Liviu Dragnea: In primul trimestru guvernul va adopta Legea preventiei, relatia dintre stat si mediul de afaceri trebuie schimbata complet

de R.M., I.B.     HotNews.ro
Luni, 2 ianuarie 2017, 21:31 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Liviu Dragnea a anuntat luni seara ca viitorul Guvern va adopta in primul trimestru din 2017 Legea preventiei, prin care nu se va mai putea impune o masura punitiva unei firme inainte de dispunerea unei "masuri de preventie", prin care respectiva firma sa fie avertizata ca procedeaza gresit.

Liderul PSD a afirmat ca "relatia dintre stat si oamenii de afaceri trebuie schimbata complet" in asa fel incat "statul sa nu mai fie agresiv cu firmele". In acest scop, in primul trimestru din acest an se va adopta Legea preventiei, astfel incat "nimeni sa nu mai primeasca o masura punitiva inainte sa aiba o masura de preventie".

Dragnea s-a intrebat, in conditiile in care "partea covarsitoare din venituri este facuta de oamenii de afaceri", daca "trebuie sa avem un stat care sa-i pedepseasca, sa le inchida firmele, sa-i trimita in puscarie".

Pentru aceasta se va infiinta un "minister al lor, care sa comunice cu ei si sa fie placa turnanta in relatia dintre mediul de afaceri si ministerele de linie" - Ministerul pentru Intreprinderi mici si mijlocii, mediul de afaceri si antreprenoriat, a spus Liviu Dragnea.

De asemenea, va exista un minister separat pentru Ape si Paduri, a anuntat Dragnea, care a adaugat ca este necesara demararea unui "mare program de reimpadurire".

Calendarul de investire a guvernului

In ceea ce priveste investirea noului guvern, marti vor avea loc birouri permanente la Camera si la Senat prin care se stabileste convocarea sesiunii extraordinare, iar miercuri dimineata sunt programate audierile in comisie, astfel incat "in jurul dupa-amiezii" sa aiba loc prezentarea programului de guvernare, a ministrilor si dezbaterile.

PSD propune presedintiei ca votul de investitura sa aiba loc miercuri la ora 19, astfel incat miercuri seara sa aiba loc prima sedinta de guvern in care sa se adopte ordonanta de organizare.

Intrebat daca a reusit intre timp sa discute cu presedintele Klaus Iohannis, Liviu Dragnea a precizat ca i-a trimis acestuia un SMS sambata seara, "de la multi ani", si a primit "un raspuns civilizat de la multi ani, ca doi oameni de stat".

Despre noul guvern

Liviu Dragnea a precizat  ca va participa la ceremonia de investitura de la Palatul Cotroceni si a precizat ca guvernul Grindeanu nu va fi format din "oameni politici de mare anvergura care sa foloseasca posturile pentru proiecte sau imagini personale", in conditiile in care PSD este responsabil pentru programul de guvernare cu care a castigat alegerile.

In acest sens, fiecare ministru va fi monitorizat de premier, de la partid si de Parlament, a subliniat Dragnea.

Potrivit acestuia, ALDE va primi patru ministere.

Seful PSD a precizat ca isi doreste ca dupa 27 sa rupa "teama de stat, de sistem".

"Sa se sperie hotii din Romania, coruptii adevarati, dar parca as vrea sa nu mai vad oamenii de afaceri speriati ca li se poate intampla orice sau oamenii simpli ca pot fi luati oricand", a explicat acesta.

Relatia cu "tehnocratii" si presedintele Iohannis

Intrebat daca se teme ca tehnocratii au cheltuit sau vor cheltui banii pe ultima suta de metri si ca vor gasi visteria goala, Dragnea a zi ca nu e posibil acest lucru. "Avem date din ministere si putem sa facem bugetul", spune Dragnea incercand sa incheie subiectul, dar moderatoarea insista ca Ciolos, Iohannis, tehnocratii etc. vor goli visteria si PSD-ul va fi blocat.

