Mesajul unei profesoare pentru Gabriela Firea: Nu voi da curs "dispozitiei" dumneavoastra de a nu pune absente, primarul nu are atributii de manager al procesului didactic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2017, 15:52 Actualitate | Esenţial


Cristina Tunegaru
Foto: Facebook.com
Cristina Tunegaru, profesoara de limba romana, i-a transmis un mesaj, pe pagina sa de Facebook, primarului Gabriela Firea, in care arata ca "Va informez ca nu voi da curs "dispozitiei" dumneavoastra de a nu pune absente miercuri pana la ora 9.30, intrucat primarul nu are atributii de manager al procesului didactic."

Mesajul integral postat de Cristina Tunegaru:

In atentia doamnei primar Gabriela Firea:

Va informez ca nu voi da curs "dispozitiei" dumneavoastra de a nu pune absente miercuri pana la ora 9.30, intrucat primarul nu are atributii de manager al procesului didactic.

Va rog sa nu mai induceti confuzie in randul parintilor si elevilor si sa permiteti inspectoratului scolar sa ia si sa comunice masuri de acest fel.

Fie va asumati inchiderea scolilor in continuare, fie reveniti la rezolvarea problemelor edilitare, pe care pesemne incercati sa le carpiti cu asemenea improvizatii.

Ca profesor, eu nu pot sti motivul pentru care un elev absenteaza: din cauza zapezii sau pentru ca fumeaza etnobotanice in toaleta scolii. Ca parinte, nu trebuie sa las la latitudinea copilului daca sa mearga sau nu la scoala pentru ca nu i se pun absente.

Profesor Cristina Tunegaru.


Cristina Tunegaru este profesoara de limba romana, publicista si cercetator doctoral al Universitatii din Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















49629 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    DOAMNA GABRIELA (Marţi, 17 ianuarie 2017, 15:58)

    mitg [utilizator]

    Asculta decat de domnul Dragnea si de sotul ei. (Si in mod evident de designeri de interior foarte nepriceputi)
  • +36 (40 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:06)

    qwerasdf [anonim]

    • -6 (6 voturi)    
      Dar tu ce cauti aici,,,, (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:05)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...daca tara nu vrea prosti??? Firea a facut APEL sa nu se puna absente celor care EVENTUAL ar fi intarziat din cauza vremii, nu a dat DISPOZITIE. Se vede cat de buna e acea profa de limba romana care confunda atat de prostesc (ca si tine) cele doua notiuni.
      • 0 (0 voturi)    
        auzi (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:07)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

        daca io fac apel la tine sa-i faci //// lui tata te superi? e doar apel, nu am dat vreo dispozitie.
        • -2 (2 voturi)    
          Asta e tot raspuns de prost (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:00)

          Flinder [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Intai de toate , fa-i tu lui tac-tu ce sugerezi ca vad ca stii ce, deci i-ai mai facut. Iar la problema in sine ci Firea, ai luat plasa, nu stii si nu ai cu ce sa raspunzi, dar nici nu te duce capul decat la obraznicii. Deci recunosti ca Firea a facut APEL, nu a dat DISPOZITIE, asa cum interpreteaza ca si tine cealalta proasta "profesoara"
          • +2 (2 voturi)    
            bah, esti prost? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:46)

            rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

            Ce nu intelegi din faptul ca madam pandelica nu are NICIO calitate de a face apel in acest sens? Ba, mai mult, ea "face apel" (hai sa ma prostesc si eu, sa am impresia ca "face apel") la incalcarea unor regulamente scolare cu forta de lege in invatamant?? A nu pune absente cand constati ca un elev lipseste e ilegal, e o incalcare a regulamentelor scolare. Singurii care pot "face apel" sunt ministerul invatamantului si inspectoratele scolare, nu orice tzoapa avida de publicitate la TV.
            • -3 (3 voturi)    
              Prostul, tot prost ramane. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:57)

              Flinder [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

              Orice discutie cu un prost e de prisos si, ca intotdeauna, cel destept renunta. Daca era primar general unul de la USB (prin absurd, caci lumea nu voteaza prosti) n-ar fi fost nicio discutie la un apel similar, dar de aici se vede oftica voastra bolnava ca voi sunteti NIMIC si de fapt nici nu va pasa de absentele elevilor, doar latrati sa va bagati si voi in seama.
              N.B. Nu mai citesc ce impertinente scrii.
  • +31 (35 voturi)    
    bravo (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:07)

    danete [utilizator]

    de acord!
  • +36 (40 voturi)    
    Cum, primarul nu e Dumnezeu ? (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:08)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Hopaaaa ! Directorii de scoli n-au zis nimic, inspectoratul scolar a tacut ca un peste fript, asociatiile de parinti s-au indignat putin dar au zis ca merge si s-a gasit o pustoaica sa se ia de primarita ?

