Carmen Dan: Este posibil sa avem avertizari de cod rosu in patru judete / Ma intereseaza inclusiv numerele de telefon ale soferilor de pe utilaje

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2017, 20:25 Actualitate | Esenţial


Carmen Daniela Dan la inundatii in Teleorman in 2014
Foto: AGERPRES
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a anuntat joi, in cadrul comandamentului convocat la sediul MAI, ca, in urma avertizarilor meteorologilor, este posibil sa fie instituit un cod rosu de vreme rea in patru judete, scrie Agerpres.

'Solicit sa se acorde prioritate evacuarii persoanelor din zonele afectate. (...) Va solicit sa aveti in vedere evolutia fenomenelor meteorologice care sunt prognozate in perioada urmatoare, tocmai am discutat ca este posibil sa avem avertizari now-casting pentru anumite judete, patru judete de cod rosu. De la nivel central vreau sa va asigur ca aveti tot sprijinul', a declarat ministrul.

Carmen Dan le-a solicitat prefectilor convocati in videoconferinta sa aiba o situatie clara a utilajelor si stocurilor de care dispun autoritatile locale, daca sunt dotate corespunzator si daca sunt suficiente.

'Pentru orice problema ivita suntem aici, comunicam, va sprijinim. Coordonarea operationala a actiunilor se va realiza de catre Centrul National de Conducere Integrata (CNCI) din cadrul MAI. In cazul in care manevra de forte si mijloace apartinand MAI impune si va trebui sa intervenim si in alte zone afectate de fenomene meteo periculoase, domnul secretar de stat Raed Arafat va dispune masuri in consecinta intr-o stransa colaborare si comunicare cu ministrul', a spus ministrul de Interne.

In acest context, proaspata ministra a precizat: "Ma intereseaza inclusiv numerele de telefon ale soferilor de pe utilaje".

Ea a adaugat ca CNCI este operationalizat permanent si va acorda suportul necesar pe care prefectii il vor solicita.

'Va rog sa nu uitati nici de persoanele aflate in dificultate, de persoanele care in timpul noptii, mai ales, s-ar putea afla pe strazi sau in afara unor spatii incalzite, cu posibilitatea de a fi protejate', a adaugat Carmen Dan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4816 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Care-i"Intervalul oral" de convorbiri cu soferii ? (Joi, 5 ianuarie 2017, 20:44)

    Plagarus [utilizator]

    Masuri de urgenta si la scoala din Videle ?
    • +8 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 5 ianuarie 2017, 22:16)

      GrinDragneanu [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

    • +4 (4 voturi)    
      Nici nu a inceput bine si deja (Vineri, 6 ianuarie 2017, 0:20)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      scoate porumbelul pe gura.
      Biata de ea

      totusi cred ca va fi haios sa o urmarim de acum incolo.
  • +10 (10 voturi)    
    numerele de telefon (Joi, 5 ianuarie 2017, 20:45)

    silviust [utilizator]

    Da' poate-s oameni însurați, serioși, șoferii ăia. Mai bine încearcă cu șoferii de TIR.
    • +3 (3 voturi)    
      pe tir-isti ia terminat primii (Joi, 5 ianuarie 2017, 23:59)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      noroc cu dezapezirea , ca altfel raminea pe uscat.
  • +9 (9 voturi)    
    Tare de tot! (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:30)

    Opus Dei [anonim]

    Femeie hotarata din Teleorman. Si sincera. Vrea numerele de telefon de la toti soferii de utilaje. Urmeaza soferii de TIR, taximetristii si vatmanii.
  • +5 (5 voturi)    
    biata de ea...ca o adevarata secretara (Joi, 5 ianuarie 2017, 22:52)

    morometu [utilizator]

    Lista cu numerele de telefon si...apelul "call..." Pe la chioscurile de ziare sunt niste ustensile pentru...masuratori care sigur nu se gasesc in ...librarii!
    Poate sollicita si un DEX pentru imbogatirea vocabularului. Niciodata nu e prea tarziu!
  • +2 (2 voturi)    
    Fa Doino, mare e Gradina Maicii Domnului.... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:26)

    deval [utilizator]

    Ai auzit de organizare , conducere, proceduri, GPS-uri de urmarire a utilajelor sau te gandesti ca si la Bucuresti merge deja cu picioare in dos ca pe mosia lu mama matale...
  • 0 (0 voturi)