Alina Bica, despre anchetarea lui Coldea: La cat de influenti sunt, nu se va intampla ceva. E o perdea de fum

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:38 Actualitate | Esenţial


Alina Bica
Foto: Agerpres
Alina Bica sustine ca este rezervata cu privire la rezultatele anchetei in cazul lui Florian Coldea si spune, intr-o declaratie pentru Mediafax, ca vede totul ca "o perdea de fum", pentru a scoate SRI din scandal, afirmand ca il vede pe Coldea implicat in filajul sau la Paris.

"Eu sunt rezervata, nu cred ca se va intampla ceva semnificativ, dar e doar convingerea mea. La cum sunt dumnealor, la cum sunt pozitionati si cat de influenti sunt, nu cred ca se va intampla ceva. Da, cred ca va fi ca in 2007, cred ca e o forma de a scoate serviciul, de a pune o perdea de fum. Asta este convingerea mea, acum o sa vedem, poate sunt eu prea sceptica. O multime de persoane au discutat si au spus in fata instantelor de judecata lucruri care le cunosteau si nu s-a intamplat nimic, faptul ca denuntul in ceea ce il priveste s-a clasat dupa cateva zile fara niciun fel de verificare", a declarat Alina Bica, sambata, pentru agentia citata.

Fostul procuror sef al DIICOT sustine ca il considera pe Florin Coldea implicat in operatiunea de filaj asupra sa si a Elenei Udrea la Paris.

"Eu am afirmat public ca eu cred ca are implicare, ca stia si ca aparitia pozelor este legata de persoana domniei sale", a adaugat Bica.

Aceasta sustine ca in situatia de fata Laura Codruta Kovesi ar trebui "sa beneficieze de tratamentele" de care au avut parte si alti magistrati asupra carora au planat suspiciuni.

"Cred ca doamna Kovesi ar trebui sa beneficieze de tratamentele pe care le-a recomandat in cazul altor persoane aflate in pozitia dumneaei.. Cred ca regulile pe care le-a tot proclamat la televizor si in spatiul public referitor la suspiciuni si anticoruptie ar trebui sa si le aplice, sa ii fie aplicate si dumneaei. Eu cred ca suntem egali in fata legii toti,nu?! Probabil nu comenteaza declaratiile unui inculpat fugar, dar procurorii si dumneaei au stiut sa ia de bune declaratiile altor inculpati arestati, pe care le-au considerat foarte credibile. Cred ca ar trebui sa isi aplice ei insasi propriile reguli si propriile proceduri pe care le-a aplicat altora, asa cred", declara Alina Bica.

Serviciul Roman de Informatii a anuntat joi ca la nivelul serviciului a fost constituita o comisie de verificare, pana la finalizarea acestora, prim-adjunctul SRI, Florian Coldea, fiind pus la dispozitia directorului structurii.

Sebastian Ghita a difuzat, pe postul Romania TV, sapte inregistrari in care face declaratii despre Florian Coldea, prim-adjunctul directorului SRI, si Laura Codruta Kovesi, procurorul sef al DNA, sustinand ca avea o relatie de prietenie cu acestia.

In cazul Alina Bica, judecata in mai multe procese la cererea DNA, instanta suprema era asteptata sa pronunte joi prima decizie in dosarul in care fost sefa a DIICOT, Alina Bica, este acuzata ca ar fi primit bani de la omul de afaceri Horia Simu. ICCJ a hotarat sa repuna cauza pe rol pentru a se discuta schimbarea de incadrare juridica.

Bica sustine ca vede decizia ca una "buna" si ca spera la achitare.

"Consider un pas inainte in a arata ca nu sunt faptele de care am fost acuzata. Consider un lucru bun si cred ca in final se va incheia cu achitare.", a adaugat Alina Bica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4906 vizualizari

  • +7 (39 voturi)    
    Nu prea ma intereseaza parerea infractorilor (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:52)

    Maniu [utilizator]

    nici a tovaraselei Bica, nici a lui Udrea, nici a restului penalilor. Fapta lui Bica exista sau nu exista? A tras pe nas sau n-a tras? Asa se exprima un om al legii? O fraza cat o mie de cuvinte.
    • +3 (7 voturi)    
      SRI trebuie să se retragă din economie (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:25)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Dincolo de părerea infractorilor, economia României e grav distorsionată de implicarea SRI.