    Pai vedeti de ce Firea-junior a luat nota aia de neprezentare la Bac ? Pentru ca sunt profesorii de lb.romana afurisiti si n-o lasa pe mami in pace...
    • +12 (16 voturi)    
      a trimis inspectorul general instiintare (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:37)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Inspectorul general al Bucurestiului a trimis instiintare in care confirma ce a zis Firea.
      Sunt sigur ca nu are nici o legatura cu faptul ca este consilier local sector 1 din partea PSD. Ionel Florian Lixandru .

      La dracu, se pare ca tara asta este condusa de la Partid. Parca trecusem de etapa asta.
      • +5 (7 voturi)    
        voila ca nu ! Partidul e nemuritor ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 1:05)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        :) si toti membrii lui sunt "cu nashul in suflet"

        de fapt el este o combinatie de partid politic si mafie care inspira puterea de a controla aceasta societate - iar majoritatea leg sa se supuna

        de ce sa se uite oamenii in gura unor democrati care isi pun intrebari si analizeaza posibilitati la televizor si care mai si recunosc ca au gresit ? ei au nevoie de raspunsuri ! oricat de imbecile at fi astea
  • +30 (32 voturi)    
    BURN (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:10)

    gigicel [utilizator]

    Doamna Vrancioaia Firea va ramane cu cicatrice serioasa dupa aceasta arsura.
  • +30 (32 voturi)    
    Foarte corect. (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:11)

    Cuca [utilizator]

    Respect, doamna Tunegaru !
  • +23 (25 voturi)    
    a dat inspectorul general mesaj ca este ok (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:11)

    georgebb [utilizator]

    Fara nici o legatura cu faptul ca este consilier local sector 1 din partea PSD. Ionel Florian Lixandru .
  • +24 (26 voturi)    
    Fi Rea Doamna Profesoara (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:12)

    ion+ [anonim]

    Cum o stim noi pe Firea, cred ca doamna profesoara va fi chemata sau atentionata de sefa Invatamantului, Ploii si Zapezii.
  • +24 (28 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:14)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Aceasta este atitudinea ce ne poate aduce la normalitate.
    Insa trebuie sa continuam sa ne batem.
    Cu TOTII!
  • +24 (28 voturi)    
    O speranta (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:19)

    poatedapoateba [utilizator]

    Daca mai exista astfel de tineri inteligenti si curajosi in Romania, atunci poate ca mai exista o speranta...
  • +22 (26 voturi)    
    perfect de acord (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:22)

    corinasionescu [utilizator]

    excelenta explicatie, scurt si la obiect doamna profesoara !
  • +21 (25 voturi)    
    /// (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:27)

    hmara [utilizator]

    Bravo.
    As ar fi trebuit sa reactioneze toti dascalii.
    Firutza ar fi trebuit sa se ocupe de deszapezire acum si nu de altceva.
  • +27 (31 voturi)    
    Zapada ca pretext (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:28)

    Ochiana [utilizator]

    Adica cei din Bucuresti sunt asa de "napaditi de zapezi" ca nu au inceput orele nici pana la ora asta ?!
    Macar daca era reala problema.

    Atunci ce sa mai spunem de alti mii de elevi de la tara , din judete in care zapada chiar a fost o problema au mers bine merci la scoala si nimeni nu s-a mai plans atata.
  • +7 (17 voturi)    
    ups (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:39)

    hot news [utilizator]

    bine ca va spuneti parerea da' tare mi-e ca veti fi transferata printr-un satuc pe undeva..am vazut ca se practica la D-na cu pricina
  • +24 (26 voturi)    
    Omul multilateral (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:39)

    dj bruno [utilizator]

    Perfect adevarat! Felicitari d-nei profesoare pentru atitudine. Cand politicul se amesteca nu numai in invatamant ci si in orice alt domeniu de activitate si se substituie adevaratilor profesionisti provoaca haos, dezbina si conduc!
  • -32 (38 voturi)    
    O tzoampa (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:41)

    all23 [utilizator]

