Ungaria va lua "masuri ferme" in cazul unor atacuri asupra liderilor maghiari din Romania (vicepremier)

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 2 ianuarie 2017, 0:28 Actualitate | Esenţial


Vicepremierul ungar Zsolt Semjen
Foto: Facebook
Vicepremierul Ungariei, Zsolt Semjen, a declarat intr-un interviu difuzat duminica de postul de radio Kossuth ca Guvernul de la Budapesta va lua masuri ferme contra atacurilor asupra unor lideri maghiari locali din Romania si asupra unor scoli aflate sub patronajul Bisericii, atacuri "menite sa intimideze", potrivit MTI, citata de Agerpres.

În interviu, Semjen s-a referit la situația cetățenilor de etnie maghiară din România, Serbia, Slovacia și Ucraina și a spus că până la finalul mandatului actualului Executiv, Ungaria va acorda cetățenie unui număr de peste un milion de maghiari care trăiesc peste hotare și că niciun Guvern nu a cheltuit mai mult pentru a-i ajuta pe aceștia să își păstreze identitatea lingvistică și culturală.  

Cu privire la situația minorității maghiare din România, vicepremierul Zsolt Semjen a spus că Guvernul de la Budapesta va lua măsuri ferme contra atacurilor asupra unor lideri maghiari locali și asupra unor școli aflate sub patronajul Bisericii, atacuri "menite să intimideze". El a mai spus că lupta împotriva corupției este importantă, dar că este "absurd" că lideri maghiari au fost acuzați de fapte de corupție "pe baze evident false"  

Despre rezultatul alegerilor legislative de luna trecută, Semjen a declarat că este o chestiune de interes național pentru Ungaria ca UDMR să facă parte din Parlamentul României și că rezultatul obținut de partid la scrutinul din decembrie 2016 este "foarte bun".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11153 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Uuu (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:01)

    mitg [utilizator]

    Ne ameninta Ungaria.

    Vedeti ca poate vi se gripeaza avionul Gripen si poate trebe sa aterizeze de urgenta pe aeroportul din Arad.
    • +8 (8 voturi)    
      Urla si ei... (Luni, 2 ianuarie 2017, 17:40)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...in pustiu si si se amagesc singuri ca-s importanti si periculosi, dar nimeni nu-i asculta, macar.
      • +3 (3 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 2 ianuarie 2017, 21:48)

        GrinDragneanu [anonim] i-a raspuns lui Flinder

  • +3 (7 voturi)    
    Cam multa treaba o sa aiba prin Ardeal ! (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:15)

    Miky113 [utilizator]

    O fi preluat din dictonul PSDistilor: " ne grabim ca avem multa treaba de facut " ! (sa faca tzandari pibu)

    Legea noastra zice ca tot la doi insi trebuie un sef(leader), si 3 securisti care sa-i pazeasca
    Dupa o prima estimare sumara: Iese cam de 1 milion de lideri !
    Mai greu de estimat vor fi: atacurile !?!?(imaginare)
  • +24 (26 voturi)    
    Mafioti transfrontiera (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bineinteles ca regimul Orban este de partea mafiotilor maghiari din Romania. Ar fi imposibil ca vreo mafie sa fie de partea statului de drept dintr-o alta tara.
  • +19 (19 voturi)    
    oricât ați măsura... (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:33)

    Eugen_ [utilizator]

    Auzi băi nea Jolt Semen, cel mai important lucru atunci când veți lua măsuri este să nu aveți buzele reci.
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:35)

    rocknum [utilizator]

    nu pot sa nu remarc fata astuia... o fata de imbecil
    la fel cu ala din md
  • +21 (23 voturi)    
    Hahaha (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:48)

    robert.b [utilizator]

    Masuri ferme? O inviti pe ma-ta la dans?
    "Evident false" este o exprimare subiectiva. O hotarare judecatoreasca definitiva este una obiectiva.
    Mi-as dori sa vad nominalizata macar o persona non-grata pentru astfel de declaratii, macar pentru lipsa de inteligenta. Nu e bai, ca avem de unde - un dodonel, un baiat vesel din Ungaria, de rusi mojici nici nu mai vorbesc...
  • +7 (11 voturi)    
    vedeti-va (Luni, 2 ianuarie 2017, 2:49)

    NWalker [utilizator]

    **** de gulasul vostru!
  • +15 (15 voturi)    
    Sunt intangibili penalii din cupola UDMRului? (Luni, 2 ianuarie 2017, 3:11)

    Plagarus [utilizator]

    Belicosul Zsolt Semjen, baga spaima-n justitia romana?
  • +4 (12 voturi)    
    Traducere? (Luni, 2 ianuarie 2017, 3:19)

