​SURSE Abuzul in serviciu va fi infractiune doar daca prejudiciul e mai mare de 200 de mii de lei si cu plangerea prealabila a partii vatamate. Cele doua noi conditii scapa multi baroni locali, primari, sefi de consilii judetene, ministri etc. Liviu Dragnea, Nicusor Constantinescu printre beneficiari

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:02 Actualitate | Esenţial


Infractiunea de abuz in serviciu din Codul Penal va fi redefinita, astfel ca vor raspunde penal doar daca prejudiciul este mai mare de 200 de mii de lei (50 de mii de euro) si la plangerea prealabila a partii vatamante, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Potrivit acestora, prin aceasta modificare scapa de ancheta penala si de procese toti primarii, sefii de consilii judetene, ministri in caz ca prejudiciul din dosarele lor este sub 200 de mii lei. De pilda, Liviu Dragnea scapa de una din acuzatiile din al doilea dosar, in care e trimis in judecata pentru instigare la abuz in serviciu si la fals intelectual. In acest dosar, prejudiciul este de doar 100 de mii de lei.

Potrivit surselor HotNews.ro, nu doar valoarea prejudiciului ii va scapa pe multi, ci a doua conditie introdusa pentru ca abuzul in serviciu sa fie infractiune. Si anume, plangerea prealabila a partii vatamante. Altfel spus, daca Primaria, Consiliul Judetean sau Ministerul nu face plangere in cauzele anchetate sau in curs de judecata, procesele se inchid. 

Chiar si in situatiile in care prejudiciul cumulat rezultat dintr-un abuz in serviciu, avocatii ar putea sa sparga infractiunea pe fiecare act material dintr-o licitatie, de pilda, astfel incat sa scada sub pragul de 200 de mii de lei, au explicat pentru HotNews.ro sursele citate.

Redefinirea abuzului in serviciu prin introducerea celor doua conditii suplimentare echivaleaza cu o amnistie mascata.

Cum este definit in prezent abuzul in serviciu fara limita de suma si plangere prealabila

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.

Guvernul Grindeanu a intentionat sa adopte miercuri prin Ordonanta de Urgenta gratierea si sa dezincrimineze o serie de infractiuni din Codul Penal, insa demersul secret al Guvernului a fost blocat de prezenta presedintelui Klaus Iohannis care a prezidat sedinta si a cerut scoaterea proiectelor de pe ordinea de zi.


Citeste mai multe despre   
















28704 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    dati o lege si pentru Udea (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:08)

    jackalphonse [utilizator]

    ca sa va sustina Bese la teveu'
    Simpaticilor
    • +9 (9 voturi)    
      pentru super ONE HD (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      acolo da ! acolo sa o vedem !
      • +16 (18 voturi)    
        Ziua in care Mazeta a intors armele (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:45)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Incredibil, ce magarie!
        Credeam ca sunt perdele de fum stirile pe surse cum ca penalii isi vor face acest mic cadou.

        Asta e obraznicie abuziva care nu poate decat sa nasca in oamenii cat de cat responsabili si atenti la valorile democratice, niste votanti ANTI-PSD PE VIATA, indiferent ce alegeri vor mai veni, indiferent ce partide si aliantii vor fi, indiferent de pozitiile lor pe diverse teme.

        Mai baga el strambe pe aici prin comentarii, dar eu cred ca pana si Mazeta va iesi in strada!

        Jos PENALII!
        • +12 (14 voturi)    
          daca furi 190.000 de lei este OK (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:13)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

          200.000 nu este bine.Sfatul PSD pentru functionarii publici este sa fure numai 190.000 odata ca sa nu poata fi acuzati de nimic. PSD vrea ca o paguba de sub 200.000 de lei adica 199.999 de lei sa fie lipsita de raspundere penala la functionarii publici.Pai daca un hot fura numai 199.999 ce face? E penal sau nu? Sau functionarii publici au dreptul sa fure dar hotii nu?Cum se intelege?
          • +3 (5 voturi)    
            Se intelege ca o suma sub 200.000 e "mai nimic"... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:45)

            IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            ... caz in care solicit guvernului sa nu se mai plateasca impozite, CAS, CASS, etc. pentru salariile mai mici de 200.000lei, dat fiind ca oricum nu reprezinta "mai nimic"".
          • +5 (5 voturi)    
            E mai grav!!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:47)

