzitii supraevaluate ale statului ?
  • +3 (5 voturi)    
    Unde sunt cei care spuneau ca sunt minciuni? (Joi, 26 ianuarie 2017, 9:58)

    Miky60 [utilizator]

    Unde sunt toti desteptii (pardon, postacii) care spuneau ca toate declaratiile lui Ghita sunt minciuni?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum unde, la Academia de Dezinformatii! (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:43)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Au ora deschisa cu Gen. "Indispenxxxxx"
  • -1 (1 vot)    
    ok (Joi, 26 ianuarie 2017, 10:35)

    grimis [utilizator]

    Ghiţă,aşteptarea are un preţ.Sper să nu fie aşa,însă vorbele tale au adus durere pentru unii.
    Păcatele se plătesc şi pe pământ uneori,şi tu ştii mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Ghita a dus-o bine pe toate guvernarile (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:03)

    jackalphonse [utilizator]

    Inseamna ca are ceva de spus puscariasul...
  • 0 (0 voturi)    
    PSD (Joi, 26 ianuarie 2017, 12:01)

    Rescator [utilizator]

    Este greu de inteles de ce PSD-ul(fost si viitor
    PCR) se plange acum de SRI ,cand au avut si inca au controlul acestui serviciu prin politrucul de renume
    mondial Maior si prin cei doi copii teribili Coldea si Ghita.
    In mod clar vinovat este Basescu care i-a acceptat si
    promovat.Acum ii iese pe nas.
    • +1 (1 vot)    
      Base i-a propus, nu doar i a "acceptat" (Joi, 26 ianuarie 2017, 13:40)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Cel putin pe Maior si Coldea.
      Ghita i a uns pe toti direct sau indirect pentru ca altfel nu i mergea atat de bine pe toate regimurile.
  • +1 (1 vot)    
    ce formulare lunga in locul unui singur cuvant (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    turnator.