Sindicatele din penitenciare: Argumentele in favoarea gratierii, eronate. Supraaglomerarea, un fenomen in scadere, 40,7% dintre romani au WC-ul in curte. 100% dintre detinuti au acces permanent la grupuri sanitare si apa curenta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 ianuarie 2017, 14:53 Actualitate | Esenţial


Inchisoare
Foto: MorgueFile.com
Argumentele prezentate in favoarea gratierii sunt eronate, iar condamnarile unor politicieni si oameni de afaceri nu echivaleaza cu urgenta, arata reprezentantii Sindicatului Omnia din Administratia Nationala a Penitenciarelor, ca reactie la declaratiile lui Liviu Dragnea pe aceasta tema. "Conditiile din penitenciare au fost criticate in mod constant in ultimii 27 de ani, dar pana la incarcerarea unor politicieni si oameni de afaceri importanti au fost ignorate de catre toate partidele politice si de catre toate guvernele, fara exceptii", spun reprezentantii Sindicatului Omnia, subliniind ca "Supraaglomerarea ca fenomen este in scadere, iar cifrele demonstreaza ca acest efect este unul consistent."

  • Ce spune Sindicatul Omnia despre declaratiile lui Liviu Dragnea si gratiere:

In legatura cu afirmatiile Presedintelui Camerei Deputatilor, domnul Liviu Dragnea, referitoare la proiectul ordonantei de urgenta privind gratierea unor pedepse cu inchisoarea, pentru corecta informare a publicului, facem urmatoarele precizari:

1. Conditiile din penitenciare au fost criticate in mod constant in ultimii 27 de ani, dar pana la incarcerarea unor politicieni si oameni de afaceri importanti au fost ignorate de catre toate partidele politice si de catre toate guvernele, fara exceptii.

2. Supraaglomerarea ca fenomen este in scadere, iar cifrele demonstreaza ca acest efect este unul consistent. In ultimii 10 ani numarul detinutilor a scazut de la aprox. 48.000 de detinuti la aprox. 27.000 de detinuti. Motiv pentru care apreciem ca, supraaglomerarea va scadea in maxim 4 ani daca planurile existente vor fi finantate si implementate.

3. Conditiile din penitenciare s-au imbunatatit constant, chiar daca nu in ritmul asteptat, motivul fiind subfinantarea cronica a sistemului penitenciar sub absolut toate guvernarile. In niciun an nu s-a acordat mai mult de 65% din necesarul de finantare. Mai mult, din ambitii personale - ministrul fiind in conflict cu directorul general, in 2016 au fost returnati la bugetul de stat peste 30 de milioane de Euro din bugetul penitenciarelor, echivalentul a 11.000 de locuri de detentie reamenajate sau al unui penitenciar nou.

4. Rata mortalitatii in penitenciare este de 3,5 la mia de detinuti. Rata mortalitatii in Romania este de 11 la mia de locuitori. Situatia este similara si in privinta sinuciderilor, in contradictie cu afirmatiile unor parti interesate in a prezenta o situatie catastrofala. Informatia este preluata din statistica UE.

5. 40,7% dintre romani au WC-ul in curte. 100% dintre detinuti au acces permanent la grupuri sanitare si apa curenta, chiar daca 19 din cele 44 de penitenciare romanesti sunt supraaglomerate. Lista comparatiilor ar putea continua, dar ar fi nedrept pentru cei care platesc sejurul in penitenciar al infractorilor.

6. Detinutul Adamescu (un exemplu folosit de catre dl. Dragnea), bolnav inca dinainte de a fi incarcerat, se afla din septembrie 2016 intr-o clinica privata, a fost operat la genunchi de catre medicul pe care si l-a ales, si a decedat intr-o clinica privata. Romanii liberi si platitori de impozite n-au aceasta sansa.

7. Fostul ministru al justitiei, Raluca Pruna, a inventat o asazisa amenda de 80 de milioane de euro aplicabila de catre CEDO Romaniei. Recent a descoperit acest fals si presedintele Iohannis. Raluca Pruna stim deja ca are neplacutul obicei de a inventa cifre.

8. In realitate, efectele unei hotarari pilot nu presupun aplicarea unor amenzi. De fapt CEDO inceteaza sa solutioneze cauze de un anume tip (in acest caz referitoare la detentie) pana cand statul membru nu-si rezolva problemele sistemic, pe baza unor recomandari. Un exemplu in acest sens este hotararea pilot pe tema restituirilor.

