LISTA completa a ministrilor in guvernul Dacian Ciolos. Vicepremieri Costin Borc si Vasile Dancu, Cristina Guseth la Justitie, multi ministri cu experienta europeana, dar si oameni din societatea civila

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:06 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul desemnat Dacian Ciolos si-a anuntat duminica, la Parlament, guvernul pe care il propune, o surpriza fiind numele unuia dintre cei doi vicepremieri, fiind nominalizat Costin Grigore Borc, care se va ocupa si de ministerul economiei. Celalalt vicepremier - si ministru al Dezvoltarii si Administratiei este Vasile Dancu, fost membru PSD.

Ministerul-cheie ale Justitiei este ocupat de Cristina Guseth (venita din societatea civila, ONG-ul Freedom House), iar ministerul Finantelor de Anca Padiu (ex-FMI, actual Comisia Europeana).

De notat si prezenta unor ministri cu mare experienta in diplomatie. Lazar Comanescu (66 de ani), noul ministru de Externe, a mai ocupat aceasta functie in 2008, iar acum este consilier prezidential. Mihnea Motoc, propus la Aparare, a fost secretar de stat in MAE, a fost ambasadorul Romaniei la Comisia Europeana si la ONU, acum este ambasador in Marea Britanie.

Remarcabila este si prezenta unor manageri cu experienta in privat, precum Cosmin Borc (Economie, important de precizat ca a fost secretarul personal al lui Corneliu Coposu, acum CEO Lafarge), Marian Costescu (Transporturi, un mandat socotit totusi mediocru la CFR), Victor Grigorescu (Energie, acum membru in CA Electrica).

Ciolos a spus ca spera ca pana marti sa se incheie audierile celor propusi.

Dacian Ciolos a subliniat ca a urmarit sa aiba oameni cu competenta, experienta, cu viziune si cu experienta de management. El a tinut sa precizeze si ca circa o treime dintre ministri sunt femei.

Lista completa a Guvernului Ciolos:

Costin Grigore Borc, vicepremier, ministru al Economiei, absolvent Politehnicii Bucuresti, vasta expereinta in managament, este director general la CRH, fosta Lafarge 

Vasile Dancu, vicepremier si ministru al Dezvoltarii si Administratiei. 

Lazar Comanescu, ministru Afaceri Externe. In prezent e consilier prezidential

Mihnea Motoc, ministrul Apararii Nationale. Acum e ambasador la Londra. Motoc a fost ambasador la ONU, ambasador la Comisia Europeana

Petre Toba, ministrul Afacerilor Interne. Cariera indelungata in domeniu.

Anca Paliu Dragu, ministerul Finantelor. Este analist economic la Comisia Europeana. A lucrat peste 10 ani la biroul regional pentru Romania al FMI. Cunoaste bine Ministerul Finantelor

Cristina Guseth, ministrul Justitiei. Lucreaza la Freedom House, a coordonat multe proiecte care au promovat statul de drept. Si-a adus contributia la lupta impotriva coruptiei

Dan Marian Costescu, ministrul Transporturilor. Este manager executiv la CFR. Are experienta bogata in domeniul transporturilor.

Adrian Curaj, ministrul Educatiei si CercetariiAre experienta bogata in managemetul educatiei, a fost consultant al Bancii Mondiale, UNESCO, Comisia Europeana.

Claudia Ana Moarcas, Ministerul Muncii. Experienta de peste 25 de ani in domeniu 

Andrei Baciu, ministerul Sanatatii. Este un tanar medic chirurg, cu experienta in strainatate, dar si experienta privind mediul spitalicesc.

Achim Irimescu, ministerul Agriculturii. A mai fost secretar de stat, cunoaste bine domeniul, este reprezentant al Romaniei la CE

Victor Vlad Grigorescu, ministerul Energiei. A lucrat la reprezentanta Romaniei pe langa Comisia Europeana

Aura Raducu la ministerul Fondurilor Europene. A lucrat la Directia REGIO la Comisia Europeana. Acum e expert la BERD.

- Cristiana Pasca Palmer, ministerul Mediului. E sef de Unitate la Comisia Europeana. Are studii in strainatate.

Marius Raul Bostan, Ministerul Comunicatiilor. Experienta in sector

Vlad Alexandrescu, ministerul Culturii. Este profesor la Universitatea Bucuresti, a fost ambasador in Luxemburg

Elisabeta Lipa la Ministerul Tineretului. O mare campioana, cu experienta manageriala la Clubul Dinamo, dar si la COSR.

- Am propus crearea unui post de ministru delegat pentru consultare publica si dialog social. O propun pe doamna Violeta Alexandru, acum director al ONG-ului IPP.

- Tot ca membru al guvernului il propun pe seful cancelarului premierului, Ioan Dragos Tudorache, jurist de profesie, mare experienta de manager, a lucrat pentru ONU in Kosovo, acum la Comisia Europeana.

Dan Stoenescu - ministru delegat pentru Romanii de pretutindeni. Este un tanar diplomat, acum la Ambasada Romaniei din Spania

- Ciprian Bucur, ministru delegat pentru relatia cu Parlamentul. Nu am putut propune un membru de partid, ci un om tanar, care lucreaza in Parlament.

- Aceasta este lista pe care o inaintez Parlamentului pentru audierile de maine si poimaine. Sper ca marti sa incheiem procedurile.


Declaratiile lui Dacian Ciolos:

- Sunt in masura sa va prezint lista membrilor guvernului pe care o sa o propun Parlamentului.

- Am urmarit sa aleg, asa cum am spus de la inceput, oameni cu competenta, cu experienta pe domeniile respective, oameni din sectorul privat, din administratia romaneasca sau europeana sau internationala, oameni care activeaza in diferite organizatii din societatea civila, oameni cu viziune, care au idei si experienta de managament 

- Am urmarit sa avem si un echilibru de genuri, este unul din rarele propuneri de guverne care are cam o treime din membri femei

-Avem si oameni cu experienta bogata, dar si oameni tineri, insa cu formare profesionala solida si practica in domeniul lor si idei 

- Am urmarit oameni profesionisti si integri, profesionisti si deschisi la dialog

- Voi merge in fata Parlamentului la audieri maine si poimaine

- Dancu e fost membru al PSD, dar l-am ales pentru experienta si viziunea pe domeniul pe care l-am propus. In administratie publica vreau sa venim cu un proiect pentru imbunatatirea procedurilor

- Nu am intentia sa vin si sa tai din bugete. In schimb, nici nu vreau sa pun in pericol credibilitatea Romaniei prin propunerea unui buget fara echilibru.

