Sorin Grindeanu a demis seful ANOFM si a numit-o in functie pe Cristiana Barbu, mama fostului deputat PSD Catalina Stefanescu

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2017, 18:45 Actualitate | Esenţial


Catalina Stefanescu
Foto: PSD
Premierul Sorin Grindeanu l-a demis pe seful Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), Marcel Miclau, numit in functie in august de Guvernul Ciolos, si a readus-o la conducerea institutiei pe Cristiana Barbu, mama fostului deputat PSD Catalina Stefanescu, cea care a mai ocupat aceasta pozitie si intre 2012 si 2016, scrie News.ro.

Potrivit legislatiei, presedintele ANOFM este numit de premier, prin ordin, pentru un mandat de patru ani, insa poate fi revocat. In mai 2016, mandatul Cristianei Barbu a expirat, iar Guvernul Ciolos a anuntat ca doreste sa schimbe mecanismul de numire in functie, pentru a elimina criteriile politice si a introduce criterii de performanta.

In urma modificarilor, a fost adus in fruntea institutiei Marcel-Dumitru Miclau, pentru un mandat de 4 ani.

Joi seara, premierul Sorin Grindeanu l-a revocat pe Marcel-Dumitru Miclau si a readus-o in fruntea institutiei pe Cristiana Barbu. Ea a condus ANOFM si intre 2012 si 2016, fiind numita atunci de Guvernul Ponta.

Anterior, Barbu a condus Agentia Judeateana de Somaj Valcea.

Procedura de numire a presedintelui Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) a fost schimbata, pe 19 mai, printr-un document semnat de ministrul Muncii, Dragos Pislaru, fiind eliminate numirile politice, iar candidatilor li se solicita performante si experienta profesionala.


Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice (MMFPSPV) preciza ca in cadrul procesului de selectie a presedintelui ANOFM se va tine cont de nivelul studiilor, vechimea in specialitatea studiilor, experienta manageriala si profesionala in domeniu. O alta conditie va fi ca viitorul presedinte ANOFM sa nu fi detinut mai mult de un mandat in aceasta functie.

Documentul semnat de ministrul Dragos Pislaru cuprinde si detalii referitoare la indrumarea Consiliului de Administratie al ANOFM si al presedintelui institutiei in elaborarea planului de management. Va fi obligatoriu ca acest plan sa cuprinda si analiza privind piata muncii din Romania, constrangerile si oportunitatile ANOFM, viziunea si obiectivele (pe termen lung si pe termen scurt), masurile si programele propuse plus un calendar de implementare.

Presedintele ANOFM este numit prin ordin al prim-ministrului, la propunerea ministrului Muncii, mandatul fiind de patru ani, dar putand fi reinnoit. Mandatul presedintelui inceteaza prin demisie, prin revocare la propunerea ministrului sau prin deces.

Cristiana Barbu este mama fostului parlamentar PSD Catalina Stefanescu, o apropiata a lui Liviu Dragnea. Elena Catalina Stefanescu a castigat la alegerile legislative din 2012, la doar 24 de ani, un fotoliu de deputat chiar in "fieful" lui Dragnea, Teleorman, fiind aleasa cu cel mai mare procentaj din judet, respectiv aproximativ 75%, intrecandu-l chiar si pe liderul PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12229 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Mai rar asa (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:21)

    feisbuk [utilizator]

    O familie de oameni patrioti si competenti pe deasupra!

    Dar tatal/sotul, fratele/fiul, etc... Nu capuseaza si ei bugetul de stat? Nepotelul (copilul lui Pitagora/Sova) nu e numit si el sef la cresa?
    • +6 (6 voturi)    
      Da, foare rar! (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 7:41)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Catalina asta nu e cea care-i ducea pachete lui Sova cand el era detinut fiindca furase din banii statului? Nu despre ea se barfea, mai inainte de Sova, ca ar fi „Vrabi” a cuiva? De ce nu mai este deputat? Cum de a fost lipsita tara de o asa aleasa prezentza?
      Dar mama, noua promovata, nu cumva e din celebrul judet Teleorman, devenit buricul Terrei?
  • +12 (14 voturi)    
    Clientela trebuie rasplatita (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Principiul Dracnea-Condamnatul: mafia trebuie rasplatita, iar in instituatiile statului adusi doar mafioti rosii, hoti ca si mine !

