Ambasada Rusiei critica presa din Romania pentru ca nu a dat o stire despre o convorbire intre Putin, Merkel si Hollande. Site-ul lui Bogdan Chireac, singurul laudat de oamenii Kremlinului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:16 Actualitate | Esenţial


Valeri Kuzmin
Foto: mid.ru
Ambasada Rusiei a lansat o critica la adresa presei romane, motivul fiind ca nu au aparut stiri despre o convorbire telefonica intre Putin, Merkel si Hollande. Intr-o postare pe Facebook, ambasada Rusiei spune ca "mass-media din Romania, inclusiv Agerpres, Mediafax si Radio Romania ... au ignorat evenimentul". Ambasada lauda totusi DC News, site-ul controlat de Bogdan Chireac.

Ambasada sustine ca lipsa mediatizarii "ridică semne de întrebare cu privire la nivelul real al interesului public românesc faţa de situaţia din ţara vecină, care este considerată drept <<partener strategic>>".

Reamintim ca noul ambasador rus la Bucuresti, Valeri Kuzmin, s-a remarcat in mandatul de ambasador la Chisinau prin mai multe pozitionari provocatoare.

UPDATE: Reactia MAE, pe Facebook: "Ministerul Afacerilor Externe subliniază că politica editorială a mass-media din România este una independentă și reiterează importanța dreptului la liberă exprimare"

Postarea completa a Ambasadei Rusiei:
 
Pe data de 18 ianuarie a.c. a avut loc o conversaţie telefonică între preeşdinţii Rusiei, Franţei şi cancelarul Germaniei (http://kremlin.ru/events/president/news/53747, https://www.bundesregierung.de/…/2017-01-18-telefonat-merke…, http://www.elysee.fr/…/entretien-telephonique-avec-mme-mer…/), a cărei temă principală a fost situaţia din estul Ucrainei, cursul implementării acordurilor de la Minsk, precum şi necesitatea de a intensifica colaborarea în cadrul "formatului Normandia". Cu toate acestea, mass-media din România, inclusiv astfel de agenţii mari cum sunt AGERPRESS, MEDIAFAX şi RRA, se pare, pur şi simplu au ignorat evenimentul. S-a marcat doar un portal de internet privat «DCNews» (https://www.dcnews.ro/discu-ie-merkel-putin-hollande-conver…), care, totuşi, în mod eronat a mutat accentul discuţiilor pe soluţionarea conflictului sirian.

Aceast mod de abordare ridică semne de întrebare cu privire la nivelul real al interesului public românesc faţa de situaţia din ţara vecină, care este considerată drept "partener strategic". Având în vedere situaţia dificilă a etnicilor români care trăiesc în regiunile vestice ale Ucrainei (https://www.agerpres.ro/…/micula-inchiderea-unor-scoli-roma…, http://www.romanialibera.ro/…/exclusiv-rl-ucraina-trimite-e…), se vede clar o discrepanţă între situaţia reală în Ucraina şi în jurul ei şi reflecţia acestei situaţii în spaţiul mediatic românesc.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19863 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    S a Trezit Kusmin ? gata revelionul (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:19)

    un domn [utilizator]

    cu pufoaika pe Kiseleff ? polkovnik Kuzmin spune ne te rugam de OUG Penale, ce opinie ai ?
    • +38 (44 voturi)    
      Va dati seama... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:20)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...cat de adanc sunt implicati rusnacii in politica Romaniei incat urmaresc si sesizeaza fiecare miscare , oricat de mica si de insignifianta din mass-media romaneasca!!
      • +7 (13 voturi)    
        La înlocuirea lui Putin promitem să dăm știrea :) (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:31)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Pentru cine mai ține minte, moartea lui Brejnev a fost anunțată din oră în oră la Radio România Actualități în noiembrie 1982.

