Alianta Medicilor: Nicolae Banicioiu, Ioan Lascar, Raed Arafat si Enescu Mircea Dan au incercat sa musamalizeze situatia reala si competenta noastra ca tara

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 20:06 Actualitate | Esenţial


Alianta Medicilor, o comunitate virtuala constituita pe Facebook, cu peste 21 de mii de membri din randul cadrelor medicale, ii acuza pe ministrul demisionar al Sanatatii, Nicolae Banicioiu, si pe doctorii Ioan Lascar, Raed Arafat si Enescu Mircea Dan ca "au incercat sa musamalizeze situatia reala si competenta" sistemului sanitar din Romania in ceea ce priveste tratarea victimelor incendiului din clubul Colectiv.

"In primul rand noi ca stat nu avem conditii de a trata marii pacienti arsi si nu am avut niciodata. Nu avem dotari, camere sterile, unitati de arsi. Nu suntem pregatiti cu personal si nu intelegem de ce nu s-a detasat personal de la unitatile spitalicesti din Romania pentru a suplini deficitul din Bucuresti. Iar daca ne cunoastem acest deficit de ce nu s-a cerut ajutor din prima clipa din strainatate? Dotarile nu se rezuma doar la materiale sanitare, e nevoie de conditii aseptice ridicate pe care, din pacate, nici un spital public din Romania nu le are", se arata intr-un comunicat al Aliantei Medicilor, transmis HotNews.ro.

Alianta precizeaza ca intreg personalul medical care se ocupa in aceste zile de pacienti reprezinta "eroii nenumiti" in aceasta tragedie, dar protesteaza fata de "liderii politici informali si formali care au creat confuzie in randul opiniei publice, oameni care nu au facut altceva decat sa stea in fata camerelor de filmat si au facut lobby unor politicieni pentru beneficii vremelnice".

Potrivit acestei asociatii, "transferurile pacientilor s-au facut doar la insistenta ONG-urilor din Romania, care au pus presiune pe Ministerul Sanatatii si pe managementul spitalelor.  Nu a existat niciun fel de intentie din partea guvernantilor de a transfera pacientii sau a cere ajutor. Aproape tot sprijinul a venit prin mobilizarea societatii civile, a cetatenilor romani din diaspora".

"Faptul ca pacientii au fost bine tratati, cat de bine s-a putut, e meritul personalului care a facut eforturi supraomenesti, fara dotari cu multe ore de munca si care au inceput sa fie epuizati.

Protestam public  impotriva ministrului demisionar - Nicolae Banicioiu, Prof. dr. Ioan Lascar, dr. Raed Arafat, Prof dr. Enescu Mircea Dan - care din motive necunoscute noua au incercat sa musamalizeze situatia reala si competenta noastra ca tara", se mai arata in comunicatul Aliantei Medicilor pentru Modernizarea Sistemului de Sanatate din Romania.

Mentionam ca, incepand de vineri, autoritatile romane au inceput sa ia masuri mai active pentru transportul victimelor incendiului in alte tari.

Cine este "Alianta medicilor..."
"In urma sugestiilor primite din partea foarte multor membri ai grupului "Medici gata de greva generala", ajuns la peste 21.000 de membri, grupul de initiativa a hotarat pe data de 17 august 2015 ca aceasta miscare spontana a cadrelor medicale sa poarte numele de "Alianta medicilor pentru modernizarea in sanatate". Reactia cadrelor medicale a fost generata de hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie, care a decis ca medicii sunt considerati functionari publici dupa legea penala, facandu-i astfel pasibili de inchisoare daca primesc donatii din partea pacientilor.", se arata pe site-ul aliantamedicilor.org.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














51366 vizualizari

  • +15 (39 voturi)    
    Mincinosi si penali (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:23)

    Joe Limonada [anonim]

    Acesti indivizi sunt niste mincinosi si penali.Veti spune: Nimic nou sub soare . Presedintele trebuie sa le ceara demisia de urgenta iar DNA-ul sa inceapa urmarirea penala pentru abuz in serviciu,neglijenta....stiu ei mai bine(procurorii DNA).Curaj procurori si judecatori!!Nu uitati ca si voi puteti fi oricand victimele incompetentei,minciunii si furaciunilor facute de acesti domni care, ca Piedone in faza initiala, nu-si dau inca seama ca sunt partasi la o crima.Daca ar sti populatia ce salarii au si cei de la ISU,ar cere ghilotinarea lor in Piata Palatului.
    • +6 (12 voturi)    
      salarii si zile libere (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:40)

      gelu voiculescu [anonim] i-a raspuns lui Joe Limonada

      la ISU se muncea pana acum 2-3 luni de cand s-a modificat programul...2 zile pe saptamana...cu 1800lei pe luna...adica program 24 ore prezenta la unitate cu 72 ore acasa. 1800 reprezinta salariul unui sergent facut la apelul bocancilor pentru ca toti stim cum s-au facut angajarile(spagi, cunostinte...) acum programul este 24 cu 48 leafa plus sporurile au ramas aceleasi...sunt unitati in tara unde nu au cu lunile un foc sau inundatie doar cand mai pica pe tura de smurd incepe vaicareala...pacat...unde este transparenta
      • +10 (10 voturi)    
        Bani pentru Sanatate (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:11)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gelu voiculescu