    Marionette [utilizator]

    Ungurii se oftica mult ca nu au mai pupat ministere in Romania. Asa ca merg pe calea nationalismului! Va dati seama ca daca ar vota toti ungurii ar putea lua 30% din Parlament? Ce-i poate duce constiincios la vot daca nu o manipulare nationalista?
    E un fel de a zice: PSD!!! Da-ne si la gura noastra niste ministere de unde sa furam!
    • +3 (3 voturi)    
      Traducerea e pentru intern... (Luni, 2 ianuarie 2017, 13:05)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Adica mesajul e mai mult pentru proprii alegatori: vom da peste 1 bulion de cetatenii, nici un guvern nu a cheltuit mai mult, bla-bla. In context vine vorba si despre Romania, cu lozincile la zi despre liderii locali maghiari acuzati pe nedrept si vorba unui alt comentator, important e sa nu aiba buzele reci cand iau masurile alea...
    • 0 (0 voturi)    
      Secretarii de stat nu sunt tot ministri ?? (Luni, 2 ianuarie 2017, 20:06)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Numaram la urma . Voturile costa .
  • +22 (24 voturi)    
    Propaganda ... (Luni, 2 ianuarie 2017, 4:27)

    za-k [utilizator]

    cetatenii romani de etnie maghiara sint oameni normali la cap si nu mai asculta de timpeniile astea :)
  • +12 (12 voturi)    
    Zsolt Semjen...stiti dvs...cel de pe calul alb . (Luni, 2 ianuarie 2017, 6:13)

    Venier [utilizator]

    Ar trebui pus la punct de cineva cu coloana vertebrala din ministerul roman de externe sau de vreun vicepremier al faimoasei coalitii ce va conduce Romania in urmatorii patru ani.

    Alo ! PSD+ALDE poate se va auzi si la dvs.(ca doar veti forma guvernul); pana cand Ungaria trambiteaza vrute si nevrute fara ca glasul Romaniei sa nu se auda sau sa ne prefacem ca nu auzim ?
    • +1 (1 vot)    
      bla bla (Luni, 2 ianuarie 2017, 23:01)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      mandri ca sunt romani (doar in campanie)
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Luni, 2 ianuarie 2017, 8:21)

    adrian_rolland [utilizator]

    Poate "virginele" de la MAE i-au si masuri impotriva acestor "politicieni"... Sau inca nu s-au trezit din betie sa afle ce comunica OFICIAL vecinii nostrii... Iar o amenintare de acest fel ar trebui sa aiba o riposta pe masura..
  • +12 (14 voturi)    
    Nedumeriri . (Luni, 2 ianuarie 2017, 8:25)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Adica , sa-i lasam sa fure, dupa obiceiul casei , sa le cerem si scuze , nu ? In rest , chestia cu identitatea , cine v-a deranjat , frate ? In fond , daca nu este convenabil la noi , poate cei suparati se muta in Ungaria si n-am fi obligati mereu sa amintim ca secuii , daca este sa vorbim de ei , au fost adusi pe teritoriul Romaniei tocmai din tinuturile Moraviei , locul lor de bastina , chiar daca se supara acum si slovacii pe chestia asta .
  • +11 (11 voturi)    
    pleaca mai agitatule de aici (Luni, 2 ianuarie 2017, 8:45)

    iodixit [utilizator]

    !!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Ce tupeu... (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:02)

    DanDare [utilizator]

    Ce-ai patit Jolty , te-ai trezit cu fatza la cearsaful ala desenat cu harta Imperiului ?
    Tu ocupa-te sa se aplice legea la tine in tara, mai la est avem noi grija, 'nteles ?

    Hai, du-te si i-ati pusca de vanatoare ca au mai sarit gardul niste refugees pe la grantia de sud, si n-ai tu grija ce facem noi cu coruptii in tara noastra sau mai nationalizeaza ceva afaceri pentru sef-tu al mare si gras.
  • +11 (11 voturi)    
    ungaria va lua masuri (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:04)

    ConstantinMaxim1 [anonim]

    si ce masuri vor lua.......ne vor cotropi....
  • +11 (11 voturi)    
    loool (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    speram sa ia masuri de retinere DNA-ul pentru coruptie...
  • +20 (20 voturi)    
    DNA, DNA, DNA! (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:33)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Penibili, ca de obicei. Toata gargara asta e o incercare disperata de a-i scoate basma curata pe coruptii maghiari care sunt anchetati de DNA in Romania. Ar fi bine sa-i puna cineva la punct, aici nu-s la ei in cocina, lupta anti-coruptie merge mai departe. Indiferent de nationalitate!
  • +8 (10 voturi)    
    Intotdeauna obsedati ungurii (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:42)

