Conducerea firmei care a furnizat artificiile de la Colectiv, interceptata cand distrugea probe (referat procurori)

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:07 Actualitate | Esenţial


Directorul firmei Golden Ideas Fireworks Artists SRL, Cristian Nita, dar si alte persoane angajate la aceasta societate care a asigurat efectele pirotehnice in clubul Colectiv au fost interceptati in timp ce discutau despre stergerea unor documente care puteau constitui probe la dosar, relateaza Agerpres.

Astfel, conform interceptarilor cuprinse in referatul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie cu propunerea de arestare preventiva a inculpatilor, una dintre angajatele societatii l-a contactat, in ziua urmatoare incendiului, pe directorul Cristian Nita, cerandu-i sa stearga o serie de documente relevante din calculator.

Ulterior, aceasta a explicat, intr-o declaratie data in fata procurorilor, ca unul dintre documentele sterse era chiar contractul care viza evenimentul din clubul Colectiv, documentul fiind insa intocmit a doua zi dupa incendiu.

NITA CRISTIAN: Da, Andreea.

ANDREEA: Buna. Poti vorbi?

NITA CRISTIAN: Ia zi-mi. Te ascult.

ANDREEA: Esti la Adriana...? E deschis calculatorul Adrianei?

NITA CRISTIAN: Nu.

ANDREEA: Poti sa-l deschizi, te rog, putin si sa stergi un document?
... ...

ANDREEA: Pe masuta mica sub...

NITA CRISTIAN: Avizier. Le bag inapoi in asta, sa nu... bata la ochi.

ANDREEA: Da, baga-le. S-a deschis ala?

NITA CRISTIAN: Da, s-a deschis.

ANDREEA: Ala de l-am facut astazi...

NITA CRISTIAN: Nu stiu, zi-mi ce, unde?

ANDREEA: Pe desktop, cred ca... in ultimele documente de pe ultimul rand.

NITA CRISTIAN: Anexa... comunicare eveniment... decizie... comisie...

ANDREEA: ... cred ca anexa aia. Ia deschide-o.

NITA CRISTIAN: Anexa, da, comunicarea evenimentelor. Asta?

ANDREEA: Nu. Mai sus mai e vreun din asta in word?

NITA CRISTIAN: Contract Marian Moise. Comunicare eveniment. Word.

ANDREEA: Asa. Si mai sus?

NITA CRISTIAN: Contract de prestare servicii.

ANDREEA: Ala.

NITA CRISTIAN: Pe asta sa-l sterg, da?

ANDREEA: Si din... cos.

NITA CRISTIAN: Da.

ANDREEA: O.K. Mersi!

NITA CRISTIAN: Atat?

ANDREEA: Si exact... cred ca poti sa le stergi si pe celelalte, nu stiu, ca...

NITA CRISTIAN: Comunicare eveniment, asta?

ANDREEA: Ala, nu. Pe ala poti sa-l lasi, ca oricum era obligatoriu sa...

NITA CRISTIAN: Comunicare eveniment si word si pdf. Ala cu word-ul?

ANDREEA: Pdf-ul poti sa-l stergi. Da.

NITA CRISTIAN: Asa. Contract Marian Moise pdf.

ANDREEA: Pe ala poti sa-l lasi, ca oricum...

NITA CRISTIAN: Decizie comisie word?

ANDREEA: Decizie... da, poti sa-l lasi si pe ala. Alea...

NITA CRISTIAN: Si anexa comunicare pdf?

ANDREEA: Anexa... dar nu mai stiu exact ce are in ea.

NITA CRISTIAN: Este scrisa aia pe de-a-ndoaselea si pe ultima pagina e un singur rand.

ANDREEA: A! Las-o ca-i OK. Mersi!

NITA CRISTIAN: Atat, nu?

ANDREEA: Atat, da. Mersi! Ai sters si din cos?

NITA CRISTIAN: Da, am sters si din cos.