9. Constatam cu surprindere ca Guvernul alege sa ignore pozitiile critice, mai mult decat argumnetate, ale institutiilor apolitice din cadrul justitiei (DIICOT, DNA), precum si ale asociatiilor profesionale (AMR) sau neguvernamentale (Expert Forum, etc). Nu reluam argumentele prezentate si problemele identificate punctual, acestea fiind deja comunicate public, insa cerem ca argumentele sa fie discutate.

10. In context, precizam ca din punct de vedere sindical suntem neutri fata de aceasta initiativa a Guvernului. Consideram insa necesar sa reactionam fata de lipsa de transparenta, fundamentarea defectuoasa si elaborarea interesata a proiectului de act normativ susamintit.

















16123 vizualizari

  • +44 (48 voturi)    
    Ha, vantul bate din toate directiile... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 14:57)

    Johanis [utilizator]

    dar mustacioara rezista!

    Asta-i ultima, sa-ti spuna si cei care administreaza penitenciarele ca esti in eroare!
    • +22 (24 voturi)    
      si culmea (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:04)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      care chiar risca sa fie pedepsiti/penalizati de catre noua conducere a tarii.
      • +14 (16 voturi)    
        Da, merita respectul nostru acest sindicat si ... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:59)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui moka

        ...sindicalisti ce au semnat memoriul ... nu ca jegu` de la Sanitas.
    • +13 (15 voturi)    
      mustacioara trebuie sa reziste (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:54)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Oamenii seriosi au o anumita reputatie. Chiar si in organizatiile mafiote.
      Trebuie sa intelegeti ca fara Antena3 si RTV, pesedeii nu ar fi avut acest procent niciodata indiferent cata faina si galeti ar fi investit. Este evident ca a existat un angajament ferm sa ii scape pa marii oameni de presa Voiculescu si Ghita. Oamenii sunt seriosi, ei isi respecta angajamentele indiferent de consecinte.
      Urmariti cu atentie noua tricipleta: Dragnea-Iordache-Grindeanu.
      • +8 (10 voturi)    
        procentul a venit din2,6 milioane de voturi. (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 16:05)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        pentru ca o dreapta divizata si slab reprezentata a facut a romanii sa nu iasa la vot.
        de aici un asemenea procent.
        • +4 (6 voturi)    
          indiferent cat de divizata (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 18:15)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          .... ar fi fost opozitia, un popor civilizat ar fi iesit la vot ca sa opreasca defilarea PSD si sa scoata UDMR din Parlament.
          Dar popor civilizat la noi, ....!
  • +28 (30 voturi)    
    P$D - Pinochio Party (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 14:59)

    un domn [utilizator]

    cate dovezi sunt necesare sa aratam romanilor ca P$D opera lui Gepeto Von Ilescu cotroceanu e o Adunaturra de Mincinosi ?
  • +26 (28 voturi)    
    Lista cu "beneficiarii"! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 14:59)

    Alui [utilizator]

    Hotnews, dati lista cu beneficiarii legii. Numele mari.
    Printre ei cred ca se afla Nicusor Constantinescu, Relu Fenechiu, si altii.
    • +16 (18 voturi)    
      HAITA PSD (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      In psd nu sunt multi oameni cinstiti. Care hoti, care corupti, care complici.... Un om onest nu poate face din MOCIRLA asta (=FSN=PDSR=PSD+PL=USL=PSD+ALDE).GUVERNUL HOTIEI NATIONALE (hotul electoral codamnat penal L. Draqnea e premierul din umbra, demn urmas al puscariasului Nastase) vrea sa-i scape acum pe toti.
  • +26 (28 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 14:59)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Felicitari! Ce s-o fi intamplat!
  • +31 (33 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:00)

    placintacubranza [utilizator]

    Felicitări pentru curajul de a lua poziție!
  • -18 (24 voturi)    
    Altii care o critica pe Pruna,oare chiar asa (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:05)

    xrogo [utilizator]

    catastrofa a fost?
    Punctul 4 este foarte simpatic,se vede ca sunt habarnisti,ia sa-mi spuneti voi care este procentul de detinuti peste 65 de ani din penitenciare si apoi comparati-l cu procentul de populatie peste 65 de ani din totl populatie.
    Dupa ce faceti asta va explic si pentru ce v-am cerut,la noi decesele,cum e si normal,sunt foarte mari de la acesta varsta in sus!
    • +15 (17 voturi)    
      doar o cautare aleatoare (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:21)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      In 2013 in inchisorile din Statele Unite au murit 4446 persoane. In articol se declara si ca numarul era in crestere la momentul respectiv si reprezenta un nou record de cand se realiza numaratoarea.

