E oficial: Raluca Pruna (Comisia Europeana) e noua propunere a lui Dacian Ciolos pentru Ministerul Justitiei

de Iulia Rosca, Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:28 Actualitate | Esenţial


Raluca Pruna
Foto: cc.lu
Raluca Pruna, expert pe Justitie la Comisia Europeana, ar fi propunerea oficiala a premierului desemnat Dacian Ciolos pentru ministerul Justitiei, potrivit surselor Agerpres si Mediafax. Ea ar inlocui-o astfel pe Cristina Guseth, retrasa de Ciolos dupa prestatia de la audieri. Initial, marti dimineata, numele vehiculat de presa a fost Mihai Selegean, fost sef la Institutul National al Magistraturii, care a si fost in biroul lui Valeriu Zgonea. Raluca Pruna a fost tatonata de Dacian Ciolos inca de saptamana trecuta, potrivit surselor HotNews.ro, dar ea a refuzat in prima faza propunerea, dovada ca Ciolos a nominalizat-o pe Cristina Guseth.

Raluca Pruna este expert pe Justitie la Comisia Europeana. Ea a condus Transparency International Romania si a avut un conflict cu Victor Alistar, pe care l-a acuzat in 2009 ca i-ar fi falsificat semnatura pe un document al ONG-ului. Procurorii Parchetului General au constatat falsul reclamat de Raluca Pruna, dar nu au luat nici o masura impotriva lui Alistar. Vezi o investigatie Kamikaze pe acest subiect.

  • Evenimentele relevante ale zilei privind noua nominalizare la Ministerul Justitiei:

Scrisoarea lui Ciolos cu propunerea Ralucai Pruna
Foto: Hotnews

Ora 10.55: E oficial: Dacian Ciolos a trimis catre Birourile permanente ale Parlamentului propunerea Raluca Pruna pentru Ministerul Justitiei. Raluca Pruna va fi audiata in jurul orei 11.30.

Ora 10.38: Raluca Pruna va fi audiata peste cateva zeci de minute in Comisiile de specialitate ale Parlamentului - surse

UPDATE 10.03: Un alt nume vehiculat marti dimineata este Raluca Pruna, expert in Comisia Europeana. Numele sau a fost vehiculat si saptamana trecuta, dar sursele HotNews.ro au spus atunci ca ea ar fi refuzat propunerea

UPDATE 10.01: Mihai Selegean a fost vazut de ziaristi marti dimineata iesind din biroul presedintelui Camerei, Valeriu Zgonea.

Cine este Mihai Selegean


Fostul conducator al Institutului National al Magistraturii, Mihai Selegean, este luat in calcul pentru Ministerul Justitiei, la fel ca si Raluca Pruna, expert pe Justitie la Comisia eEuropean, spun surse oficiale citate de Agerpres. In prezent detine functia de director juridic la BRD, noteaza Mediafax.

Numele sau apare mentionat in contextul audierilor in cazul comisiei de ancheta ce a cercetat in 2009 contractul BRD cu Ministerul Turismului respectiv reesalonarea acordata de banca Elenei Udrea.  

Atunci Patrick Gelin, directorul general al BRD (insotit la audieri de Mihai Selegean) a spus ca nu exista nicio legatura intre relatia contractuala pe care banca o are cu persoana fizica Elena Udrea si contractul juridic incheiat cu institutia Ministerului Turismului, scria in 2009 Mediafax.

Potrivit luju.ro, in februarie 2013, Selegean, impreuna cu un director adjunct al BRD, a facut o plangere penala la DIICTO impotriva directorilor BRD Dorobanti pentru complicitatea la inselaciune in dosarul creditelor neperformante de 85 mil. euro acordate grupului condus de Vasile Crestin.

Mihai Selegean s-a nascut la 23 iulie 1975, in Timisoara. A terminat in 1997 Facultatea de Drept din Bucuresti, cu lucrarea de diploma 'Limitele exercitarii dreptului de proprietate privata'. 

Intre 1997 si 2003 a fost consilier juridic in Ministerul Justitiei, iar apoi director adjunct in Institutul National al Magistraturii (iulie 2003-ianuarie 2004).

A fost director al Institutului National al Magistraturii intre iunie 2004 si martie 2008.

Mihai Selegean, directorul INM, i-a adresat in mai 2007 ministrului Tudor Chiuariu o scrisoare prin care i se cerea sa-si anuleze vizita la INM, in asteptarea clarificarii motivului solicitarii ministeriale de revocare a procurorului Doru Tulus din functia de sef al Sectiei a II-a a Directiei Nationale Anticoruptiei (DNA), scria atunci gandul.info.