"Vrem o relatie normala cu dl Iohannis si sper ca dansul sa actioneze normal si sa nu ne blocheze proiectele de dragul de a le bloca. In caz contrar, vom reconsidera natura relatiilor", a continuat Dragnea.

Moderatoarea insista: "Daca domnul Iohannis va incerca in Parlament o negociere similara cu cea incercata cu domnul Tariceanu?! Cum veti reactiona?" Dragnea raspunde ca nu crede in aceasta miscarea.

Liderul PSD, raspunzand unor intrebari similare, spune ca nu exista presiuni in partid pentru suspendarea presedintelui, dar crede ca a fost un moment critic cand erau decisi sa-l suspende.

Despre Justitie. Dragnea vrea ca numai anumiti procurori sa poata ancheta judecatori

"In studio la noi ati declarat ca daca PSD-ul va ajunge la guvernare Justitia va fi egala pentru toata lumea...", vine intrebarea moderatoarei.

Dragnea vorbeste de o lege privind raspunderea magistratilor, corelarea anumitor legi, ca e nevoie de discutii pe aceasta tema, fara tabuuri, dar avertizeaza ca aceasta dezbatere trebuie lansata curand si nu va dura "la nesfarsit".

"Orice om din tara este speriat ca pe baza legislatiei actuale oricine poate fi luat pentru orice", spune Dragnea.

"Multi judecatori se tem sa ia decizii impotriva propunerii procurorilor deoarece se gandesc ca pot fi ei maine in boxa acuzatilor. Propun infiintarea unei divizii speciale de procurori care sa ancheteze doar magistrati si sa nu mai poata face asta orice judecator. E nevoie de un echilibru. Am vorbit cu mai multi oameni din sistem si mi-au zis ca ar putea fi o idee buna", crede liderul social-democrat.


Citeste mai multe despre   
















16364 vizualizari

  • +10 (38 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:34)

    GrinDragneanu [anonim]

    • +24 (34 voturi)    
      Daca (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui GrinDragneanu

      Livache se refera la oamenii de afaceri care chiar fac coada la ANAF,e de bine.
      In alta ordine de idei,ai vazut cat plateste un nenorocit de om de afaceri pentru un salariu minim pe economie de la 1 februarie?
      1783 RON
      Ca sa platesti acesti bani trebuie sa cresti adaosul comercial la paine,la biscuiti,la ce vrei tu.
      Tu,ca patron de butic si sustinator al pensiilor si salariilor bugetarilor,trebuie sa adaugi langa pretul pe care il dai pe biscuiti atatia bani cat sa poti plati cei 1783 RON,sa platesti gaze,curent electric,case de marcat,asistenta la case de marcat etc.si sa-ti ramana si tie ceva.
      Hai ,ca m-am scos!
      Ca daca il apar si pe Dragnea vomit.
    • +1 (31 voturi)    
      N-am (Marţi, 3 ianuarie 2017, 2:13)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui GrinDragneanu

      votat niciodata psd, dar cred ca incep, daca face ce-a zis. Dreptacii au condus in ultimii 8 ani si n-au gfacut nimic in sensul asta. Vine anaful si te termina. Corporatiile, care au departamente de legal, trebuie sa stie cum se fac afacerile, dar ala care vinde doua bveri si 3 paini, la colt, ala nu le stie pe toate. Ala e pasibil, tot timpul, de ditamai amenzile. Nu0-i corect. Anaf-ul trebuie sa vina, sa te consilieze si sa negociezi cu ei un termen de rezolvare.

      Ce-au facut pana acum se numeste executie publica pe stadioane, cum fac chinezii cu trtaficantii de droguri.