        Bani nu se dau pentru Sanatate, se dau doar acolo unde e de furat. Bugetul aprobat de parlament e facut doar pentru mafiotii din sanatate si clientela lor
    • +2 (8 voturi)    
      Hopaaaaa, (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:11)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Joe Limonada

      se cam confirma ceea ce se spune?!
      Ca nu suntem pregatiti desi tov.banicioiu-curve-pentru-pesede ne spunea contrariul?
      Desi tov. dusa-ozn abia ce a facut cerere la UE?
      Desi tov. lascar-angajat oprescu la academica, ne asigura de altceva?
      Desi doamnei asistente care a spus adevarul i s/a cam bagat pumnul in gura?
      Pai in cazul asta nu m/ar mira ca si idiotul de turcescu sa aiba dreptate cu cei 60 si ceva de morti deja existenti la momentul aflarii vestii tragediei de la Colectiv?
      Cum ar fi?
      Ar merita astia judecati pentru genocid?
  • +15 (37 voturi)    
    Noi suntem romani.. (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:29)

    anion [anonim]

    Sloganul imbecil al lui Pontade la prezidentiale a ramas in capul lui Banicioiu si va muri cu el. Arafat nu este roman dar cu el in conducerea PSD, avem multe tragedii; tragedia din Apuseni, tragedia din Muntenegru, tragedia de pe lacul Siutghiol si acum tragedia de la Colectiv. Daca numaram cifra mortilor se apropie de 100. Daca Basescu nu era presat de strada sa-l pupe, azi poate nu se intamplau toate astea.
    • +1 (21 voturi)    
      Ce legatura este intre....? (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:49)

      adrian burghelea [anonim] i-a raspuns lui anion

      Stimate "anion",permite-mi sa te-ntreb ce legatura are titlul tau "Noi suntem romani " cu ceea ce se-ntampla in Romania acum ?
      Imi aduc aminte de unul VV PONTA si de unii PSD, care ziceau in campanie "Mandri ca suntem romani " asociind minciuna , plagiatul , coruptia , mita , aroganta si altele de felul acesta cu identitatea de roman. Daca asta inseamna ca "esti roman " ,prefer sa ma despart de asemenea identitate , desi mai normal ca acesti "pretinsi romani "sa se desparta de asemenea caracter descris mai sus . Te-ntreb daca prin ceea ce esti si faci te ridici la nivelul unui om care desi nu e roman ca natiune totusi a facut mult pentru Romania si da e vorba de d-nul Raed . Cu ce e vinovat domnia Sa in ceea ce priveste evenimentele de care ai amintit ? Cand esti vitezoman si nu te adaptezi la conditiile meteo si de trafic ,ignorand legile de circulatie ...este vinovat altul ...? Sau cand te joci cu elicopterul la 2-3 m inaltime fata de suprafata apei ...Ai ceva impotriva unuia care e mai bun ca tine ? Nu cumva ceva rasism ....ca tu esti roman si altul e de origine araba ?...
    • +7 (31 voturi)    
      SMURD (Luni, 9 noiembrie 2015, 21:34)

      JohnnyBGood [anonim] i-a raspuns lui anion

      Privind obiectiv, Raed Arafat a fost mai roman decat multi dintre noi.
      Nu este perfect - nimeni nu este, a facut si greseli - din eroare sau din compromis.
      Sa-i recunoastem insa meritul deosebit de a pune la punct serviciul mobil de urgenta in Romania, care constituie o referinta chiar si pentru unele tari cu pretentii din Europa.
      Consider ca este incorect sa il asezam pe Arafat in rand cu hoardele de incomptetenti care ii sunt sau i-au fost sefi.
      • 0 (2 voturi)    
        Arafat, demisia! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:06)

        Ioan [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

        Raed Arafat trebuie sa-si dea demisia, ca toti ceilalti. A fost un administrator prost, iar politic s-a compromis, tinandu-l in brate pe Ponta pana la sfarsit. Cand si-a dat demisia, Ponta a venit cu doi fideli, Oprea si Arafat, stalpii gavernarii lui. Omul e foarte dubios, imi pare rau. E un strain, nu ca as fi xenofob, dar nu stiu daca e intelept Sa nu uitam ca el l-a propulsat pe Ponta la guvernare in 2012, iar asta e de neiertat. De unde vine si ce ite tese, ca prea are trecere, nu stie nimeni. Opinia mea este ca trebuie sa-si dea degraba demisia, iar SMURD sa nu mai depinda numai de el. E un serviciu al statului la dicretia unui singur personaj. Poate pare patriot, dar eu nu-l vad asa. Nu o fi spion, dar nici erou national, sa fie mereu aparat.
    • +5 (25 voturi)    
      Noi suntem romani (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:13)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui anion

      ... deci altruisti prin definitie. este cazul sa il lasam pe dnul Raed Arafat sa-i mai salveze si pe altii. Acest palestinian este astazi unul dintre cei influenti oameni din Romania, La ISU nu se misca nimic fara stirea lui. Printre altele nici o achizitie !? Facea o echipa perfecta cu Oprea si Ponta. Raportat la investitiile facute si salariile acestor oameni rezultatele nu sunt tocmai stralucite. Ideea stupida (repetata chiar acum si de Moise Guran) ca probabil nici un roman nu ar putea face mai bine la ISU trebuie contracarata mai serios.
      • +3 (19 voturi)    
        pacat ca nu mai judecati limpede (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:20)

        elena [anonim] i-a raspuns lui math_2

        Dl doctor raed Arafat este singurul care a fost in stare sa faca ceva care sa se vada in tara asta! El a creat Smurdul!. ne meritam soarta daca nu stim sa pretuim putinii oameni care pot si DORESC sa faca ceva pentru tara asta!
        • -1 (9 voturi)    
          Si eu cred la fel ! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:49)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui elena

