Patriarhia: Preafericitul Daniel si ierarhii Sfantului Sinod s-au rugat pentru victimele din clubul Colectiv

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:07 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Patriarhul Daniel si mai multi ierarhi, membri ai Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, s-au rugat, sambata, pentru victimele incendiului din clubul Colectiv, anunta Patriarhia Romana, cu o zi inainte de implinirea unui an de la tragedie.

Slujba Parastasului a avut loc in salonul Sfintilor Romani din Resedinta Patriarhala si a fost oficiata de Preasfintitul Parinte Varlaam Ploiesteanul, Episcop vicar patriarhal, arata Patriarhia, potrivit News.ro.

Reprezentantii institutiei precizeaza ca, in cadrul slujbei, au fost pomeniti nominal toti cei decedati in urma incendiului.

"In data de 30 octombrie 2015, in urma unui puternic incendiu ce a avut la clubul Colectiv din Capitala, 64 de persoane si-au pierdut viata, iar alte peste 100 de persoane au fost grav ranite. Imediat dupa tragicul eveniment, Biserica Ortodoxa Romana s-a implicat in ajutorarea victimelor din clubul Colectiv, precum si a familiilor acestora", arata Patriarhia.

In primele zile de dupa incendiul din Colectiv, Biserica Ortodoxa Romana a fost acuzata ca niciun preot nu a venit sa se roage pentru victime, in conditiile in care locul tragediei devenise loc de pelerinaj pentru mii de oameni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















650 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:13)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Jenibil (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:17)

    mitg [utilizator]

    Mai stii anul trecut cand ai trecut in tromba cu Mercedesul pe langa locul accidentului si in dispret ai inceput cu "rock-ul satanic"?
  • +1 (1 vot)    
    da , nu strica (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 19:26)

    falcoind [utilizator]

    păcat că aceiași în câteva zile o să indemne oameni în biserici să voteze PSD-ul exact cel mai responsabil de mizeria în care suntem și care a dus la evenimentul de la Colectiv . (PNL, PDL,ALDE, PMP ,UDMR și toți restul care au fost la conducere îs tot un KK. și au partea lor de vină)

    Mie personal mi rușine de ce am reușit să schimbam în societate la un an de la moartea acelor oameni. Simt că nu am făcut destul pt memoria lor uitați-va fiecare în oglinda și întrebați-va : Eu am făcut ceva ? , faceți acest lucru și în 11 decembrie când va treziți, poate ajuta în luarea unei decizii înțelepte în aceea zi. Dacă vei sta acasă înseamnă ca ei au murit degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    s-ar ruga si pentru pietre (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 20:02)

    mavis [anonim]

    orice numa' sa nu plateasca taxe
  • +2 (2 voturi)    
    hai mash.... (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 21:52)

    liviu_ [utilizator]

    nu vorbiti cu minunatii vostrii credinciosi care uita dupa 2 zile...
    stim foarte bine cum urlai din mertzan ca "sa vina la biserica, nu la club daca vor rugaciuni" , apoi cand s-a luat presa de tine tot din mertzan urlai ca "exagereaza presa"....
    d-abia cand au iesit zeci de mii de oameni in strada sa-ti ceara demisia te-ai dat pe brazda...

    NU uitam asta ipocritule!
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 30 octombrie 2016, 1:26)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • +1 (1 vot)