    Daca românii NU VOR PROTESTA ACUM, ne intoarcem la MAN, CEPEX si conducaorul unic de stat si de partid - unul mult mai prost, un ciocoi nesimtit si arivist. O SCURSURA
  • +13 (17 voturi)    
    Pai cum sa stea mama "prietenei" lui Dragnea (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:28)

    Ochiana [utilizator]

    pe dinafara ?!
    Grindeanu asta , la viteza cu care actioneaza, sta cu mana pe telefonul la care ii sopteste Dragnea si cu cealalta semneaza.
  • +9 (13 voturi)    
    asa! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:32)

    miculescu-rucar [utilizator]

    hai ca se poate!
    urmeaza agentia medicamentului!
  • +11 (15 voturi)    
    de ce?! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:56)

    pardalian [utilizator]

    de ce l-a demis? Cum justifica acest gest? De ce a dat afara un om competent ca s-o puna in functie pe panarama asta?! Ia de aici: http://ziaruldevalcea.ro/2015/09/14/soacra-lui-sova-de-la-anofm-valceanca-cristiana-barbu-la-shopping-cu-bani-europeni/
  • +13 (15 voturi)    
    Nimic nou. (Vineri, 6 ianuarie 2017, 20:00)

    themihai [utilizator]

    Se instaleaza familia PSD cu toate rudele. Nimic nou din partea lor.
  • +13 (17 voturi)    
    Mda... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 20:39)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    IMBECILITATEA LA RANG DE ARTA !!!
  • +14 (16 voturi)    
    A intrat in vigoare codul ROSU !! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 20:45)

    ana-pat [utilizator]

    Sa speram ca proverbul cu " fiecare pasare pe limba ei piere " are si un simbure de adevar ...
  • +7 (11 voturi)    
    hai (Vineri, 6 ianuarie 2017, 21:03)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ca se poate!
    urmeaza agentia medicamentului!
  • +9 (11 voturi)    
    pai (Vineri, 6 ianuarie 2017, 21:09)

    Adrian_1234 [utilizator]

    daca inteleg eu bine, numirea asta incalca legislatia in vigoare
  • +10 (12 voturi)    
    Si iata cum... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 21:27)

    aladdin [utilizator]

    INCEPE.
  • +12 (14 voturi)    
    nici n-au ajuns bine la guvern (Vineri, 6 ianuarie 2017, 21:34)

    jijibau [utilizator]

    nici n-au ajuns bine acolo și deja își pun în funcții dubioșii care nu au dovedit nimic în anii trecuți. dacă sunt neamuri cu ai lor, nu e considerat nepotism, ci un criteriu în plus. bravo, psd!
  • +12 (14 voturi)    
    Pile vs meritocratie ... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 21:43)

    za-k [utilizator]

    cu PSD pile always wins :)
    • -14 (18 voturi)    
      bine că a fost meritocraţie cu cioloş... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:37)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      curgeau meritele de pe ei, nu alta...
  • -11 (13 voturi)    
    adevărul este că anofm a căzut enorm (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:29)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ca prestaţie în ultimul an.
    dacă înainte cu nu mult timp, când îţi căutai un job prin anofm era suficient să accesezi lista de joburi disponibile afişată pe site, această facilitate a dispărut în ultimul an, fiind înlocuită, mai întâi cu o listă printată disponibilă intr-un UNIC exemplar doar la centrul zonal afiliat anofm, listă stufoasă cu multe pagini pentru consultarea căreia trebuia să faci "coadă" de zeci de minute, uneori chiar ore. iar ulterior au eliminat şi datele de contact ale angajatorilor din acea listă, nu cumva să îi contactezi direct şuntând birocraţia lor...
    iar de toate mizeriile astea este exclusiv responsabil acel jeg de ministru cică "tehnocrat", deşi nu arăta nimic tehnic în ce făcea, D. Pâslaru, mult adulat de unii postaci imbecili de pe aici...
  • -8 (12 voturi)    
    o parere (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:30)

    The Special One [utilizator]

    Nu ii cunosc pe nici unul, deci habar nu am cine merita si cine nu.

    Dar daca criticam modul cum se face acuma, hai sa ne uitam putin si cum s-a facut prima schimbare.

    "se va tine cont de nivelul studiilor, vechimea in specialitatea studiilor, experienta manageriala si profesionala in domeniu. O alta conditie va fi ca viitorul presedinte ANOFM sa nu fi detinut mai mult de un mandat in aceasta functie."

    Scuza-ma ce leg are daca a mai avut un mandat sau nu cu performanta. Daca criteriile de angajare e performanta, atunci cineva poate ramane in fct cat timp participa la concurs si demonstreaza ca inca e cel mai bun timp nelimitat. Fraza aia cu un mandar mi se pare cu dedicatie.
    • +9 (9 voturi)    
      realitatea trista (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 0:56)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

      Toate numirile in functiile institutiilor de stat, la orice nivel, se fac EXCLUSIV, pe sistem clientelar, apartinator de clica. Lasati la o parte bla, bla, bla ...cu studii, performanta. Esentialul este sa fie""supus"" sa execute ordinele si sa apartina gastii. De aceea cand avem probleme de rezolvat in diferite institutii , suntem tratati cu aroganta si nesimtire.
  • +9 (9 voturi)    
    dinastia raiousului de teleorman (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:52)

    yellowdog [utilizator]

    se instaleaza....