Gestul directorului INM a fost criticat de catre unii membri ai CSM. 

In CV este mentionat si un masterat in dreptul afacerilor (2000 - 2001) la Universitatea Central Europeana, Budapesta, finantata de George Soros.

De asemenea, sunt mentionate si stagii de pregatire la Law School Admission Council, Newtown, Pennsylvania, USA, la Scoala Nationala de Magistratura din Franta, Paris si Bordeaux, la Institutul de Drept Umanitar, San Remo, Italia, la Institutul Francez din Bucuresti privitor la institutiile Uniunii Europene Septembrie si la Comisia Europeana a Drepturilor Omului, Strasbourg.


Citeste mai multe despre   
















33149 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Felicitari! Consilierul Rodicai Stanoiu (Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:44)

    derblauereiter [utilizator]

    din 2003, asta e visul tuturor reformistilor.
    • -1 (3 voturi)    
      hmmm (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:45)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

      parca asta cu oamenii lui soros in guvern o bagaserati la categoria teoria conspiratiei. De acum totul e la vedere, oricum nu mai conteaza..
    • -2 (2 voturi)    
      Exagerezi (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:45)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

      Omul a fost director de cabinet al Rodicai Stanoiu 3 luni de zile in guvernarea Nastase acum 12 ani de zile .Deci in concluzie, nu mai are voie sa ocupe nicio functie in tara asta ? Ne indreptam spre stalinism si facem epurari de personal doar pentru ca au fost angajati intr-un minister acum 12 ani de zile ? Sau mergem catre un model european in care lasam politica la o parte si ne uitam doar la valoarea omului? Si apropo, PNL nu mi-a lasat impresia ca ar avea ceva oameni de valoare in afara de baiatul cu chilotii.
    • +3 (3 voturi)    
      Deja mi-e frica pentru numirile din 2016 (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:54)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Si la Inalta Curte si la sefia DNA respectiv Parchetul General.
    • +2 (2 voturi)    
      Cabiene noi, tot noi (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Ura! Sri-ul e cu noi. CU oameni infiltrati in nou cabinet. Acest guvern musteste de propagandisti ai mafiei rosii, apropiati ai lui Nastase, Iliescu si Stanoiu etc. RUSINE! RUSINE! RUSINE!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu te repezi coane, (Marţi, 17 noiembrie 2015, 12:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      s-a schimbat calimera,vine consiliera Monicutei,ca asa e la moda!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Precoc (Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:44)

    RaduK [utilizator]

    Sper sa faca treaba buna. CV-ul arata bine. Insa prea bine... Cati oare din absolventii de la drept gasesc fara un mic "ajutor" loc direct pe post de consilier in Ministerul de Justitie? Odata ajuns acolo am inteles ca toate trimiterile la studii in strainatate sunt un fleac. Exista sansa ca plecat fiind in zone mai civilizate sa se fi lipit de d-nul criterii mai bune si mai propice unui climat sanatos. Sa speram...
  • +35 (39 voturi)    
    De unde ii scoate? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:44)

    voinicu [utilizator]

    La virsta de 22 de ani, cu zero zile experienta, genialul lucra consilier juridic in MInisterul Justitiei.
    La 28 de ani ajunge director adjunct dar nu la firma unde tac'su era proprietar ci la institul national al magistraturii.

    Alo SRI-ul , mai aveti multe genii din astea printre voi?
    • +3 (3 voturi)    
      Da, asta m-a frapat si pe mine. (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:24)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Cunosc oameni foarte-foarte buni dpdv profesional (si onesti, si etc, numai de bine) care au terminat tot facultatea de drept (cu note mari) in perioada 1990...1994, si care, desi sint bine situati in societate, nu au avut nici pe departe traseul profesional al domnului de mai sus. La 22 de ani esti un mucos care nu stie nici sa ridice capacul de la WC, daramite sa fii consilier in ministerul justitiei. Nu-mi spuneti mie ca asta nu a avut niste "proptele" extrem de "competente".
    • +1 (3 voturi)    
      Si-au facut treaba (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      SRI si-a facut treaba, adica si-a inflitrat oamenii (clientela Stanoiu, propagandisti PSD etc) in noul guvern. Halal curatenie....
  • +23 (25 voturi)    
    Inca unul (Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:53)

    Eu123 [utilizator]