      Asa ca desi se mai intampla, cred ca suntem inca "in grafic" si in nici un caz nu este justificata extrema "urgenta".

      Dar na, se apropie latul si urla varanii la Dragnea sa-si acopere datoriile si promisiunile fata de ei din campanie.


      Sursa: http://www.cbsnews.com/news/report-inmate-deaths-on-the-rise/
    • +14 (16 voturi)    
      iti faci griji pentru dragnea? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:33)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      are peste 65 de ani?
      varanul are, deci intra lejer cam pe orice ordonanta.

      zi-mi de unde interesul asta subit al politicienilor pentru conditiile de la bulau? dupa ce faci asta iti explic si pentru ce ti-am cerut
    • +10 (12 voturi)    
      Ce vrei sa spui... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:49)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...raspandacule mic si misterios?
      Hai arata-ne tu aritmetica victorioasa a PSD! Pana acum nu ai prestat decat niste intrebari idioate.
    • +5 (7 voturi)    
      tu ai inteles ce-ai vrut sa zici? (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 16:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sau ai zis si tu ceva despre "ba pe-a matii" la nervi?!?

      Exact cum rata de cetateni peste 65 de ani din inchisori e probabil mai mica, la fel si rata mortalitatii e mai mica. Deci nu se moare pe capete in puscarii din cauza supra-aglomerarii. Si... ce treaba are Pruna cu chestia aia? Ai fumat ceva ieftin?
    • +8 (10 voturi)    
      Incearca si alte argumente, astea nu tin (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 16:30)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Rata mortalității/ 10.000 de deținuți: Serbia 81,3; Islanda 65,8; Armenia 59,4; Portugalia 48,5; Luxemburg 45,5; Elveția 43,9; Slovenia 43,6; Belgia 42,2; Spania (Catalonia) 43,1; Irlanda de Nord 39,3; Austria 37,7; România 36,1; Suedia 24,9; Italia 23,1; Ungaria 31,3; Bulgaria 30; Franța 24,9; Grecia 20,8; Olanda 22,1; Norvegia 16,9.

      Rata sinuciderilor/ 10.000 de deținuți: Serbia 6,3; Islanda 0; Armenia 6,4; Portugalia 11,8; Luxemburg 30,3; Elveția 13,6; Slovenia 21, 8; Belgia 10,6; Spania (Catalonia) 4,9; Irlanda de Nord 0; Austria 13, 7; România 6,9; Suedia 10,9; Italia 8,5; Ungaria 4,5; Bulgaria 3,8; Franța 14,4; Olanda 8,8; Norvegia 11,3.

      Ups, stam mai bine decat Austria si Elvetia!

      Incearca si alte argumente.
  • +15 (17 voturi)    
    dragnea... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:15)

    liviu_ [utilizator]

    cat de curand o sa ramana singur in partid....

    toti il ataca , inclusiv membrii (viitori fost membrii) psd
    • +1 (3 voturi)    
      Si? Vine altul care o sa fie injurat (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 16:05)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Chiar crede cineva ca daca va fi presedinte p$d nu va fi injurat doar pentru ca este presedinte p$d?
    • +4 (6 voturi)    
      ar fi bine (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 17:08)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... sa ramana singur in psd sau macar sa fie pus la locul pe care il merita - dar la cat de lipsiti de spirit critic si supusi oricarui personaj aberant (daca este "de'al lor") sunt pds-istii, probabil nu se va intampla nimic in aceasta directie ...
  • +7 (9 voturi)    
    ce se intampla in puscarie ramanea in puscarie (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:37)

    om simplu din multime [utilizator]

    totusi, au fost intampinari la cedo si inainte de "vizitele" simandicoase prin puscarii.
    numai ca media nu se ocupa de patzaniile oamenilor de rand. nu se vand bine, la ...rating, reclame comerciale.

    totusi, fetele simandicoase au dus'o mult mai bine decat altii, acolo, prin ...cantonamente.
    vezi fenechiu, aglomeratia becalezilor la poarta alba, borcea si aparatele de fitting, etc.
    scandalurile mari au venit de la conditiile de la beciul domnesc, unde omul este retinut in vederea cercetarii, adica inca presupus nevinovat..
  • +16 (18 voturi)    
    Opozitie pe toate planurile ! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca si Administratia Penitenciarelor spune ca nu e cazul de amnistie si gratiere ai cam cacarisito, Livache !