    BEDE [utilizator]

    De-a lungul istoriei au fost mereu obsedati ca trebuie sa se arate a fi o natie mai ceva decat celelalte natii din jur, ca nu cumva sa dispara.
    Si acum parca regrete vremea lui Franz Iosef, cand ungurii erau o natie favoriata fata de multe altele din imperiu. Cititi de pilda Svejk, sa vedeti ce parere aveau pe atunci cehii despre unguri.
  • +15 (15 voturi)    
    Pana la urma... (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:48)

    Observator roman [utilizator]

    ...e o tara trista Ungaria asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Pana in 1989 (Luni, 2 ianuarie 2017, 20:55)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      aveau cea mai mare rata de sinucidere din Europa.
  • +13 (13 voturi)    
    Atacuri ferme = trimiteti in judecata penali? (Luni, 2 ianuarie 2017, 9:56)

    UnOarecare [utilizator]

    Pai in tarisoara mamitichi dumneavoastra domnule vicepremier ce faceti cu penali? Ii faceti vicepremieri?
  • +12 (12 voturi)    
    tampit (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:01)

    Ilidia [utilizator]

    Asta e tampit. "Atacuri" impotriva liderilor maghiari din Romania... Doamne fereste, acestia sunt niste fecioare nevinovate, nici nu stiu ce e aia coruptie...si, indiferent de ce sunt acuzati, se ascund sub masca "persecutiei"."Cuvantarea" face parte din actiunile provocatoare ale Ungariei la adresa Romaniei, tot mai dese in ultima vreme. De tinut minte ca Ungaria protejeaza pana si asasini fugiti din Romania si nu numai ca nu-i extradeaza, dar nici nu-i judeca.
  • +5 (13 voturi)    
    Analiza ADN (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:10)

    cartofil [utilizator]

    a relevat faptul ca toata populatia din Romania, Grecia, fosta Iugoslavie, Bulgaria si o buna parte din vecinatati are practic acelasi ADN. Ungurii din Romanii sunt la fel de romani ca romanii din Romania. Ce-i deosebeste este cultura, impusa marsav in timpul celor 50 de ani ai imperiului Austro-Ungar. Saracii ungurii care marsaluiesc pe la tot felul de monumente prin Transilvania sunt, in realitate, romani maghiarizati fortat in decusrul istoriei. Ei sunt de fapt, etnic, la fel de romani ca toti romanii, simt la fel ca ei si se comporta la fel ca ei. Iar aceasta indoctrinare de care au parte nu va izbandi, la fel cum nu au reusit slavii sa ne asimileze. O cultura de 2000 de ani, marea cultura romana adusa aici de marea Roma, nu se poata compara cu o cultura asiatica, de imprumuturi si preluari, care in 1000 de ani nu a avut nici macar continuitate (Ungaria a fost aproape un secol pasalac).
    • +1 (5 voturi)    
      Inca nu-i tarziu (Luni, 2 ianuarie 2017, 12:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      sa-ti alegi un alt hobby, istoria e prea grea. Poate mecanica cuantica?
    • +2 (4 voturi)    
      nu (Luni, 2 ianuarie 2017, 14:45)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Ți-au scăpat niște date din statistica respectivă.
      Materialul genetic într-adevăr este în mare parte același, dar e valabil pentru toată Europa nu pentru Ardeal și Țara Românească.

      Cultura este marea diferență cum spui, din păcate nu s-a impus suficient, s-a oprit la linia Carpaților.

      Pașalâc a fost o parte, mai citește. Țara Românescă a beneficiat însă din plin de era turcească.

      În rest numai de bine, să-și vadă dl. Semjén de corupții lor din guvernul Orbán și toate dependințele asuprite.
  • +11 (11 voturi)    
    adică... (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:26)

    barbu007 [utilizator]

    ... hoţii noştri au voie să fure de la voi! nu vă luaţi de ei, că sunt sub protecţia noastră. Verestoly, taie liniştit, Ungaria lucrează pentru tine!
  • +3 (11 voturi)    
    unde este atitudinea romanilor? (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:28)

    vigni [utilizator]

    cum o duce minoritatea romana in Ungaria? este ea reprezentata in Parlamentul de la budapesta macar de un om?
    De ce nu nu se ia atitudine fata de mafia padurilor din covasna, harghita?
    maai lipseste sa vina basescu sa zica ca au dreptate!
  • +4 (6 voturi)    
    Asta e patron la superone? (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:29)

    un domn [utilizator]