- Vreau echipa eficienta si profesionista. Nu vor fi decizii din start de a face schimbari in Guvern doar de dragul de a face o activitate. 

- Aici nu e vorba de a schimba oameni, ci de a imbunatati activitatea. Cum putem introduce anumite criterii in evaluarea unui angajat in administratie, asta trebuie sa vedem.

- Am avut discutii cu Iohannis despre postul de premier doar cu o zi sau doua inainte de a-mi face propunerea formala. Inainte am avut discutii pentru o alta pozitie guvernamentala

  • Citeste si:


Citeste mai multe despre   
















100285 vizualizari

  • -10 (54 voturi)    
    da, zvonurile se confirma (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    neocomunistii au resit sa introduca un om in noul guvern care se vrea unul de tehnocrati. dancu.
    • -32 (60 voturi)    
      și ministra FMI (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:52)

      fani [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      FMI guvernează pe față financiar România, dacă mai avea cineva vreun dubiu.
      FMI - Fond Monetar Internațional care reprezintă interesul marilor companii. las că-i bine pentru ...ei!
    • -13 (25 voturi)    
      ha (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:22)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Sa vedem daca un guvern compus din papagali de Bruxelles si ONGisti va fi mai bun decat unul compus din jigodii PSD/UNPR.
      • -4 (10 voturi)    
        haha (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:46)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Varza de Bruxelles...
        • +9 (11 voturi)    
          Hard reset!!! (Luni, 16 noiembrie 2015, 3:18)

          Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Acum cateva zile lumea era in strada. Cu totii ceream schimbarea. Strigam ca e de ajuns. Ca vrem altceva. Ca ne vrem tara inapoi. Ca ne-am saturat de hoti si corupti. Ca vrem, ca prim pas, reducerea lor de la 600 la 300. Macar reducerea lor, daca nu eradicarea.
          Asta se intampla acum cateva zile. Nu asa multe...

          ROMANE, unde dracu' ti-e mintea???
          Au trecut CATEVA zile si de la "Nu plecam pana nu plecati!" acum discutam despre ce culoare au chilotii ministrului sanatatii sau despre ce va face mai departe ACELASI parlament???

          "Azi, când fraza lustruita nu ne poate insela,
          Astazi altii sunt de vina, domnii mei, nu este-asa?
          Prea v-ati aratat arama, sfasiind aceasta tara,
          Prea facurati neamul nostru de rusine si ocara,
          Prea v-ati batut joc de limba, de strabuni si obicei,
          Ca să nu s-arate-odata ce sunteti - niste misei!"
          • +1 (1 vot)    
            TOBA? (Luni, 16 noiembrie 2015, 9:39)

            Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

            ...si ce performante profesionale il recomanda pe Toba la interne? Ca avem cea mai proasta, incompetenta si indolenta politie de proximitate din Europa... In loc sa fie adus un om care sa reformeze sistemul, este pus un om din sistem, 100%responsabil de nefunctionalitatea acestuia... Rusine pentru asa alegere!
    • +17 (17 voturi)    
      Dancu? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:20)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      nu reprezinta PSD-ul...doar este profesor la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" a SRI.
  • +15 (33 voturi)    
    proasta alegere cu Dincu "marele" moralist (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:25)

    mnicku [anonim]

    dupa matrapazlicurile si afacerile dubioase facute in vremea PSD acu revine ....
    • +25 (43 voturi)    
      stânga (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:55)

      iodo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Dancu este totusi o figura decenta fata de restul din psd. Apoi gandeste-te ca un sistem democratic are nevoie si de un partid de stânga autentic. Poate se construieste ceva sanatos la stanga în jurul lui Vasile Dancu, eu m-as bucura sa se intample asta.
      • -5 (13 voturi)    
        figura decenta zici? aiurea (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:24)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui iodo

        Crezi ca daca a stat pe tusa si-a schimbat naravu sau si-a uitat cumva vechile indeletniciri? nici vorba . "marele ideolog" la dezvoltare si inca durabila .. He, he, buna gluma; dezvoltare pt cine ? ca pt RO nici intr-un caz .

        Ca nu a ajuns la virful nesimtirii si tupeului ca si mincinosul sau liviut minune e altceva dar la vremea lui .. o tempora, ce aprig era la banutii statului .
    • +6 (14 voturi)    
      Dancu e dubios doar prin asociere.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Singura problema este ca a fost intotdeauna oaia verde din PSD.. Grupul de la Cluj pe care l-a condus fiind tot timpul in opozitie evidenta cu conducerea PSD de la Bucuresti. Probabil ca l-au suportat pentru ca stiau ca nu au altfel nici o sansa sa prinda voturi zona aia.
      Despre experienta si activitatea sa profesionala ca sociolog/parlamentar/profesor este mult mai greu sa gasesti ceva negativ de spus... Da, este declarat "de stanga". La fel ca 90% din populatia romaniei care voteaza de 26 de ani politicieni care promit sa pastreze venitul minim garantat, sistemul de pensii de stat, asigurarea de sanatate obligatorie, TVAul si alte instrumente de guvernare de stanga.
      Vreti un guvern liberal? (nici o legatura cu PNL..) Daca ar anunta maine Dacian Ciolos ca elimina salariul minim pe economie ce credeti ca s-ar intampla in tara? Dar daca ar anunta privatizarea serviciilor de sanatate?... Eliminarea subventiilor la transport, caldura, medicamente?.. Descentralizarea sistemului de venituri si cheltuieli?.. fiecare judet cu banii incasarile sale...
      Problema Romaniei nu a fost niciodata guvernarea "de stanga", ci coruptia. Un guvern tehnocrat este un guvern pragmatic.. poate amesteca masuri de stanga si de dreapta dupa nevoi.
    • -2 (8 voturi)    
      mai mult.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 23:30)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      toti au cariere de poveste! Parca sint personaje de telenovela.
      Si cu doctorasul ala au aratat ca e vorba de habarnism - toti sint acoperiti si o sa aflam greu cine ii controleaza. O sa simtim pe pielea noastra rezultatele. Nu imi exprima nici o incredere, am pierdut si ultima farima de speranta. Au pus batista pe tambal si acum o sa profite de nenorocirea de la Paris pentru a ramine cit mai mult posibil sub radar.
      Fraierii spera si "ei" isi vad de treaba mai departe - in plina campanie anticoruptie la politie cistiga licitatia vw cu 2,5 lei mai ieftin decit Dacia; ce naiba, sintem prosti?
  • -1 (33 voturi)    
    Da. Ciolos este om politic. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:30)

    mcv [utilizator]

