Nicoleta Andreescu (APADOR-CH), despre o lege a gratierii: Inchisorile se vor umple inapoi in cel mult un an

de RFI     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2017, 17:25 Actualitate | Esenţial


O lege a gratierii nu va rezolva pe termen lung problema aglomeratiei din inchisori. O spune la RFI Nicoleta Andreescu, directoare executiva la Asociatia pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania-Comitetul Helsinki.

Responsabila APADOR-CH comenteaza intentia ministrului Justitiei, Florin Iordache, de a propune o lege a gratierii, care sa nu vizeze nici faptele de coruptie, nici faptele grave impotriva persoanei.

Nicoleta Andreescu spune ca "parerea asociatiei despre subiectul amnistiei si gratierii este ca acestea nu sunt solutii care sa rezolve problema supraaglomeratiei din penitenciare pe termen lung (...). Amnistia si gratierea golesc inchisorile, care se vor umple inapoi in jumatate de an-un an". Continuarea pe RFI.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2082 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    .... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 17:30)

    tirolez [utilizator]

    Si daca le vor umple la loc, ce inseamna? Ca unii cetateni au suferit pierderi/abuzuri etc. Care nu ar fi avut loc daca infractorii stateau unde le era locul. Dar fiecare are impresia ca lui nu i se poate intampla.
    • +1 (1 vot)    
      Guvernul să plătească despăgubiri. (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cei care vor fi atacați de proaspeții eliberați prin grațiere să ceară despăgubiri Guvernului.
  • +5 (7 voturi)    
    NU !!!! (Marţi, 17 ianuarie 2017, 18:04)

    poatedapoateba [utilizator]

    NU!!!

    Nicio gratiere, nu avem nevoie de asa ceva!

    Legile trebuie facute sa pedepseasca infractiunile, nu sa le incurajeze!
  • +7 (7 voturi)    
    Noi penitenciare (Marţi, 17 ianuarie 2017, 18:27)

    alegzandru [utilizator]

    Niciodata in toata situatia asta nu s-a vorbit de constructia de noi penitenciare pentru a rezolva problemele. Tara asta e locul unde discutia despre elemente de infrastructura ca autostrazile si penitenciarele e subiect tabu.
  • +3 (3 voturi)    
    se vor (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:00)

    nahir [utilizator]

    reumple, dar mai putin cu cei pentru care se agita atata guvernul dragnea (ca n-are rost sa scriem numele lui grindeanu) si pt. care de fapt se va da ordonanta de urgenta de dezincriminare si gratiere.
  • +4 (4 voturi)    
    TOTAL GREȘIT!!! (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:24)

    gmb72 [utilizator]

    Închisorile nu se vor umple chiar de tot:vor lipsi unii ca Voiculescu, Dan Diaconescu, Voicu, Fenechiu și cam toți care-au furat banii prostitilor ce-au votat PSD și ai putorilor care s-au abținut de la vor stand acasă și nu punând stampila pe un buletin nul, ca deh, e greu sa calculezi cum ar fi scăzut procentele celor aleși, la o prezenta la vot de 80%: PSD vreo 20%,PNL vreo 10%, iar Tăriceanu și Base stăteau la table în Cișmigiu, ca nu mai pupau sParlament și imunitate....
    "Vinovați pentru o distrugere nu sunt cei rău intenționați, ci cei care privesc și nu fac nimic! "., a zis-o unul, Albert Einstein, câți or mai ști cine a fost ala....
    Ia sa vezi cum ne mai pupau pe la TV sleahta din sParlament la o "majoritate" de 20%, timp de 4 ani, nu doar un campanie... . Acu, sa fim mulțumiți dacă ne lasă să le pupam curu', ca tocmai ce le-am aratat, marea majoritate care a stat acasă exact când nu trebuia, ca nu ne pasa cum trăim și ce fac ei cu tara asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 0:02)

    A310 [utilizator]

    Haideti sa se organizeze o colecta nationala pentru a strange bani in vederea construiri de noi penitenciare
  • +1 (1 vot)    
    Chiar sunteti naiva ? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 4:45)

    gigiN [utilizator]

    Poate se vor umple la loc,dar nu cu voiculescu,vantu, si cu ceilalti mari hoti actuali sau viitori puscariasi !!!