Oficial: Gratierea ar scoate 3.700 de detinuti din inchisori

de RH     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2017, 19:05 Actualitate | Esenţial


Peste 3.700 de detinuti ar urma sa iasa din inchisori daca ordonanta de urgenta pentru gratiere va intra in vigoare in forma propusa de Ministerul Justitiei, a anuntat joi Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP), citat de Agerpres. Ministrul Justitiei anuntase ieri ca ar urma sa fie eliberati 2.300 - 2.500 de detinuti.

"Administratia Nationala a Penitenciarelor a realizat o analiza a efectivelor de detinuti, rezultand urmatoarea situatie: 1.625 persoane condamnate la pedeapsa inchisorii de pana la 5 ani inclusiv; 856 persoane condamnate la pedeapsa inchisorii care au implinit varsta de 60 de ani; 14 femei insarcinate; 1.213 persoane care au in intretinere minori cu varsta de pana la 5 ani; 26 persoane diagnosticate cu boli incurabile in faze terminale, din care 9 se afla in custodia unitatilor penitenciare, iar restul beneficiaza de intreruperea executarii pedepsei privative de libertate", arata institutia.

ANP arata ca in acest moment exista in penitenciare 27.559 de detinuti, in conditiile in care exista 18.985 de locuri de cazare, capacitatea legala de detinere fiind calculata la o suprafata de 4 metri patrati pentru fiecare detinut. Indicele de ocupare este de 145,16%, existand un deficit de 8.574 locuri.

Cele mai aglomerate penitenciare sunt cele din Satu Mare (indice de ocupare 218,30%), Targu Mures (indice de ocupare 211,59%) si Ploiesti (indice de ocupare 205,74%).

ANP mai arata ca rata de recidiva este de 38,27%, relateaza Agerpres.

















3653 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Statistic... (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:15)

    valy_74 [utilizator]

    Din 4000 de refugiati amarati sirieni ce or fi, daca sunt 200 periculosi. Dar 3700 de detinuti penali lasati pe strada ?!? Sunteti nebuni?! Ca ipocriti cat cuprinde...
  • +12 (12 voturi)    
    interesant (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:17)

    MPop [utilizator]

    Deci :
    1 Exista un deficit de peste 8000 locuri in penitenciare dar ordonantele vor scoate afara aproximativ 2500-3700...minciuna ca ordonantele au fost date pentru a reduce numarul de detinuti au fost demontate.
    2 Nu exista nici o propunere pentru a reduce rata de recidiva de la 38,27%...care ar reduce natural numarul de detinuti...

    PSD...nu suntem chiar asa de prosti!
  • +7 (7 voturi)    
    Solutie (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:21)

    takada [utilizator]

    Sa mai faca un Canal gen Dunare-Mures,Dunare-Siret sau la autostrazi.Munca sa fie,oameni in puscarii destui.

    Aia cu condamnari mari la munca gratuita,nu la caldurica,pentru spalarea pacatelor si faradelegilor comise.
    Daca ii elibereaza pe toti aia buni de munca,atunci iar se vor apuca de faradelegi.
  • +10 (10 voturi)    
    nu uitati sa... (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:24)

    mihai.mihaita [utilizator]

    adaugati penalii cu suspendare, mazare, voiculescu, etc...
  • +10 (10 voturi)    
    Deci 1424 de activitati criminale. (Joi, 19 ianuarie 2017, 20:11)

    ouyang [utilizator]

    Atat rezulta din cifra reala a celor care scapa si rata de recidiva. Pai cei care planuiesc asa ceva cu buna stiinta trebuie ARESTATI si inchisi. Nici-o mafie nicaieri nu poate organiza atatea infractiuni printr-o singura miscare intr-o singura zi. Escobar era un ageamiu. Trebuie stopata Mafia PSD cu orice pret.
  • -1 (1 vot)    
    Videanu si Udrea... (Joi, 19 ianuarie 2017, 20:29)

    Irina25 [utilizator]

    ...au facut un rau mai mare decat toti gainarii mentionati.
    • 0 (0 voturi)    
      La gainari te referi la (Vineri, 20 ianuarie 2017, 9:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      nastase, dragnea, tariceanu, ponta, ghita si cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista, ion ilici iliescu ?
  • +3 (3 voturi)    
    tot circu are tinta fixa un singur om : dragnea (Joi, 19 ianuarie 2017, 21:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca scapa asta restul nu conteaza