    La fel ca toti politicienii nostri, stie cum sa trieze informatiile despre oamenii propusi, in asa fel incat sa spuna despre ei, doar ceea ce da bine.
    Ex. Ne spune despre Dancu orice, numai despre apartenenta lui PSD-ista nimic, ce sa mai zica ca prin el isi lasa Dragnea urmas fix la ministerul sau?!
    E ca si cum l-ai pune pe Nastase in Guvern si ai vorbi despre munca lui la Institutul de Cercetari Juridice, autor a mai multor carti, dar nimic despre calitatea lui PSD-ista.
    Bun. Sa vedem cum va inghiti chestiile astea, STRADA razvratita!
    As fi vrut sa nu ma dezamageasca Ciolos. As fi vrut sa nu ma lase savad omul politic din el. De ce? Pentru ca se vinde ca tehnocrat. De asta.
    • +5 (9 voturi)    
      dezamagitule... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:21)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui mcv

      voi stiti ca pt guvernare au nevoie absoluta de parlamentari? care daca nu sustin guvernul pot sa dea cu el de pamant oricand si nici o lege sa nu treaca.....
      • +1 (5 voturi)    
        Da sigur... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:52)

        mcv [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

        Doar ca si daca o puneau pe femeia de serviciu pe post de candidat la functia de PM, parlamentarii tot o votau, caci altfel isi pierd fotoliile. Crezi ca exista un singur parlamentar care ar vrea acum alegeri?
        • +2 (2 voturi)    
          femeia de serviciu avea ceva de castigat.. (Luni, 16 noiembrie 2015, 9:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui mcv

          Oare cati dintre voi s-au gandit ca un roman care lucreaza pentru Comisia Europeana sau un CEO de companie privata renunta la ditamai salariile cand accepta o nominalizare ca ministru in Guvernul Romaniei!?
          Stiti cat castiga net un ministru? Un pic peste 1000 de euro/luna. Pentru o persoana onesta, care vine sa faca treaba, este un sacrificiu urias. Cine ii acopera diferenta de venituri? Daca esti obisnuit sa traiesti din 3-4000 de euro la Bruxelles?.. Si vorbim oricum de o pozitie foarte riscanta.. maxim 10-11 luni pana la alegeri.
          Oare cati profesionisti, cate nume grele, au refuzat deja oferta lui Dacian Ciolos?..
    • +4 (12 voturi)    
      da ma (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:17)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mcv

      din intreg nouul guvern ai depistat tu unul care nu iti convine..ori daca a fost in psd ce?are ciuma sau cum?e o greseala sa crezi ca doar pentru ca a fost in psd gata..e si acum cu psd si ii ajuta sa fure si altele...nemultumiti ca tine...cu miile si in plus..niste jocuri TREBUIESC facute oricum ai da-o,..
      • 0 (10 voturi)    
        Nu unu' (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:30)

        mcv [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Ala unu' era cu titlu de exemplu. Si tot intamplarea face ca e PESEDIST, mai exact, DRAGNETIST, caci putea sa fie foarte simplu, PNL-ist sau orice alta culoare politica, ca' tot un drac era.
        Nu insisti ca esti in capul unui Guvern Tehnocrat, Nesustinut Politic, cand realitatea e fix pe dos. Fiecare dintre cei propusi sunt AI CUIVA dintre partidele politice, fie ca s-a cerut asta, fie ca s-a mers in preantampinarea dorintelor partidelor politice.
        Apoi, ce Guvern de tehnocrati esti, cand insisti ca NU vei schimba oamenii "de sub" min. zisi tehnocrati? Aia sunt TOTI pusi acolo cu treaba de la partide. Ce nu-i clar?
        Sigur ca trebuie facute jocuri, ca doar asta-i treaba politicienilor... Nu a tehnocratilor!
    • 0 (2 voturi)    
      apartenenta politica nu e transparenta si relevant (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:45)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Ciolos nu e o virgina din punct de vedere politic. Nu poti fi comisar european fara afiliere la un grup politic. Daca nu ma inseala memoria, Ciolos a fost PPE.
      Parte din ministrii propusi au carnet de partid. Uite, madam Guseth, este membra in partidul MM10 sau cum s-o chema. O basista notorie.
      Pitifelnicul ala propus de Cristian Busoi la sanatate nu era membru PNL, dar era mai manevrabil decit Vasile Blaga. Bine ca si-a facut poze pe fessebouque si vazuram si noi neste muschi...
      Iar cei care nu au carnet de partid sint membri ai unor gasti ale societatii civile. Gregarismul e la fel de pernicios in societatea academica, civila ca si in mediul politic. De exemplu, Vlad Alexandrescu este in gasca lui Plesu in New Europe College. Mai mult, dinsul sta cu un crac si in gasca numita GDS. Cit de tehnocrat o fi oare?
  • -5 (25 voturi)    
    Dacian Colos (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:30)

    Emanuil Tibrea [anonim]

    " ... organizarea strategica a aplicarii implementarii ... "
    • +8 (10 voturi)    
      :)) (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:09)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Emanuil Tibrea

      Pai asta este cam limbajul comun pe la institutiile UE. Cred ca parlamentarii nostrii se vor simti de-a dreptul jigniti de afirmatiile dnlui Ciolos. :)
  • -3 (27 voturi)    
    Nasol (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:32)

    Costin Borc e super naspa [anonim]

    Costin Borc si-a inceput cariera la PNT, deschizand usile lui Coposu, dupa care i-a sapat pe toti cei care erau anticomunisti adevrati. E printre cei care au distrus PNT-ul. E un om fara caracter, cu trecut secuisrt.
    • +13 (25 voturi)    
      Ce ușor.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:00)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui Costin Borc e super naspa

