Parchetul General propune amenajarea unor inchisori in unitati militare dezafectate, ca solutie la supraaglomerarea penitenciarelor

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2017, 17:51 Actualitate | Esenţial


Protest al detinutilor - Penitenciarul Botosani
Foto: AGERPRES
Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (PICCJ) propune amenajarea unor spatii de detentie in unitati militare dezafectate, ca o solutie la supraaglomerarea penitenciarelor, informeaza Agerpres.

"Ministerul Public avertizeaza asupra consecintelor adoptarii proiectelor de ordonanta privind modificarea Codului penal, Codului de procedura penala si gratierea unor pedepse si propune - ca solutie la problema supraaglomerarii penitenciarelor - transferul unor unitati militare dezafectate de la Ministerul Apararii Nationale la Ministerul Justitiei, in vederea amenajarii de locuri de detentie", se arata intr-un mesaj postat joi pe pagina de Facebook a PICCJ.

Parchetul General a sustinut anterior ca nu se justifica urgenta promovarii actelor normative privind gratierea, conflictul de interese si abuzul in serviciu, deoarece "nu au fost in prealabil consultate intr-o maniera transparenta entitatile implicate in aplicarea lor".

"Avand in vedere prevederile constitutionale, precum si dimensiunea consecintelor adoptarii acestor reglementari, apreciem ca nu se justifica urgenta promovarii acestor acte normative printr-o ordonanta a Guvernului, cu atat mai mult cu cat nu au fost in prealabil consultate intr-o maniera transparenta entitatile implicate in aplicarea lor", se precizeaza intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   
















3684 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Corect (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:00)

    poatedapoateba [utilizator]

    Cea mai proasta solutie ar fi eliberarea detinutilor si transformarea societatii intr-o inchisoare in care gardianul Dragnea sa faca legea.
  • +10 (12 voturi)    
    unitati militare (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:05)

    DrPepper [utilizator]

    Sincer cred ca e o ideea buna.
    Costurile reamenajarilor ar fi mult mai mici decat costurile unei inchisori facuta de la zero.
    Iar ca si conditii cred ca ar fi mult peste standarul de inchisoare, deci nu ar mai avea nimeni de ce sa se planga...
    • +2 (2 voturi)    
      Statul de drept (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:18)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Am evitat pana acum sa postez,dar cred ca nu mai putem sa-i lasam pe banditi sa distruga Romania.
      Rog sa luati act ca in 1989 in cazarmile Armatei
      erau cazati 340.000 de militari.Acum Armata Romana
      are numai 70.000,dar si acestia doar pe hartie,pentru ca aceiasi guvernanti au distrus-o in cei 27 de ani.
      Cei 70.000 dorm acasa nu in cazarmi.Chiar daca in
      guvernarile PSD anterioare ,multe din cazarmi si terenurile lor au fost date,de suflet,diversilor baroni si intelopi(de fapt fac parte din aceiasi clasa biologica)
      mai sunt destule spatii ,care,cu amenajari minime
      pot devani puscarii si locuri de meditatie pentru
      infractori.Trebuie insa sa spun ,ca un bun cunoscator,ca toate inchisoriile din Romania au conditii net superioare fata de cele mai multe
      cazarmi ale Armatei.
      Ca o concluzie "argumentele" mafiei politice nu
      rezista sub nici o forma.

      HAI ROMANIA.SCUTURATE DE TICALOSI.

      ,
  • +7 (9 voturi)    
    inchisori (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:07)

    hamurabi [utilizator]

    Imi place, uite ca se gasesc solutii dar probabil PSD-ul va gasi pretexte ca sa nu se puna in practica !
  • +5 (7 voturi)    
    Perfect! Si se creeaza locuri de munca in cons- (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:12)

    Maniu [utilizator]

    tructii, mobilier, etc. Designeri si arhitecti, veniti cu solutii!
  • +9 (11 voturi)    
    asta este solutia (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:13)

    xanti [utilizator]

    Nicidecum gratierea.
  • +6 (8 voturi)    
    Hmmm (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:14)

    Zummm [utilizator]

    And a very good idea I might say
  • +2 (6 voturi)    
    iata ca se poate (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:18)

    Pac-pac [utilizator]

    De ce a trebuit sa ajunga fratia penalilor PSD-ALDE sa injunghie codul penal ca sa se gaseasca aceasta solutie? Crede cineva ca Voiculescu ori Basescu vor evada?
  • +5 (7 voturi)    
    piei satano (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    Auzi la el bre, cum sa faci puscarii din baze militare? Si dupa aia pe ce motive mai dam legi de gratiere si amnistie cu dedicatie?!?
  • +3 (3 voturi)    
    Supraaglomerare (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:20)

    Irina25 [utilizator]

    Problema e ca puscariile sunt pline de gainari, in timp ce hotii ce au furat milioane de euro sunt liberi...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa vedeti dintr-o data cum incepe Ministerul (Joi, 19 ianuarie 2017, 19:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Aparararii, ca car, ca mar, c-o fi, c-o plesni si in final : nu se poate, pt ca nu-i posibil sa se faca transferul de la un minister la altul.

    PS. Simplu, nu ?

    PPS. Cand sunt atacati la interes imediat se repliaza si gasesc fel si fel de scuze si de chichite si de "obstacole insurmontabile legale" ! Din pacate...