      Crezi că Ghiță putea să facă toate matrapazlâcurile pe bani publici fără implicarea SRI? Crezi că Hexi Pharma a funcționat atâtția ani fără binecuvântarea și implicarea SRI?

      SRI trebuie să-și recapete menirea de serviciu secret și să lase economia și justiția în pace. A ajuns mai puternic decât Securitatea lui Ceaușescu, iar ăsta e comportament de țară ex-sovietică, nu de țară membră UE.

      Unde mai vezi economia controlată de servicii secrete în țări UE?
      • -1 (5 voturi)    
        SRI nu trebuie sa se retraga din urmarirea (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:07)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        criminalitatii politice si economice Harald dorogoi.
        • +4 (6 voturi)    
          Treaba SRI e să adune informații, (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:48)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          nu să desfășoare activități economice prin interpuși ca Ghiță.
  • +13 (39 voturi)    
    procuroarea lu peste (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 18:14)

    deville2010 [utilizator]

    cand iti faceai cumparaturi la paris si stateai la hotel de 5 stele credeai ca totul ti se cuvine.Cand luai spagi de de sute de mii de euro credeai ca esti in varful lumii si esti inatngibila.Tu esti o perdea de fum puturos si meriti sa zaci in puscarie ani multi si grei.///
    • -7 (21 voturi)    
      Apreciez ff mult (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 20:49)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      aceasta manie proletara cu care condamnam dusmanii actuali ai poporului, semn de continuitate intre generatii.
      Daca in stalinism au mai existat mici erori judiciare, usor de inteles in conditiile atacului furibund al imperialismului, astazi putem afirma cu mandrie ca in Romania sistemul de justitie este perfecta, independenta, intransigenta, absolut impartiala si oricine care face cumparaturi la Paris va plati din greu pentru aceasta fapta abominabila( hotelul de 5 stele fiind considerat circumstanta agravanta). Felicitari,tovarase devilleu, tine-o tot asa...
      • +1 (7 voturi)    
        E un sacrilegiu sa faci orice comparatie intre (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:57)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        intre borfasii corupti de azi cu victimele luptei de clasa ale anilor "50 sau justitia de atunci cu cea de azi !! Numai cei direct interesati, mercenarii lor sau aurolacii care trag aer din punga unor tembeliziuni pot face asta !!
        Amintesc celor ce va citesc boratura ca Bica nu e acuzata in nici unul din cele 5 dosare ca a facut cumparaturi la Paris cu Coana Leana ci pentru spagi de la Nicolae, Simu, Tender si ca condamnarea (in prima instanta la 4 ani inchisoare in unul dintre ele) a fost facuta fix pe legea facuta/girata chiar de ea !!
        • +3 (5 voturi)    
          Pt tine un scarilegiu e sa gandesti (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:39)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

          E acuzata de DNA pt niste lucruri care le spun infractorii, ajunsi deja in detentie. Asa ca si susele ei au cel putin aceeasi valoare. Asta tinea sa remarce, dar unii ca tine se tot fac ca ploua.
          Cazul lui Bica e foarte interesant, si spune enorm de multe despre relatiile dinte parchete si dintre SRI. si sefii parchetelor Daca nu ai fi asa fundamentalist in gandire, ai intelege foarte multe despre statul in care traiesti.
          • 0 (0 voturi)    
            Pt tine un scarilegiu e sa existi fara (Luni, 16 ianuarie 2017, 2:58)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

            sa fi vazut/inteles Memorialul durerii, Fenomenul de la Pitesti, daca nu ai auzit de Coposu, Teodor Susman (si cati altii necunoscuti) sau nu ai avut macar un bunic strivit sau ucis in anii aia dupa metodele invocate de borfasi si nu pentru ca au furat sau au luat spaga ci pentru ca erau elemente "dusmanoase" sau ca se opuneau comunismului !! Premianta dvs a fost condamnata in unul dintre dosare pentru ca a dispus ridicarea unui sechestru-desi nu avea competenta, si nu pe declaratiile unui alt infractor.Daca vreti sa intelegeti si cum a luat spaga cititi (daca aveti cu ce) de ex.de aici : UPDATE ÎCCJ: Alina Bica a fost condamnată la 4 ani de închisoare cu executare...Daca nu, nu !
            • 0 (0 voturi)    
              Lasa predicile ca nu sunt de tine (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:46)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