            Bokila [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Prin prevederea ca actiunea penala incepe doar la plangerea persoanei (fizice sau uridice) vatamate, orice primar, ,mnistru, director de spital sau de institutie publica va putea jefui fara limita bugetul pe care il gestioneaza.
            Doar nu o sa-si faca singur plangere penala.
            Halucinant, ticalos, nemaintalnit.
            Gratierea si amnistia sunt nimic pe langa legalizarea jefuirii banului public pe care il gestionezi in mod direct.
            • 0 (0 voturi)    
              nu el (Joi, 19 ianuarie 2017, 6:53)

              iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

              Evident ca primarul sau ministrul nu isi va face singur plangere penala!
              Insa in acest caz, el este infractorul, iar persoana vatamata suntem noi, contribuabilii - comunitatea locala sau judetul afectat de respectiva delapidare!
          • 0 (0 voturi)    
            comparativ (Joi, 19 ianuarie 2017, 8:54)

            NIKKI99 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            daca nu platesti 100 ron impozit pe apartament ti se face executare silita si ajungi in strada
        • +2 (8 voturi)    
          nu-ti (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:14)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

          fa iluzii cu @Mazeta. omu e activist urss si face ce-i zic stapanii lui de la moskva, putin et co.
          in alta ordine de idei, eu cred ca ar putea intra la puscarie tov. grindeanu si acolitii lui din guvern si politica, exact pe tema gratierii si dezincriminarii.
          si asta pt. ca, zic ei, oug se va aplica celor care nu au "abuzat" mai mult de 200.000 lei. ori, daca insumam valorile celor condamnati si care vor beneficia de oug, cu siguranta vom constata ca suma respectiva e depasita => la tambal cu baietii veseli si penali (ca practic devin complicii puscariasilor si puscariabililor).
          • -2 (2 voturi)    
            ...pe vreme ce... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:32)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            ...erai preocupat de Mazeta si urss indivizii pe care i-ai enumerat s-au inscaunat si acum o sa ploaie cu legi care o sa le deschida usile si scapa de raspundere ; inca mai trebuie sa curga multa apa pe Dunare ca sa te prinzi de cine trebuie sa ne pazim.... se pare ca doua decenii nu tzi-au fost de ajuns .
  • +29 (31 voturi)    
    Nu inteleg... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:22)

    morometu [utilizator]

    ...de ce am eu nevoie de aceasta modificare legislativa ??? Si ca mine probabil mai sunt vreo 15 mil de cetateni care incearca sa respecte legile acestei tari?
    • +17 (17 voturi)    
      Pentru ca... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:38)

      gaesseki [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      ... nu ati votat! Si tu si ailalti 15 milioane...
      P.S. Daca ai votat imi cer scuze, tie personal, ramane valabila pentru restul
      • +8 (12 voturi)    
        Si daca am votat... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:07)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui gaesseki

        Ti se pare acum ca opozitia are vreun cuvant de spus? Ai vazut cum ii ignora si uneltesc pe la colturi.
        Acum iau atitudine civica, imi sustin drepturile de cetatean care nu are nevoie de o astfel de lege. Stiu doar un lucru: pe mine nu ma reprezinta borfasii!!! Si nici nu cred in necesitatea acestei legi pentru aceasta tara. Justitia a luptat sa se puna pe picioare si niste...agramati o trateaza cu dispret. Aceasta OUG este o palma data cetatenilor onesti ai acestei tari!
        • -1 (1 vot)    
          morometu are ceva dreptate (Joi, 19 ianuarie 2017, 6:57)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui morometu

          Actualul Guvern si Parlamentul au fost votate de cei care NU vor sa respect legile, pentru cafre infractorii sunt buni si frumos, cei care VOR sa se dea amnistie si gratiere, ca sa poata fura si ei!
          Daca plafonul pentru infractiune este de 199.999 lei, inteleg ca am si eu liber la ciordit din portofele si posete in autobuzul aglomerat, atat vreme cat nu depasesc limita de 200.000 ...
  • +25 (29 voturi)    
    Romania=Columbia (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:22)

    xanti [utilizator]