      Ce ușor este sa spui ăla e securist, ăla e comunist.....nici măcar cu un pseudonim nu si venit. Cei de la Lafarge când au facut un purcoi de bani nu au mai zis ca este securist. Va place sa împroșcați cu noroi sau face acest lucru tocmai un comunist?
      • -1 (9 voturi)    
        oare cum au facut banii? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:29)

        tenere [utilizator] i-a raspuns lui MyGame1

        cu oameni din sistem, evident. iar nenea asta cu siguranta nu ajungea la lafarge in top fara sa fie din acelasi sistem cu ponta, naskase, dragnea sau dancu

        asta e si motivul pt care acest guvern va trece, pt ca sunt oameni noi, dar numai pt strada, pt sistem sunt cei infiltrati in economie sau in tierul doi politic (cum e motoc sau tanti de la economie)

        cu a;te cuvinte suntb tot ei insa au schimbat [din nou] liniile asa cum s-a intamplat de-atatea ori

        pacat
  • +3 (37 voturi)    
    hi hi hi!!!! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:32)

    Freeman [anonim]

    Politicienii securisti au fost inlocuiti cu tehnocrati securisti.... Nihil Sine SIE!!! mai rasfirati baieti !!!
  • +14 (26 voturi)    
    Jos mafiile (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa speram ca mafiile rosii, porttocalii etc. nu vor avea acces la buget si se va pune capat furtului de la buget. Sa speram ca Pontac, Dragnea etc vor ajunge in puscarie odata cu Udrera si toata gasca ei. Sa speram?
  • +6 (16 voturi)    
    Privat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:34)

    Privat [anonim]

    Unul singur care a trecut prin privat?
    • +6 (16 voturi)    
      Marius Bostan (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:34)

      Daria [anonim] i-a raspuns lui Privat

      M Bostan nu e securist a lucrat f mult in privat
  • +10 (20 voturi)    
    Sper sa treaca de Parlament. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:36)

    Eugenn [utilizator]

    Altfel cred ca ar trebui alte proteste!!!
    • +13 (15 voturi)    
      Data viitoare (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:01)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      Data viitoare poate si participi la proteste ..
  • +5 (15 voturi)    
    alegeri ! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    solutia normala : alegeri anticipate ! dincu cu " viziunea lui " bai da ce suntem prosti !
    • +6 (16 voturi)    
      si crezi tu (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:52)

      Rant [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca in urma alegerilor anticipate oameni gen Vasile Dancu nu vor face parte din guvern? Eu cred ca dimpotriva. Si mie imi este antipatic personajul, dar macar in proportie de 70% am incredere in acest guvern.
  • -1 (13 voturi)    
    Chiar trebuia sa inceapa guvernul cu o minciuna? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:39)

    duduS [anonim]

    Cand si-a dat Dancu demisia din PSD ? Ieri ?
  • -1 (15 voturi)    
    oameni cu o experienta bogata (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:46)

    ov [anonim]

    experienta in ce, in lucrul facut prost? Tot parazitii raman la putere in marea majoritate, cred ca nu se mira nimeni.
  • +7 (21 voturi)    
    Dancu? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:46)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Asta inseamna ca tot Dragnea este la butoane!
    • -2 (4 voturi)    
      eroare (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:51)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Dincu a fost si in psd si este si acum omul serviciilor
  • +15 (29 voturi)    
    Lista guvernului condus de Dacian Ciolos (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:01)

    Lucia Dumitru [anonim]

    Sunt foarte încrezatoare în propunerile d-lui. Ciolos. Nu stiu de ce am convingerea ca ne aflam în fata unei pietre kilometrice la începutul unui drum nou pentru Romania. Poate pentru ca l-am auzit - din pura întâmplare - la radio Antena Bayern, pe vremea cand era comisar european pe problemele agriculturii. A fost un interviu lung, foarte special, foarte amplu, în traducere în lb. germana, care mi-a a facut o impresie decisiva asupra acestui om, specialist si român de valoare. In sfarsit, bate un vant nou, proaspat, în lumea celor care vor decide viitorul României. Sa speram ca românii vor pune si ei umarul la carul schimbarii.
    • -3 (3 voturi)    
      Iti spun eu de ce ai convingerea asta... (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:49)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Lucia Dumitru

      ...pentru ca esti naiva. Ai auzit mai demult un interviu romantat la un radio si crezi ca intr-adevar s-au schimbat radical lucrurile. Cum au aratat si altii, din pacate semnele, ezitarile si lista arata ca tot securistii nostri vechi fac jocurile. Pana nu se face descentřalizare reala, in care functionarii de la ministere sa nu aprobe si numarul de servetele din institutiile din toata tara, nu s-a facut nimic. Din pacate, tot functionarii aia au fost promovati, iar ei nu cunosc alt model. Isi vor pastra privilegiile.
    • 0 (0 voturi)    
      cu capul in piatra sau cu piatra in cap (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:12)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Lucia Dumitru

      Ciolos e un bun director intr-un minister. Dar atat.

      Experienta de comisar il face un bun negociator.

      Dar un bun negociator intre partide inseamna de fapt refuzul oricarei politici, intrucat este imposibil de format o doctrina de stanga-dreapta. Ar fi un non-sens.

      Va reusi intr-adevar sa nu faca nimic, adica sa gestioneze cat de cat ce exista, blocand tara intr-un status-quo, ca intr-un regat fara timp.

      Din pacate, este o mare iluzie ca se poate duce tara spr progress fara politica si fara partied politice.

