Klaus Iohannis: Am promulgat Legea Darii in Plata

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2016, 10:14 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a anuntat joi ca a promulgat Legea Darii in Plata. Seful statului a precizat ca a apreciat faptul ca parlamentarii au tinut cont de observatiile pe cale le-a trimis odata in Parlament cand a retrimis legea spre reexaminare, astfel incat "legea in forma actuala este in regula".

Declaratia facuta de Klaus Iohannis (sursa: Presedintie):

Buna ziua! Astazi am cateva lucruri importante de comunicat.  Primul se refera la Legea darii in plata sau cum se numeste cu titlul complet Legea privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credite. Aceasta lege a ajuns initial la mine si am retrimis-o in Parlament cu cateva observatii.

La momentul respectiv, dupa parerea mea, legea nu a fost foarte bine elaborata. Parlamentul a luat in considerare aceste observatii pe care le-am trimis, a modificat legea corespunzator si mi-a retrimis legea  in forma noua.

Am apreciat faptul ca Parlamentul a tinut cont de observatiile mele si consider ca legea in forma in care a ajuns acum la promulgare este in regula. In consecinta am promulgat aceasta lege si astazi va fi publicata in Monitorul Oficial.

Al doilea lucru se refera la Legea pentru modificarea si completarea Legii 334 din 2006 privind finantarea activitatii partidelor politice si a campaniilor electorale, o lege de modificare deci, care contine un punct care a fost discutat in spatiul public destul de mult si din acest motiv vreau sa detaliez un pic despre ce este vorba. O noua norma, care a fost introdusa prin legea de modificare, este o norma care introduce o asa-numita afectatiune speciala pentru conturile de campanie ale partidelor politice.

Practic, contul de campanie al unui partid nu poate fi executat silit. Trebuie sa tinem cont cand evaluam aceasta noua norma de cel putin doua lucruri. Primul lucru se refera la faptul ca exista un fenomen, negativ in esenta, dar exista, numit migratia politica - politicieni care parasesc un partid si trec in alt partid sau politicieni care parasesc un partid si infiinteaza alt partid.

Este foarte usor de imaginat ca un creditor al unui partid migreaza el sau migreaza simpatia creditorului catre un nou partid si atunci putem sa ne imaginam situatii in care competitia politica este falsificata daca se aplica o executare silita la contul unui partid, exact in campania electorala.

Al doilea lucru de care trebuie sa tinem cont este articolul 8 din Constitutie, care ne spune care este de fapt rolul unui partid politic si putem sa citim ca partidele politice contribuie la definirea si exprimarea vointei politice. Or, daca contul de campanie al unui partid este blocat exact in campania electorala, atunci cu siguranta apare o situatie care afecteaza semnificativ felul in care acel partid se poate exprima sau poate contribui la formarea vointei politice. Tinand cont de aceste aspecte, am considerat ca norma nou introdusa de legiuitor este corecta, drept pentru care am promulgat aceasta lege.

A treia chestiune pe care am tinut sa o comunic astazi este faptul ca am semnat numirea Procurorului General, Augustin Lazar.

In fine, un lucru care tine mai mult de mine, cred ca este bine sa se stie ca mi-am facut viza de resedinta pe Bucuresti, adica voi vota la alegerile locale aici, pentru Primar General, pentru primar de sector la Bucuresti si, evident, si pentru Consiliul General si pentru consiliul de sector. Mi s-a parut ca este corect asa si, in consecinta, voi fi si mai interesat de felul in care se face campanie electorala pentru Bucuresti.

Mai am un punct, pe care il las pentru sfarsit, daca aveti intrebari, doua maximum trei intrebari sunt dispus sa iau.

Intrebari:

Jurnalist:
Sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a facut declaratii grave la adresa lui Mihai Razvan Ungureanu si a Serviciului de Informatii Externe, Mihai Razvan Ungureanu fiind propus de dumneavoastra, ca SIE nu-si face treaba si ca nu a trimis informari catre beneficiari. Ati avut o discutie cu  Mihai Razvan Ungureanu, e necesara o demisie a lui?

Klaus Iohannis: Aceasta situatie care a aparut se datoreaza unei comunicari, probabil, suboptimale. Pentru a clarifica aceste aspecte i-am invitat in aceasta dimineata pe amandoi. Am avut o discutie la care am avut invitati pe doamna procuror sef Kovesi si pe domnul director Ungureanu. A fost o discutie constructiva, s-au lamurit lucrurile si in continuare urmeaza ca ei impreuna sa gaseasca solutiile la problemele care ar putea sa apara, sa lamureasca neintelegerile intre cele doua institutii. Consider ca problema s-a rezolvat.

