FOTOGALERIE Protest #Colectiv, ziua a patra: de la parodierea Patriarhului la antibasisti nemultumiti de Iohannis

de Alex Mihaileanu     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 22:50 Actualitate | Esenţial


​Cu un inceput mai firav decat in zilele precedente, protestul de vineri seara din Piata Universitatii 8.000 oameni in jurul orei 21.00. N-au lipsit nici baietii din galeriile echipelor de fotbal, si nici publicul Antenei 3, prezent la toate protestele pentru a striga impotriva lui Traian Basescu. "Basescu la puscarie, Iohannis - si tu, jos Iohannis!", s-a strigat puternic pentru cateva minute, pana cand multimea a inceput sa huiduie grupul asezat, in mod traditional, pe scarile din fata Teatrului National.

Daca se spune ca romanii se pricep sa faca haz de necaz, unii dintre cei prezenti in Piata Universitatii n-au ratat ocazia sa faca glume pe seama actualei situatii din Romania. Incepand cu Patriarhul Daniel (transcriere exacta: "Dati-i bani lui Daniel sa, va mantuie nintel")

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

"Iesiti afara!", "Instigatorii!" si "Rusine!" s-a scandat dinspre strada catre agitatorii de langa borna de la Kilometrul 0, care au fost fluierati pana in momentul in care au intervenit negociatorii Jandarmeriei. Pentru cateva minute, in dreptul scarilor s-a produs o imbulzeala pe care n-au ratat-o nici televiziunile, dornice sa prinda certurile dintre agitatori si protestatarii pasnici.

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

De altfel, in acelasi grup, s-a strigat impotriva justitiei, unii dintre cei prezenti avand pregatite bannere in care condamnau sistemul judiciar romanesc.

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

Presedintele Iohannis pare sa fi avut insa de partea lui si sustinatori, iar de fani nu a dus lipsa nici Laura Codruta Kovesi, sefa DNA.

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

Protest Colectiv ziua a patra

N-au lipsit nici apropourile nu tocmai subtile.

Protest Colectiv ziua a patra

Mai multe fotografii gasiti pe pagina de Facebook a Hotnews.ro.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15650 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    HAHAHA! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:12)

    Martha Logu [utilizator]

    Uitati-va la fata aluia care se da drept "victima a mafiei din justitie"...
    • +10 (14 voturi)    
      Corecta observatia... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 0:59)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Nu mi-e rusine nici cu ala care se da patriarh...Imi aminteste de anii '90, astfel de indivizi au creat atunci actuala clasa politica. Ar fi pacat sa se repete istoria. Tinerii "reprezentanti" ai strazii de atunci, sunt actualii politicieni. Daca viitoarea clasa politica va lua nastere la fel ca vechea clasa politica, bazata pe oportunisti incompetenti, peste 20 de ani vom avea alt "Colectiv"?
      • +3 (3 voturi)    
        dar nu numai (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 8:30)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        actualii politicieni ci si actualii profitori,vezi Mircea Dinescu, care promova lasarea protestatarilor de atunci din P-ta Universitatii sa fiarba in suc propriu; individul era si a ramas de un cinism incredeibil, dar s-a pricopsit copios din recompensele de "revolutionar" care a invins (pe cine?), dar si din alte stipendii.
        • 0 (0 voturi)    
          Pe astia ii uitasem... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:23)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