      Un amarat, cu un butic, nu poate respecta toate legile, ptr. ca nu are cum sa le stie. Platim taxe ca sa fim informati, dupa care amendati. Pricepi?
      • +5 (7 voturi)    
        Hm (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:59)

        R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Cei de dreapta nu prea au avut majoritati in parlament, iar cind le-au avut, au fost trase de par si pe termen scurt, vezi solutiile imorale si celelalte, asa ca e impropriu sa spui ca au fost la putere. Dar apoi, noi nu prea avem dreapta: legile stufoase despre care vorbiti sint de stinga: stinga are obsesia suprareglementarii, neincrederea funciara in intreprinzator si aplecarea bolnava spre coruptie. Stinga e cea care are de platit datorii clientelei politice, marind mereu numarul ministerelor dar si al legilor: cei de stinga nu fac decit arareori legi pentru oamenii obisnuiti, asa cum pretind, ci pentru sefimea corupta.
      • 0 (6 voturi)    
        PSD (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:03)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Urasc PSD-ul din tot sufletul si nu i-as vota niciodata dar ironia face ca in ultimii 10 ani doar PSD a dat legi bune pentru economie (reducere TVA care a crescut consumul, reducere CASS care a mutat multe venituri din economia neagra/gri in cea alba, reducerea impozitului la micro si marirea plafonului etc.).
        Referitor la ANAF mi se pare uneori ca intentionat sunt asa cum sunt. De curand am fost plecat 3 saptamani in concediu timp in care mi s-a pus poprire de 197 RON pentru niste impozite de care am uitat efectiv. Ce ma deranjeaza e faptul ca ANAF putea sa-mi trimita un email sau un document pe Spatiul Privat Virtual, si astfel as fi vazut problema si m-as fi conformat. Lipsa de comunicare din partea ANAF este marea problema...
      • +7 (7 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:46)

        GrinDragneanu [anonim] i-a raspuns lui gigifisiune

      • +3 (7 voturi)    
        OARE? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:10)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Nu cumva de acum te vei ducie și vei da aceeasi amendă, dar fără chitanță ( care se va chema peșcheș) la ministerul nou înființat de relație cu oamenii de afaceri?
    • +3 (3 voturi)    
      Ciocu mic (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:51)

      Vasylica [utilizator] i-a raspuns lui GrinDragneanu

      Ciocu mic ca acum ei sunt la putere ...

      Daca voi credeti ca nu aveti nicio vina va inselati amarnic. Fiecare dintre noi avem o vina, vina ca nu ne-am dus la vot, vina ca n-am avut capacitatea necesara sa convingem macar inca o persoana sa voteze dreapta in loc de stanga ... nici macar pe proprii parinti nu i-am convins.
  • +28 (44 voturi)    
    La ce fel de oameni de afaceri se refera? (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:37)

    ac [utilizator]

    La cei ca el, fireste.
    "Vreti sa asfaltati un drum care nu exista? Sa cheltuiti 100 de milioane de lei pe panselutzz? Sa taiati teii din Iasi pe 1 milion de euro?
    Aceasta e solutia: voteaza PSD."
    Misto textul de reclama, nu?
  • +19 (23 voturi)    
    Guvernul adopta legi?! (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:50)

    Pepelea [utilizator]

    Sau Parlamentul?! Nu stiu, intreb si eu... Asta pe langa ca tare as vrea sa stiu care e moderatoarea cu obsedata de „tehnocratii care vor goli vistieria Statului etc.”, pe langa ca de abia acum ma ia cu fiori gandindu-ma cine or fi oamenii astia de afaceri si ce or vrea ei mai exact sa faca, pe langa ca e hazliu sa vezi cum se spune „dupa 27 de ani vom rupe teama de stat si sistem”, de parca in tot timpul asta intreg PSD-ul a fost doar o victima nevinovata si fara putere a „Statului” de care le-a fost teama tuturor cetatenilor onesti samd.
  • +18 (26 voturi)    
    cum sa torpilam anticoruptia (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:58)