ANDREEA: OK.

NITA CRISTIAN: Te pup, pa!

ANDREEA: Bine. Te pup, pa, pa!

Cateva minute mai tarziu, Andreea il apeleaza din nou pe Cristian Nita, cerandu-i sa stearga din calculator si folderul care continea numele colaboratorilor firmei, indicandu-i sa salveze datele pe un hard.

NITA CRISTIAN: Da.

ANDREEA: Ai inchis calculatorul?

NITA CRISTIAN: Da.

ANDREEA: A!

NITA CRISTIAN: Zi-mi ce mai e?

ANDREEA: M-a sunat Adriana sa stergi si de pe desktop folderul cu colaboratorii.

NITA CRISTIAN: Stai un pic. Pai si il mai are ea in alta parte?

ANDREEA: Nu cred, e decat pe desktop.

NITA CRISTIAN: Ce?

ANDREEA: A zis decat pe desktop.

NITA CRISTIAN: Pai nu, si cum il recuperam dupa aia?

ANDREEA: Nu stiu. Pune-l pe... vezi ca la mine e un hard. Ia hardul... e in spate, acolo langa mine cum ar veni. Cum, stau eu pe scaun, prin spate. Ia hardul ala si pune-l pe hard.

NITA CRISTIAN: Cum stai tu, in spatele tau?

ANDREEA: Deci, nu e in fata de unde se aprinde calculatorul, e in spate.

NITA CRISTIAN: Da, l-am vazut. Pai, da, mai, si daca ti-l ia pe asta?

ANDREEA: Poftim?

NITA CRISTIAN: Daca... o sa-l vada si o sa zica: aha!

ANDREEA: Pai, nu. Iei hardul cu totul. Adica iei hardul si mi-l dai mie sau i-l dai DANEI.

NITA CRISTIAN: Aha.

ANDREEA: Tu esti singur la birou acuma?

NITA CRISTIAN: Da. Cum se numeste hardul asta?

ANDREEA: Hardul?

NITA CRISTIAN: Da, ca nu il vad.

ANDREEA: Vezi ca o sa-ti apara. O sa-ti apara... trebuie sa-ti apara imediat.

NITA CRISTIAN: Si unde...? A! Colaboratori. Asta, da?

ANDREEA: Da, ala. Dai cu cut direct in hard.

NITA CRISTIAN: Cut... my computer... rahat! Cum se numeste, frate? Ca nu-l vede.

... ...

NITA CRISTIAN: Nu. Da, a-data...

ANDREEA: Ala, ala, da, da, a-data.

NITA CRISTIAN: Colaboratori... cut... paste. Acuma... sa-i dau exit.

ANDREEA: Da. Si sa iei hardul. Sa nu uiti.

NITA CRISTIAN: Da. Desi l-a tras, imi spune ca nu poate sa-l remove, neam. Gata, acum m-a lasat sa-l remove. Remove...

ANDREEA: Si, eventual, nu stiu, sun-o pe Adriana, poate mai e ceva, desi mi-a zis ca doar atat.

In cursul aceleiasi seri, Andreea l-a sunat din nou pe Cristian Nita, cerandu-i sa ia din biroul firmei un anumit hard care continea informatii.


Ulterior, Andreea Sirbu, angajata a SC Golden Ideas Fireworks Artist, a declarat, in cadrul audierilor, ca, a doua zi dupa incendiul din Colectiv, a fost sunata pentru a-i cere lui Cristian Nita sa stearga din calculatorul de la birou actul aditional dintre aceasta societate si formatia care a organizat evenimentul.