    Poti sa furi linistit pana in 200 sute de mi de leI .
    Poti fura si repetat ca doar nu o sa faca victima(partenerul de furt )plangere penala.
    Legea e minunata pentru o tara de hoti ca Romania ,de fapt acum vedem de ce a votat romanul asa ,CA SA FURE.
    Bravo PSD bravo votanti PSD va doresc sa va fure Dragnea pana la adanci batranete ,sa va fure si chilotii dupa voi,
    • +5 (5 voturi)    
      Hoti poate sa fure si ei 199.999 (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:14)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sau numai functionarii publici?
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:18)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si cind vorbea Vadim de executii pe stadioane il faceau nebun ...

      Parca altfel ar suna acum asta ...
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este! (Joi, 19 ianuarie 2017, 6:59)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Da, la vremea resoectiva ziceam ca Vadim este sarit de pe fix!
        Da, redefinirea abuzului ma face sa vad lucrurile complet altfel!
    • +11 (11 voturi)    
      Asta e nimic, abuzul in serviciu e lichidat! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:21)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Suma de 200.000 de lei e praf in ochi. Mai tare e
      "plangerea prealabila a partii vatamante"

      Ca sa va explic:
      Primarul X acorda unei firme proprii, da, care e chiar a lui, un contract baban, fara licitatie.

      Acum primarul insusi se va lua singur la intrebari: "auzi, dar nu cumva am furat facand asta? Nu cumva asta e un abuz in serviciu? Ar fi bine ca primaria sa faca o plangere impotriva mea? Hmm, daca ma gadesc bine cred ca e ok, nu am de ce sa fac plangerea." Nu exista plangerea, nu se poate face niciun dosar.

      Mizeriile curg fara numar in aceasta ordonanta. Cred ca stau si se gandesc de cateva luni bune, cum sa faca sa poata fura cu legea in mana.

      Romania a ajuns finalmente tara hotilor.
  • +19 (19 voturi)    
    Cat ai plati sa scapi de acuzatii? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:26)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Jumatate din castig? Voiculescu, Adamescu, Sarbu sau Steinmetz cat ar da sa scape de acuzatii?
    Daca s-au folosit de Mossad pt a o inlatura pe Kovesi si n-a mers acum se folosesc de politicul romanesc .recompensa este generoasa de la miliardari
  • +19 (19 voturi)    
    Ora 18:00 (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:28)

    Logan1ro [utilizator]

    In fata guvernului! Pasnici am fost!
  • +22 (22 voturi)    
    In strada... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:31)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..iesit in strada chiar de azi !
    Demisia guvernului , asta trebuie ceruta, punct!
    Sa iasa diseara dl Grindeanu si sa-si prezinte demisia.
    • +13 (13 voturi)    
      va fi in avion...deasupra oceanului.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:37)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      merge cu o invitatie cumparata sa creada romanii ca Trump n-ar fi suportat sa fie incoronat fara prezenta amicului sau, Dracnea.
  • +23 (23 voturi)    
    !@!@!!@#!@#$%#@$%#%@ (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:33)

    marianmarian [utilizator]

    Am citit puzderie articole pe tema, de pe diverse site-uri, m-am enervat, m-am scarbit, mi s-a facut lehamite, iar m-am enervat si tot asa. Ma mir, sincer, ca Johannis a facut gestul asta de forta, care se prea poate sa fi fost providential. Parerea mea (total neavizata, insa) e ca leprele neamului, care acum s-au vopsit intr-un nou guvern, au ratat startul intr-un mod fatal pentru ei. Atata timp cat proiectul intra in dezbatere, sunt foarte mici sanse sa mai fie promovat in lege, tinand cont de ce reactii o sa starneasca in urmatoarele saptamani, dintr-o suta de directii.

    SI INCA UN LUCRU - PREGATITI-VA DE STRADA, penali neamului tocmai au oferit o mostra a stilului de guvernare care ne asteapta 4 ani de-acum incolo.
    • +7 (7 voturi)    
      Din pacate, Iohannis doar a castigat timp (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:07)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Nu cred ca se vor intoarce din drum, au cerut avize (mare lucru!) de la CSM, ICCJ, etc pana pe 23 ianuarie.