        Îi promitem solemn lui Putin că știrea despre el va fi difuzată pe mult mai multe posturi de radio și televiziune decât în 1982
      • +2 (6 voturi)    
        . (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:48)

        Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        La asta m-am gândit și eu. Acum ori s-au descoperit intenționat or au făcut-o din greșeală...
    • +27 (29 voturi)    
      E ca sa vezi... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:50)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pentru rusi locuitorii din sud-vestul Ucrainei sunt etnici ROMANI...deci ii recunosc ca sunt ROMANI!!!
      In schimb pe romanii din Basarabia ii numesc moldoveni ...ce vorbesc limba moldoveneasca.
    • +18 (22 voturi)    
      mass media (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:10)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Pentru romani stirile cu si despre Krem Lin sunt la categoria Junk !
  • -41 (49 voturi)    
    huh (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:22)

    Mazeta [utilizator]

    Păi și ce zice Red.Știri? de ce nu s-a dat știrea?
    • +25 (31 voturi)    
      Deoarece nu ne intereseaza (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:05)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca Romani cu cine discuta cracanatul de la moscova. Simplu chiar la un neuron mujic inecat de vodka
    • +28 (30 voturi)    
      ca asa a vrut ea (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:11)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce conteaza. Presa libera e libera nu raportoare la amabasada Rusiei.
    • +27 (31 voturi)    
      Spune asa (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:22)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu ne intereseaza parerea Rusiei :-)
    • +14 (18 voturi)    
      Red. stiri (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:36)

      luciusbv [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...stie ca tot ce implica rusi implica minciuni...
    • +3 (7 voturi)    
      pt ca era minuscula si nu se ocupa cu mizilicuri (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:48)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..
  • +25 (31 voturi)    
    Ete scart. (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Ete, scart.
  • +34 (40 voturi)    
    pai sa se retraga (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:24)

    mavis [anonim]

    teroristii rusi din estul Ucrainei (Crimeea inclus) si in 30 de ani publicam si stiri despre Rusia
    • +1 (1 vot)    
      invers (Duminică, 22 ianuarie 2017, 12:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      sa fie desfiintat statul artificial si inamic al Romaniei numit Ucraina iar teritoriile lui sa fie impartite intre tarile care le detin de drept
      • 0 (0 voturi)    
        Pai la treaba (Duminică, 22 ianuarie 2017, 18:36)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Desfintati-l!
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Duminică, 22 ianuarie 2017, 19:05)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Nu știu de ce sunt atâția "romani" care nu văd unde este problema de fapt. Toate teritorile românești ocupate sunt la ucrainieni in niciun caz la ruși
  • +35 (39 voturi)    
    Si? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:24)

    mitg [utilizator]

    Voi de ce redati prostiile acestora?

    Suntem inapoi in anii 50, cand cuvantul Rusiei era litera de lege?
    • +24 (30 voturi)    
      ce oameni ... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:54)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ... in loc sa vedeti partea plina a paharului, oficialii rusi lauda un jurnalist/analist model Bogdan Chireac (din categoria Pieleanu, Abraham, Val Valcu, Ciuvica.....fara numar). Sa ne bucuram tovarasi ca acesti oameni contribuie la prietenia traditionala romano-sovietica.
    • +18 (20 voturi)    
      Asta vroiam sa zic si eu (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:10)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nici macar aceasta postare pe facebook nu trebuia redata.
  • +36 (40 voturi)    
    Sa ne spuna Rusia ce articole sa scrie presa? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:24)

    Zimbru [utilizator]

    Rusia, care este o tara in care presa nu are nicio libertate nu ar trebui sa dea nimanui lectii. In primul rand cu ce drept pot ei inpune ce sa acopere presa din Romania si ce nu? Se joaca de parca ar fi stapani la noi in tara.
  • +33 (35 voturi)    
    Tezauru' (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:26)

    Adri4n [utilizator]

    si dupaia poate va bagam in seama. Pana atunci mucles.
    • -2 (2 voturi)    
      usurel (Duminică, 22 ianuarie 2017, 12:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      tezaurul trebuie cerut de la francezi, acolo a ajuns dupa WWI
  • -16 (32 voturi)    
    subiecte internationale lipsa in presa romana (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:27)

    MihaiSilviu [anonim]

    Toata presa romana (inclusiv voi, Hotnews) e parf pe stiri internationale.