    Poate ca daca astia care ati luat-o cu suspendare ati fi primit pedepse cu executare, atunci ar fi fost aglomeratie ! Dar asa !

    PS. Pasol na turbinka, Livache !
  • +10 (12 voturi)    
    conditiile ignorate :) (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 16:03)

    cladob [utilizator]

    "Conditiile din penitenciare, ignorate pana la incarcerarea unor politicieni si oameni de afaceri importanti"

    poate ar trebui ca acesti oameni sa fie dusi in spitalele finantate de la stat de prin tara. Copii acestora prin scolile de la tara si din suburbii..

    poate asa vor incepe si ei incet incet sa schimbe ceva..
  • +5 (7 voturi)    
    aapreciere sindicalisti! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 18:20)

    q1953 [utilizator]

    Am citit de catava ori documentul emis de acest sindicat.
    Sincer, am o apreciere deosebita fata de cei care au redactat acest document. Este o analiza obiectiva a situatiei din penitenciare.
    Si nu pot sa nu fac o comparatie intre modul obiectiv si profesionist al sindicatului acesta si palavrageala politica a lui Goarna, seful sindicatului din politie. Cata diferenta!
    Eu am inteles ca situatia din penitenciare, in general s-a imbunatatit, nu atat cat ar fi trebuit, ca in penitenciare sunt conditii mai bune decat cele de care beneficiaza oamenii liberi din unele categorii sociale si ca aceasta situatie din penitenciare a devenit subiect de discutie dupa ce politicieni si oameni de afaceri au intrat acolo.
    Ce poti sa spui, decat sa apreciezi profrsionalismul sindicalistilor!
  • +8 (10 voturi)    
    Nea Liviuuuuu (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 18:30)

    ady77 [utilizator]

    Nu mai bine faci ceva interesant:
    Baga repede o ordonata de urgenta, date bine pe linga daniel, sa va dea locatia care e construita cam 70%, si fa acolo puscaria neamului (neamul psd-alde si cativa de la pnl), si ai rezolvat problema cu gradul de ocupare.
    E locatie centrala, intrati toti si poate, din asistatii care au votat in voiosie psd, sa va arunce peste gard una-alta.
  • +6 (8 voturi)    
    sugestie (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 18:55)

    Irina25 [utilizator]

    Faceti puscarii din vilele hotilor. Ca tot din banii omului de rand sunt facute.
  • -3 (3 voturi)    
    Tare de tot sindicatul asta (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 21:32)

    Tambrian [utilizator]

    In loc sa se ocupe de problemele specifice muncii sindicale acest sindicat este foarte tare... Face statistici si masoara gradul de ocupare. Mai repede este crezut ca sindicatul asta e vreun domn care vrea sa fie si el in ciorba sau a fost invitat sa fie in ciorba...
    • +1 (1 vot)    
      ma postacescu (Joi, 26 ianuarie 2017, 11:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Da' despre ce zice sindicatul ala n-ai nimic de comentat? Doar bolsevicii, cind nu puteau nega evidenta unor afirmatii, se luau de entitatea care a emis acele afirmatii. OK, or fi manipulati, controlati, etc, da' ce zic ei e corect? Sau pe biletelul de la stapini nu scrie ce sa spui despre asta???
  • +2 (2 voturi)    
    supraaglomerare (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 23:10)

    revo [utilizator]

    PSD-istii, in frunte cu Dragnea si vuvuzelele de serviciu, bat toba pe supraaglomerarea din penitenciare, care este reala si inumana, dar... saptamanile trecute am vazut la stiri cum mortii din spitale au fost lasati in saloane si pe holurile spitalului pt. ca nu aveau loc in morga!