Jurnalist:
Dumneavoastra v-ati facut o parere cine a gresit in acest conflict intre institutii?

Klaus Iohannis: Poate are si altcineva o intrebare. Multumesc!

Jurnalist:
Buna ziua domnule Presedinte. In problema solutiilor dezinfectante folosite in spitale, care este punctul dumneavoastra de vedere? Ati vorbit cu Ministrul Sanatatii, cu Premierul Dacian Ciolos? Daca de managerierea acestui subiect extrem de important, de care tine pana la urma viata romanilor, tine si soarta Ministrului Sanatatii? Mai poate ramane in functie daca nu manageriaza bine aceasta problema?

Klaus Iohannis:
"Vedeti, si aici avem o situatie unde principiul <<lasa ca merge si asa>> este extrem de pagubos. Este clar ca aici unii nu si-au facut datoria cum trebuie si, in consecinta, vom avea o analiza si vom trage concluziile care se impun.

Jurnalist: Ar trebui schimbate si procedurile in ceea ce priveste analiza, inteleg ca nu exista laboratoare care sa faca analize la noi in tara pentru aceste solutii?

Klaus Iohannis: Cu siguranta procedurile trebuie imbunatatite.

Jurnalist: Ati fost acuzat in ultima perioada ca ati fi incalcat Constitutia prin faptul ca ati spus ca l-ati sunat pe liderul Partidului Social Democrat si i-ati spus direct sa-si dea demisia in urma problemelor pe care le are. Cum raspundeti acestor acuzatii?

Klaus Iohannis: Unu la mana, cu siguranta nu am incalcat Constitutia. Doi la mana, nu am cerut demisia domnului Dragnea fiindca nici nu am cum sa cer demisia domnului Dragnea, eu nu sunt membru PSD si, ca atare, n-am aceasta cadere. Insa este adevarat ca i-am spus domnului Dragnea ca, dupa parerea mea, ar fi bine sa renunte la conducerea partidului. Evident, daca o va face sau nu, este decizia domniei sale. Eu va multumesc tuturor si va doresc tuturor sarbatori fericite!

Jurnalist: Unde faceti sarbatorile?

Klaus Iohannis:
In esenta, acasa. Multumesc!








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15738 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    hopa (Joi, 28 aprilie 2016, 11:26)

    tecumseh [utilizator]

    sa speram cu nu demisioneaza din cauza durerilor de umar :)
    • -2 (6 voturi)    
      sfat (Joi, 28 aprilie 2016, 14:33)

      Vladescu [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      ba ar trebui.... pentru refacere
      • -1 (1 vot)    
        Trei legi foarte bune (Joi, 28 aprilie 2016, 17:13)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Vladescu

        Bravo președintelui Iohannis! Și rușine celor care nu pot sau nu vor sa înțeleaga care-i mersul lucrurilor. Nu mai cereți lucruri anticonstituționale de la președinte care nu vrea și nici nu poate să le facă.
        Iar în ceea ce privește umărul, e primul președinte care la o zi (poate mai puțin) după operație iese și face declarații politice. Hai Iohannis!
  • -1 (19 voturi)    
    demisia? (Joi, 28 aprilie 2016, 11:57)

    xanti [utilizator]

    Aaaaa am uitat a spus sa nu ne facem iluzii,cred ca anunta ca isi ia concediu de Pasti.
  • +3 (29 voturi)    
    Ar fi bine sa mai scrie niste carti (Joi, 28 aprilie 2016, 12:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "Pas cu pas. Eu si sotia mea pe meridianele lumii"
    "Un ultim pas: cum am oprit reforma in cultura"

    Cel mi slab presedinte pe care Romania l-a avut de la Ceausescu incoace
    • +1 (15 voturi)    
      exista o vorba in Ardeal (Joi, 28 aprilie 2016, 13:11)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      " 'nalt ca bradu, prost ca gardu" in cel priveste pe kiwi i se potriveste
      • +1 (1 vot)    
        Tot în Ardeal e o vorbă: (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:15)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        ""Sasul, cît de prost o fi, musai înalt să fie, ca să ajungă la slana aninată de tavan"
    • -2 (12 voturi)    
      Claros (Joi, 28 aprilie 2016, 13:18)

      FlorinCristea1 [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cu siguranta ! Ceausescu iubea poporul totusi !
    • +7 (7 voturi)    
      ahahaha (Joi, 28 aprilie 2016, 13:27)

      Primul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ce ma? reforma inculturii poate
      cu maimute ca "artistii" de la opera, nu prea poti promova cultura
  • +8 (18 voturi)    
    viteza de rostire a cuvantarii (Joi, 28 aprilie 2016, 12:19)

    ..13 [utilizator]

    cca. 88 cuvinte/min.