    Care termina facultatea prinde 5 ani de experienta si la 27 de ani devine Director Adjunct la INM. Mai sta un an si gata e Director General.Mai sa fie, zici ca-i Ciolos varianta fara studii dincolo
    • +2 (2 voturi)    
      Einstein a fost mic copil (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:15)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Eu123

      . face parte din clasicii "politici" de dimbovita in linie cu alde busoi, mincinosul, izmenarul, secretara izmenarului...samd. Astea-s geniile ascunse

      Tot guvernul asta e o cirpeala cap coada, incepind cu alde Ciolos care ma intreb serios daca a facut ceva la UE pt ca pina azi isi da cu stingu-n dreptu , dar asa cu simt de raspundere.
  • +10 (14 voturi)    
    graba strica treaba (Marţi, 17 noiembrie 2015, 8:59)

    ic.ram1945 [anonim]

    Nu stiu, de ce Ciolos s-a grabit asa tare cu nominalizarile si cu formarea guvernului? Mi se pare , ca a vrut sa fie cat de urgent prim ministru...Asa se face, fara ajutor extern, de bafta...
    • +1 (1 vot)    
      Incep sa ma ingrozesc... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:17)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      ...de-a binelea. Am fost foarte optimista cand Johannis l-a nominalizat pe Ciolos. Cand am vazut lista cu guvernul propus, am avut cateva nedumeriri, dar am considerat ca sunt nesemnificative. Incetul cu incetul, am inceput sa realizez ca acest om, viitor prim-ministru, pare ca nu stie ce face. Ori e manipulat, ori e complet depasit de situatie.
      Mi-am cam pierdut orice speranta ca acest guvern s-ar putea apropia macar de ceea ce am visat noi, de ceea ce a cerut strada...
  • +13 (17 voturi)    
    Justitia este plina de coruptie. ... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:03)

    Entiu [anonim]

    Normal ca s-a ascultat si vocea justitiei. Problema este ce se va face cu coruptii din justitie, ca sunt al dracului de multi. Noul ales le va tine partea ca si pna acuma. Este revoltator ca politia se chinuie sa-i aduca si scursurile din justitie le da drumul.
  • +28 (34 voturi)    
    sef de cabinet? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:08)

    curios [anonim]

    a fost sef de cabinet la Rodica Stanoiu ? Ii iese marxismul prin toti porii?
  • +1 (1 vot)    
    Din lac in put (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:15)

    vasile [anonim]

    BRD? Vorbim cumva aici de institutia aceea care da bani agentilor dubli gen Truica sau Udrea? Macovei ce avea, v-ar fi bagat prea repede la beci?
  • +2 (2 voturi)    
    Ministrul (In)Justitiei..... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:17)

    Marius [anonim]

    Laura Stefan n-a "incaput", madam' Guseth si-a dat cu stangul in dreptul..... Uite-asa scoatem din joben un "iepuras" pentru linistea tuturor!!!! Nu mai bine-l propunea de la-nceput si nu mai aveam atata "circ"????

    PS. Ciolos, tehnocrat, tehnocrat, da' bine ancorat in "realitatile" dambovitene...... Prinde si el vreo 3-4 luni de prim-ministeriat in CV..
  • +1 (1 vot)    
    informare completa (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:28)

    coproculturalul [utilizator]

    din 2008 directorul juridic al BRD Romania....
  • +2 (2 voturi)    
    3 milioane Euro (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:48)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Ce noroc sa vrei un credit de la brd cand domnul era diector juridic! Mai ales daca te cheama Udrea. Eu nu cred ca va fi santajabil! :-)
  • +1 (1 vot)    
    inca un vopsit (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:51)

    RX [anonim]

    Se pare ca astia ne iau de prosti. Au pus un baiat care de mic a fost crescut de retele. Intrebarea ce se desprinde este cine sunt guparile care reusesc peste noapte sa-i scoata din joben ca pe niste fecioare ?! Este guvernul lui Ciolos sau al unor baieti ?
  • +2 (2 voturi)    
    Un guvern exceptional (Marţi, 17 noiembrie 2015, 9:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Orice guvern facut din oameni luati de pe strada, de la piata, de la metrou sau din parc, este de o mie de ori mai valoros decit mizeria mafiota care ne-a fost servita de Ponta si grupul infractional organizat PSD.
    P.S.
    Dezamagitoare prestatia Cristinei Guseth dar confirma faptul ca fiecare om trebuie sa presteze acolo unde ii se potriveste cel mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Adio si n-am cuvinte! (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:13)

    Ion [anonim]

