Sorin Cimpeanu a multumit fundatiilor care s-au implicat in sprijinirea familiilor ranitilor din Colectiv, nominalizand-o doar pe cea apropiata trustului Intact

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:29 Actualitate | Esenţial


Dupa ce a anuntat bilantul victimelor din incendiului de la Colectiv si situatia ranitilor aflati in spitale, premierul interimar Sorin Cimpeanu a tinut sa multumeasca fundatiilor pentru implicarea financiara, singura pe care a nominalizat-o fiind Fundatia Mereu Aproape, afiliata trustului Intact.

"As vrea sa mai fac o precizare, pentru ca doresc ca chestionarea acestei situatii sa se faca in conditii de deplina transparenta. In ceea ce priveste sprijinul apartinatorilor, este un element important. V-am spus cum stam pe cele doua paliere, sprijinul de urgenta pentru decontarea cheltuielilor de transport, cazare si masa, dar vreau sa multumesc fundatiilor, Fundatia "Mereu aproape" si alte fundatii care s-au implicat in decontarea cheltuielilor apartinatorilor", a declarat, sambata, premierul interimar Sorin Cimpeanu, la Palatul Victoria, potrivit Mediafax.

Sorin Cimpeanu a devenit membru al Cabinetului Ponta odata cu remanierea guvernamentala care a avut loc imediat dupa alegerile prezidentiale, in decembrie 2014. El a preluat atunci portofoliul Educatiei la propunerea Partidului Conservator.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2495 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Camarad de arme (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Camarazii de arme nu se uita unul pe altul. Sluga Ecaterinei Andronescu se trage din aceeasi stirpe cu Felix turnatorul,
  • -20 (24 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:41)

    anaerobik [anonim]

    Repara mata, jurnalistule basist, omisiunea incalificabila a premierului interimar: ce alte fundatii au ajutat semnificativ victimele, familiile, ranitii din Colectiv? E bine sa le stim, sa le aratam gratitudine. Uite, te ajut eu: Ordinul Arhitectilor a ajutat cu fonduri importante familiile arhitectilor care au decedat (6) sau care sint in spital. Asta nu inseamna insa ca poti scrie ticalos despre Fundatia Mereu Aproape careia si eu i-am donat sume mici si acum, si alta data pentru copii bolnavi de cancer. Sa nu indrazniti sa ma cenzurati!
    • +4 (12 voturi)    
      Mai incet (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:35)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      ca chiar ramai fara aer, anaerobikule.
      Si vezi ca tii invers pistolul, "jurnalistul basist" nu a scris nimic "ticalos" de fundatia MRU Aproape, faptul ca e apropiat trustului Intact e o lauda, nu-i asa?
  • -16 (22 voturi)    
    da, si? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:50)

    Gustav666 [utilizator]

    Sprijinul acordat de Mereu Aproape a fost deosebit de consistent. Bineinteles ca as dori sa aflu si de alte fundatii si ONG-uri care au ajutat material familiile victimelor. Si aici nu vorbesc de miorlaieli si indemnuri.
  • +8 (14 voturi)    
    Nea Sorine, crezi ca mori de foame dupa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:04)

    Maniu [utilizator]

    ce n-oi mai fi ministru?
  • +11 (13 voturi)    
    Crucea Rosie? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Crucea Rosie nu?
    • +2 (2 voturi)    
      nu nu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:25)

      Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      aia a lu intact care spala bani prin fundatia lor conteaza mai mult ;)
  • +12 (18 voturi)    
    Vai de voi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Mereu aproape, adica mereu aproape de bani. Un securist parnaias care a furat banii statului din conturile securitatii, credeti ca ar avea vreo problema sa sifoneze banii altor fraieri de serviciu?
    • +3 (13 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:20)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Mircea Badea ne-a dat cate un minus amandorura! :))
      • +1 (3 voturi)    
        ia unul si de la mine (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:29)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Ai cunostinta de vreo fapta de luat in seama de la ceeace numesti tu Crucea Rosie?
  • +4 (4 voturi)    
    Mereu aproape de penibil tov. Campeanu PC! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:04)

    Plagarus [utilizator]

    Cand juca rolul de ministru al " IEDucatiei ",nu stia cate scoli nu au aviz ISU ?
    Avizul/autorizaţia de securitate la incendiu.S-a constatat că : depozitarea lemnelor pentru foc nu se face în încăperi compartimentate faţă de restul construcţiilor prin elemente rezistente la foc, nu s-a actualizat tematica anuală de instructaj, în funcţie de categoriile socio-profesionale ale salariaţilor, exploatarea centralelor termice se efectuează de personal care nu este calificat şi instruit, nu sunt afişate în camera centralei termice la loc vizibil instrucţiunile specifice de exploatare şi măsurile de prevenire şi stingere a incendiilor, la sobele cu acumulare de căldură nu s-a asigurat verificarea, repararea şi curăţarea în amănunt, atât a coşurilor de evacuare a fumului cât şi a sobelor, nu există un loc stabilit şi amenajat pentru depozitarea cenuşii care se evacuează periodic din sobe/centrala termică, căile de acces, evacuare şi intervenţie, nu sunt menţinute în stare de utilizare la parametrii la care au fost proiectate şi realizate (se depozitează mobilier), se folosesc instalaţii electrice de iluminat cu defecţiuni .............

    Potrivit prevederilor art. 1 lit. m) din Hotararea Guvernului nr. 1739/2006, cladirile sau spatiile amenajate in cladiri avand destinatia pentru invatamant, supravegherea, ingrijirea sau cazarea/adapostirea copiilor prescolari, elevi, studenti, indiferent de aria construita se avizeaza si/sau autorizeaza privind securitatea la incendiu. Conform prevederilor art. 30 alin. (1) din Legea nr. 307/2006 privind apararea impotriva incendiilor, inceperea lucrarilor de executie la constructii noi, dezvoltarea, modernizarea ori schimbarea destinatiei celor existente se face numai dupa obtinerea avizului sau a autorizatiei de securitate la incendiu, dupa caz !!!
  • -1 (5 voturi)    
    Pai ma gandesc... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:35)

    Gigi Kent [utilizator]

    Poate ca dpdv al valorii materiale de acolo a venit cel mai mare ajutor. Daca sunt si altele care au facut strangere de bani / donatii similare poate HN.ro sa le nominalizeze (desi nu cred sa existe).