    Daca era primar Nicusor tot asa venea sa spuna ?
    Orice profesor cu bun simt nu pune absente atunci cand conditiile de vreme sunt asa, iar copii intarzie la scoala.
    Dar poate doamna profesoara si-a facut datoria de cetatean, a dat zapada si la scoala si acasa iar edilii nu au facut nimic .
    Asemenea intrebari le putea pune direct inspectoratului , daca avea curajul, raspunsul fiind acelasi .
    • +18 (20 voturi)    
      Țoampă (Marţi, 17 ianuarie 2017, 17:31)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui all23

      Când zici țoampă te referi la matracuca obraznică de Voluntari?
      • +2 (4 voturi)    
        binenteles! (Marţi, 17 ianuarie 2017, 23:26)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        Alta ca ea nu-I!
    • +14 (16 voturi)    
      daca copilul tau (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:11)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui all23

      are un accident/incident in timpul orei de curs, conform legii, profesorul raspunde! De aceea e preferabil sa-i aiba in clasa, sub ochii lui iar daca nu sunt, sa-i puna absenti fara sa-si asume raspunderea ptr. ce fac ei, pe unde fac, etc.....ori aici nu e problema de bun simt ci de raspundere!
    • +3 (5 voturi)    
      daca copilul tau (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:11)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui all23

      are un accident/incident in timpul orei de curs, conform legii, profesorul raspunde! De aceea e preferabil sa-i aiba in clasa, sub ochii lui iar daca nu sunt, sa-i puna absenti fara sa-si asume raspunderea ptr. ce fac ei, pe unde fac, etc.....ori aici nu e problema de bun simt ci de raspundere!
  • +19 (21 voturi)    
    Scuzati limbajul neacademic si exprimarea (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:43)

    Susufler0 [utilizator]

    de-a dreptul eufemistica, dar...asta e : a facut-o muci !
  • +19 (21 voturi)    
    cu PSD-istii trebuie sa iei atitudine (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:48)

    Kivek [utilizator]

    felicitari pt aceasta tanara profesoara, dar sunt dezamagit ca e doar un om care ia atitudine fata de aceasta parvenita ajunsa primar care se crede stapana pe Bucuresti
  • +18 (20 voturi)    
    absolut corect (Marţi, 17 ianuarie 2017, 16:49)

    Stapanu [utilizator]

    bravo Cristina!
  • +8 (10 voturi)    
    si daca (Marţi, 17 ianuarie 2017, 17:23)

    Dodel540 [utilizator]

    Dar daca vii cu copilul de la ora 8 si gasesti scoala inchisa pana la 9 (pentru ca Firea...) cine raspunde?

    Uite asa pot sa spun si eu ca am gasit scoala inchisa timp de 5 zile sapatamana trecuta.
  • +16 (18 voturi)    
    bravo Cristina (Marţi, 17 ianuarie 2017, 18:33)

    middle_brick [utilizator]

    Foarte bine punctat dar ai grija sa nu te destituie Gabita ca are atribuții in tot si in toate, de la circ si pana la vidanjori ea face si desface.
  • +7 (7 voturi)    
    si uite asa (Marţi, 17 ianuarie 2017, 18:52)

    dacianus [utilizator]

    o sa le para rau PSD-istilor ca au marit salariile la unii
  • +8 (10 voturi)    
    absente... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:19)

    XXXXL [anonim]

    pe subiectul asta, aveti toata stima si tot sprijinul, doamna profesoara...
    s-au invatat toti neica-nimeni sa dea dispozitii tampite, fiind incantati ca ce tari sunt ei si ce bine fac...
    doamna primar calca pe morminte si nici nu-si da seama ce rau isi face singura...
    profesorii nu sunt angajati pe ' all-inclusive'...

    e o vraiste de nedescris in bucuresti de cand e doamna la comenzi... in afara de filmari , n-am vazut alte realizari...numai lauda si vorbe goale...
  • -10 (12 voturi)    
    Doamna profesoara (Marţi, 17 ianuarie 2017, 23:58)

    A310 [utilizator]

    Doamna profesoara , dvs. aveti copii ?
    • +8 (10 voturi)    
      Din categoria wtf (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 1:20)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Nici nu poti sa deschizi gura daca nu ai scremut niste copii. Ce conteaza ca o persoana se exprima in domeniul ei de competenta? Eh, nu e nascatoare, tac, pac!
  • +1 (3 voturi)    
    Sicanari psihopate (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:31)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Mintenas iese Firea la rampa si spune ca doamna profesoara e o psihopata care o sicaneaza pe toate canalele, si ca se gindeste serios sa o actioneze in justitie, politie, samd. Iar Antena 3 o va gasi imediat alcoolica, drogata, ca bate copiii si alte asemenea.
    Pariu?