"Nu cunosc scopul pentru care Nita Daniela Ioana mi-a spus sa-i comunic lui Nita Cristian sa procedeze in felul acesta. Precizez ca Nita Daniela anterior, in cursul zilei de 31.10.2015, imi spusese mie sa sterg acele documente, dar am uitat, astfel ca l-am sunat pe Nita Cristian si i-am spus ce sa faca. (...) Precizez ca in alte situatii nu mi s-a mai cerut sa sterg documente, singura data cand au fost sterse documente a fost in data de 31.10.2015. Ma refer la stergerea contractului dintre firma noastra si formatia care a organizat concertul din clubul Colectiv din seara de 30.10.2015", se arata in declaratia pe care Andreea Sirbu a dat-o in calitate de martor.

De asemenea, aceasta a explicat ca respectivul contract a fost redactat in data de 31 octombrie, conform unei intelegeri verbale, evenimentul din clubul Colectiv avand insa loc cu o seara inainte.

"Contractul care a fost sters din calculator a fost intocmit pe data de 31.10.2015. De la Nita Daniela Ioana am aflat ca a fost doar o intelegere verbala, contractul urmand sa fie semnat pe data de 31.10.2015, chiar daca evenimentul a avut loc in data de 30.10.2015. Efectiv, nu a fost contract semnat intre firma noastra si DigiDream. Contractul a fost redactat sambata, pe 31.10.2015. Eu am redactat contractul si mi-a fost dictat de Nita Daniela Ioana. Practic, daca cineva ar fi verificat calculatorul, ar fi vazut la ce data a fost redactat contractul. (...) In mod efectiv, nu a existat niciun fel de contract intre firma noastra si DigiDream pentru focul de artificii din seara de 30.10.2015. A fost redactat de urgenta pe 31.10.2015", a declarat martora.


Procurorii Parchetului General au dispus, vineri, in dosarul incendiului de la Colectiv, retinerea lui Viorel Zaharia, pentru ucidere din culpa, si a lui Cristian Mihai Nita si a Danielei Ioana Nita, pentru favorizarea faptuitorului si sustragerea sau distrugerea de probe ori de inscrisuri, toti trei in legatura cu furnizarea artificiilor pentru clubul in care a avut loc incendiul soldat cu 39 de morti.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, Daniela Nita, administrator si actionar majoritar al firmei Golden Ideas Fireworks Artists SRL, si Cristian Nita (director), au fost retinuti pentru savarsirea infractiunilor de favorizarea faptuitorului si sustragerea sau distrugerea de probe ori de inscrisuri; iar Viorel Zaharia (pirotehnist) este acuzat de ucidere din culpa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16725 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Si Oprea si Piedone interceptati! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:15)

    fit [utilizator]

    Sper ca au fost interceptati si Oprea si Piedone.
    • +8 (8 voturi)    
      cat de bizoni sunt (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:47)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui fit

      bizonii nu si-au imaginat ca sunt suspecti si ca ar putea sa fie urmariti :)
      • +8 (8 voturi)    
        stiau (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:16)

        oops [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        altfel nu ar fi incercat.

        probabil au fost chemati, li s-a dat drumul si au fost "monitorizati".
        au facut exact ce face oricine vrea sa ascunda ceva.
        ce sa te mai chinui sa cauti dupa ei, ii lasi un pic liberi si se duc direct unde trebuie, nici nu trebuie sa te chinui prea tare.
  • +10 (10 voturi)    
    decat (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:21)

    mirceax [utilizator]

    ANDREEA: Nu cred, e decat pe desktop.

    NITA CRISTIAN: Ce?

    ANDREEA: A zis decat pe desktop.
    • +10 (10 voturi)    
      Buna asta, a zis la fel si Dragnea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

      din ce in ce mai "alfabeti" (ca sa fim in trend :) ). Iresponsabili, inapti de-o afacere adevarata.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

      asta voiam si eu sa zic, e decat pe desktop, e decat pe desktop, e decat pe desktop. Scuze, nu ma pot abtine, deoarece e decat pe desktop.
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i gradul de cultura, ca si " face sens" (Duminică, 8 noiembrie 2015, 15:27)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui mirceax

      Indivizi/individe care nu citesc o carte, decit poate cele de la Avon sau de pocker . Isi strica ochii citind carti .
      Tot mai des aud exprimari de acest gen si ma intreb cum de au trecut 12 clase .