    Si sunt cuvinte scurte...

    Cat despre legea darii in plata cu modificarile corespunzatoare si legea de finantare a partidelor...

    Numai de bine sa auzim!
    La un Paste mai fericit!
    • 0 (0 voturi)    
      Ilie Dobre ... (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:16)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ... ar fi invidios pe el :D :D :D
  • -8 (28 voturi)    
    O prestatie jalnica. (Joi, 28 aprilie 2016, 12:20)

    ouyang [utilizator]

    Dezinfectantii aia te puteau afecta ieri la operatie. Imbunatateste tu proceduri neamtu matii cand ai pe cap o sleahta de criminali. Cat despre legile promulgate nici nu mai are rost sa vorbesc, dar sigur Ponta e fericit acum. Ar fi facut la fel. Palme la adresa oamenilor care respecta reguli, nu grupuri de interese.
    • +9 (33 voturi)    
      legea darii in plata (Joi, 28 aprilie 2016, 12:48)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      legea darii in plata nu e o palma la adresa oamenilor care respecta reguli ci a grupului de interese format din bancile cu clauze abuzive
      • -9 (25 voturi)    
        daaa (Joi, 28 aprilie 2016, 13:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        si o mare reparatie alora care in 2007 luau credite ca oile, fara sa se uite pe contracte....

        Zi-i asta cu palma la adresa bancilor unuia care tocmai voia sa-si ia un credit sa-si cumpere o casa... sau unui muncitor in constructii tocmai dat afara din caza ca se restringe domeniul constructiilor civile.
        Voi astia cu credite luate de-a valma in perioada de boom aveti impresia ca lumea a inceput si s-a terminat cu voi....
          #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
      • -2 (14 voturi)    
        care clauze abuzive? (Joi, 28 aprilie 2016, 14:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        alea care au fost eliminate prin OUG 50/2010? cine o sa renunte la locuinta la care a platit avans si rate din 2007-2008??

        legea darii in plata va transforma piata creditelor ipotecare. daca pana acum puteai sa garantezi si cu altceva decat imobilul, acum s-a terminat.. Prima Casa sau 30-40% avans. si acum ca avem deja un precedent de lege retroactiva, nu garanteaza nimeni ca maine nu vin idiotii sa modifice legea sa includa si Prima Casa, tot retroactiv.
    • -3 (11 voturi)    
      Shhh.. (Joi, 28 aprilie 2016, 12:54)

      cdj62096@laoeq.com [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Ti-ai dezinfectat tastatura inainte sa postezi aici?
    • +4 (10 voturi)    
      tu intelegi ceva din functionarea statului (Joi, 28 aprilie 2016, 13:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      1. Dezinfectantii din spitale nu sunt in nici un caz in responsabilitatea presedintelui. Cel putin nu intr-o democratie. Unii se pare ca inca se cred sub ceausescu, cind tatuca era responsabil de tot si de toate.
      2. Legea darii in plata a fost o data retrimisa in parlament, de data asta Johannis nu avea ce face inafara de a o promulga. Oricum retroactivitatea din ea va fi contestata la ccr de prima banca care se va lovi de darea in plata iar CCR va putea doar sa constate lipsa de constitutionalitate. Dar nu vad ce-i reprosezi aici lui Johannis. El a facut tot ce tinea de el in privinta asta.

      Poate ar fi mai bine sa incerci sa intelegi ce rol are fiecare institutie in democratie in loc sa consideri ca presedintele e responsabil de tot si de toate, de la dezinfectantul din spital la votatul legilor...
      • -4 (10 voturi)    
        KJ nu pare responsabil de nimic. (Joi, 28 aprilie 2016, 14:25)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1. Cat timp nu se comporta si el exemplar toti sub el vor continua ceea ce fac atat de bine: NIMIC. Exact ca si Klaus. Trebuie sa le faca treaba un jurnalist sportiv?

        2. Darea in plata nu o mai discut. Oamenii nu pricep ca nu e pentru ei. Vom vedea rezultatele. Cine intelege cate ceva stie ca vom suporta cu totii costurile astea nu bancile.