          ...cu toate ca ma deranjeaza poate mai mult decat politicienii.
          Foarte bine punctat. Multumesc.
      • 0 (2 voturi)    
        numai ca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 9:08)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        Ridiculizarea patriarhului e pe merit si binevenita.
        • 0 (0 voturi)    
          De acord. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:38)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          Doar ca ACUM politicienii sunt tinta principala. Aceasta sceneta este pe langa idealul tinerilor, deocamdata. Ma refer la acei tineri seriosi si cu capul pe umeri pe care-i sustin, pentru ca din pacate am vazut foarte multi care sunt pe langa, la fel ca in '90 (de ex. unii cereau casa de la presedinte, asta era idealul lor). Denatureaza si discrediteaza protestul, il abat de la idealul lui principal. M-am saturat de circari in 25 de ani, prefer sa sustin oameni seriosi, nu pacalici. La problemele grave se apeleaza cu seriozitate, nu cu circ ieftin.Au murit niste oameni, multi altii sunt raniti, familiile si prietenii lor sufera, nu cred ca e cazul de circ de doi bani. Putin respect, ii rog.
      • +5 (5 voturi)    
        Deja au năvălit in Piață cozile de topor, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:35)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        instigatorii la violență și anarhie, antena 3... Politicienii nu stau degeaba, nu sunt chiar speriați. Ei au metode subterane de a compromite orice mișcare populară care ar putea să le anuleze privilegiile trecute, prezente și viitoare... Și au și instrumentele cu care pot s-o facă... Analiști politici plătiți cu aparență de sinceritate, jurnaliști, televiziuni, tot tacâmul cunoscut de la Piața Universității 1990... La Timișoara ia ființă Partidul Colectiv sub conducerea unui om de afaceri, fost membru al paridului lui Voiculescu... Confiscarea străzii e în plină desfășurare...
      • +1 (5 voturi)    
        de importanta Nationala...cum spunea G: Oprea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:19)

        istrion [anonim] i-a raspuns lui AKM

        Gresita Observatie...." Corecta ", majoritatea tinerilor care au fost in strada in
        1990 de la " Kilometru 0 !" nu au ajuns politicieni astazi. Ei au parasit de
        urgenta Tara , intelegand ce va urma in Romania. Aceia atunci nu au
        plecat la munca ca acum, inca mai ereau locuri suficiente de munca iar
        majoritatea ereau cu pregatiri solide avand si servicii bine renumerate,
        sau ereau studenti care normal ca ereau sustinuti de familie.
        Politicienii de astazi sant urmasii celor de dinainte de 1989 sau cei pe care
        ( ex: Ponta , Nastase Dragne etc ) , ia crescut acea clasa Neo- Comunista.
        Trebuie sa intelegeti ca nu ar trebui denigrata miscarea tinerilor de acum, altfel
        Romaniei ii este pecetluita soarta pentru 25-50 de ani. Ganditi-va la copii vostrii
        nascuti deja sau cei din viitor. Altceva ar mai trebui de inteles. Este necesar sa
        deschidem ochii si sa vedem toti vinovatii acestui Sistem de care ne-am saturat
        si mereu sa aruncam vina pe Basescu sau Boc.
        Sloganul UAAA Base a fost lansata de PSD si comp. pentru a distrage
        atentia de la ce faceau acesti penali din Guvernul Ponta, din Parlament pana la
        cea mai neinsemnata primarie rurala. Cine striga cel mai tare Victima sau Hotul??
        Cine striga mai tare femeia cinstita sau cu....va ??
        • +1 (1 vot)    
          Te inteleg... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:57)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui istrion

          La fel gandeam si eu acum 25 de ani. Si eu eram revoltat cand eram denigrati, cand ne faceau golani. Faceam gresela ca si tine, de a crede ca toti cei din strada sunt ca si mine. Am fost in strada si atunci si acum (primele doua zile). Similitudinile dintre atunci si acum m-au speriat asa de mult, incat am hotarat sa nu mai ies in zilele urmatoare. "Nu mai vrem politicieni", dar vrem sa infiintam partide politice, ciudata gandire cred.Totusi insist a te contrazice cu o idee: politicienii de acum, aia incompetenti dintre ei, s-au catarat la putere tot pe miscarile de strada, atat urmasii fostilor nomenclaturisti, cat si parvenitii care nu au avut legatura cu activistii, cei ridicati din strada. Pot sa spun ca cei din urma au fost mai rai decat primii.
          Imi pare rau daca am deranjat.

          P.S.
          Nu faceti greseala de a ridica politicieni noi formati de actualii. Unii deja au inceput sa creeze partide.
          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20565558-partidul-colectiv-infiinta-timisoara.htm
        • +1 (3 voturi)    
          corect pana la un punct (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:20)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui istrion

          Base este parte importanta din acest sistem corupt.

          Mai are sens sa mentionam de ce?

