100 de ani de la intrarea Romaniei in Primul Razboi Mondial. Presedintele Klaus Iohannis participa la manifestarile de la Campulung Muscel
Totodata, seful statului va vizita Manastirea Negru-Voda, Muzeul de Etnografie si Arta Populara si Colegiul National Pedagogic 'Carol I', potrivit programului anuntat de Presedintie.
Pe 27 august 1916, trei armate romane au trecut la atac traversand Carpatii Meridionali, dupa care au intrat in Transilvania. Romania intra astfel in Primul Razboi Mondial, dupa doi ani de neutralitate.
Regele Ferdinand si guvernul condus de liberalul Ionel Bratianu au decis ca romanii sa lupte alaturi de Antanta, adica alaturi de Franta, Rusia si Marea Britanie.

Se vor întoarce și studenții în amfiteatre din semestrul al doilea? Universitatea București: Cursuri online în continuare, cu mici excepții. UBB: Se conturează varianta hibrid
INTERVIU cu ambasadorul României la Berlin, Emil Hurezeanu: Prin trecut și „milionul de mesageri români din Germania, ne leagă de această țară și germani un extraordinar patrimoniu comun”
Kremlinul ripostează, după imensul succes online al anchetei lui Navalnîi despre "palatul lui Vladimir Putin" / Tinerii se mobilizează în special pe Tik Tok pentru protestele anunțate sâmbătă în întreaga Rusie
Cutia neagră a banilor publici. Secretariatul de Stat pentru Culte a alocat anul trecut o sumă record de 750.000 de lei Mănăstirii „Sf. Cuv. Parascheva", ctitorită de PF Daniel. Ani la rând Curtea de Conturi a constatat nereguli la SCC
Oamenii invizibili: Bolnavii cronici nu se pot programa la vaccinare din cauză că statul român nu a știut niciodată câți sunt / "Dacă ar exista registre de pacienți, ar dispărea toate serviciile și decontările fictive"
O armata cu dotare inexistenta , cu o clasa ofitereasca in marea ei majoritate incompetenta (exista totusi un numar mic de ofiteri de elita inscoliti in special in Franta) , aparand o linie de front uriasa . Tarani luati si trimisi la moarte . Unii luati cu forta , altii momiti cu promisiunea reformei agrare dupa razboi , altii din nationalism . Din 600 000 , 300 000 au murit . Cu toate astea , desi au fost infranti , au facut mai mult decat ar fi putut face data fiind starea lucrurilor . Si Marasestiul a fost o "victorie" imposibila .
Niciodata existenta acestei natii nu a fost mai importanta decat in aceasta zi , acum 100 de ani .