    Daca nu as urmari media straina nu as afla aproape nimic despre ce se intampla in lume.
    • +19 (29 voturi)    
      ))))) subiexte internationale eur-asiatice (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MihaiSilviu

      ))))) cine naiba citeste cu interes cate avioane se prabusesc in URSS ? sau cati s au intoxicat cu lichid de parbriz crezand ca e votca ? o natzie de distrushi si padukioshi )))) subiecte international e))))) buna asta...
    • +15 (17 voturi)    
      Media de la Moscova (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiSilviu

      Ca in rest stirile internationale sunt peste tot
    • 0 (0 voturi)    
      Media (Duminică, 22 ianuarie 2017, 18:38)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MihaiSilviu

      Straina...de adevar vrei sa zici. Nu ca hn nu-i copiaza mottamo.
  • +23 (27 voturi)    
    a, Da??? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:28)

    ..13 [utilizator]

    Pai de la partenerul strategc USA primim informatii detaliate pe contul de FB a tovarasului Dragnea si asta ne-a inaltat sufleteste cand am aflat cat de mult s-au straduit sa participe la ceremonia de la Casa ALba.

    Un singur partener strategic stiu ca avem si acela este USA.
  • +25 (29 voturi)    
    incercam sa nu va bagam in seama... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:31)

    MG [utilizator]

    ...din rasputeri. Sunt 3 rusi in oras, n-as vrea sa fim anexati niznaiu, precum Crimeea
  • +28 (32 voturi)    
    vorbi (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:38)

    cladob [utilizator]

    cei care au anexat ilegal Crimea ..
    • 0 (2 voturi)    
      ilegal? (Duminică, 22 ianuarie 2017, 12:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      cand iti reiei o proprietate furata de vecini se cheama ilegalitate? interesant! atunci ce-o fi fost anexarea Transilvaniei la Regat? da, da, situatia e perfect similara!
      • 0 (0 voturi)    
        Lol (Duminică, 22 ianuarie 2017, 18:40)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        E similara in mintea ta, mosule. Ia spune cate paharele de servit ai tzuica?
  • +33 (37 voturi)    
    Cine da lectii?!! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:43)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ne dau lectii de libertatea presei oficiali rusi. Pentru ca la ei in tara nimeni nu are voie sa critice regimul Putin, nici in presa, nici pe internet, niciunde. Jurnalisti si opozanti redusi la tacere. Prin teroare, sau daca nu pricep de "vorba buna", prin glont.

    Mama voastra de mafioti!
  • +25 (29 voturi)    
    inca un scriitor de pacaleli (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:45)

    ion negativ [anonim]

    asta e dus cu pluta, seful lui ii daruieste lui dodon o harta cu moldova mare iar el joaca teatru ieftin aratand compasiune pentru etnicii romani din estul ucrainei ...
    dar cine a omorat zeci de mii de etnici romani din estul ucrainei? si teritoriul respectiv cine l-a luat cu forta si la incorporat in ceea ce e acum estul ucrainei?
  • +24 (28 voturi)    
    Oameni rai (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:52)

    Tuperman [utilizator]

    Cum se face ca tocmai Bogdan Chiriac i-a bagat in seama? Si-o fi luat toate rublele luna asta. Tovarasu' ambasador eu propun sa-i impuscam pe ziaristi, asa cum se obisnuieste la dvs in "democratie". Oameni rai.
  • +10 (14 voturi)    
    Apucaturi putiniste (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Excelenta sa nu poate intelege ca presa româneasca nu raspunde la comenzi venite „de sus” ca in democratia avansata rusa. Noi suntem mai.... europeni, dar nu cine stie ce. Daca mai asteapta putin, regimul DRAGNEA=CEAUSESCU DOI va aduce lucrurile la normal si presa va reactiona la unison, ca in Maica Rusie din vremea lui Stalin si pina azi.
  • +11 (13 voturi)    
    Doar atat (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:01)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Faptul ca a avut loc o convorbire telefonica fara sa se si spuna cu ce rezultat nu e o stire pt Romania.
    Discutii au tot avut loc si in trecut si au fost relatate de presa romana insa vedem ca rusnacii sunt tot acolo, incercand sa-si extinda Imperiul Colonial, ultimul imperiu Colonial din lume.
  • +16 (18 voturi)    
    adica isi lauda singuri site-urile de dezinformare (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Doar n-or sa critice dcnews, care e finantat de ei.... Normal ca-i lauda.
  • +11 (13 voturi)    
    rusii (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:32)

    manon [utilizator]

    astia lipseau din corba....si sa ne traga de maneca ca ce facem si nu pupam opinca rusului...
  • +17 (19 voturi)    
    libertatea presei si libertatea de exprimare (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:34)

    dominatrix [anonim]