    ValiPiros [anonim]

    legea poate pune mare frana justitiei, e ca si cum il prinzi in flagrant si-i spui: vezi ca furi, nu-i bine!
  • +15 (23 voturi)    
    Aha (Luni, 2 ianuarie 2017, 22:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci mafia rosie, clientela PSD, a cam suferit in ultima vreme. Trebuiesc legi noi ca borfasii sa poate fura cum au furat din 89 incoace, iar Ciocoiul kaghebist, urmasul puscariasului Nastase, se angajeaza ca le va da. Ca asta urmarescȘ sa puna Justitia pe butuci ca sa isi poata continua jaful nestingheriti.
  • +18 (22 voturi)    
    amenzi penale (Luni, 2 ianuarie 2017, 22:05)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Sa-i spuna cineva cati bani a facut ANAF-ul pe vremea lui Ponta din amenzi penale.. obligand firmele sa plateasca si mai apoi sa-si caute dreptatea in instante (care poate dura ani de zile!).
    • +9 (13 voturi)    
      Normal (Luni, 2 ianuarie 2017, 23:02)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      ANAF e politie economica sluga a puterii Juca cum ii cânta șeful bezii Pontacul copy-paste, pupilul puscariasului Nastase,
  • +13 (17 voturi)    
    Let the damage begin (Luni, 2 ianuarie 2017, 22:06)

    Dalinar [utilizator]

    Release the Craken, pardon Draken.
  • +16 (20 voturi)    
    bravo (Luni, 2 ianuarie 2017, 22:24)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    bravo liviu ! liber la furat in frunte cu judecatorii . nu sciu mai multe ca imi creste tensiunea.
    • +10 (12 voturi)    
      3.5 milioane de mandrii ca sunt romani s-au (Marţi, 3 ianuarie 2017, 4:07)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui puicaiotu421284528240537

      asezat deja la cozile unde se dau bilete de "liber la furat" dar nu stiu ca ei pot fura doar sume de pana la 3 cifre si ca le vine randul pe lumea cealalta....
  • +18 (22 voturi)    
    om simplu (Luni, 2 ianuarie 2017, 22:26)

    getmyextip [utilizator]

    eu sunt un om simplu din tara si nu sunt speriat ca pot fi luat pentru orice
  • +13 (15 voturi)    
    "Relatia dintre stat si oamenii de afaceri"NU (Marţi, 3 ianuarie 2017, 0:01)

    deval [utilizator]

    POATE fi schimbata printr-o lege !!! Ci doar prin incredere reciproca si eliminarea unor aberatii din codul fiscal !! Problemele intreprinzatorilor vin din CODUL FISCAL vechi preluate in cel nou !!
    Ce va putea viza legea ... preventiei :amenzile administrative, erorile fiscale, evaziunea inchipuita de organ, evaziunea reala sau coruptia sanatoasa, temeinica care curge in venele psd ?!! Adica daca eu am depus mai tarziu o zi o declaratie si unul ca cocos e prins cu alte 9 milioane de euroi in traista primim amandoi cate un avertisment ?!
    • +7 (7 voturi)    
      hai sa spun doar una dintre aberatii (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:07)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ai avut firma, ai dat faliment, ANAF ti-a confiscat masina pe car o aveai fima, pana aici totul pare in regula, dar dupa cinci ani vine si aberatia sub forma unei instiintari de plata pt. taxele din ultimii cinci ani care trebuie platite statului pt. masina pt. ca, conform legii degeaba iti confisca ANAF bunul( masina in cazul de fata) tu trebuie sa platesti taxele aferente in continuare, si daca nu se vinde la licitatie de catre ANAF nici intr-o suta de ani, tu esti bun de plata. de aici si alte incurcaturi datorita legilor care de multe ori se bat cap in cap.
  • +14 (16 voturi)    
    Probabil ca procurorii aia care ii vor putea (Marţi, 3 ianuarie 2017, 0:20)

    deval [utilizator]

    ancheta pe judecatori vor fi numiti personal de condamnatul penal ....Borfasul vorbeste cu poporul Lui de la a3rtv !! Astia ca o secta FAC incantatia asta : "Orice om din tara este speriat ca pe baza legislatiei actuale oricine poate fi luat pentru orice" . Dragneo, 16,5 milioane de romani nu se tem decat de prostia, analfabetismul si coruptia haitelor conducatoare !!
    • +2 (2 voturi)    
      Da, cică (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:19)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      vor fi numiți Ghiță, Ponta și cu Șova
  • +18 (20 voturi)    
    Cu parere de rau pt Liviu Dragnea.... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 0:22)

