SUA plateste Iranului cele 400 mil. de dolari blocate in 1981, plus dobanzi de 1,3 mld. dolari

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:41 Actualitate | Esenţial


Dolari
Foto: Flickr / Ervins Strauhmanis
Statele Unite si Iranul au cazut de acord duminica asupra unei plangeri ce treneaza de multa vreme la Haga, Washington-ul urmand sa elibereze Teheranului 400 mil. dolari, fonduri blocate in 1981, plus 1,3 mld. dolari dobanzi, a anuntat Departamentul de Stat, citat de Reuters. 

Banii erau parte a unui fond de investitii pe care Iranul il folosea pentru achizitia de echipamente militare, dar care a fost blocat in decenii de litigii la Tribunalul Pretentiilor Iran-SUA. 

Intelegerea anuntata azi a fost facuta dupa ce Teheranul a eliberat cinci americani intr-un schimb de prizonieri realizat dupa ridicarea sanctiunilor aplicate Iranului. 

Barack Obama a spus ca acordul inseamna o economie de bani pentru SUA. „Nu avea niciun rost sa tragem de timp in aceasta disputa, a declarat presedintele american.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4272 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:47)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      Haga (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:10)

      EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui

      Cand Romania va castiga precum Iranul cazul acestor datorii la Haga.
    • +4 (4 voturi)    
      eh... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:20)

      claudius [anonim] i-a raspuns lui

      Esti sigur ca nu sunt platite acele datorii? Unele parca le recuperase Dinu Paturica, altele cine stie in ce conturi secrete ale politicienilor de top din PSD-PDL-PNL...
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:28)

        [anonim] i-a raspuns lui claudius

        • 0 (0 voturi)    
          AȚI SPUS TOT (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:56)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui

          cu excepția celui mai important lucru: CINE a zvîrlit cu banii ăia pe fereastră, dar ne-a chinuit cu sadism pentru a plăti niște datorii făcute tot cu mintea lui de țărănoi semi-imbecil.

          Aud ? Hai tineret, că nu-i chiar atît de greu.

          Pînă la urmă v-o dau mură-n gură, altfel cine știe ce mai inventați: CEAUȘESCU.
    • +2 (2 voturi)    
      datorii fata de RO (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:01)

      LEC [anonim] i-a raspuns lui

      Niciodata !
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 ianuarie 2016, 3:35)

        [anonim] i-a raspuns lui LEC

  • -8 (8 voturi)    
    Ce bine e... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:03)

    Blackhat [anonim]

    ...sa ai un presedinte de al tau (adica musulman) la Casa Alba. Anul acesta, fiind ultimul, negrul musulman obama o sa faca prapad in politica americana, pentru a sustine islamul.
  • +2 (4 voturi)    
    DOBÎNDA MAI MARE DECÎT SUMA BLOCATĂ (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:04)

    pointless man [utilizator]

    Normal desigur după 34 de ani, dar mă gîndesc cu melancolie (?!) la tezaur. Cred că dacă-l lăsam pe mîna nemților în cel mai rău caz îl găseam la Berlin perfect ambalat, etichetat și etichetat.
  • 0 (0 voturi)    
    cine trebuie sa se ocupe? (Luni, 18 ianuarie 2016, 13:29)

    airamerica [utilizator]