          Nu judecati limpede. Si Ilie Nastase, si Nadia Comaneci, si Hagi si Gabriela Szabo si Mutu au facut ceva pentru tara asta. Trebuie sa ii punem primari la Bucuresti ? Trebuie sa ii bagam prin parlament ? Prin guvern ?
          Am inteles ca Arafat este zeul apelor, dar il vom pastra pentru totdeauna, vom sta drepti in fata lui la nesfarsit ? Omul si-a aratat limitele si s-a implicat in "sistem" mult peste limite. Voi habar nu aveti ce avere, ce putere si ce ifose a capatat acest baiat.
        • +1 (9 voturi)    
          Va intreb in legatura cu Arafat -poate voi (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:25)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui elena

          cei care il sustineti stiti :
          -de ce a fost personal cu un avion Smurd in Turcia sa vada ce face cetateanul regele Cioaba?
          -daca e bine organizata activitatea de ce toti care apar la tv spun ceva in genul : am sunat pe dnul Arafat si personal a dispus ....etc?
          -am aflat daca avionul Smurd rosu era parcat la Bacau (cum au spus fabrica) sau la reparat cum a spus Arafat ?
          -de ce lasa voluntarii care se ocupa de transplanturi intr-o semi-ilegalitate, sa zboare cu avioane sau helicoptere care nu sunt la cele mai bune de care dispune ?
          -va amintiti ca a spus ca la Siutghiol a spus el ca cai care au spus ca au fost strigate de ajutor (la 30 de metrii de malul lacului) ca nu aveau cum sa fie in viata si ca victimele au murit pe loc-negandu-si astfel vocatia de SALVATOR !?
          -va amintiti rapoartele lui la cateva spitale ale groazei in care concluzioneaza e bine sa fie bine ca sa nu fie rau ?!
          -de ce nici acum nu poate fi localizat apelul 112 (in Apuseni ar fi fost salvator) ?
          -care e pregatirea sefilor ISU si ce se face pentru imbunatatirea acesteia ?
          -daca dotarea medicinei de urgenta (ce au ambulantele alea in ele ) e macar satisfacatoare ca doar oamenii si faptul ca sunt rosii nu ajunge ?
          -de ce au ajuns la Colectiv mai tarziu (si cat de tarziu) mastile cu oxigen si nu o data cu pompierii ?
          -de ce nu au avut la Colectiv mijloace de iluminat ?
          -a permis coruptia in ISU ?
          -cat din Protocolul European dpdv al dotarii (fiecarui judet) exista in Romania (ca saltea uriasa am vazut ca ne trebuie dupa...) ?
          Daca mai vreti, mai am ! Nu neg calitatile lui de initiator al Smurdului intr-un judet dar si-a depasit de multa vreme competentele si s-a remarcat mai degraba ca grajdan politic decat ca salvator. Jurnalistii au si mai multe si mai grele intrebari dar datorita supradimensionarii personajului de catre ambuscati romantici nu indraznesc sa le puna !
    • +2 (24 voturi)    
      esti diliman? (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Rasist, rasist, dar acu' Arafat e de vina pentru accidente auto si accidente aviatice?
    • +13 (23 voturi)    
      sa fim rezonabili! (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:40)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui anion

      O fi avand multe pe constiinta, dar totusi ce treaba are autocarul rasturnat in Muntenegru cu Smurdul si cu Arafat???
    • -3 (19 voturi)    
      Superb (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:20)

      EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui anion

      Aproape ca-mi doresc sa te vad pe o targa intr-una din ambulantele lui Arafat. Te-as da jos cu perfuziie in mana si te-as trimite cu un sut in cur sa iei un taxi (romanesc, normal)
      • +3 (15 voturi)    
        :)) (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:15)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

        Le-o fi cumparat Arafat din banii lui de acasa. Ca noi platim taxe de pomana, si ca alea-s proprietatea lui personala. Mentalitate de sclavi si cersetori :(.
        • +2 (6 voturi)    
          asa sunteti voi carcotasii (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:05)

          Ionescu [anonim] i-a raspuns lui abisala

          daca se cumpara ceva folositor ca de ce se cumpara, sau ca lasa ca tot din banii nostri e, nu i-a adus de acasa, daca nu se cumpara de ce nu se cumpara, ce-au facut cu banii. Logica nu este punctul forte al unora.

          Felicitari Arafat pentru tot. Cel mai bun feedback pentru faptele bune e nerecunostinta.
          • 0 (6 voturi)    
            Hmmm... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:31)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu

            Logica mea imi spune ca atunci cand cineva face un lucru de toata lauda il laud, iar cand acelasi om face lucruri care conduc la moartea altor oameni, nu ma mai gandesc ca a facut demult un lucru bun si ca nu trebuie sa raspunda de faptele actuale. Mortii de la Colectiv nu sunt singurii care au murit cu zile. Femeia care s-a aruncat de pe bloc dupa 2 zile, si 2 zile n-au avut timp sa aduca o saltea? V-o aduceti aminte? Iar pentru logica dumneavoastra, vreau sa va spun ca asa au ajuns toti hotii si penalii in parlament si in primarii si peste tot la conducere. Ii votam maica, ca ne-au dat si noua "ceva". Felicitari Arafat ca ne-ai dat si noua "ceva", nu conteaza ca ne-ai dat ceva din banii nostri :(.
    • +3 (3 voturi)    
      Eh? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:53)

      Lolozaurul [anonim] i-a raspuns lui anion

      Deci vrei sa zici ca Basescu ar fi un sef mai bun la ISU decat Arafat ... sau ce?