    Marionette [utilizator]

    Perioada cu ponta a fost printre cele mai proaste pentru afaceri. Era celebra perioada cand se inchideau firmele ROMANESTI pentru 150 lei in plus sau in minus in casa. El asa suna de dreapta dar cand va avea nevoie de bani pentru planul lui pe cine va injunghia in carotida? Firmele mafiote de partid? Mai incearca! Firmele mafiote ale SRI si SIE? Mai incearca! Firmele clanurilor protejate de militieni? Mai incearca! Firmele straine pentru care vin ambasadorii la ANAF? Corporatiile multinationale gen UBER care au aprioric drept de taximetrie in detrimentul capitalului romanesc? Marile lanturi de magazine, farmacii, etc? Nope! Tot coloana vertebrala a economiei micul capital romanesc va fi luat la maciuca! Asa ca privesc cu neincredere bazata pe ultimii 27 de ani declaratia de azi!
  • +18 (20 voturi)    
    Numai intr-o tara cu democratie subreda (Marţi, 3 ianuarie 2017, 0:33)

    Susufler0 [utilizator]

    (sau subrezita) iti poate veni ideea sa creezi doua categorii de procurori : unii obisnuiti, care cerceteaza pe "civili" si unii "cu stea in frunte" care ii cerceteaza exclusiv pe judecatori.

    De aici si pana la impartirea judecatorilor in judecatori obisnuiti care-i judeca pe "civili" si judecatori "speciali" care ii judeca doar pe procurori, nu mai este decat un pas extrem de mic care va fi facut repede-repede.

    De fapt, Dragnea are interesul sa creeze o divizie de procurori "ai lui", (adica ai PSD) si de judecatori "ai lui", (adica ai PSD).


    PS. Tupeul este imens (ca si frica) ! Unde s-a mai pomenit ca un condamnat definitiv la inchisoare (fie si cu suspendarea executarii pedepsei) si cu un alt dosar penal aproape de a fi trimis de procurorii anticoruptie in instanta, sa faca planuri de SCHIMBARE A LEGILOR JUSTITIEI ?

    PPS. Lasand la o parte ca Dragnea are si alte schimbari in cap, in ceea ce priveste parchetele si instantele de judecata, dar nu ni le dezvaluie !
    • +8 (8 voturi)    
      Vae victis! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 6:40)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Da. Individul asta tine prima pagina in toata presa romaneasca. Unde am ajuns, vai de noi!
      • +3 (3 voturi)    
        Individul asta pare mai hotarat ca nimeni (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        altul dinaintea lui (Nastase, Gioana, Ponta) si are si omul potrivit pt nenorocirea justitiei, pe numele lui Florin Iordache !

        Pana la Dragnea niciun alt fost presedinte al PSD nu a gasit cu cale sa-l foloseasca pe Iordache in Guvern la carma Justitiei, motiv pt care , actele normative date de Executiv precum si proiectele de legi anti justitie care plecau in Parlament erau de multe ori lipsite chiar de viza de legalitate a MJ, intrucat Cazanciuc sau altii mai aveau o bruma de retinere. Florin Iordache, omul credincios al partidului ramanea invariabil in Parlament pt a coordona de la inaltimea functiei de Vicepresedinte al Camerei Deputatilor activitatea de elaborare a "bombelor" legislative.
        De data aceasta, se pare, Dragnea a facut pasul cel mare si s-a hotarat sa il aduca in Guvern !