      Exista sisteme de conducere fara multipartidism: fascismul, comunismul si anarhismul.
  • -41 (71 voturi)    
    Rusine, Ciolos! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:04)

    anaerobik [anonim]

    Cristina Guseth este pretina de pahar a Monicai Macovei. Nu are niciun fel de cariera juridica, lucrari, nimic nu o califica pentru portofoliul de ministru al justitiei. Macar Laura Stefan, dupa ce i-a dus diplomatul Macoveicii, a facut cercetare juridica in sectorul luptei anticoruptie si are lucrari publicate. Este inadmisibil cum Macovei a facut presiuni pe Ciolos sa-si puna servantii in guvern. Rusine!
    • -15 (27 voturi)    
      sub aceeași umbrelă (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:19)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      http://www.hotnews.ro/stiri-alegeriprezidentiale2014-18422100-antena-3-prezinta-poze-plaja-monica-macovei-sefa-unui-ong-titlul-politica-societatea-civila-legaturi-periculoase.htm
    • +15 (31 voturi)    
      Gura ca habar nu ai (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:21)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Era bine daca o propunea isasi pe Monica Macovei. Ce tot vb prietena de pahar?!?? Crezi ca toti se machesc prin baruri ca tine ?? Rusine sa-ti fie obrazului !
      • -6 (16 voturi)    
        pe cine? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:25)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

        pe Macovei? si cui sa mai aserveasca justitia? ca Base nu mai e.
      • -3 (3 voturi)    
        sa "ne ridem" de postaci infantili (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:51)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

        Din surse "interne" Cristina si Monica nu beau prin baruri. Nici eu, de altfel. Dar mi-a placut infantilismul reactiei matale; ii fi fiind unul din cei 10-12 membri ai partidului Macoveicii....
    • +10 (22 voturi)    
      Rusii ne .. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:24)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      platesc sa facem astfel de declaratii aberante ? :))
    • +10 (16 voturi)    
      Asta e de bine.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:03)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Asta e de bine, nu de rău!
    • -1 (7 voturi)    
      Aiurea, vorbesti din carti (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:24)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      De cele mai multe ori , liderii de succes sunt cei care sunt capabili sa schimbe lucrurile fara sa aiba legatura cu domeniul respectiv. Tocmai din cauza ca au viziunea obiectiva a celui care vede lucrurile din exterior. Si in business se intampla adeseori acest lucru. Nu trebuie sa stie domeniul din punct de vedere tehnic, pentru asta isi alege oameni cu experienta in domeniu. Dar el trebuie sa ia o decizie.
      • -3 (3 voturi)    
        basicati-va mai domol! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:04)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Da amice, si mie mi s-a parut ca anul trecut Rozsalia Biro era o propunere foarte potrivita pentru portofoliul culturii. Privea obiectiv, holistic, din afara... din afara bipezilor...
        O sa ridem din fese cind va ajunge doamna Guseth sa faca propuneri pentru sefii parchetelor, ca acusi-acusi vine vremea... Nu mai spun cum vor reactiona directorii de prin minister, toti juristi cu cunostinte bune de doctrina. Vine neica Guseth care stie sa scrie comunicate de presa de infierat coruptia, caca-maca...
        Chiar nu inteleg de ce atitia s-a basicat cind cineva a spus ceva despre legatura personala, de casa dintre Guseth si Macovei. E o chestie de notorietate, nu trebuie sa bei cu ele prin baruri sau sa faci plaja ca sa stii asta.
      • 0 (2 voturi)    
        El vorbeste din carti, tu din auzite. (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:51)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Cum e mai bine? :-)
  • +3 (9 voturi)    
    Discutabil! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:11)

    MichiuStefan1 [anonim]

    ncluderea lui Dancu -ca vicepremier-personaj intrinsec legat de PSD,dubiosul Toba la interne participarea lui Dacian Ciolos la CEX-ul acestui Moloh numit PSD-sunt concesiile facute de domnul Ciolos PSD-ului.Dar, totodata,petele negre ale acestui Cabinet al sperantei!As fi inteles ratiunea domnului Ciolos- recte un schimb convenabil cu PSD- care ne place sau nu-are in continuare de 25 de ani- cu cateva sincope- fraiele acestei amarate tari- daca Laura Stefan era numita la Justitie.Asa, sunt sceptic privind libertatea de actiune, in scopul modernizarii Romaniei, solicitarile privind Parlamentul conform Referendum-ului, confiscarea averii etc.Va fi tot timpul sub sabia lui Damocles a PSD,obligat la compromisuri in favoarea acestuia.Sa ne bucuram totusi,ca macar am scapat de Guvernul cu 13 ministri si un PM penali!
  • +1 (25 voturi)    
    ne vedem in strada (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:14)

    ne vedem in strada [anonim]

    astia sunt oamenii noi???? majoritatea sunt oameni vechi ce au frecat menta pe banii statului din linia 3 de partid.
    • +5 (11 voturi)    
      de ce pe strada? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:26)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui ne vedem in strada

      ca vine frigul. mai bine la braserie, la una mica.
  • +3 (9 voturi)    
    sustinere politica (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:16)

    Mos Andrei [utilizator]

    Sustinere politica cu asa Guvern? Nu prea vad cum. Doar din partea Strazii... noua putere din Stat.
  • +6 (24 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:17)

    buncrestin [utilizator]

    Personal sunt placut impresionat. Ciolos a mers pe combinatia optima dintre varsta si experienta, nu s-a aruncat la a propune ministri doar pentru ca sunt tineri (dar care pe urma dezamagesc prin lipsa de experienta) dar nici nu s-a inconjurat de oameni depasiti de vremuri. Parlamentul nu mai are niciun argument pentru a nu vota acest Guvern.
  • +1 (19 voturi)    
    Guvern - status quo (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:23)

    MPop [utilizator]

    Nu pare un guvern de reform ci pare unul care sa ne duca pana la alegeri.

    Pacat...se mai pierde un an, iar din 2016 va fi din nou majoritate USL...asa ca au ars degeaba si sa iesit in strada pentru acelasi etern lucru...DEGEABA!

    Se pare ca de comunisti poti scapa doar cu varsare de sange... :(
  • +2 (24 voturi)    
    looks good (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:24)

    amanda13 [utilizator]

    mult noroc!
  • +4 (24 voturi)    
    Cristina Gusseth (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:27)

    Mihai [anonim]

    Pregătiți-vă pentru o nouă Laura Codruța Kovesi la justiție! Excelentă nominalizare ce va garanta reformarea și independența justiției. Probabil va dubla bugetul DNA din prima zi.
    • +1 (9 voturi)    
      pe bune? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:58)

      maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Eu văd că a lucrat într-un ONG de-al lui Soros. Cred că puteam să facem mai mult de-atât. Indiferent de poziția dumneaei, numirea într-o asemenea funcție, după o activitate într-un astfel de ONG, nu poate decât să dea apă la moară unora...
      Să vedem rezultatele, după comentăm dacă e bună sau nu. Dar îndoiala există.
      • 0 (0 voturi)    
        vedere (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:50)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

        aveti vederea scurta si proasta...
        Gusset s-a format la Delegatia CE din Bucuresti... apoi au urmat celelalte....