              Reciteste mesajul la care ai rapuns initial, Nu exista nicio refrire la vreuna dintre acele victime. Te folosesti de ele ca sa eviti sa adresezi situatia de azi. Tu esti cel care isi bate joc de memoria lor folosindu-i si arogandu-ti suferinta lor ca si cum ar fi a ta sa faci ce vrei cu ea.
              • 0 (0 voturi)    
                Sunt nepoata unuia dintre cei striviti (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 9:35)

                deval [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                in acei ani (ca multi altii), in venele mele nu curge bors si asta e motivul pentru care consider ofensatoare orice comparatie ! Si mai revoltatoare e orice paralela cu practicile statului din acei ani cand sunt facute de persoane de la varful coruptiei dar si pretinsa sustinere a mercenarilor , a raspandacilor/postacilor care contra-cost sau dintr-un deficit grav de moralitate pe ADN, adera in orice mod la aceasta batjocura in raport de suferinta victimelor de atunci (puse in paralel cu coruptii de azi) dar si o cosmetizare a tortionarilor/metodelor de "lucru" de atunci pusi in paralel cu sistemul de justitie de azi...
                • 0 (0 voturi)    
                  Caracterul nu este ereditar. (Joi, 19 ianuarie 2017, 16:26)

                  man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui deval

                  Asa zic o gramada de securisti azi, ca bunicii lor au fost persecutati de regimul comunist. (Ai doua exemple de marca la Realitatea TV. Si-n multe cazuri e adevarat.

                  Uita-te la Grindeanu, si el ne-a adus aminte ca bunicul lui a fost inchis de comunisti. Asa a devenit taica-su turnator, iar el s-a inscris la 20 de ani in PSD-ul lui Ion Iliescu.
      • +1 (5 voturi)    
        ba (Duminică, 15 ianuarie 2017, 10:25)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        /// .Nu eu cheltuiam mii de euro la paris pt genti...nu eu plateam sute de euro pe noapte pt o camera(sau apartament). Eu plateam taxe ,ba, ca o /// sa se cocoate in functii pt spagi.Ce tot ma iei tu pe mine cu stalinismul???? du-te ba si apuca-te de munca,nu o arde ca trolul pe forumuri(ba ///)
      • +1 (3 voturi)    
        "Atacul furibund al imperialismului", "mici"(sic!) (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:11)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        "erori judiciare in stalinism"... asa se exprima analfabetii functionali prasila viespii pesediste-ceausiste-pcriste-staliniste Andronescu. Pune ma mana pe carte! Si p'orma pe tastatura, ca enervezi oamenii!
      • +2 (4 voturi)    
        un amanunt, infractoarea era bugetara. (Duminică, 15 ianuarie 2017, 14:08)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        hotel de 5 stele !?
    • +4 (12 voturi)    
      despre cititorii hotnews (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 21:41)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      ...foarte interesant cum, din 20 de voturi la primul comment si 19 la al doilea, sunt SUFICIENT de multi care pun botul la dna Bica.
      Uluitor, pana si cititorul de hotnews, mai spalatel, tot usurel intr o dunga a fost adus de stirile repetate/ concentrate/ intretesute .

      Ce sanse avem sa schimbam ceva in tara asta in urmatorii 25 de ani (adica inca pe atat), daca ei reusesc AZI sa prosteasca atata lume?

      Sarmana tara. O zic pentru prima data cu tot sufletul meu... pana azi (da, naiv, sau dobitoc, sau altele ) o spuneam cu un dram de speranta ramas acolo, in adanc
  • -5 (23 voturi)    
    marea alegere (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 18:31)

    Gustav666 [utilizator]

    Totusi, nu inteleg cum justifica doamna Bica executarea ordinelor lui Coldea. Este procurorul obligat sa faca magarii numai pentru ca un Coldea invoca siguranta nationala? Eu cred ca stateau amandoi fericiti in aceeasi barca mizerabila pana cand Coldea a trebuit sa aleaga: Bica sau Luluta. Si a ales...
    • -1 (1 vot)    
      Binenteles, barca condusa de (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:40)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      Capitanul Jack Sparrow Daniels pe numele sau intreg.
  • +13 (25 voturi)    
    Ai tacut cand (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 19:18)