        PS. Cum spuneai ? Vae Victis ?
      • +2 (2 voturi)    
        nu trebuie sa ramana asa ...... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:56)

        TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Da , vai de noi si urmasii nostri . Nu trebuie sa ramana asa .
  • +10 (10 voturi)    
    Nu stiu daca observati dar prostacii psdalde s-au (Marţi, 3 ianuarie 2017, 4:26)

    deval [utilizator]

    cam retras de pe aici ....Dupa ce au cautat cu lumanarea un psd-ist curat , au gasit unul in persoana portarului de la partid , au lansat tiribombele cu suspendarea si refuzul numirii premierului grajdianu de care tot ei s-au speriat si dedicat total Cionaliadei dupa SMS-ul dlui Iohannis !!
  • +8 (8 voturi)    
    Guvernul nu adopta legi (Marţi, 3 ianuarie 2017, 6:36)

    hic sunt leones [utilizator]

    aceasta este treaba Parlamentului, deci Parlamentul n-are decât să adopte toate legile pe care le poate adopta iar Guvernul n-are decât sa guverneze.
    In plus, poate ca premierul desemnat are alte priorități.
    Și închei, spunând ca eu nu sunt speriat de justiție și nu mi-e frica sa fiu "luat" pentru fraude electorale, de exemplu, sau pentru delapidare, pentru simplul motiv că nu am furat voturi și nu am furat de la stat.
    • +2 (2 voturi)    
      nimeni (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:43)

      TudorNicolae1 [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      nu remarca ,ca ,dragnea si nu guvernul ,vrea sa ia aceste masuri ! premierul va fi un om de paie ,care doaar va semna ce spune dragnea !!
      • +2 (2 voturi)    
        asta nu mai e de mult o noutate (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:26)

        c.radu [utilizator] i-a raspuns lui TudorNicolae1

        Dragnea este mahărul cel mare, iar mesajul este adresat lupilor flămânzi din partid sau clienților acestuia, care de câțiva ani îl presează să facă ceva pentru a-și putea relua aranjamentele fără frică.
  • +10 (10 voturi)    
    Liber la prădarea banilor publici? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 7:43)

    c.radu [utilizator]

    Adică nu vă mai temeți de Justiția cea rea, care vă bagă la pușcărie când vindeți panseluțe cu 300 de lei sau măsluiți licitații, că tata Dragnea o face prietenoasă și vom putea face afaceri cum știm noi.
    Nu vă gândiți că o astfel de lege e gândită pentru oamenii de afaceri mici și cinstiți. E doar ambalată așa. Citiți-o în cheia intereselor marelui partid.
  • +10 (10 voturi)    
    Groaznic ... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:05)

    za-k [utilizator]

    nici draq nu ii mai poate opri pe astia, au ajuns la butoane, au destule, o sa faca franjuri tot doar ca sa le fie lor bine!
    • +3 (3 voturi)    
      isi mai aminteste cineva? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:14)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      isi mai aminteste cineva de guvernul dr. PETRU GROZA? Exact acest lucru se repeta acum ! SISTEMUL E ACELASI! S-a luat” taranul ”de la plug (Romulus Zaroni )sau ”municitorul” de la lacatuserie (Gh.Ghiorghiu-Dej)si au ajuns ministri. Restul...se stie ! Nimeni, adar absolut nimeni nu e constient si responsabil ca acest sistem duce in cele din urma Romania la dezastru ? De ce a trebuit sa se mai ajunga la condamnarea comunismului in Parlament? De florile marului? Nu era clar inca de la inceput ca sistemul securisto-comunist adus cu divizia Tudor vladimirescu pe tancurile sale trebuie daramat? DIN NOI;DIN GANDURILE si APUCATURILE NOASTRE? DIN FAPTELE NOASTRE? BASESCU a trebuit neaparat si cu orice pret demolat? Ce facem din nou? Instauram capitalismul lui PUTIN si al Chinei? Romania este mult prea slaba si saraca incat sa-si poata permite fie si ..”.noul socialism”! Sa si-l permita Germania ,Franta si Italia daca mai pot !!
  • +12 (12 voturi)    
    Mos Ion Roata (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:13)

    nedumeritul [utilizator]