      Poate ca Arafat trebuia sa ramana la conducerea SMURD si atat, dar sincer nu vad cine altcineva putea face mai mult garantat. Secretar de stat pentru sanatate e o pozitie politica care se bazeaza pe sustinere politica si aia se cumpara cu compromisuri.

      Atata vreme cat in sanatate nu intra bani seriosi si putinii bani care intra se cumpara cu alte favoruri politice, problemele vor fi. La ISU Bucuresti a fost debandada de cand a fost infiintat si faptul ca pana acum nu au fost mari tragedii nu e vina lui Arafat, a fost doar delasarea provenita din faptul ca pana acum a existat norocul chior de a nu se intampla nimic major.
      • -1 (1 vot)    
        Arafat = functionar in MAI nu medic (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:45)

        florian [anonim] i-a raspuns lui Lolozaurul

        Raed Arafat este secretar de stat la interne (un subordonat direct al izmenarului Oprea). Cu medicina a terminat-o cam de mult timp, fiind cel mai mare FUNCTIONAR al lui lui ISU - secretar de stat pe problematica - POMPIERI SI PROTECTIE CIVILA. De la SMURD la ISU este mare diferenta. Adica: de la cea ce vedem in mediatizatele accidente rutiere, inundatii si incendii locale la: calamitati naturale, cutremure, stare de razboi, atacuri teroriste, accidente colective majore - cazul Colectiv fiind elocvent - dar, totusi, minor! Ori, atat preventia cat si capacitatea de raspuns a ISU in aceste situatii sunt total nesatisfacatoare, si asta datorita managementului lui Raed Arafat, caruia i s-a dat o caciula prea mare pentru capabilitate si prestanta, dar mica pentru orgoliu. Fereasca-ne Dumnezeu de un eveniment major ca murim nestiutori de cine trebuie sa ne apere si salveze!
  • +7 (15 voturi)    
    Oare? (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:39)

    Hohey [utilizator]

    Atunci pe asta cum o interpretam:

    "Medicul Ciprian Isacu, stabilit in Franta, despre prestatia medicilor romani in cazul tragediei Colectiv: Jos palaria, nu ar fi fost tratati mai bine nici in Franta, nici in Belgia"

    aparuta tot pe Hotnews.ro
    • 0 (4 voturi)    
      conditii medicale (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:35)

      haihui [anonim] i-a raspuns lui Hohey

      @Hohey

      Medicul Ciprian Isacu se refera la competenta cadrelor medicale, nu la conditiile din spitale. Chiar e greu de inteles ca nu avem in spitale camere aseptice pentru marii arsi? NU avem, pur si simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 4:37)

        Hohey [utilizator] i-a raspuns lui haihui

        Ma faci sa zimbesc! Ori nu inteleg limba romana ori...asta este. Cum mai spune un alt mistret mai jos, Romania nu are camere aseptice, adica asta este...multumiti-va cu devotamentul doctorilor. Daca incepind de simbata dimineata ar fi fost transferati in spitale cu camere aseptice in UE, POSIBIL, sa fi scapat mai multi. In accidentul din Rhode Island 2003, din 35 critici au murit doar 4...
        Sunt curios daca sectia de 6 paturi (inaugurata dar nedeschisa) de la Floreasca avea saloane aseptice...
    • 0 (2 voturi)    
      acolo nu ar fi beneficiat de stafilococii proprii (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:05)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      spitalelor din Romania, ca flacara violet ii omoara pe cei care se opereaza de ceva gen apendicita si se intorc in 4 scanduri !! Apoi vad ca isi aduc in fiecare zi prieteni din strainatate sa-i certifice ! In aceasta afectiune determinant este mediul steril in care se acorda ingrijirea ! Si asta nu exista in nici un spital din Romania (in afara celor noi) iar celebritatea din Franta nu avea cum sa vada sau sa-si imagineze asta !
      • 0 (0 voturi)    
        nicicum (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 0:53)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui deval

        Din pacate nici la Birmingham, Tel Aviv sau Rotterdam nu au reusit sa o taie cu stafilococii, pneumococii, streptococii si toti cocii nefasti. Tot Arafat e vinovat ca i-a trimis pe pacientii critici in sptale din strainatate care nu au camere perfect sterile. Vorba lui Caragiale: nici asa, nici alminteri. Vai de noi!
  • 0 (8 voturi)    
    Pai daca dovediti ca asa e (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:44)

    raudegura [anonim]

    scapati de ei ca acum e momentul !
    Aveti sange in instalatie ?
  • +3 (23 voturi)    
    Virgine pe centura? (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:44)

    The Real Sasha [utilizator]

    Apreciez faptul ca oamenii de la smurd salveaza vieti!
    Catre Arafat: cum e cu afacerea pagerelor din spitale? de ce avem 2 servicii paralele de ambulanta, din care unul privat (dar finantat si de la stat)? de vrei medici platiti de stat pentru fundatia ta privata? Cum este cu declaratia despre piesa de avion (accidentul din Apuseni)?
    Mai ai putin si dai declaratii inainte sa se intample accidentele...
  • +6 (20 voturi)    
    demagogie!!! (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:50)

    lili [anonim]

    A 2 -a zi DUPA tragedia de la Colectiv, pe 31 octombrie, ministrul Sănătăţii se lăuda că avem de toate şi nu este nevoie de ajutor extern:

    "Eu vreau sa va asigur ca tot ce se poate face in Germania facem si noi aici, pentru toti.
    Iar de aici dumneavoastra trageti concluziile, da? Nu cred ca au ingrijire mai buna decat aici", a spus Bănicioiu.

