23 august, ziua in care Romania a intors armele

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 23 august 2016, 9:37 Actualitate | Esenţial


La 22 August 1944, ora 22:30, prin Proclamatia catre tara, regele Mihai anunta "iesirea noastra din alianta cu puterile Axei si imediata incetare a razboiului cu Natiunile Unite". Hotararea a scurtat cu sase luni cel de-al Doilea Razboi Mondial, scrie Mediafax.

23 August 1944 a devenit granita in timp intre doua momente istorice. Incheierea razboiului, inceputul sovietizarii Romaniei. De aceea, liderii comunisti au sarbatorit cu fast aceasta zi. 

Ziua de 20 august 1944 a dat acel semn asteptat ca soarta razboiului nu se mai poate intoarce in favoarea Axei Germane. 

Trupele Frontului 2 Ucrainean conduse de maresalul Malinovski au declansat ofensiva Iasi-Chisinau. Pe 22 august, sovieticii se aflau pe linia Targu Neamt-Husi-Chisinau, facand o spartura in frontul germano-roman din Moldova. Romania se afla la capatul rezistentei fizice si strategice. 

Generalul german Friessner a cerut continuarea rezistentei pe linia fortificata Focsani-Namoloasa-Galati, lucru cu care maresalul Antonescu a fost de acord. 

Pe 23 august 1944, la Bucuresti, maresalul Ion Antonescu are o audienta la regele Mihai I. Acesta se declara dispus sa semneze armistitiul, dar numai dupa acordul lui Hitler. 

Mihai hotaraste demiterea si arestarea maresalului Ion Antonescu, conducatorul statului, si a principalului sau colaborator, Mihai Antonescu, viceprim-ministru.  

La ora 22:30, Regele citeste Proclamatia catre tara: 

"Romani, In ceasul cel mai greu al istoriei noastre am socotit, in deplina intelegere cu poporul meu, ca nu este decat o singura cale, pentru salvarea tarii de la o catastrofa totala: iesirea noastra din alianta cu puterile Axei si imediata incetare a razboiului cu Natiunile Unite. (...) 

Romani, Dictatura a luat sfarsit si cu ea inceteaza toate asupririle. Noul guvern inseamna inceputul unei ere noi in care drepturile si libertatile tuturor cetatenilor tarii sunt garantate si vor fi respectate. 

Alaturi de armatele Aliate si cu ajutorul lor, mobilizand toate fortele natiunii, vom trece hotarele impuse prin dictatul nedrept de la Viena, pentru a elibera pamantul Transilvaniei noastre de sub ocupatia straina".  

Romanii vor intoarce armele pentru recuperarea Transilvaniei. Intorsi acasa, nu vor avea tihna mai mult de cateva luni. 

In 30 decembrie 1947, Regele Mihai va fi obligat sa abdice. Urma sovietizarea Romaniei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7472 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    vrajeala (Marţi, 23 august 2016, 10:03)

    cinevaundeva [utilizator]

    asta e beletristica nu istorie
    • -2 (4 voturi)    
      Daca-i asa... (Marţi, 23 august 2016, 11:25)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui cinevaundeva

      spune-ne tu cum a fost cu adevarat!
      • +6 (8 voturi)    
        Cand inveti istorie (Marţi, 23 august 2016, 16:36)

        cinevaundeva [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        dintr-un manual care il are pe Ceausescu pe prima pagina, s-ar putea sa nu fie adevarate unele fapte pe care le stii. Ca de exemplu : "Acesta se declara dispus sa semneze armistitiul, dar numai dupa acordul lui Hitler. " Cine zice asta?

        Alte surse spun ca ar fi inceput negocierea unui armistitiu si nu accepta capitulare neconditionata (de fapt cu conditii doar pentru pacaliciul de rege). Comunistii ii bagau pe toti la zdup nu ii trimiteau cu trenu in exil.

        Auzi acolo cica vroia acord de la Hitler , sa intoarca armele impotriva lui?! Cum ar fi sunat o discutie de asta: Antonescu: "Heil Hitler! Darf ich dir verraten?" Hitler: "Aber Naturlich meine freund! Leck mich doch in Arsch!" :))
  • +10 (12 voturi)    
    Ne-a pacalit si nazismul si comunizmul! (Marţi, 23 august 2016, 11:14)

    pedepsitorul [utilizator]

    Romania trebuie sa fie mandra ca a luptat inpotriva amandurora!
    Ordinea a fost insa gresita!

    Teoria intoarcerii armelor este un argument prorus dar nenorocirile aduse de comunism au fost egale chiar cu holocaustul evreilor!

    Intoarcea armelor nu a fost o tradare a nazistilor si nici o victorie politica pentru rusi!

    Ne-am lapadat de nazisti, pe 23 august dar ne-am lepadat de comunisti pe 25 decembrie!

    Astazi nu este nimic de sarbatorit, chiar o zi urata pentru poporul roman!
    • +1 (1 vot)    
      dA (Marţi, 23 august 2016, 16:47)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Da, in plus putem adauga si semnarea pactului Robentropp-Molotov, semnat tot pe 23 august, dar in 1939.
      Iar mai recent, in 2009, parlamentul European a declarat ziua de 23 august "Ziua Comemorarii Victoimelor Nazismului si Comunismului". Mai multe state europene, prin parlementelor lor, au recunoscut acesta zi, dar in Ro nu stiu.
      Dar ca sa ne revenim putin, tot in 23 august a avut loc Batalia de la Calugareni in care Mihai Viteaza a invins pe Sinan Pasa in 1595.
  • -3 (3 voturi)    
    Sa incetam cu speculatiile (Marţi, 23 august 2016, 21:33)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Fiindca mai e in viata un martor ocular de mare valoare si de mare credibilitate : Neagu Djuvara . El a scris o carte :

    „Misterul telegramei de la Stockholm din 23 august 1944 şi unele amănunte aproape de necrezut din preajma dramaticei noastre capitulări".

    Acolo dezvaluie naivitatile lui Antonescu si convingerea lui lamentabila - in 1944 - ca Hitler va cistiga razboiul . Or , in aceste conditii , Antonescu trebuia sacrificat pentru a salva tara . Nu mai era timp de asteptat pina cind perceptia sa asupra realitatii sa se limpezeasca .
  • +1 (1 vot)    
    Poarta Iasului (Miercuri, 24 august 2016, 8:29)

    catalin_f [utilizator]

    Vad ca se continua dezinformarea in legatura cu spargerea frontului in Moldova ...la 20 august,frontul n-a fost spart ,ci deschis de cativa tradatori din armata (gen Racovita si Aldea ) !!
    Ce gluma sinistra cu promisiunea ca drepturile cetatenilor vor fi respectate :(