Cine e Cord Meier-Klodt, noul ambasador german in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:24 Actualitate | Esenţial


Cord Meier-Klodt
Foto: OSCE
Ministrul afacerilor externe, Teodor Melescanu, l-a primit marti pe noul ambasador al Republicii Federale Germania in Romania, Cord Meier-Klodt, in vederea inmanarii copiilor scrisorilor de acreditare. Acesta fusese numit, in 1 ianuarie 2016, reprezentant special al OSCE pentru procesul de reglementare in criza transnistreana.
 
Pe agenda discutiilor au figurat, potrivit unui comunicat ala MAE, "principalele provocari cu care se confrunta, in prezent, Uniunea Europeana si perspectivele consolidarii proiectului european".

Cord Meier-Klodt, un excelent cunoscator al Republicii Moldova, este deja familiarizat cu Romania. Intr-un interviu acordat in iunie 2016 lui Robert Schwartz (Deutsche Welle), Meier-Klodt spunea ca "E adevarat ca Romania este interesata in mod special de solutionarea conflictului transnistrean. De aceea, sunt recunoscator ca Bucurestiul urmeaza linia Uniunii Europene. Datorita importantei pe care o are in acest context, consult intotdeauna Romania, chiar daca nu face parte din procesul 5+2".

Potrivit Europa Libera, Cord Meier-Klodt a cerut autoritatilor de la Chisinau si Tiraspol in timpul negocierilor privind Transnistria sa avanseze catre intelegeri concrete in chestiuni ca recunoasterea diplomelor de studiu transnistrene si a placutelor de inmatriculare auto.

Cord Meier-Klodt s-a nascut in 1958 la Hamburg si a urmat studii de filosofie si de limbi romanice la Universitatea din acelasi oras, in Paris si in Grenoble (sursa - wikipedia).

A fost prim secretar al ambasadei din Ghana si, in perioada 1992 - 1995, seful consulatului Germaniei la Sankt Petersburg. Ulterior, a fost consilierul misiunii permanente pe langa Organizatia Natiunilor Unite, la New York.

Intre 2002 si 2005, a fost seful biroului de presa si relatii publice al Ambasadei Germaniei in Moscova.

In 1 ianuarie 2016, a fost numit reprezentant special al OSCE pentru procesul de reglementare in criza transnistreana, cand Germania a exercitat presedintia Organizatiei.

Formatul "5+2" reuneste la masa negocierilor reprezentantii Ucrainei, Federatiei Ruse, OSCE, Republicii Moldova si administratiei de la Tiraspol, precum si ai UE si SUA.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8320 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Al cui ? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:35)

    Catindatu [utilizator]

    Al Republicii Federale Germania ?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu e clar? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:13)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Catindatu

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Germania
      • 0 (2 voturi)    
        Hard mit das Lesen, nicht wahr? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:15)

        Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Nu, este al Republicii Democratice Congo.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu draga, cititul functioneaza si la tine, (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 7:14)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

          dar vad ca nu intelegi....Mda, greut cateodata :)
    • +1 (1 vot)    
      Chiar asa (Marţi, 10 ianuarie 2017, 22:09)

      DrStrange [utilizator] i-a raspuns lui Catindatu

      officially the Federal Republic of Germany (German: Bundesrepublik Deutschland). Important pt noul ambasador e sa stea cu ochii pe butelia penala din Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Al cui (Marţi, 10 ianuarie 2017, 23:49)

        Catindatu [utilizator] i-a raspuns lui DrStrange

        Bine, bine, aici e Hotnews sau Agerpress? :)
  • +6 (6 voturi)    
    dA (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:08)

    Babilou [utilizator]

    Ar fi bine sa ne amintim de una dintre urarile d-lui Basescu actualului presedinte Iohannis: sa nu cedeze nici el presiunilor Germaniei (Merkel) de a semna tratatul de frontiera cu Moldova..... Daca la 23 august 1939 Ribentropp (Germania nazista) si Molotov (URSS) stabileau destinul Moldovei de dincolo de Prut, doarece istoria se repeta, in iunie 2010 se semna Memorandumul Meseberg intre cancelarul Merkel (Germania) si presedintele Rusiei Medvedev pentru crearea unui comitet politic si de securitate EU - Rusia la nivel de minister care trebuia sa coopereze intre altele si in solutionarea conflictului Transnistrian. Dupa ce 6 ani nu s-a facut nimic, s-a creat brusc comisia 6+2, unde era recunoscuta de facto ca parte a discutiilor "Transnistria", iar Romania nu face parte..... No comment.
  • +2 (4 voturi)    
    xzxzxzxz (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:12)

    solar [utilizator]

    Stie cineva cand a fost retras vechiul ambasador al Germaniei la Bucuresti? Eu nu-mi amintesc sa fi plecat ”vechiul” ambasador . Dar stiu ce a facut la Chisinau si Tiraspol ( vezi si vizitele reciproce ale celor doi ”molotoveni”) excelenta sa dl MAIER-KLODT si, zau, ca nu am cuvinte de apreciere ! Si mai stiu ca dl KLEM, fiind numit politic de Obama, trebuie sa se retraga urgent. Un alt ambasador american in Ro insa va trece mult si bine pana va fi numit. D-lui Klem i-a trebuit peste 2 ani sa ajunga la ...Bucuresti.