    Insa dupa doliu, imediat DUPA demisia lui Ponta, situația s-a schimbat. Arafat și Bănicioiu și-au dat seama că se impune transferul unor pacienți în străinătate.
    DEMAGOGIE tipica sistemului comunist!
    NU au vrut sa recunoasca faptul ca sistemul medical romanesc este total depasit de o asemenea trgedie de asemenea proportii de teama sa nu dea apa la moara celor care critica politicienii care in 25 de ani au distrus efectiv sistemul medical romanesc, sa nu-l expuna pe Ponta care oricum era pe duca!
    Desi chiar era justificata recunoasterea, si-au facut singuri rau, ca prostii. pentru ca medici straini au recunoscut ca nici o tara nu e pregatita pentru o asemenea tragedie!
    DEMISIA, ipocritilor!
    Bine v-au facut cei de la Asociatia medicilor, cand noi am comentat sambata la un articol despre Banicioiu, habar nu aveam cata dreptate aveam, acuzandu-l pe Banicioiu de demagogie si ipocrizie!
    DEMISIA, nesimtitilor!
    Politruci care au vrut sa-l salveze pe Ponta care oricum era mort dpdv poitic... un cadavru politic... platiti acum slugarnicia...meritati sa plecati!
    Sa-i vedeti acum cum vor "traduce" acuzatiile celor de la Asociatia medicilor, sa vedeti traducerea!
  • +12 (14 voturi)    
    Hilar (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:07)

    EugenEugen1 [anonim]

    E o gluma buna. Cine naiba a incercat sa musamalizeze halul in care se afla sistemul de sanatate cand toata lumea stie despre ce e vorba?
  • 0 (16 voturi)    
    raspuns (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:28)

    panaitescu ecaterina [anonim]

    Sunt medic primar de specialitate si muncesc de peste 35 de ani, de aceea consider ca sunt indreptatita sa spun ca cei care au manjit munca eroica a colegilor lor sunt mai mult decat niste nerusinati.
    • +2 (10 voturi)    
      Doamna, nu conteaza numai munca eroica... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:05)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui panaitescu ecaterina

      Conta foarte mult ca acei oameni sa aiba o sansa la viata. Degeaba au muncit doctorii si asistentele pana la epuizare, daca oamenii aia au murit cu zile. Atunci cand ai nevoie de ajutor si nu faci fata, lasi orgoliul la o parte si pui cel mai mare pret pe viata pe care o poti salva. Degeaba sunteti medic de 35 de ani daca nu intelegeti asta!
  • -6 (20 voturi)    
    Arafat, du-te...! (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:32)

    ionescu [anonim]

    "unde si-a dus mutu iapa" ca mi-ai spart urechile cu sirenele de la salvarile voastre de zici ca suntem in Beirut.
    Chiar daca e soseaua complet goala pe 1 kilometru, ei pun sirenele sa urle la maxim (fie noapte sau zi), probabil ca asa au ordin. Inteleg sa le foloseasca cand e soseaua plina de masini dar nu si cand nimic nu-i stanjeneste in circulatie.
    Afara Arahat
  • +6 (22 voturi)    
    raed arafat chiar face treaba (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:35)

    abflori [anonim]

    El este singurul care si-a facut intotdeauna datoria.
    Smurd-ul chiar e ok. Nu il puneti in aceeasi oala cu Banicioiu, Lascar si Stanculea.
    • -1 (3 voturi)    
      DA , pentru ca isi sustin reciproc minciunile! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:17)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Vezi "anchetele"din spitale groazei pe care le-a facut personal, pentru ca s-a lasat folosit ca o medalie pentru acoperit magarii pe baza notorietatii ca nu a luat masuri dupa rateurile anterioare ! Si cel mai important e ca a abdicat de la vocatia de prim salvator cand dupa dubla nenorocire (caderea helicopterului si neinterventia la timp) a afirmat ca nu aveau ce salva, ca pasagerii erau sigur morti de ca si cum cei care locuiesc in apropiere si au auzit strigatele erau dusmanii lui personali ....Un salvator e ultimul de pe pamant care renunta sa creada !!!
  • -2 (18 voturi)    
    Indignat (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:36)

    Indignat [anonim]

    Rușine că publicați asemenea minciuni. Acum când acești oameni au muncit zi și noapte pentru salvarea vieților victimelor tragediei, acum când durerea nu mai are sfârșit, vă treziți vor să semănați ură în sufletele tuturor...cu minciuni! RUȘINE!!!
  • +6 (14 voturi)    
    medici (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:46)

    Daniel Aurelian Rădulescu [anonim]

