FOTO Cum arata copertele ziarelor din Franta in prima zi dupa carnagiul de la Paris/ Le Parisien: "De aceasta data, este razboi"

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:19 Actualitate | Esenţial


Cel putin 128 de persoane si-au pierdut viata in cele 6 atentate teroriste care au lovit Franta intr-o singura noapte. Ziarele franceze prezinta carnagiul de la Paris titrand pe prima pagina “De aceasta data, este razboi” (Le Parisien), “Oroarea” (L’Equipe) sau “Razboi in mijlocul Parisului” (Le Figaro). 

Hotnews prezinta copertele principalelor cotidiene din Franta la o zi dupa atentatele teroriste de la Paris. 


Colajul a fost realizat de jurnalistul Philip Bromwell si publicat pe contul sau de Twitter.

Acestea sunt titlurile de prima pagina alese de catre publicatiile franceze in prima zi de la atacurile teroriste din Paris:
  • Liberation: Carnagiu in Paris
  • L’Equipe/Nice-matin: Oroarea
  • Aujourd’hui: Masacru terorist in centrul Parisului
  • L’Ardennais: Carnagiu in centrul Parisului
  • Le Figaro: Razboi in mijlocul Parisului
  • La VOiX du Nord: Oroarea de la Paris
  • Le Parisien: De aceasta data, este razboi






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3937 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Iar traduceti cu Google? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:58)

    cetatean nerevoltat [anonim]

    Ziarele au 'prima pagina' nu 'coperta'!
    • +1 (5 voturi)    
      DEX-ul spune altceva (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:32)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui cetatean nerevoltat

      COPÉRTĂ, coperți, s. f. Învelișul protector al unei cărți, al unei publicații, al unui caiet etc.; scoarță, învelitoare. [Pl. și: coperte] – Din it. coperta.
      • 0 (2 voturi)    
        cum oare ai trecut clasa? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 16:37)

        cetatean nerevoltat [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Comentariul tau arata ca nici DEX-ul nu stii sa-l citesti. Albul e probabil o nuanta de gri si ziarul are "Înveliș protector" sau "scoarță". Faptul ca unii nu inteleg nici definitiile din DEX dar se grabesc sa le faca copy-paste a la Ponta caraghios. :)
  • +2 (6 voturi)    
    Je suis Paris (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:16)

    devis [utilizator]

    Alo, Charlie Hebdo, se aude?
    O caricatura, ceva?
    Sau v-ati prins si voi ca nu e de rîs?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, inca nu s-au prins sofisticatii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 16:42)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui devis

      trebuie sa moara alte sute de oameni nevinovati pina francezii vor descoperi "sapunul" si isi vor face curatenie.
      La inceputul anului 4 fanatici au facut misto de sute de jandarmi si politisti. Acum au trecut la treaba fanaticii.

      Francezii de-a lungul timpului au muncit sa descopere parfumul pt a-si acoperi jegul,
      in timp ce altii au inventat sapunul pt a se spala de jeg....furculision

      Francezii se joaca de zeci de ani de-a soarecele si pisica in loc sa expulzeze soarecele din Franta.
      In situatii extreme se cer solutii extreme, gata cu tot felul de dulcegarii, gen: sa nu-i deranjam, sa ne purtam frumos, au drepturi....etc. Nu le convine sistemul, EJECT.
      Cum adica politia franceza nu poate intra in citeva suburbii pariziene pt ca acolo sint fundamentalisti islamici? Ce-i smecheria asta ? Ia intrati acolo cu armata si puneti lucrurile la punct.

      No acuma au drepul fanaticii sa va puna bombe.
    • 0 (0 voturi)    
      ce, (Duminică, 15 noiembrie 2015, 1:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui devis

      esti invidios? Nu ca m-ar mira.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:05)

    le monde [anonim]

    Pentru dreptacii de la Hotnews, ziare moderat de stanga precum Le Monde nici macar nu exista...