    Ce dracu' va tot agitati atat. Nimeni nu hotaraste nimic in Romanica. S-au inrosit firele cu Bruxellul si ce injuraturi aud de acolo catre slugile de aici care nu executa comanda intocmai si la timp. Selegene te-ai plimbat degeaba prin Evropa. N-ai pupat mana care trebuia si cand trebuia. Asta e!
  • +1 (1 vot)    
    Fac ei ce fac... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:35)

    stan [anonim]

    ...si mai dau un "baiat" bun de al lui Soros...!
    Mai sa fie, numai de astia "dastepti" cu scoala inalta, facuta pe spezele unuia numit SOROS ! Ce o fi vrand asta - altceva decat Transilvania - cu tot ce-i in ea.... de se "zbate" atat ?
  • +1 (1 vot)    
    improvizatii, improvizatii, improvizatii (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:45)

    demaGOGU [anonim]

    ...ptr a decredibiliza in ochii bizonului ideea de tehnocrat.

    cui prodest?
  • +1 (1 vot)    
    Pruna (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:48)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Am fost colega de generatie cu Pruna la Central European University in 1997-1998. Din cite imi amintesc, tatal ei fusese ambasador la Moscova, daca nu ma insel, inainte de 1989. Pleaca ai nostri de la Moscova, vin ai nostri de la Bruxelles.
  • +1 (1 vot)    
    Rîde Ponta ... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:55)

    Oleoleo! [anonim]

    ... şi cu cu kourou cînd vede bulibăşeala asta.

    Stai să vrzi cînd abramburicii ăştia o să intre în pîine.
  • -1 (3 voturi)    
    ii tin pumnii (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:03)

    ..13 [utilizator]

    Se va descurca in Parlamentul din RO.

    pare sa fie o doamna de fier.
    Succes!
  • 0 (4 voturi)    
    Nu stiu.... (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:03)

    midumi [utilizator]

    ce propunere ar fii suficient de buna pentru societatea romaneasca!


    Suntem pur si simplu mult prea buni pentru orice muritor....

    Daca ar fii existat zeita Themis si ar fi fost propusa... probabil gaseam ca intr-o seara a fost pe la SOV pe acasa sau, intr-un interviu al lui Voiculescuu acesta a vorbit de bine de ea!

    O zi buna,
    Mihai
  • 0 (4 voturi)    
    nu vi se pare stupid ce scrieti? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:03)

    florin [anonim]

    Nu vad pe nimeni sa o judece pe aceasta doamna (despre care personal nu stiu mai mult decat scrie aici) pentru ceva ce a facut sau ce nu a facut ci pentru ca a lucrat intr-un minister condus de o persoana pe care nu o agreati. Aici o judecam pe doamna Pruna, nu pe doamna Stanoiu.
  • +1 (1 vot)    
    Alistar! (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:09)

    corado [anonim]

    Cine o fi acest Maimuțoi? Membru al "Club Felix" avertizeaza asupra numirii Cristinei Guseth la Ministerul Justitiei: „Cetatenii au dreptul la o justitie functionala , sic! Pe bune Victoras ? A plagiat copios in lucrarea de doctorat – pe baza careia intentiona sa devina si decan al Facultatii de Administratie Publica din cadrul SNSPA si minsitru delegat pentru strategii guvernamentale in guvernul Ponta 1. Transparenta sa fie, dac-o cer intersele partidului, da’ s-o stim si noi!
  • 0 (2 voturi)    
    Strada cand ii audiaza (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:14)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ca consilier al Rodicai (nu scuzati cacofonia) nu pare deloc potrivita
  • +1 (1 vot)    
    Ședeți blând, dragilor! (Marţi, 17 noiembrie 2015, 11:19)

    Radu I [utilizator]

    Din câte înțeleg, despre Mihai Sălăgean doar se zvonise că va fi următoarea propunere pentru Ministerul Justiției. Așa că... trageți aer în piept și calmați-vă! „Raluca Pruna este propunerea oficiala a premierului desemnat Dacian Ciolos pentru ministerul Justitiei!”
    A greși e omenește. A-ți recunoaște greșeala e... noblețe. Iar domnul Cioloș își recunoaște și asumă greșeala. Și o corectează. Felicitări, domnule Cioloș!
    Și succes, doamnă Raluca Prună!
    • +3 (5 voturi)    
      Felicitari domnule Ciolos, (Marţi, 17 noiembrie 2015, 12:44)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      ati inceput cu dreptul...in stangul,mai o retragere,mai o a doua retragere,mai un program de guvernare,mai un alt program de guvernare,tineti-o tot asa!!!