    Era evidentă și este cu cât timpul trece partizanieratul evident al celor nominalizați pentru gonflarea unei imagini ireale, al autolaudei deșănțate, al unui fals eroism din partea unor profesioniști plătiți tocmai pentru a face zilnic ce fac. Din nefericire se remarca din primele clipe care era mesajul, ce s-a transformat
    în hâdă realitate, ”previziunea” că vor fi mult mai mulți decedați pe parcurs, dublu, triplu... exponențial.
    Cea mai eficientă formă de de a se promova din insuccese. Dar grav este că este caracteristică acestă meteahnă medicilor din țară în general, niște mânuitori de șpagă de-a lungul deceniilor, transmis din generație în generație. Vă amintiți propunerea lui Bănicioiu ca doctorii să poată fi mituiți... legal? Dar de ce doctorii? Atunci, în spiritul democrației, întreaga țară, toate profesiile!
    Frizează nebunia, care a dus la această epidemie șpagoido-medicală. Vor muri într-adevăr mulți răniți în continuare, pentru că absolvenții tuturor facultăților din România își iau diplomele numai prin copiat, cu știința și concursul profesorilor, căci numărul studenților înseamnă o mană cerească de posturi și salarii.?!?... E grav, acesta este adevărat stare de urgență!!!
  • +8 (30 voturi)    
    daca (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:06)

    Julia [anonim]

    Daca nu era Arafat, nu aveai pe cine sa acuzi.

    Plimbai bolnavii cu TV-ul.

    Din contra. Arafat e unul dintre putinele figuri care a creeat constanta intr-un domeniu public... constanta profesionala.

    O mai fi gresit cu cate ceva?!... Fii sigur ca mult mai putin ca 'romanii' aia de ii capseaza DNA-ul.

    Si nu inteleg ce legatura are Muntenegru aici?!! Arafat?! Ambulanta si SMURD?!!

    Ca s-a prabusit un avion in munti si doua elicoptere... Visai pana la Arafat sa ai tu sansa ca 'pulime'.. sa te duca cineva cu avionul sau elicopterul la spital daca mureai pe undeva prin provincie?

    Hai sa fim seriosi.

    Daca Arafat face un serviciu de urgente cu navete spatiale si se prabuseste una... tu il ridici pe cruce ca s-a prabusit Challengerul.

    Tine cont ca este UN OM. Unul. Si a mutat muntii in tara asta plina de munti si de gropi.

    Stii tu mai bine...

    Zi tu ce ai facut in viata si mai apoi acuza-i pe altii.
    • -1 (13 voturi)    
      Arafat nu mai raspunde de mult de SMURD. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:11)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Julia

      El este direct responsabil de mortii din Apuseni, si de mortii de Siutghiol. ISU e condus de el, sii uita-te ce coruptie e acolo. Nu colaboreaza deloc cu celelalte structuri. Cand s-au inecat oamenii aia la Siutghiol, era salupa rapida langa ei. Au venit pompierii cu barci gonflabile, la vasle??? Mortii de la Colectiv sunt cauzati de sistemul pe care el il conduce de cativa ani. Nu-i contesta nimeni meritele in ceea ce priveste SMURD-ul, dar acum el e seful ISU daca nu ma insel. Aia cu spaga si cu drapelul cu fir de aur.
  • +9 (25 voturi)    
    Cine este Alianta Medicilor? (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:12)

    adina [anonim]

    Nu este mentionata in articol descrierea activitatii acestui ONG. Pe site-ul lor vad ca cele mai vechi articole sunt datate august 2015. Fara sa stim cine este sursa acestor acuzatii, cum sa le intelegem?
    • -3 (9 voturi)    
      puscarie (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:47)

      mavi [utilizator] i-a raspuns lui adina

      miroase a puscarie ?
    • -1 (21 voturi)    
      sunt aia ce-au reusit s-aduca 10 oameni la miting (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:58)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui adina

      E Alianta aia facuta pe facebook care se lauda ca reprezinta masiv medicii, dar cand au anuntat un miting de mii de persoane au venit doar 10 :-)

      Probabil niste frustrati sau incapabili, suparati ca medicii adevarati nu ii iau in considerare.
      • +2 (4 voturi)    
        nu conteaza (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:36)

        emi [anonim] i-a raspuns lui andipetre

        ... cine sau cati sunt; conteaza daca ceea ce sustin este sau nu adevarat;
    • +2 (4 voturi)    
      E o alianta... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:32)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui adina

      facuta la comanda. Si tot la comanda sunt pusi pe prima pagina pe mainstream-ul online. De fapt aceste platforme de informare au in spate aceiasi baieti. Apoi, ca prin minune, apar postacii de serviciu cu sarcini precise. De demolare! Ce conteaza ce a facut Arafat,nu? Era mai bine pt. romani daca nu se facea NIMIC in astia 25 de ani de la Lovilutie. Tinta postacilor si a platformelor online este paralizarea oricarei initiative care nu este "politically correct" si crearea unui curent favorabil stapanilor lor.Acum, eu vin si pun o intrebare intrebatoare, alora de se simt vizati: Voi chiar credeti ca nu stim cine sunteti si ce urmariti? Stiti cum e vb:...odata se intoarce roata!
  • -6 (20 voturi)    
    Cine e alianta asta? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:02)

    eu [anonim]