        ...va doboara numele lui Soros....
        • 0 (0 voturi)    
          serios? (Marţi, 17 noiembrie 2015, 10:32)

          maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          Nu că aș vrea să-mi apăr, în vreun fel, îndoiala declarată...
          Bun, o să-mi iau chiar și ochelari pentru rândurile alea de pe Linkedin în care dna și-a publicat CV-ul. Este o fundație Soros? Este. Este românească? Păi, nu! Sunt discuții? Sunt, tone! De ce să umbrească justiția așa ceva? Pentru că așa vreți dvs. Bun....
          O să încerc să trec cu vederea chiar și prestația lamentabilă din parlament. Dna, de o notorietate de care doar dvs aveți cunoștință, s-a făcut, pe românește, de cacao.
          Văd perfect, ochelarii o să fie de soare.
          Dna pică la toate capitolele. N-o cunosc, nu-i doresc răul. Dimpotrivă...
          Doar că nu e un nume de ministru al justiției.
    • -1 (7 voturi)    
      test cu acid! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:09)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      numai daca il mazileste la termen la Nitu e acceptabila.
    • +1 (1 vot)    
      oh, daaa (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:07)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Abia asteptam. Sper insa sa nu-i moara laudatorii... sint neobisnuit de multi pe aici fata de lipsa de notorietate a doamnei.
  • +12 (20 voturi)    
    Dar nu numai (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:31)

    mopsu [utilizator]

    Laura Stefan, care-i baga in sperieti pe penalii din politica si justitie, lipseste din guvern , dar la militie , toba ? Stim ce ainvartit la carma militiei, are experienta. Dancu ? omul psd ? Nimeni nu le contesta pregatirea si experienta , dar apartenenta la politica de cumetrie si hotie de-a lungul celor 25 de ani de gulag semi liber , de ce n-a luat-o in calcul dl ciolos (ardelean )?
    • +2 (8 voturi)    
      O decizie inteligenta (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:40)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui mopsu

      PSD e un partid mare. Are nevoie de sprijinul lor ca sa treaca decizii importante economice. Compromisul facut cu Dancu e minor in raport cu faptul ca PSD va accepta reforme importante in economie. De asemenea daca PSD le aproba, avem garantia ca daca vin ei la putere, nu se apuca sa le schimbe. Politica e arta negocierii. Daca stii cum sa negociezi, poti obtine beneficii mai mari decat daca te iei la harta cu ei. Pana la urma conteaza care e rezultatul final : vom avea o administratie mai buna , un sistem educational mai bun, un sistem medical mai bun ? Ca e facut cu PSD sau altii mi-e indiferent.
  • -7 (17 voturi)    
    Constatari . (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:37)

    Marx [anonim]

    Pana la urma , un guvern mai acatarilea decat cel ce se prefigura mai inainte cu cateva ore . Adica , mai putini taietori de frunza de la oengheuri . Cu exceptia doamnei de la justitie , care , stim toti de unde se alimenta cu bani si intr-un fel , este bine asa . Cu americanii la timona , barem mergem linistiti . In rest , sa vedem ce branza vor face pana la alegerile locale - cam scurt timpul - ca dupa alea , cine va castiga din partide , le va faca viata grea .
  • +10 (20 voturi)    
    Mi se pare evident ca.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:44)

    gigiN [utilizator]

    ....prezenta lui Dancu reprezinta santajul pesedeilor pentru ca o parte dintre ei sa voteze guvernul.Regret doar ca Laura Stefan nu a devenit Ministrul Justitiei-probabil santaj combinat psd-pnl.
  • +2 (6 voturi)    
    Una alta (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:19)

    MyGame1 [utilizator]

    1. Nu știm, poate Laura Stefan a fost intrebata si nu a acceptat. Știe cineva ?
    2. A căutat un echilibru sa mulțumească strada,partidele ONG-urile, pana la urma politica este arta compromisului
    3. Cine crede ca fără suport politic un guvern de tehnocrați poate face ceva, se inșeală!
    4. Sunt optimist dar trebuie sa fie cu adevărat foarte buni ca sa demonstreze ceva intr-un timp atât de scurt.
    • -1 (5 voturi)    
      la pct. 1 (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:09)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui MyGame1

      Opinia mea e ca Laura Stefan s-a desprins oarecum de tutela Monica Macovei. Probabil europarlamentarul basist a considerat-o pe Guseth un pion mai fidel.
      Sint de acord cu punctele 2, 3,4.
  • +1 (1 vot)    
    echilibru (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:27)

    anaaus [utilizator]

    "Am urmarit sa avem si un echilibru de genuri, este unul din rarele propuneri de guverne care are cam o treime din membri femei"

    Cum adică echilibru cu o treime ?
  • -3 (7 voturi)    
    Guvern nou pentru prosti (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:28)

    Ce ati pus [anonim]

    Un guvern nu de profesionisti cu de escroci. Ati vazut ce carte a jucat Iohanis? A luat chipurile oameni din stradă ( de la demonstratii) pe care i- a pus in guvern( ministrul justiției). Mai şi gandiţi , dragi români, înainte de a demonstra. Hitlerista lui Băsescu ce a tăiat salariile e la finante. Nivelul de trai îl va da pe topogan la vale!
  • 0 (2 voturi)    
    guvern (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:45)

    florea emil [anonim]

    nu spune mare lucru lista.ce vor face este interesant.apoi care este programul de guvernare.mi se pare cel mai interesant cu adevarat.restul...vorbe.o sa vedem?!
    • 0 (0 voturi)    
      logic e imposibil sa iba un porgram politic (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:14)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui florea emil

      Nu au de fapt program de guvernare.

      Programul de guvernare pune in practica o doctrina de partid. Cat e ea.

      Un Guvern technocrat nu are cum sa puna in practica o doctrina, pentru ca nu are o doctrina. Prin urmare nu are logic cum sa aiba un program politic.

      Sigur, formal, vor fi niste aiureli scrise pe o hartie, sa aiba ce citi in Parlament. Dar fara o politica in spate, va fi in realitate doar o noua pacaleala.