    Comenteaza intre doua filmari?
  • +8 (8 voturi)    
    Nici nu a trecut bine anul si asta iar ne poarta (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:42)

    ty [utilizator]

    grija. Halal prietini . . .
  • +11 (11 voturi)    
    ...asta e defect (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:56)

    Matusalem [utilizator]

    Asta traieste in lumea lui. Unde a vazut el atacuri? ... sau furtul nu e condamnat in Ungaria? ... In cazul asta cred ca o tara asa primitiva trebuie educata .
  • +11 (11 voturi)    
    mare intelept (Luni, 2 ianuarie 2017, 11:01)

    ValentinV [utilizator]

    Sa ia masuri la el acasa. Eventual sa ii ia acolo si pe cei carora le-au acordat cetatenie daca e asa de bine intentionat.
  • +15 (15 voturi)    
    asta e in loc de La multi ani? (Luni, 2 ianuarie 2017, 11:05)

    averageJoe [utilizator]

    pe principiul rusesc in care planteaza/creaza cetateni in interiorul altor state pe care mai apoi se angajeaza sa-i apere, la fel si ungurii incep sa latre la inceput de an ca o sa ia masuri ferme daca bla bla bla. Problema voastra e ca multi unguri din Romania sunt multumiti cu ce au si cum traiesc aici si nu va impartasesc demersurile. Totusi incercarile voastre de antagonizare le urmarim cu atentie.
  • +6 (6 voturi)    
    ciinii latra, caravana trece (Luni, 2 ianuarie 2017, 13:53)

    tisa [utilizator]

    Lasati-i sa latre, nimeni in Europa nu mai ia in seama sleahta Orban...
  • +1 (5 voturi)    
    Doamne fereste-va (Luni, 2 ianuarie 2017, 13:59)

    Gustav666 [utilizator]

    sa raspunda Romania cu "masuri ferme" la ticalosia voastra si va mai planta o data tricolorul romanesc pe frumosul vostru Parlament.
    Astep urgent o pozitie transanta a Ministerului de Externe fata de obraznicia ungureasca.
    Dar pana se instaleaza noul Guvern l-as vrea auzit macar pe mutul de la Cotroceni.
  • +5 (7 voturi)    
    nem tudom zsolt... (Luni, 2 ianuarie 2017, 16:58)

    mitocanu [utilizator]

    vezi ca mai intrat in budapesta cu armata in 1918 si l-am dat jos pe bela kun...sa nu facem acelasi lucru cu tine...a fekete cucko...
  • +7 (9 voturi)    
    Pas cu pas ..... (Luni, 2 ianuarie 2017, 17:52)

    bubalacap [utilizator]

    .... sau politica pasilor marunti.
    Unde am auzit aceasta fraza? Oameni buni nu intelegeti ca aceasta amenintare se bazeaza pe ceva?
    Ei nu lasa nimic la intamplare si folosesc din plin simbolistica. La care vor face trimitere cand va fi nevoie. Faptul ca noi nu protestam pe canale diplomatice sau mass-media este un ajutor nesperat pentru ei.
    Uitati-va la slovaci! Le-au tras-o peste bot, inclusiv cu dubla cetatenie, si acum nu se mai amesteca si nu mai au acces in Slovacia. Si slovacilor nu le reproseaza nimeni pozitia lor demna.
    Alo, domnilor viitori guvernanti, lucrati putin si la demnitatea noastra ca natiune? Ca am ajuns ca minoritatile sa aiba drepturi mai mari decat majoritatea. Poate veti spune ca avem o viziune moderna privind minoritatile. Dar de ce nu o impartasesc si tarile in care avem minoritate romaneasca, ca un schimb egal de drepturi?
    Sper ca PSD-ul sa nu intoarca si celalalt obraz si sa-i bage la guvernare. Pentru ca seamana cu un fel santaj: ne bagati UDMR-ul la guvernare sau va aratam splendoarea intregului schelet iredentist?
    Sper ca NATO si implicit USA sa-si dea seama ca Hungaria joaca la doua capete, la fel cum a jucat inainte de al doilea razboi mondial. Mai rau ar fi ca USA sa le faca ,,concesia obsesiva,, natiunii hungare numai pentru a-si pastra cu orice pret granitele aproape de Rusia.
    Pentru ca cine nu isi apara drepturile cu demnitate, risca sa repete istoria si sa dispara ca natiune. Uitati-va la Poland, la istoria lor incepand din 1939 pana astazi. Au receptionat semnalul lui Trump si incerca sa se apere si singuri.
    Nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar noi ne vom trezi vreodata din prostie sau din somn asa cum ne indeamna imnul nostru?