    + Alianta Medicilor? cine este aceasta alianta? un site...:) .. mare credibilitate au, este promovat.. de ghici cine? hotnews, realitatea, mediafax... hmmm ..trageti voi concluzia..
    • +1 (5 voturi)    
      ca sa fii serios... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:59)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      cine trebuie sa te promoveze ? dcnews, Antena3, Romania TV....
  • +3 (23 voturi)    
    Arafat - ii suntem datori (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:05)

    abflori [anonim]

    Este unul din putinii care au facut ceva.
    Si eu ii spun: Va multumesc!
  • -2 (20 voturi)    
    cine mai sunt si astia (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:12)

    abbu [anonim]

    Alianta lui Peste .o foaie de facebook...hai la naiba cu toti neavenitii.....
  • -5 (13 voturi)    
    super! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:18)

    Codruta N [utilizator]

    Adica in celelalte orase decat Bucuresti e exces de medici - si, pentru ca stau si se scobesc in nas, ei trebuiau MUSAI dusi la Bucuresti, ca bolnavi prin restul tzarii n-or mai fi!!

    Despre cum le asiguri cazarea si masa, chiar nici nu mai conteaza - ca presupun ca le-ar fi asigurat astia din Alianta Medicilor! :P
  • -3 (19 voturi)    
    dom' doctor, dati-mi o reteta pe fessebouqu (Marţi, 10 noiembrie 2015, 0:44)

    anaerobik [anonim]

    Cine este Alianta Medicilor? Este cumva aliata si cu anumiti nemedici din anumite servicii? Cum de i-a nimerit cu comunicatul taman pe hotnius? De ce nu l-au dat insolventilor de la Mediafax? Dar la DC News, alte podoabe?
    Sint de acord ca sistemul medical are multe probleme. Se cam stie ca in spatele ministrului si al presedintelui Casei Nationale manevreaza sforile barosanii profesori universitari, altfel medici exceptionali.
    M-am uitat si eu prin istoria de citeva luni a Aliantei si vazui ca s-a constituit ca Alianta Medicilor pe fessebouque pe la inceputul anului. adica medicii astia profeseaza numai pe platforme de socializare/? Cind vor sa injecteze sau perfuzeze cum fac? Te pisca Zucarman cu sheru'?
    Nu era mai decent ca o riposta critica fata de sistem sa vina din partea unei societati medicale recunoscute sau macar din partea Federatiei pacientilor, de care mai stim si noi?
    • +3 (3 voturi)    
      e mai greu dar vei intelege pana la urma (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:05)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      Ia uite cine a participat la negocieri din partea medicilor:
      "Liderul Sanitas, Marius Sepi, a fost vicepresedintele PSD Alba, functie din care a demisionat in 2011, si a participat la negocierile in urma carora guvernul Ponta a marit cu 25% salariile din sistemul sanitar si a anuntat legalizarea spagii din spitale. La aceleasi negocieri au mai participat si prof. Serban Ion Bubenek, managerul Institutului pentru Boli Cardiovasculare din Bucuresti, si prof. Irinel Popescu, presedintele Academiei de Stiinte Medicale din Romania si fost membru in Partidul Conservator."
      • -1 (1 vot)    
        nu inteleg (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 1:17)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui math_2

        Da, inteleg foarte greu, aproape deloc: profesorii Bubenek si Irinel Popescu fac parte din aceasta alianta criptica? Se opun cumva profesorii universitari inlaturarii spagii din spitale sau majorariilor salariale? Ce obiective are alianta medicilor sa denigreze medicii romani si sa induca neincrederea familiilor victimelor in capacitatea de salvare a copiilor lor in tara? Ca doar vedem ca bacterii si coci sint si in spitalele din strainatate....
    • 0 (2 voturi)    
      Ce vrea Alianta Medicilor (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:07)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      "Solicitarile acestora se refera la eliminarea totala a plicurilor din spitale, triplarea salariilor medicilor in etape pana in 2017, alegerea de catre comunitatea locala a membrilor din consiliile de administratie ale Caselor judetene de asigurari de sanatate si auditarea externa a acestora, reformarea modului de desfasurare a rezidentiatului si modernizarea spitalelor."
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo mai... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:33)

    luciusbv [anonim]

    .. ati terminat cu toti coruptii din tara - tara e imaculata. Mai trebuie dat jos Arafat si totul va fi bine... Omul asta cu bunele si relele lui a construit ceva functional aflandu-se in mijlocul unui sistem disfunctional.
    El o sa plece, caci un om competent ca el va fi oricand bine primit in mediul privat si voi o sa ramaneti sa cereti ajutor in caz de urgenta pe facebook.
    Prea multi latra in tara asta - prea putini fac ceva concret, relevant... si cate ar fi de facut in tara asta injosita de politicieni... pacat.
  • +4 (4 voturi)    
    SMURD si Raed Arafat (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:37)

    shpagasin [anonim]

    Avem si noi un serviciu medical care merge (cel mai) bine in tara si ii dam in cap omului care l-a creat. Sunteti penibili.
    Inteleg ca vreti sa scapati de oamenii care gresesc constant, insa hai sa nu le dam in cap celor care chiar incearca sa miste ceva in sistemul asta pagubos de stat.

    Se vorbeste atat de mult de mutat ranitii, insa niciunul nu a avut o evaluare medicala a lor ca sa poata spune concret daca erau transferabili in acel moment.