          Nu mai vrem bisnitari securisti sa ne conduca.
          • +1 (3 voturi)    
            pentru antenisti ca tine ... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:33)

            purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

            zau, nu are sens sa explici nimic, de creiere temeinic spalate suntem satui.
            DACA nu era Base "parte importanta din acest sistem corupt" mancai laturi zvarlite de Voiculescu si gashka PSD.
            • +1 (1 vot)    
              Vorbesti pentru sine (Duminică, 8 noiembrie 2015, 16:54)

              VictorS [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

              Continuam sa manci "laturi zvarlite" de gasca FSNista, unde, repet: Basescu este parte importanta.

              Si tu o faci din plin, din fericire la mine asta e singura sursa de stiri din Romania.

              Chiar mi-e sila, primit sa nu mai comentez cand ii curatati dorsala lui Basescu in public. Eu o fac pe banii si timpul meu, spre deosebire de multi dintre voi.
    • +15 (21 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 1:01)

      cib2 [anonim] i-a raspuns lui Martha Logu

      are moaca de antenist 3:)
      • +2 (6 voturi)    
        nu inteleg (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 9:41)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cib2

        E prostest politic ? E vorba de tragedia de la Colectiv ? Despre ce e vorba in iesirile astea ? Iese fiecare si striga ce nu-i convine, sau au voie doar sustinatorii lui Iohannis sa strige anti PSD, iar restul trebuie linsati ?
      • -2 (6 voturi)    
        catre hotnews (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:29)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cib2

        Jos cenzura ? Nu am folosit limbaj injurios, nu am vorbit urat, nu am injurat. Mi-am spus punctul de vedere si de cand au inceput protestele ati avut grija sa nu publicati nici un mesaj si sa imi blocati contul de mai multe ori. Sunteti independenti, sau tot acest spectacol este ceva organizat, din care faceti parte ?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu sunt independenti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:22)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          exista o tematica clara, dar vocile de pe Hotnews imi pare mai pertinente decat pe alte siteuri, unde jegul este mult mai evident.

          Dar nu te astepta sa gasesti pe aici dreptatea sau adevarul. Ci doar niste pareri, troli si multi idealisti.
    • +3 (7 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:03)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Martha Logu

      Da. Cam are mutra de idiot . Sau de Antena 3. Tot una!
  • +3 (3 voturi)    
    Le e frica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 8:52)

    MPopa [utilizator]

    Politicienilor li s-a facut frica. Nu e vorba doar de anticipate, se tem ca nu cumva sub presiunea strazii sa se adopte o lege care sa-i lase fara imunitate sau alta care sa reduca numarul de parlamentari si sa-i lase pe multi acasa. Asa ca incearca sa deturneze protestul ca sa-i poata spune lui Iohannis "nu le tine partea ca uite, si pe tine te vor dat jos." Daca nu vor reusi sa-l deturneze vor incerca sa-l compromita, parca vad la Antena 3 o emisiune in care vor fi demascati protestatarii ca fiind angajatii lui Basescu de la ferma din Nana.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ii intereseaza daca raman acasa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:10)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Vor avea pensie lunara mai mare decat voi avea eu ANUAL din pensia privata (nu pilon 2 !!!)
      pentru faptul ca mi-au facut "onoarea" sa ma reprezinte in Parlament timp de un mandat...
  • 0 (2 voturi)    
    Coruptia ucide (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:10)

    Kromat [utilizator]

    Solutia este simpla. Parlament Electronic.
    eduardcosmaro/wp/index.php/2015/11/06/parlament-electronic/?lang=en
  • -3 (5 voturi)    
    S-au strans... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:26)

    Sutcivni [utilizator]

    multi care habar nu au de nimic. Sunt masa perfecta de manevra a Masonilor Satanisti.

    Mai avantajos ar fi daca s-ar produce un cutremur de 9 grade pe scara richter decat sa se traiasca cu speranta ca manifestatiile populatiunii manevrate si indoctrinate vor aduce schimbari in bine.

