Surse: Iohannis s-a dus la guvern fara sa fie invitat de premierul Grindeanu si fara sa-l anunte pe acesta

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:13 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis a luat decizia sa mearga la sedinta de guvern de azi fara ca premierul Grindeanu sa il invite, au declarat pentru HotNews.ro susrse politice. Iohannis l-ar fi anuntat pe Grindeanu ca va merge la sedinta programata azi-dimineata la 9.30 cu zece minute inainte de a sosi la guvern, potrivit acelorasi surse.

Odata ajuns la Guvern, Iohannis a avut o discutie privata cu premierul Grindeanu, iar acesta l-a invitat sa prezideze sedinta de guvern.

Iohannis a decis sa mearga la sedinta dupa ce ieri avertizase public, dar fara accente dure, ca e nevoie de "maturitate" in privinta unor posibile modificari ale codului penal. Reamintim ca HotNews.ro a scris ieri ca Guvernul se pregateste sa adopte o OUG de gratiere a unor infractiuni si o alta OUG cu modificari ale codului penal, modificari ce ar fi dus la dezincriminarea unor infranctiuni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3107 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bravo d-le Iohanis (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:26)

    MicaS [utilizator]

    Asa trebuie procedat cu aceste personaje psd-iste . Felicitari !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo d-le Iohanis (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:26)

    MicaS [utilizator]

    Asa trebuie procedat cu aceste personaje psd-iste . Felicitari !
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Iohannis (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:28)

    visi [utilizator]

    Bravo Iohannis, nu-i lasa sa faca prostii !!! - cu toate ca daca asta o au in cap, odata si odata tot o sa o faca pe furis.
  • +3 (3 voturi)    
    mda. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:29)

    g01an [utilizator]

    foarte bine a facut si va trebui sa actioneze la fel de fiecare data.

    din pacate, tinand cont de programul sedintei in actualitate, nu cel care ar fi fost, parlamentul va putea folosi acest incident dupa precedentul din 2012. care nu a fost constitutional si respins de populatie. de data asta, totul va depinde de masa critica pe care o aduna populistic dragnea. ii trebuie ~25% din electorat sa voteze pentru demitere (30% prezenta minim si 75% voturi pentru). El are cam 18% suport si tot ce trebuie sa se intample este o mobilizare a electoratului atat in tara cat si afara si nu se poate atinge procentul de 75%. dar este prea la limita pentru comfort, iar Iohannis va trebui sa continue sa se prezinte la guvern cu fiecare informare pe care o are.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai si Dragnea? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:40)

    alegzandru [utilizator]

    El de ce nu poate sa prezideze sedintele de guvern? Nu e el premierul din umbra, nu l-a legitimat pe el poporul sa taie si sa spanzure? Las ca da el o lege ca presedintele sa nu mai poata iesi din palatul Cotroceni timp de 4 ani, sa ingrijeasca trandafirii prin gradina, iar el sa poata sta nu langa Grindeanu la orice sedinta de guvern, ba chiar in poala lui, ca atunci cand vorbeste premierul sa para ca Dragnea a tunat!
  • -7 (9 voturi)    
    Comportament de adevarat presedinte, (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:20)

    xrogo [utilizator]

    putea sa de si el un SMS sau sa trimita un porumbel,dar nu,el e mitocan si se da in stamba!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce idiot esti amice ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Adica Presentiele care ii gaseste pe infractori tocmai cand erau sa puna la cale eliberarea complicilor e mitocan si hotii din guvernul supervizat de mustata cariata de teleorman e un club de lorzi?