    Candva Mos Ion Roata punea intrebari inteligente.
    Daca cineva obtine de exemplu 100 de hectare in mod ilegal, il vom atentiona ca nu procedeaza bine si sa nu mai continue.
    O ilegalitate (procedura incorecta) inseamna paguba unei parti. Cum va fi recuperata paguba fara pedepsirea faptasilor ? Orice hot poate fura linistit penru ca : daca sunt prins , dau inapoi ce am furat si nu patesc nimic !!!!! si promit ca nu mai fac....
    Ce patesc cei care si-au insusit o fabrica si apoi au facut-o praf la fier vechi, apoi alta..... ce recuperam de la astia ? Astia isi dau cu caramida in piept si ne dau lectii de cum trebuie procedat.....astia fac legile....
  • 0 (0 voturi)    
    ...deci... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:40)

    Observatore [utilizator]

    ...o sa facem si o sa dregem ... ( dar intre timp ne rotunjim ).
  • +5 (5 voturi)    
    Apocalipsa dupa Dragnea a-nceput...sa le (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:57)

    ilex2013 [utilizator]

    multumim celor care au preferat sa faca un drum gratuit acasa dar nu s-au catacdisit sa si voteze, celor care au preferat sa se plimbe in loc sa voteze, celor 18% care au votat PSD pentru 100 de lei in plus care oricum nu vor conta cand toate se vor scumpi datorita maririi salariului minim iar putinii bani publici vor fi spoliati de PSD ca si pana acum fara sa le mai fie macar teama de justitie...
  • +4 (4 voturi)    
    eu prevad... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    ca o sa dea cat poate in firme si in mediu privat (inpozite, controale etc) pentru a sustine pomenile asistatilor sociali, pensionarilor si nu in ultimulr rand comisioanele (Ca sa nu zic furturile) pentru visteria psd
  • +4 (4 voturi)    
    Legea e lege! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:53)

    Cataleya [utilizator]

    Ai incalcat legea, raspunzi in fata justitiei.
    Daca judecatorii decid ca meriti doar un avertisment, e alta poveste. Insa acest lucru nu poate fi hotarat prin legi date de un puscarias.
    Zilele lui Dragnea, ca cetatean liber, sunt deja numarate.
    Si el stie asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai asteptam mult dupa dosar? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:41)

    ouyang [utilizator]

    Mustaciosul asta e cu un picior in parnaie. Hai mai cu spor baieti pana nu distruge tot.
  • +2 (2 voturi)    
    mentalitate de borfas (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:44)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Afirmatiile actualului papusar sef denota ca apartine in totalitate paturii sociale careia ii apartine: aceea ae infractorilor de drept comun, dovediti si condamnati definitiv. Faptul ca inca nu se afla dupa gratii este numai o chestiune de conjunctura; doar beti sau bolnavi psihici cronici sa fie judecatorii care acum il judeca la ICCJ in procesul Bombonicai sa nu-l condamne pe puscariasul suspendat. Odata cu a doua condamnare, infractorul se va duce la puscarie, deoarece suspendarea nu i se mai aplica. Asa ca, asta-i omul: puscarias ordinar, parvenit, cu recente ifose de dictator de mahala!
  • +1 (1 vot)    
    lege de inspirație rusească (Joi, 5 ianuarie 2017, 13:32)

    barbu007 [utilizator]

    adică, organul de control, când îl prinde pe afacerist că a furat, îl „atenționează legal”și pleacă, liniștit și îndestulat la buzunare (din care, generos, va împărți cu șeful, cu partidul, cu...). după ceva timp, se duce din nou - se îndestulează iar...și tot așa.
    iar afaceristul, „împovărat” de controale, se scoate de la client.
    este FĂRĂDELEGEA HOȚIEI GENERALIZATE, valorile de drept intrând într-o stare de anomie