      Oricum Iohannis (bravo lui!) i-a incetinit si i-a fortat sa scoata ordonantele pe masa, ca sa le vada toate lumea, inainte de a fi adoptate.

      Poate ca presiunile or sa ii faca sa mai cugete, desi cred ca nu or sa dea inapoi. Se simt tari, au mai toate televiziunile (uitati-ba sa vedeti cu o sa fie prezentate aceste mizerii de OUG-uri in seara asta!), stau sus in sondaje.

      "Acum e momentul pentru marea evadare!", asa isi zic.
    • +2 (2 voturi)    
      Sepoate totusi face ceva! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:04)

      andix [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Aici e adresa de email pt dezbaterile publice privind cele 2 proiecte de OUG.
      dean@just.ro

      ar trebui sa avem un pic de spirit civic si sa incepem sa ne expunem si noi parerile la aceasta adresa de email. stiu ca probabil se vor considera spam-uri emailurile si cel mai probabil nu se va cunoaste niciodata cate emailuri au fost trimise de fapt. dar daca se face un document inc are sa se expuna de catre un jurist expunerile articol cu articol cu ce nu este in regula si apoi semnat de oricine doreste si publicat ulterior, iar plus aesta se poate atasa ca si trimite catre aceeasi adresa de email alaturi de cateva adrese bine gandite de genul mabasadeor Germaniei, Italiei, Spaniei, UK, etc Parlamentul UE si astfel incat sa se vada care sunt reactiile publice, iar daca nu se va tine seama de ele va exista dovada ca de fapt totul a fost o piesa de teatru gandita cum mult inainte.

      eu sigur as semna un asemenea document
      • 0 (0 voturi)    
        Si ce daca? (Joi, 19 ianuarie 2017, 7:05)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui andix

        Trebuie sa incercam, desigur!
        Dar ce efect crezi ca va avea?
        Cu e-mailurile, ce efect crezi ca avea daca dupa 1933 Hitler ar fi primit telefoane de la oameni care il rugau sa nu dea drumul la lagarele de concentrare?
        Iar cu "adrese bine gandite de genul mabasadeor Germaniei, Italiei, Spaniei," ajungem in ridicol, stii bine ca Dracnea nu are treaba cu UE, cu Occidentul, pe el l-a deranja doar daca l-ar trage de maneca Maskva sau Pekin!
  • -16 (18 voturi)    
    Atentionare (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:37)

    ALBMARELE [utilizator]

    Stimati tovarasi, legile NU se aplica in trecut , ci numai in viitor...lasati-va de manipulari !
    • +11 (13 voturi)    
      Cu exceptia legii penale mai favorabile... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:41)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui ALBMARELE

      ... tovarase!
      • +10 (10 voturi)    
        tovarasele... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:12)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        Eu si restul poulatiei...nu avem nevoie de aceasta lege. Cei care au incalcat legea trebuie sa fie si sa ramana pedepsiti.
    • +4 (4 voturi)    
      te-ai demascat (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:15)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ALBMARELE

      nu stii carte....
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:40)

    bogdanrech [utilizator]

    Ce frumos... când mă gândesc că ăştia chiar or fost votaţi de 80% dintre români... Împotriva prostiei ..............................
  • +11 (11 voturi)    
    aici era nevoie de un Avocat al Poprului.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:45)

    roman_antiPSD [utilizator]

    mi se pare ca Avocatul Poporul e singurul care poate contesta o ordonanta de urgenta...da din pacate noi nu avem asa ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      pai n-are cum (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui roman_antiPSD

      "caposu" e ocupat acum cu legea aia pe care nu o inteleg bietii oameni, aia care inca nu-i da voie penalului dragnea sa guverneze.
      si cand va avea el timp, oug o sa-si fi produs deja efectele, voiculescu va fi in parlament si dragnea o sa fie prim ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      Degeaba.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:14)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui roman_antiPSD

      ...daca intra in vigoare o secunda deja si-a produs efectele.Degeaba ccr o declara neconstitutionala, intervine legea penala mai favorabila.
  • +23 (23 voturi)    
    Bai, astia sunt sanatosi la cap? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:46)

    tarantella [utilizator]

    Ca primar penal al PSD, eu fur primaria si cauzez un prejudiciu mai mare de 200.000 lei. Ca sa fiu pedepsit, tot eu ar trebui sa constat prejudiciul si tot eu trebuie sa ma constitui parte vatamata, altfel nu pot fi pedepsit.