      In schimb prostia lor e monumentala ....
  • -3 (19 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:26)

    Geo [anonim]

    Asta arata ca ne sunt ascultate telefoanele tuturor !
    • +5 (5 voturi)    
      sai linistit (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:45)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      oamenii se mai si plictisesc :)
    • +5 (5 voturi)    
      Auzi Geo, de cati oameni e nevoie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:12)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      ca sa asculte telefoanele tuturor?
      • -1 (5 voturi)    
        De niciunul (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:42)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        Se inregistreaza la operatorul de telefonie mobila si se cer convorbirile afernte anumitor numere. Nu intleg de ce @Geo a luat minusuri, voua chiar va convine situatia asta?
        • +2 (2 voturi)    
          NU (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:15)

          Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          nu , la operatorul de telefonie se inregistreaza doar apelurile NU si continutul lor. Ascultarea este altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      buna dimineataaaaaa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:25)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      Nu se mai asculta telefoane de ceva vreme. Nu de catre autoritati. prin legea sigurantei nationale operatorii au obligatia sa pastreze o perioada inregistrarile tuturor convoribirile, care pot fi solicitate cu mandat de catre procurori sau servicii secrete (mandate de siguranta nationala).
    • +2 (2 voturi)    
      ma (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      indoiesc ca ''ascultatorii'' au nervii si rabdarea necesare sa te asculte pe tine.
  • +8 (8 voturi)    
    uimitor, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:27)

    victor L [utilizator]

    ce nu fac escrocii pentru a-si sterge urmele!
    Pur si simplu si-au agravat situatia stergind probele.
  • +7 (7 voturi)    
    Trist in tzara improvizatiior si asuperficalitatii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:30)

    Plagarus [utilizator]

    Implementam formal sisteme şi proceduri de calitate,fara a le aplica !
    Retete si standarde de produs, in industria mezelurilor nerespectate, cu consecinte asupra sanatatii !
    Solutiile informatice de management operational, al resurselor, informatiilor de afaceri si al relatiilor cu clientii si regulile de operare a informatiilor si datelor ce vin la pachet cu acestea tocmai pentru ca deranjeaza comoditatea utilizatorilor.!
    Legi strambe fara studii de impact, analize cost-beneficiu si dezbateri publice sau schimba si „rescriu” proiectele in intervalul ce se scurge de la primul anunt public de lansare pana la implementarea lor finala. Nu se respecta deadline-uri, se modifica bugete, se retuseaza proiectele de constructie, se umbla chiar si la categoriile de beneficiarii finali pentru ca se constata ca ei nu exista faptic in realitate in numarul si structura propusa prin proiectele elaborate din birou. De aceea, multi primari fug de finantarile europene pentru ca presupun o anumita rigoare in implementare si raportare si sunt mai greu de fraudat.

    Respectul fata de reguli, norme si standarde este pentru multi romani smecheri sinonim cu a fi fraier, ingust, conservator si rigid, a nu te descurca prin improvizatii, a te crampona de legi in loc de a sti sa te strecori cu gratie printre exceptiile permise de ele cu ajutorul unor „scapari” lasate voit sau introduse cu buna stiinta chiar de catre legiuitor.(Mircea Mitrutiu)
    • +4 (4 voturi)    
      Bine zis (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      a mai spus unul bine pe HN "lipsa de respect pentru orice fel de cunoastere" daca nu dispretul.se vad si aici, niste animale in stare sa vorbeasca la telefon, lipsite de un minim curaj al raspunderii.
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    tocmai v-ati mai adaugat inca 1-5 ani de stat la zdup!
  • +4 (4 voturi)    
    multi prosti ... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:30)

    ..13 [utilizator]

    Pre lumea aceasta...
  • +6 (6 voturi)    
    explicit... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:31)