    Conform wikipedia intre 1993- 2009 au fost asasinati 165 de jurnalisti in Federatia Rusa.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia

    Adevarat dle ambasador?
    • +11 (13 voturi)    
      165 au Rezistat...dar cati au ajuns in Siberia (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dominatrix

      " de buna Voie" ? acolo cifra cred ca e de ordinal miilor !
  • -3 (7 voturi)    
    democratie... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:44)

    mihai.mihaita [utilizator]

    pai daca nu stiu de democratie... asa e in democratie, cand nu iti convine ceva, nu publici. credeau ca numai in Rusia se ascund smenurile?
  • +4 (8 voturi)    
    Ce moaca are! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:50)

    Cataleya [utilizator]

    ....
  • +6 (10 voturi)    
    astia sunt dusi???? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:59)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Si Putin ala si-a ales prost momentul. Pai el credea ca discutia lui cu Hollande era mai importanta decat "handshake-ul" dat de Dragnea cu Trump??? Toate privirile era la Washington unde liderii din United States and Teleorman State se intalneau la cina.
  • -3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:20)

    mahabaratan [utilizator]

    am citit in jur 25 de comentarii... toate pe langa subiect. nu e ok fratilor! mai tre sa vedem si despre ce este vorba in propozitie si dupa aia sa ne apucam de injurat. nu e ok sa ni se cenzureze stirile indiferent de subiect. trebuie sa fim informati corect . imi dai stirea si vad eu dupa aia ce aleg. daca a ajuns rusu sa rada de noi tocmai pe chestiunea aceasta....suntem prostuci rau. mari asteptari nu aveam oriccum dar nu ma asteptam la asa ceva din partea alora de la digi 24. sa auzim de bine...
    • -1 (5 voturi)    
      Pana la a vedea ce e in propozitie (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mahabaratan

      Sa incepem printr-un curs scurt de alfabetizare. Numarul de greseli gramaticale e un record pentru atat de putine fraza. Urmatorul pas e cu intelegerea continutului
      • 0 (0 voturi)    
        ia uite, gramaticu! (Duminică, 22 ianuarie 2017, 13:00)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        insira tu lista greselilor (dar nu cuvinte pocite intentionat, pt efect, gen "tre") si apoi voi crede ca nu ai dat cu barda in lipsa de argumente.
  • +1 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:31)

    Crioan [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:31)

    Crioan [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    rus tampit (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:46)

    Ponta [utilizator]

    chiar tampit.
  • +7 (9 voturi)    
    Tristi sovieticii astia (Vineri, 20 ianuarie 2017, 15:56)

    KostasP [utilizator]

    Acuma plang ca nu-i baga nimeni in seama. Nu mai poate lumea de convorbirea lor. Daca trump nu le ridica embargoul grande rossia si putin or sa fie doar o amintire in cativa ani.
  • +7 (9 voturi)    
    Si inca... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:21)

    A.Corneliu [utilizator]

    Cu ce drept pot pretinde rusii ce sa se scrie in presa romaneasca?
  • 0 (6 voturi)    
    Lauda DC News (Vineri, 20 ianuarie 2017, 17:28)

    Ord [utilizator]

    deci Bogdan Chiriac, deci invitat Antena 3 permanent... asta ca sa stim directia Antena 3.
    Am mai zis, posturi ca A3 si Ghita Tv in caz de doamne fereste un conflict, vor tine cu inamicul daca inamicu-i zice ca-i elibereaza sefu din parnaie.
    Televiziunile astea sunt o problema la siguranta nationala.
  • +1 (5 voturi)    
    Cand iasa Corupto -Putin din Ucraina ??? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 18:57)

    MartinLutheran [anonim]

    Domnul Ambasador Kuzmin (KGB) :

    Cand iasa Corupto-Putin din Ucraina si ne elibereaza de pestilenta KGB-PSD-ALDE pe Teritoriul al Romaniei si Moldovei ???
  • -2 (6 voturi)    
    DC News laudat? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 21:20)

    UpNext [utilizator]

    Nu, draga redactie HN, a fost doar mentionat ("marcat") in comunicat, cu ton critic. Exemplu excelent, de manual de manipulare, i-am facut un screen caption..