    De ce contestati domnilor abia dupa o saptamana acest lucru si nu l-ati facut de la bun inceput?
  • -1 (3 voturi)    
    Demisia banicioiu! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:57)

    ouyang [utilizator]

    Repede!
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa razboi.... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:31)

    Vali [anonim]

    In primul rand toata lumea este de acord ca nu puteai transporta arsii afara din primul moment. Trebuiau stabilizati si in plus partenerii externi trebuiau sa vina sa evalueze si sa decida pe cine pot prelua. Asta oricum dureaza. In al doilea rand raspunsul e chiar in propriile lor declaratii: "Nu avem dotari, camere sterile, unitati de arsi...." Veneau strainii cu camera sterila in avion? O construiau aici pe loc? Credeti ca la straini iei asa echipamentul in spinare si iesi cu el din spital, te urci in avion, vii cu el in Romania il bagi in priza si merge?
    • -1 (1 vot)    
      Oare n-are Lacar(ica) o rezerva (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:03)

      florian [anonim] i-a raspuns lui Vali

      la Floreasaca inaugurata in primavara de Banicioiu, care recent spunea ca ar trebui sa fie functionala? Inca nu i s-a gasit cheia, dar o va gasi DNA. La 9M Euro valoarea investitiei nefinalizata dar decontata dr Ioan Lascar trebuie sa aiba ceva griji!
    • 0 (0 voturi)    
      În plus, (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:22)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Acolo la ei, srăinii întreabă de asigurare,. Nu ai? e cam jale.
      Ai noștri, cu toate păcatele lor, au decis să suporte de la buget, inclusiv deplasarea aparținătorilor.
      în rest, Dumnezeu să ne ferească de alte asemenea necazuri.
  • -2 (6 voturi)    
    Cele unsprezece minute (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:34)

    contest [anonim]

    ale Dr. Raed A. care i-au trebuit SMURD-ului, ISU etc sa ajunga la #colectiv, il acuza! Practic nu mai aveau pe cine resuscita, pe cine salva, la ramanea doar transportul victimelor, ceea ce nu justifica prestigiul! La pomul laudat...
  • -1 (5 voturi)    
    CRIMINALII (Marţi, 10 noiembrie 2015, 11:31)

    mirela [anonim]

    Cu totii am auzit declaratia lui Bănicioiu "Eu vreau sa va asigur ca tot ce se poate face in Germania facem si noi aici, pentru toti." . MINCIUNA!!! O minciuna spusa pt a acoperi incompetenta sistemului medical condus de ei. Si cu ce pret? Cu pretul mortii tinerilor care se luptau pentru viata lor. Nu au avut nici o sansa! Daca nu erau ong-urile nu erau tranferati nici acum in strainatate. Erau lasati sa moara ca sa-si salveze ei imaginea in fata populatiei. La PUSCARIE cu ei! Sa plateasca scump ce au facut. Priviti-i astia sunt criminalii din fruntea sistemelor sanitare! Medicii cinstiti sunt dati la o parte pt ca nu vor sa intre in mafia lor!
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare esentiala (Marţi, 10 noiembrie 2015, 13:53)

    Leon [anonim]

    Puteau fi salvati mai multi pacienti daca autoritatile pesediste nu clamau un patriotism inconstient (ne ocupam noi de ei, ca putem)?

    Cum s-a spus de atitea ori, o operatie de menisc nu se poate face in Romania, dovada ca plaigiatorul mitoman uramrit penal s-a dus la Inalta Poarta, insa putem salva zeci de raniti in stare grava si critica, din care iata!, au murit 19 in spitale.
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:27)

    dan [anonim]

    Doamne, mi-e tot mai rusine ca sunt roman. Cata rautate si prostie! Incredibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine sa va fie celor din alianta medicilor (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 0:03)

    anonim [anonim]

    Dragi medici ai tarii noastre.....
    Va considerati salvatori ai populatiei dar sunteti niste nesimtit, arongati care va credeti mai presus de orice...
    ce bine e de voi ca va dati cu presuspusul, in loc sa sa ajutati personalul care se lupta cu adevarat pt victime...Vreti sa va faceti cunoscuti cum? Prin acuzatii ....asa ne dovedeste ca suntem un neam de lasii in care e usor sa acuzam dar nu facem nimic pt ai ajuta pe cei in nevoie...Referitor la dr. Arafat datorita domniei sale avem SMURD.ul in tara noastra dar asta nu mai conteaza nu?! sunteti niste ipocriti toti care in loc sa ajute stau si comenteaza cel putin acest om care nu e roman face tot ce e posibil uman si inuman pt tara noastra...Si sa cerut ajutorul medicilor straini sambata au venit medici din Franta si Israel? sau aceste tari snt niste comune din Romania si restul populatiei nu stie decat cativa medici care se cred martiri dar de fapt snt tradatori tarii noastre
    Rusine sa va fie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezaprobarea analizelor facute dezinfectantilor (Joi, 5 mai 2016, 9:29)

    Stefania Dumitru [anonim]

    Daca sunteti nemultumiti acum , de ce nu ati luat nicio atitudine pana acum? Nu stiati ca spitalele colcaie de mizerie si implicit de toti microbii dim lume? Acum v-ati adus aminte ca sunteti medici si ca "iubiti" pacientii . Este evident ca "galceava " pe care o faceti acum are alt inters si cred ca sunteti "Gica Contra". Nu va mai crede nimeni . este clar ca suneti "montati" de cloaca politicienilor. Pacat de studiile pe care le-ati facut, ca va lasati dusi in mocirla golanilor si hotilor din parlament.