        3. Legea partidelor este neconstitutionala. E posibil ca de maine toate buticurile sa infiinteze si cate un partid. Pare cea mai buna forma de organizare. Primesti sediu misto cu chirie rizibila. Il poti inchiria face ce vrei cu el. Poti sa nu mai platesti facturi si nu patesti nimic. Ca esti partid baietica. Poti chiar cumpara cladirea partidului la sume sub pretul pietei. mai nou primesti si bani de campanie. Membrii de partid nu dau bani, is greu de strans, niop bagam mana in jebul cu ban public sa punem moaca unor tampiti peste tot.
          #showComment()
  • +4 (14 voturi)    
    Legea de finantare a partidelor neconstitutionala (Joi, 28 aprilie 2016, 12:35)

    ouyang [utilizator]

    Iar ati pus gintele si triburile de smenari numiti oameni politici deasupra restului economiei tarii. Deasupra legii si constitutiei Romaniei. Am votat o marioneta penibila uselista. Sa va stea in gat! Alt vot nu mai luati.
  • -7 (29 voturi)    
    O parere (Joi, 28 aprilie 2016, 12:50)

    AndreiSe [utilizator]

    Eu nu pot sa inteleg cum de presedintele promulga o lege - cea a dari in plata - si nu o trimite la curtea constitutionala in situatia in care:
    1. Exista o discutie pe marginea constitutionalitatii ei, discutie cu destule argumente impotriva declararii ei ca fiind neconstitutionala
    2. La prima aplicare orice banca va ridica exceptia de neconstitutionalitate, deci tot acolo se va ajunge. Cine va plati oalele sparte dupa ce legea se declara neconstitutionala (Raspuns: tu, popor roman, fraiere!)
    3. In prima faza de la aplicarea legii se vor vedea doar efectele negative. Efectele pozitive locale asupra vietii celor care vor apela la aceasta lege nu vor compensa niciodata efectele negative globale.

    Ma intreb daca cineva va face o analiza peste 1 an si va constata ca sunt 500-1000 de necajiti care au luat un credit de cateva zeci de mii (deci 30 000 000 euro) si renunta acum versus efectele negative asupra scaderea pietii, inasprirea conditiilor de finantare, etc.
    • +5 (17 voturi)    
      :) (Joi, 28 aprilie 2016, 13:27)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      Medicamenteeeee!
      ninooo-ninoooooo-ninooooooooo
    • -6 (16 voturi)    
      din motive electorale (Joi, 28 aprilie 2016, 14:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      O mare marte din populatie, care in 2007 statea la coada la banca sa ia credite fara sa inteleaga macar ce conditii impune banca, doar sa ia banii mai repede, deci tot poporul creditat e foarte sensibil la asemenea subiecte. Iar Johannis e om politic, nu vrea sa se puna rau cu poporul. Deja a trimis legea o data inapoi la parlament, nu vrea sa fie tot el cel care o trimite la ccr. La ccr o va trimite, dupa cum spui si tu, prima banca care va primi prima dare in plata si va deschide primul proces cu clientul.
      Iar CCR nu va putea spune decit ca e neconstitutional sa schimbi un contract intre doua entitati private prin lege, retroactiv.
  • +5 (15 voturi)    
    papusa marioneta (Joi, 28 aprilie 2016, 12:58)

    gigi1 [utilizator]

    La cat de incet e daca te uiti atent ii vezi sforile care ii misca mainile si gura.
  • +4 (12 voturi)    
    Inca un blat! (Joi, 28 aprilie 2016, 13:10)

    methalman [utilizator]

    Cum e posibil sa fie iertate partidele de datoriile pe care le au? Daca sunt incapabili sa isi administreze propriul partid dpdv financiar, oare cum vor reusi sa administreseze finantele tarii sau ale administratiilor locale? Isi bat joc de noi pe fata...
  • +2 (16 voturi)    
    POLITICIENII & BNR-istii (Joi, 28 aprilie 2016, 13:25)

    jidanul [utilizator]

    In complicitatea voastra, politicieni si BNR-isti, i-ati lasat pe bancheri sa distruga sanatatea, viata si siguranta financiara a milioane de romani. Ati merita soarta Ceausestilor. Nemernici ce sunteti.
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Joi, 28 aprilie 2016, 13:28)

    pathfinder [utilizator]

    "In esenta, acasa."
    Care casa? :)
  • +6 (22 voturi)    
    Excelent. Acum o lege a falimentului personal (Joi, 28 aprilie 2016, 13:48)

    jackalphonse [utilizator]

    falimentul personal trebuia bine definit dpdv legislativ inaintea darii in plata, dar bancile s-au pus cracanate in calea legii aleia. Ei, uite ca acum le a ajuns din urma legea care trebuia DUPA aia cu falimentul personal. Sper ca au invatat o lectie. ce spun eu aici, bancile sunt autiste, nu invata lectii. Sunt focalizate pe profit prin orice mijloace.
    • +3 (3 voturi)    
      "Banca nu e prietena ta" (Vineri, 29 aprilie 2016, 7:08)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Citat din Introducere la cursul de business de la orice universitate americana.