Societatea Timisoara cere taierea pensiilor fostilor membri ai Securitatii si ai conducerii comuniste cu pana la 75%. Este vizat si Ion Iliescu
Fostul director al Institutului de Investigare a Crimelor Comuniste, Marius Oprea, membru al Societatii Timisoara, a afirmat, sambata, in cadrul unei conferinte de presa convocate pentru a marca 26 de ani de la redactarea si citirea Proclamatiei de la Timisoara, ca propune elaborarea unei legi prin care fostilor securisti si membri ai nomenclaturii comuniste sa li se taie pensia cu 50 pana la 75 la suta, asa cum s-a intamplat si in cazul lui Alexandru Visinescu.
"In ianuarie 2016, presedintele Iohannis a promulgat o lege prin care cei condamnati pentru acte de tortura, pe langa pedeapsa penala suporta si o pedeapsa financiara, li se taie pensia cu 50-75 la suta. E o aiureala aceasta lege, pentru ca are ca obiect un singur om, pe Visinescu. In ceea ce priveste o condamnare a responsabililor pentru instaurarea si functionarea regimului comunist am propus printr-un proiect de lege extinderea prevederilor legii din 2016 cu niste masuri similare - cei responsabili de functionarea comunismului, activitati de partid si fosti securisti, magistrati, patesc ce pateste in momentul de fata si Visinescu - daca acest proiect de lege se aproba, urmeaza ca in acel fond special in care se varsa acum pensia lui Visinescu si este destinata victimelor sa se verse si acesti bani", a spus Oprea.
Potrivit acestuia, legea i-ar viza pe cei care au facut parte din nomenclatura comunista, dar si fosti securisti, in total, aproximativ 15.000 de persoane din intreaga tara.
"Am zis sa le taiem pensiile urmatorilor - membri ai consiliilor de ministri pana la nivelul din ministere din perioada comunismului, membrii prezidiului marii adunari nationale, primii secretari judeteni, secretarii adjuncti judeteni, conducerea fostei securitati, ofiterii din fosta Directie a sasea a Securitatii, persoanele care au fost stabilite ca lucratori sau colaboratori ai securitatii", a mai spus istoricul Marius Oprea.
Conform acestuia, taierea pensiilor celor vizati de lege se poate face printr-o hotarare a instantei, in baza informatiilor obtinute de la CNSAS sau Investigarii Crimelor Comunismului. Printre cei vizati de aceasta lege ar fi si fostul presedinte Ion Iliescu.
"Printre cei vizati este si Ion Iliescu, care ar trebui sa dea pensia lui. Batalia continua, insa ceea ce traiesc de 25 de ani incoace - ma aflu zilnic in acelasi paradox - cum sa lupti impotriva totalitarismului prin mijloace democratice. Doamne ajuta sa-i vedem pe securisti fara pensie!", a concluzionat Oprea.

K2 - Povestea ”muntelui sălbatic” - Tragedii și victorii pe un monument fantastic din piatră, zăpadă și gheață
Adele, The Cure, Drake și alții. Ce albume așteptăm odată cu revenirea industriei muzicale în 2021
INTERVIU Cum ne ferim de conspirațiile pe seama vaccinului anti-COVID: Fiecare reacție adversă cunoscută până acum e exagerată de conspiraționiști. Ți se dă de înțeles că vei păți cu certitudine acel lucru
VIDEO Vlog-ul lui Cristian Presură: Cum combat experții în Sănătate principalele temeri legate de vaccinul anti-Covid
Vaccinarea profesorilor rămâne prioritate doar în vorbe / Sindicate: Nu pot să se programeze, unora le este teamă să meargă la școală nevaccinați / Cazul concret a două învățătoare
Afacere păguboasă pentru stat: Peste 90 de milioane de măști din Vietnam zac într-un antrepozit vamal, fără prea mari șanse de a mai fi folosite
Ghidul înregistrării unei persoane juridice în platforma de vaccinare anti-COVID: Cine si cum poate programa la vaccinare angajații unei firme
„Cel mai greu proiect de infrastructură al României”. Drulă: „Sunt atât de multe tâmpenii făcute pe acest proiect” / Detalii despre Autostrada Unirii A8
La fel pentru magistrati, procurori, politisti, parlamentari (toti cei ce lucreaza cu legea in mina) sa piarda pensia de merit cind sint dovediti corupti.
Mentalitatea ca s-a construit mult si bine in comunism trebuie sa dispara pentru ca toata grandomania constructiilor destinate rasfatului secretarului general si al agentilor sai, trepadusii de partid si turnatorii verosi, toate edificiile si fabricile, centralele, canalul, arenele sportive si oribilele blocuri cu fraieri care stau unii peste altii s-au facut cu sacrificii umane majore, s-au bazat pe moartea unor oameni nevinovati si pe umilirea si distrugerea intelectualitatii autentice ale tarii.
pensia este un bun castigat. :))
Si sa se desfiinteze TOATE pensiile speciale. Principiul contributivitatii , doar atat !
Magistratii au salarii mari . Deci contibuie mult. Daca li se vor calcula corect pensiile, vor avea pensii destul de mari.Nu e nevoie sa ne dea un prost exemplu cu "specialele ".
Toata lumea este de acord ca perioada de tranzitie din Romania a fost o perioada de kkao, si starea jenanta a Romaniei de acum comparativ cu restul Europei e rezultatul direct al acelor ani. Sa le taie la toti ministrii de atunci, parlamentarii, presedintii, sefii de intreprinderi, liderii de sindicat, sefii de inspectorate scolare, la toti.
Pai daca tot avem numai restauratie si justitie in cap (pt. ce se intampla acum 70 de ani, nu pt. ce se intampla acum, vreau sa zic), de ce sa ne oprim la '89 si sa discriminam?
Nu numai el ....... si-apoi ia sa-i mai inlaturam din orizontul nostru pe tradatorii si vanzatorii de tara..... ce tot ai bagam in seama toata ziua .....a venit vremea sa ne mai vedem si de viata noastra , sa nu muncim numai pentru pensiile lor speciale , gratuitatile lor si pentru hotiile panaramelor comunisto-stalinisto-securiste .......
Sa avem mare grija pentru ca acestia sunt oamenii ( inclusiv urmasii FSN-USL si ce mai vreti ) prin care russia aproape ca a reusit sa domine influenta si in zona noastra ........ATENTIE !
Aia cu rusii e valabila pt iliescu, restul sunt doar incompetenti si borfasi...
Nu sunt jurist dar cred ca o astfel de lege ar fi anticonstitutionala (probabil de aceea s-a si propus formula cu reducerea pentru fapte penale).
Si o nedumerire. Ce facem cu toti cei care au ramas in sistem dupa 89 si s-au pensionat prin anii 2000 sa zicem? Ii pedepsim pentru perioada comunista sau ii premiempentru dedicarea infaptuirii revolutiei din 1989. Sau ii cercetam sa vedem daca merita?
In jurul nostru arde lumea si noi ne razbunam pe niste mosi ba shi nosi pentru ca nu am fost in stare timp de 26 de ani sa-i condamnam moral Ba i-am ai si ales pe unii sa fie presedinte al tarii, Si nu odata,
Informarea oferita de presa centrala e cam selectiva, sa nu zic manipulativa.