    Dar, stai, ca ar mai fi o posibilitate: daca in urma alegerilor, cetatenii satui de furturile mele aleg alt primar, acesta se poate constitui parte civila in locul meu. Mdea, numai ca denunţurile vor fi valabile până la şase luni de la comiterea faptelor. Deci nici noul primar n-ar mai putea face nimic.

    Liber la furat, Fireo si Pandeleo!
  • +17 (17 voturi)    
    Republica Cleptocrata Romana (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:48)

    carmen_i [utilizator]

    Infractorii din PSD mai au un mic obstacol: Constitutia, dupa care vor putea sa declare cleptocratia ca forma oficiala de guvernamant. O sa ne obisnuim si cu asta.
  • +8 (8 voturi)    
    hotii dau liber la furat .... prin lege (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:51)

    mnicku [utilizator]

    ce naiba: 200000 lei =(aprox) 45000 euro
    se dau 15000 euro la cine trebuie sa te prinda si ramane hotul cu 30000 euro.

    La 3 operatiuni simple intr-un an hotul e boier .

    cu alte cuvinte hotia a devenit litera de lege cu legea-n mina
  • +3 (3 voturi)    
    legea e buna (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:31)

    greenforest [utilizator]

    Dar cu un singur amendament: sa fie la fel pentru toti cetatenii. Adica orice cetatean roman care fura sub 50k sa nu raspunda penal.

    Ca ma gandesc dupa ce fac asti un abuz asa micut sub 50k euro sa ma duc eu sa ii fur eu.

    Vorbesc prostii.... ca nu pot sa scriu aici ce cuvinte am pentru ei.

    Zilele trecute au scos plafonarea CAS ca aia au bani destui. Si acum zic ca 50.000 Eur sunt asa un maruntis ca nici nu trebuie bagat in seama.

    Asa ca daca avem vreo 3000 de funtionari publici care fiecare face asa un abuzel de 50000 EUR ies numa vreo 150 mil eur. Un fleac pentru socialistii astia.

    Cu cei 200.000 RON poti da la 200 de profesori 1.000 RON in plus la salar timp de 1 an si daca daca ii avem pe cei 3000 de funtionari publici putem sa marim salariul la 600.000 de profesori. Cred ca nici nu avem atatia.

    Din nou: mama lor de...
  • +5 (5 voturi)    
    Sunt FARA CUVINTE (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:53)

    Robin_W [utilizator]

    wow ... $50000 se pot fura fara gretzuri...
    Fur si mai mult ca cine o sa aiba ouale sa ma reclame penal?

    Good night Romania! wherever you are...
  • +4 (4 voturi)    
    PSD face si el ce poate !! :)) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca banditii de tehnocrati tot au dat o gaura in buget de zece miliarde de lei, mama lor de sorosisti, atunci Livache si Viforeanu si Jordache, daca nu mai pot sa dea cep la butoaiele cu lapte si miere doar n-o sa stea de pomana : au pus si ei de ce le era mai la indemana, respectiv de-o amnistie, sau dezincriminare, ce-o fi, si de-o gratiere ca aici nu-i mai putea incurca Ciolos, "fiul lui Soros".

    PS. Cand colo ce sa vezi ! In drum spre serviciu, prin dreptul Pietii Victoriei limuzina in care era Klaus a facut pana de cauciuc si atunci pana sa o depaneze soferul, s-a gandit Presedintele sa-i faca o vizita Primului Ministru. Restul deja se cunoaste ! ;)
  • -3 (5 voturi)    
    sute de primari (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:09)

    victor L [utilizator]

    au scapat de incompatibilitate cind a fost spalat si Klaus de catre ICCJ.
    Atunci a fost o tacere asurzitoare :P
  • +1 (1 vot)    
    cred ca este o premiera (Joi, 19 ianuarie 2017, 6:51)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    O premiere in jurisprudenta internationala?
    Daca furi "doar" 199.999 nu se considera furt, este perfect OK!
    Mai raman de stabilit limitele pentru viol si respectiv omor, daca ucizi doar patru oameni sau mai putin nu este crima ...