      Un govern apolitic nu are cum sa aiba un program politic.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce cautati voi ... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:47)

    Traian2015 [utilizator]

    ... e un guvern sa munceasca in locul vostru!
  • 0 (6 voturi)    
    Guvernul Csolos - analiza personala (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:55)

    adi [anonim]

    In primul rand, i-am exclus din analiza pe TOBA, GRIGORESCU si BOSTAN de la Interne, Energie si Comunicatii, pentru ca nu exista un buget transparent al acestor ministere. Numai ei stiu ce se intampla la aceste ministere. Bun, ne raman acestia de mai sus. La o prima privire, este un guvern echilibrat. Am pus plus in paranteza celor pe care eu ii consider prezente pozitive si minus celor pe care ii consider prezente negative. Am pus in general minus celor pe care PM Ciolos i-a prezentat vag ("experienta in domeniu", "a studiat in strainatate"). De asemenea am pus minus celor pe care PM Ciolos i-a prezentat cum ca ar avea experienta in sistem. Consider ca a veni din sistem nu inseamna ca ai o experienta care iti da autoritate in minister, ci ca ai un anumit grup de oameni pe care ii cunosti in sistem si pe care iti va fi greu sa-i controlezi. In final raman 8 prezente pozitive, si 7 prezente canceroase. La o analiza mai in detaliu, cei cu prezente pozitive au ministere care insumeaza 35% din bugetul celor pe care i-am punctat ca prezente negative. Cu alte cuvinte, cei pe care eu ii consider buni au doar o treime din puterea celor pe care eu ii consider la fel ca toti cei de pana acum. In final vreau sa reamintesc tuturor ca bugetul acestor ministere nu insumeaza decat 15% din PIB-ul Romaniei, restul de 85% fiind controlat in continuare in mod netransparent de birocratia politica monstruoasa si nepererformanta. Jos Iohannis!
  • -2 (8 voturi)    
    SE VA DA O LUPTA DURA PT JUSTITIE IN 2016 ! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Mi-ar placea sa cred ca Laura Stefan nu a putut onora invitatia lui Dacian Ciolos de a ocupa portofoliul Ministerului Justitiei, datorita programelor pe care le implementeaza in Serbia in domeniul anti-coruptiei si care o tin departe de tara in urmatoarele luni. Mi-e teama insa ca nu este asa si ca, pe langa opozitia interna a PSD fata de intentia premierului desemnat de a o numi pe laura Stefan la conducerea Ministerului Justitiei, a intervenit si opozitia externa a lui Junker, fata de o persoana mult prea agreata in opinia europenilor de catre Departamentul de Stat al SUA. Si astfel s-a ajuns la nominalizarea Cristinei Guseth. Lipsa anvergurii profesionale in domeniu a acesteia, (de fapt este total straina de domeniul juridic, neavand pregatire specifica necesara ocuparii unui asemenea post) este contrabalansata de activitatea de lunga durata si cu totul remarcabila in domeniile apararii drepturilor omului si al luptei anti-coruptie in care a obtinut rezultate notabile alaturi de Organizatia Freedom House Romania. Cred ca va fi respinsa la Comisie, dar va fi votata in Plenul Parlamentului. Marea problema va fi, daca nu de ordin legal (inexistenta pregatirii specifice domeniului, respectiv lipsa studiilor juridice, in conditiile in care guvernul nu este unul politic , ci de specialisti, de tehnocrati) atunci va fi unul de legitimitate, piatra de moara constand abia acum, in lipsa studiilor de specialitate, pt o persoana ce va fi chemata sa propuna pe cei mai buni specialisti si manageri pt posturile cele mai imprtante de la varful magistraturii (Procuror General, Procuror Sef al DNA, Sefii de Sectii, Presedinta ICCJ).Mi-as fi dorit sa fie nominalizata Laura Stefan; in lipsa ei si eu m-am gandit la Cristina Guseth, ca fiind cea mai potrivita, datorita trecutului sau in lupta pt statul de drept. Sincer sa fiu nu am stiut ca nu are studii juridice. Repet, sper ca asta sa nu fie un impediment legal pt un guvern de tehnocrati. Constitutional, nu pare a fi!
  • -4 (8 voturi)    
    vot in parlament (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:46)

    rochiri [utilizator]

    si dupa la munca!
    Sper ca parlamentul as fie contra in acest an....!
    Ca poate sa gandesc..ma daca ridica stafeta astia prea sus!
  • +5 (7 voturi)    
    Alooo... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:56)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Dl Ciolos, vezi ca Ministerul Comunicatiilor cam ai un conflict de interese: Bostan e membru in CA al Telekom !
    • +1 (1 vot)    
      asa gata cu conflictul de interese (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:16)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Se poate rezolva, am o solutie: Guseth (inginer de telecomunicatii) la Ministerul Comunicatiilor iar domnul aista la Justitie.
  • -1 (5 voturi)    
    asteptari de la noul guvern (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:03)

    Judex [anonim]

    Vrem o justitie corecta in care sa nu mai apara decizii aberante date de strutocamilele ceausiste care au reeusit sa-si pastreze pozitiile, si in care cocalarii sa nu mai isi bata joc de cetatenii platitori de taxe! sa inceteze fratia nelegiurilor intre avocatii penali si judecatorii putrezi de corupti!!
    si nu mai vrem ca hotii dovediti sa fie eliberati cu arest la domiciliu pentru ca au scris carti si s-au purtat frumos in pirnaie!
    si nu mai vrem hotiile de cumetrie in toate ministerele
    1 si ocuparea posturilor pe cumetrii si amantlicuri!!
    vrem o tara ca afara au strigat tinerii revoltati de coruptia care ii ucide!!
    si vrem protectie si paza adevarata!
    avem destui colorati in tara care ne fac destule probleme, nu mai avem nevoie de alti dezrobiti care vedeti ce fac in vestul Europei!!
    • 0 (0 voturi)    
      da' prostia? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:18)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Judex

      Nu credeti ca si prostia ucide? Pun pariu ca da si vom avea in curind demonstratia... Si mai lasati textele astea clisearde ca nu sint utile...
  • +4 (8 voturi)    
    Jalnic, Patetic (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:40)

    octavian magazin [anonim]

    La ministerul sanatatii un pusti de 28 de ani rezident ???????????La Justitie un inginer?????
    • +1 (1 vot)    
      A inceput emanierea (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:53)

      AlphaSiOmega [utilizator] i-a raspuns lui octavian magazin

      Deja l-a schimbat pe topmodel! Am dat minus din greseala!
  • -2 (8 voturi)    
    Guvern bun. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:40)

