Climatologul Roxana Bojariu despre vremea de Craciun: La Londra au inflorit narcisele; lucrurile arata clar o anomalie

de RFI     RFI Romania
Joi, 24 decembrie 2015, 12:02 Actualitate | Esenţial


Temperaturile ar fi trebuit sa fie in aceasta perioada cu 10-15 grade mai mici decat cele inregistrate in prezent. O spune la RFI climatologul Roxana Bojariu, care precizeaza ca statiunile de schi au de suferit in toata Europa.

Cum se explica temperaturile de 12, 15 si chiar 17 grade din aceste zile? "Pe un fond de presiune ridicata si avand in vedere vortexul polar foarte puternic care tine aerul foarte rece deasupra Polului Nord, astfel incat incursiuni de aer rece, patrunderi de aer rece spre Europa nu au fost posibile, avem aceasta vreme", explica Roxana Bojariu.

Continuarea pe www.rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5010 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2015, 13:36)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      Chestie de perceptie (Joi, 24 decembrie 2015, 14:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui

      E clar ca infloritul narciselor in Decembrie e ceva exceptional.
      Insa trebuie sa privim "temperatura normala" asa cum e ea: o medie facuta din valori mai mari si mai mici decat "normal". Nu e nimic spectaculos daca maxima unei zile e peste sau sub media pe luna respectiva. In plus, stim de cand eram in clasa a 5-a ca de la ultima era glaciara, temperatura pe Pamant creste. Nu e o descoperire de ultima ora.
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2015, 13:42)

    [anonim]

    • +5 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 decembrie 2015, 14:02)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • +5 (5 voturi)    
      good point! ;) (Joi, 24 decembrie 2015, 15:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

      Sa gandim pozitiv! ;)
    • +1 (7 voturi)    
      95% din populatie e idioata (Joi, 24 decembrie 2015, 18:17)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

      Doar o ciurda de oi care se indreapta unde le spune Ciobanul. Prea multi ciobeni cu prea multi bani, vor sa faca si mai multi bani. Da' infloresc narcisele si? Groelanda era verde la sud pe vremea vikingilor. So what? El Nino afecteaza de 2 ani North America, anul trecut jucai tenis outdoor in Canada. So what?
      Leonardo fiul Caprei s-a speriat cand l-a palit Chinook-ul in Alberta, un vant regional cald, care vine dinspre Pacific...si a inceput sa schelalaie ca a simitit pe pielea lui schimbarile climatice. Aici e buba....prostii care isi dau cu parerea si turma ii ia in serios.
      • +1 (1 vot)    
        Judecand dupa comentariul tau... (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:08)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        ... da, cam asa ceva s-ar putea deduce cu privire la procentajul de idioti.
        Bati campii ceva de speriat. Citeste naibii articolul, ca nu-ti ia nici 30 de secunde, si nu mai comenta chiar atat de mult pe langa subiect.
        Femeia a spus doar ca vremea e neobisnuit de calda si-a dat si-o explicatie. Atata tot; balmajelile despre ciobani, Groenlanda, tenisul in Canada, Di Caprio sunt stupide, din ciclul hai sa ma bag singur in seama, ca poate par destept.