    Explicit [utilizator]

    erai parte din sistem, putin ti-a pasat ca ti se cere sa favorizezi infractori. Ai vorbit abia cand ai inteles ca esti folosita si aruncata.
    • +2 (4 voturi)    
      Așa au făcut și Ghiță și Vântu (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:29)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Explicit

      Le place când sistemul îi ține în brațe și produc zeci de milioane de euro din bani publici, dar descoperă brusc că vor drepturi civile atunci când sistemul se descotorosește de ei și îi închide.
    • +1 (3 voturi)    
      N-a tacut deloc. (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:47)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Explicit

      Nu, n-a tacut. Si ai fi stiut daca ascultai inainte sa tragi niste concluzii. Citeste despre caz, chiar daca tu crezi ca stii tot de acolo de pe scaun.
      S-a adresat "instantelor" superioare ajungand pana in biroul presedintelui, care a cerut sa depuna marturie dar nici n-a fost bagat in seama...
      Sefii institutiilor din sistemul de justitie ori servicii de informatii, nu au voie sa iasa in public cu problemele lor. Doar Kovesi mai incalca cutumele astea, dar e mai degraba o exceptie cu campaniile ei de imagine.
  • +11 (21 voturi)    
    Dialog incredibil intre un moderator si Bica (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 19:54)

    Lovercraft [utilizator]

    Bica: Doamna Kovesi hotaraste cine traieste si cine moare in tara asta.
    Moderator: Dar cine îi dă dreptul ăsta?
    Bica: Legea din România îi dă dreptul ăsta. Atâta timp cât legea de la noi este așa cum este, astfel de oameni vor exista. Dacă azi dispare Coldea, mâine sistemul îl creează pe Coldea 2.
    • +3 (3 voturi)    
      Realitate e si mai icnredibila (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ...decat ar permite regulile dialogului.
      Ia vezi ce s-a intamplat cu Sorin Crivat, arestat de acelasi procuror DNA, mana dreapta a lui Kovesi, acum judeecator la ICCJ, chiar in dosarul Bica.
      Si-a pierdut viata in arest, in conditii inexlicabile oficial.
    • 0 (4 voturi)    
      "Moderator" antenist. Cate articole de nivel (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      international are aceasta Bica? Ce anume din cariera o indreptatea sa fie numita in postul ala? Carierele trebuie pe merit, posturile de acest tip trebuie date oamenilor cu pregatire, in afara de "politica" - de-aia ceausisto-securistii-pesedistii si simpatizantii lor din alte partide - nu suporta "tehnocratii", intelectualii, tot ce se poate elibera de toxina lor pseudo politica.
      • +1 (5 voturi)    
        Documenteaza-ta inainte sa ai pareri (Duminică, 15 ianuarie 2017, 17:34)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Bica s-a facut remarcata tocmai datorita pregatirii. Spre deosebire de Kovesi, care a plagiat cot la cot cu oamenii lui Gabriel Oprea.
        Bica a promovat prin prisma propriei expertize, fara niciun fel de afliere politica.
        • -1 (1 vot)    
          Trimite-mi un link cu articole ISI (Duminică, 15 ianuarie 2017, 18:33)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          semnate Alina Bica.
          • 0 (2 voturi)    
            Bati campii (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:09)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Coldea face liceul la seral, ramane repetant la politehnica, Kovesi plagiaza si pe deaspura se face si cu un doctorat care potrivit CNADCU nici nu aduce nimic original , si tu umbli dupa inovatii stintifice in cazul sefei DIICOT?

            Cred ca nu stii ce e ala drept, nici diferenta dinte cercetarea penala si crercetatorii stiintifici.
            DPDVal pregatirii Bica a fost cu un cap peste oricare dintre ceilalti sefi de parchete. Daca a incalcal legea o sa plateasca, dar nu e nevoie acum sa-i fasificam intreaga biografie.
            • 0 (0 voturi)    
              "Stiintifice" cu doi "i" (Luni, 16 ianuarie 2017, 14:47)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              poate tu nu stii ce-nseamna drept in UE. De exemplu, daca vrei sa candidezi pentru un post de cercetator la o universitate italiana, franceza,daneza, trebuie sa ai publicatii de prestigiu international in ramura de drept respectiva - penal, administrativ... Lectia de azi e gratuita.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu stii despre ce vorbesti (Luni, 16 ianuarie 2017, 17:11)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                Seful DIICOT a devenit un post de cercetator stiintific mai nou?

