Proiectul de lege care ar permite fumatul in spatii inchise special amenajate a primit aviz negativ in comisiile din Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:36 Actualitate | Esenţial

Semn loc pentru fumat
Foto: Hotnews
Proiectul de lege care ar permite fumatul in spatii inchise special amenajate, precum si infiintarea asa-numitelor "cluburi pentru fumatori", adoptat tacit de Senat in noiembrie, a primit, miercuri, aviz negativ din partea Comisiei pentru Drepturile Omului din Camera Deputatilor, anunta News.ro. Comisia a acordat un vot negativ propunerii legislative pentru modificarea si completarea Legii 349/2002 pentru prevenirea si combaterea consumului de tutun, care ar permite fumatul in spatii inchise special amenajate.

Propunerea legislative viza modificare articolului 3 al Legii 349/2002, astfel incat fumatul sa fie permis numai in camere special amenajate, cu respectarea conditiilor de a servi exclusiv fumatului si a activitatilor asociate fumatului, cum ar fi consumul de cafea, bauturi calde sau bauturi racoritoare.

Proiectul de lege a fost initiat de catre deputatul Daniel Fenechiu, fiind sustinut de alti 31 de parlamentari din partide diferite.

Proiectul a fost adoptat tacit de catre Senat in luna noiembrie, iar la Camera Deputatilor se asteapta raportul comisiei pentru sanatate si votul in plen.

Modificarile la Legea antifumat, care apareau intr-o propunere legislativa semnata de parlamentari de la toate partidele si prin care se infiinteaza cluburi de fumatori si se redefineste spatiul public inchis, astfel incat sa se elimine interzicerea fumatului la terase, a primit raport negativ in Senat, dar nu a mai ajuns la votul plenului.





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

3166 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Multumim (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:50)

    Melinte [utilizator]

    Sper sa nu se mai revina niciodata,eu sunt fumator,dar ma simt mult mai bine acum si fumez mai putin.
    • 0 (4 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 28 decembrie 2016, 18:26)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Melinte

      Nu stiu daca au facut-o pentru ca s-a pus presiune din partea opiniei publice dar e bine ca macar nu sunt autisti. Sa ai majoritate nu inseamna ca trebuie sa-ti incalci propiile legi votate cu 12 luni inainte. Am mai evoluat si noi un pic ca societate.
  • +9 (17 voturi)    
    Criminalii astia (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:58)

    Alfabetix [utilizator]

    nu se lasa!!
    Chiar nu au de legiferat probleme mai importante in tara asta, o tin langa cu fumatul?!
    Ce lichele!
    • 0 (4 voturi)    
      simplu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 20:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Problemele importante au fost rezolvate inainte de a se apleca asupra fumatului si a-l legifera mai restrictiv decat in tarile civilizate la care se tot face referire. Sau logica nu merge aplicata si asa?
  • +1 (5 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 18:57)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Greu tare drumul asta spre civilizatie, un pas inainte, o jumatate inapoi, nu-i usor de educat un popor ramas in urma rau de tot. Dar asa , cu legi si biciul, s-au civilizat (e drept, acum vreo 200 de ani) si popoarele nordice, de exemplu.
  • +1 (7 voturi)    
    Da (Miercuri, 28 decembrie 2016, 19:58)

    travelman [utilizator]

    Foarte bine nu înțeleg pe cine deranjează in camere special amenajate ca aproape in toată Europa nu ai obliga nimeni pe nefumători sa se ducă acolo.
    Bine ca poate Olanda Germania Elveția Grecia sa aia camere.
    • +1 (5 voturi)    
      Pai cei care servesc ???? (Joi, 29 decembrie 2016, 7:34)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui travelman

      De ce trebuie sa suporte 12-14 ore pe zi fumul din zonele special amenajate ? La sanatatea lor nu te gandesti ?
      • -1 (3 voturi)    
        ntz ntz ntz (Joi, 29 decembrie 2016, 13:07)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Dar cei care servesc la pompa in benzinarii 12-14 ore pe zi, inhaland vaporii? Sau in industria chimica? Sa inchidem TOT!
        Mda... logica beton apricata cu ipocrizie maxima.
  • -1 (5 voturi)    
    penalul fenechiu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 21:51)

    antitabac [utilizator]

    Fenechiu este un penal, nu mai are mult si dna-ul il ia va pune sub urmarire..
    Face jocul companiilor de tutun, este un corupt acest , nenorocit face lobi, la puscarie cu tine huiduma din cauza ta si altor ca tine penaii corupti vor muri si se vor imbolnavi oameni in viitor huu penalule corupt buhait!!!