    ..13 [utilizator]

    daca colabora avea pedeapsa redusa...
    • +4 (4 voturi)    
      in oaresce conditii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:05)

      da [anonim] i-a raspuns lui ..13

      - sa nu mai fi facut asa ceva si sa fi fost condamnat
      - daca sunt indeplinite conditiile conform NCP
      si
      - evident in functie de gravitatea situatiei si a imprejurarilor.

      mare prostie au facut.
  • +6 (6 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:31)

    gigifisiune [utilizator]

    habar nu are cat de usor e sa-l recuperezi dupa ce-l stergi, daca nu suprascrii ceva.
    • +3 (5 voturi)    
      \ \ \ (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:07)

      hard disk [anonim] i-a raspuns lui gigifisiune

      se poate si daca e suprascris.
      mai greu si cu multa truda si noroc chior.
  • +12 (12 voturi)    
    "e decât pe desktop" (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:31)

    Soarele [utilizator]

    "e decât pe desktop"
    Pentru asta, ar merita 6 luni în plus la sentinţă.
  • +6 (6 voturi)    
    asta (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:05)

    gopo111 [utilizator]

    se numeste cred complicitate la crima, sper sa se duca si ei vreo 10 ani la puscarie
  • -1 (1 vot)    
    prostie sadea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:48)

    redmc [utilizator]

    Cand poti sa faci toate efectele de lumini si sonore si aburi la ce trebuiau artificii in interior??
  • 0 (4 voturi)    
    Au fost interceptati...cum? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:45)

    mircea [anonim]

    Nu vreau sa se interpreteze. Nu am nicio treaba cu aceasta firma si cu actionarii/sefii ei. Dar sunt curios cum de niste persoane, care nu aveau nicio legatura nici cu politicul nici cu securitatea nationala (conform cu ce s-a publicat despre ei) au ajuns sa fie interceptate. Adica fie li se ascultau telefoanele cu mandat (cine l-a emis, cand si cu ce motivatie?), fie s-au obtinut inregistrarile direct de la operatorul de telefonie mobila. Hai sa ne intelegem, nu ma deranjeaza ca s-a devoalat o posibila infractiune. Ma intreb, ca simplu cetatean, Big Brother cam pe cine supravegheaza si cam cat de mult?
  • -1 (1 vot)    
    Zdup (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:49)

    Terceptoru [anonim]

    Oamenii si-au luat zdup... clar... dar voi va dati seama ca noi tocmai am citit ascultari din seara in care astia nu erau inca suspecti? Habar n-avea nimeni cine sunt astia in seara de 31. Cum de erau deja inregistrati?
    • +1 (1 vot)    
      usor cu paranoia (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 23:36)

      mentalist [anonim] i-a raspuns lui Terceptoru

      in seara in care artificierul a ajuns acolo , nu s-a dus pe jos, nu cred ca avea cum sa care pupitru,rachete si alte alea dupa el, oricat ar fi fost el de pregatit.
      a avut si el o masina.

      masina era inscriptionata cu datele firmei.din momentul cand a inceput iadul acolo , masina a ramas acolo.

      spre dimineata probabil cineva cu mintea la el ( probabil procurorul de caz) a dispus sa se monitorizeze patronii firmei.
      cam mare concidenta, sa nu te gandesti la posibili initiatori o firma de fireworks cand vezi masina aia parasita acolo.

      e procedura standard sa urmaresti posibili suspecti dupa asa grozavie.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu inteleg ce anune e asa de tare (Duminică, 8 noiembrie 2015, 12:49)

    Zzz [anonim]

    Indivizii stergeau vechile contracte pe care probabil nu le aveau in contabilitate ... Ce legatura are cu colectiv ?!?!

    Mi se pare Mult mai stupid ca procuror general sa anteincadrezi fapta ca omor calificat : ori esti prost .. Ori esti chiar prost !