                Am tintut doar sa mentionez ca dpdv al pregatirii Bica statea cel mai bine in toate echipele din care a facut parte.
                Daca te interesa subiectul ai fi stiut ca asta e ultimul lucru pt care sa o ataci. Dar nu te intereseaza decat sa-ti versi naduful pe orice stire iti iese in cale, in timp ce-ti imaginezi ca dai lectii cuiva...
                • 0 (0 voturi)    
                  Tu o ataci pe Kovesi pt plagiat (Luni, 16 ianuarie 2017, 21:33)

                  Maniu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  desi n-a plagiat. E in regula, esti de partea infractorilor. Si n-ai inteles- nu ma asteptam - postarea mea.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Postarea ta era mincinoasa (Marţi, 17 ianuarie 2017, 12:53)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                    O atac pe Kovesi pt ca a plagiat la fel cum am atacat orice plagiator, incepand cu Ponta si sfarsind cu Iordache.

                    Plagiatul e evident, chiar daca niste oameni slabi au decis ca e doar pe alocarui. Desi tot ei eu spus ca lucrarea nici nu tebuia acceptata din start, neaducand niciun aport stiinitic si neavand nimic original.
                    Si Kovesi si-a tras un doctorat la fel ca Oprea sau Toba. Si asta spune foarte multe despre ea.

                    Asta cu "o ataci pe Kovesi" esti cu infractorii, e ca aia a lui ceausescu cu fabricile si uzinele.
  • +12 (26 voturi)    
    Te pomenesti ca tot Coldea i-a ordonat sa ia (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 20:11)

    deval [utilizator]

    spaga, sa-l faca pe Berbeceanu, sa aprobe dosarele ANRP "ca primarul"cu valori de zeci de ori mai mari fara sa dea o cautare pe Goagal de ca si cum ar fi fost portarul institutiei !!
    Si criminalii in serie spun ca le-a ordonat o voce....
    Suntem imbecili sa ne uitam in gura tupeistei ? Care e diferenta intre premianta asta in ale justitiei si un prapadit de agent de circulatie sau un controlor CFR-prinsi cu rata in ...gura ?
    • -2 (2 voturi)    
      Pai ala avea "rata in ...gura" (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 22:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Pe cand Bica cica doar l-a favorizat pe ala cu "rata in ...gura" Mai stii poate nici macar atat . . . .
  • +1 (5 voturi)    
    bica (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 22:19)

    KostasP [utilizator]

    O alta "victima" a sistemului. Ca si udrea, cocos, ghita, adamescu, voiculescu, vantu, nastase, monta, dracnea, etc. Eu il vreau pe Gen. Coldea inapoi.
    • 0 (2 voturi)    
      Du-te dupa Coldea (Luni, 16 ianuarie 2017, 13:04)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Asta e manipularea care se incearca in presa mai acoperita sa mai descoperita. Daca aia sunt niste hoti, si cei mai multi dintre ei sunt indiscutabil niste banditi, atunci poti sa-ti bati joc de statul de drept pt a-i condamna ca atare.
      Numai ca asta te face si pe tine un ticalos, iar sustinatorii tai la fel de nocivi ca ai hotilor.

      SRI a furat acolo unde au furat Tender si Ghita. Kovesi a incalcat legea acolo unde a incalcat-o Ghita. Erodand limitele dintre ofiter si acoperit, dintre infractor si colaborator sau denuntator, relativizeaza coruptia si decredibilizeaza lupta anti-coruptie chiar din interiorul ei.
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred ca se încearcă distragerea... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:39)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Atenției de la un subiect mult mai arzător și anume decizia retragerii cetățeniei romane (abuziv acordată de către autoritățile romane, PSD-ul fiind implicat pana-n gât) unui terorist musulman sirian pe numele sau: omar haisam
    • +3 (5 voturi)    
      Marea moschee politica pesedista -psdrista (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      pai nu era tovarasul Ceausescu si securitatea lui intunecata marele "pretin" al lui alde Arafat ("tovarasul Yasser ca;;at") , Carlos sacalul, si tot ce era neam prost, ca si ei, in Orientul Mijlociu? Cum sa nu fie frati de "afaceri" cu mazga arabeasca in dauna poporului roman?
      • 0 (2 voturi)    
        Corect... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:12)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Însă nu știu câți romani cunosc acest lucru la ora actuala