    Marionette [utilizator]

    Daca este si negociat politic si va putea lucra, nu va fi faultat constant de Parlament, atunci, da pare unul dintre cele mai bune guverne posibile.
    Acum asteptam taierile in carne vie!
  • +3 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:58)

    mda [anonim]

    petre toba... ministru de interne

    demis acum 4 ani de la functia de sef al politiei pentru ca era mana in mana cu clanurile de interlopi din tara, printre care si cel cu scandal de la piatra-neamt unde s-au impuscat interlopii prin cafenele...

    de restu numai bine, am inteles ca doamna de la justitie e prietena buna cu monica macovei...
  • 0 (0 voturi)    
    Licente de exploatare (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Mafia PSD-ista a acordat licente de exploatare pt resurse minerala firmelor din vest ce au informatii privind resursele Romaniei cumparate de la rusi. Redeventele statului se situeaza undeva la 6%.
    Daca nu se anuleaza furtul asta, va fi rau.
  • +2 (2 voturi)    
    2 ALEGERI CONTROVERSATE, O RETRAGERE SI (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:54)

    Susufler0 [utilizator]

    SI CEVA EMOTII ! Toba, martor audiat de DNA , descriind o serie de acte pregatitoare ( o convorbire telefonica), pt un trafic de influenta ce urma sa se realizeze de catre baronul Adrian Duicu, chiar din inima guvernului Romaniei, de la Palatul Victoria a fost ales de Ciolos Ministru de Interne, ca sa ne apere, intre altele si de traficantii de influenta. Omul acesta trebuie sa asigure si corectitudinea celor doua randuri de alegeri de la anul, ce vor fi organizate de fostul membru PSD Vasile Dancu, al carui institut de sondare a opiniei publice, o sa faca sondaje in preajma alegerilor, pe deplin obiective si 100% nemanipulatorii. In fine, bine ca s-a renuntat la medicul rezident, dar atentie, sper ca nu datorita pozelor de pe internet, ci datorita faptului ca, cu 4 ani de practica medicala, a fost o gluma sa-l alegi ca tehnocrat sa conduca Ministerul Sanatatii. In rest, mi-e teama ca o trec parlamentarii pe Guseth prin furcile caudine, lasa senzatia guvernului ca a scapat dar, cand va veni momentul sa faca propunerile pt sefiile din magistratura, vor dezgropa problema nelegitimitatii Cristinei Guseth la conducerea Ministerului. E stilul bine cunoscut al pesedistilor. Mare atentie !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i rau deloc, urmeaza confruntarea cu parlahotii (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:57)

    emil bobu [utilizator]

    Orice lupta urmeaza cu parlahotii, merita.

    N-a zis nimeni ca va fi usor, dar macar avem Guvernul de partea noastra de data asta.

    Sa curga motiunile de cenzura de la mafiotii P$D-PNL-UNPR-ALDE-PMP!
  • +2 (4 voturi)    
    Justitie - Laura Stefan (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:19)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pacat ca nu a nominalizat-o pe d-na Laura Stefan la Justitie. Este expert anticoruptie, integra, cunoaste sistemul judiciar, a avut curajul sa ia atitudine la toate tentativele politicienilor de a sabota lupta anticoruptie...
  • 0 (6 voturi)    
    Rusine, Mila, Greata, Pile, Scarba...... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:26)

    LupuCiprian [anonim]

    Rusine, Mila, Greata, Pile, Scarba......vorba unui profesor cand trebuia sa dea nota 5 unui student la examen...asa sunt si astea...unde sunt ministrii tehnocrati??? este aceeasi marie cu alta palarie. fosti membri de partid actualmente ministri tehnocrati. la fel ca in '90 securisti si pupincuri....sti care au furat si provocat o revolutie numai spre binele lor.mi-e rusine pentru prima data in viata mea ca sunt roman.
  • 0 (0 voturi)    
    din lac in put (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:06)

    Dedalus [utilizator]

    Intr-adevar, ONG-urile sunt in marea lor majoritate doar adunaturi de personaje sinistre, mitomane si impostori cu shtaif. In multe ONG-uri sunt doar increzuti, cu cunostinte incropite in graba din cateva brosuri obosite si pline de clisee, pe care le si debiteaza cu un aer savant de cate ori au ocazia.

    O trista si bolnava menajerie.

    Din aceasta masa gretoasa au fost culesi cativa (nu as spune daca buni sau rai, dar statistica nu le e favorabila).

    Faptul ca nu te cunoaste nimeni nu e o garantie si nici profesionalismul nu e o garantie a bunei administratii.

    Am sarit din lac in put.
  • 0 (0 voturi)    
    partid politic in exil (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:17)

    Dedalus [utilizator]

    O imensa aiureala si expresia in planul politic si administrative al nivelului atastrofal de cultura a romanilor.

    Singura misiune a unui govern technocrat este sa pregateasca alegeri in care forte politice noi sa se poata manifesta iar oameni de o anumita calitate sa poate fi recunoscuti.

    Dar acest lucru nu pare sa fie pe agenda publica a guvernului technocrat.

    El se comporta ca si cum ar fi exponentii unui partid politic in exil.
  • +2 (2 voturi)    
    Un om compromite constructia (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dancu mare "combinator" psd, invins de Hrebenciuc in cabalele de partid si devenit astfel "tehnocrat independent". Despre elucubratiile lui sociologice nici nu merita amintit, orice profesionist onest le trece cu vederea ca accidente ale propagandei de partid. Cum Johannis il are pe Mihalache Cilos il are pe Dancu. Ore nu se poate guverna in Romania fara infractorii psd-ului ?
  • 0 (0 voturi)    
    poate (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:45)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sunt cativa care au lucrat in administratia CE si s-au scolit la Delegatia CE din Bucuresti .

    Mi-au placut atunci, sper sa nu se dezminta
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:20)

    fluturel [utilizator]

    NU CRED CA SE VA SCHIMBA CEVA.Este prea tarziu sa se schimbe ceva in Romania.CORUPTIA si fuga dupa BANI si POZITII sunt generalizate,chiar daca oamenii nu sunt afiliati politic.
    Numai dupa ce vor disparea 5 - 6 generatii atunci este posibil sa se mai schimbe ceva.
    NU VA AMAGITI, TOTI VAD DOAR CIOLANUL SI NIMIC MAI MULT.