    Asa s-ar putea eradica toata mizeria generalizata si s-ar putea reconstrui totul pe baze noi, frumoase si armonioase.
    • -1 (1 vot)    
      Am cautat Invictus pe net (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:16)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      Si cred ca tu ai de-a face cu apa de toaleta, nu cu "Invictus România este un grup de oameni capabili să facă diferența, să schimbe, să motiveze și să inspire."
      Schimba-ti nick-ul !!!
  • +4 (4 voturi)    
    acelasi scenariu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:31)

    Silviu [anonim]

    se incearca din nou confiscarea manifestatiei. Se bazeaza pe faptul ca oamenii normali nu au timpul, rabdarea sau chiar educatia de a persista in aceste actiuni, de a iesi zi de zi in strada pana cand vor obtine rezultatele scontate. Trebuie platforme online care sa ajute la organizarea manifestantilor, la dezbateri si diseminarea revendicarilor. Altfel, antenistii si pupincuristii vor confisca miscarea sau o vor trece in ridicol cu revendicari stupide si contradictorii. Pe lista cerintelor catre presedinte ar trebui adaugate: guvern tehnocrat, modificarea de urgenta a legii partidelor, iar alegerile parlamentare sa nu fie organizate in aceeasi zi cu cele locale
  • +2 (2 voturi)    
    Teodor Mazilu, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:56)

    Kesovia [anonim]

    "Proshtii sub clar de luna"
    • +1 (1 vot)    
      Din nefericire.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:46)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Kesovia

      Ai perfecta dreptate...
  • -2 (4 voturi)    
    Noroc ca nu mai traiesc in Romania... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:56)

    anonim [anonim]

    ... ca daca ma judecau si aici dupa "moaca" trebuia de mult sa ma intorc si sa va suport in continuare pe voi.

    Daca tot frecati menta pe Hotnews (uite cine vorbeste! sic!) cititi articolele despre nedreptatile oamenilor simplii in justitie.

    Si in regula generala, uitati-va putin in oglinda inainte sa va dati cu parerea despre moacele românilor!
  • -5 (9 voturi)    
    ce manipulare! basescu merita la puscarie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 10:57)

    jackalphonse [utilizator]

    nu trebuie sa fii publicul A3 ca sa stii asta.
    toti apropiatii lui furau bani pentru partid si basescu era partidul, cat de greu trebuie sa fie sa judeci cine lua banii? ghici ciuperca ce-i.
    va rog, cei care strigau basescu la puscarie, erau protestatari ca ceilalti.
    HN, te rog nu dezamagi. mi a placut verticalitatea ta din ultimul timp, as vrea s amentii aceasta linie.
    • -1 (5 voturi)    
      ce manipulare!, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:39)

      vasile, [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      unde dracu, vezi tu manipulare, manipularea, este in capul tau de A3
      Basescu are doi colaboratori, suspecti si- n curs de ancheta, din care Videanu nu prea are ce dovedi, contractul cadru pentru gaze ieftine, bani la usl, la semnat cuplu de aur al politicii romanesti: vosganian si citren(cum nu stii cine-i citroen?), cred ca-i foarte putin fata de nr. de infracti din usl,(nu stii cine i usl? pc, pnl psd),
      stii vorba romaneasca(sau iti cer prea mult) apa trece pietrele ramin, macar atit cred ca stii, apa=usl, pitrele Basescu,
    • +1 (3 voturi)    
      Bombonel, tu esti ?? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:18)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      .
  • +7 (7 voturi)    
    Ca si data trecuta Piata Universitatii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:00)

    Ca si data trecuta Piata Universitatii [anonim]

    Ca si data trecuta Piata Universitatii este inlocuita incet incet de diversionisti, oportunisti si anarhisti.

    Ce este drept ca este un loc public unde vine cine vrea si urla ce vrea.
  • +7 (7 voturi)    
    deturnari/manipulari (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:57)

    arletty [utilizator]

    deja clasice, doar n-o sa stea oamenii rusilor sa se uite ca prostii cum si-ar putea pierde sposorizarile/influenta/acces direct la butoane etc
  • -1 (7 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:00)

    Bozi [utilizator]

    Nu inteleg care mai este scopul protestelor! Ponta a demisionat, multiubitul presedinte Johannis va face "guvernul meu".... Doar asa, ca le place unor sforari sa aduca tara pe marginea prapastiei in prag de iarna si sa creasca euro la 5 lei? Noi, ce cu rate, va multumim din suflet, domnilor protestatari!
    • 0 (2 voturi)    
      tu esti ala care striga "nationalizare" ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:22)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Bozi

      si eu am rate, si cu toate astea ti-am dat minus
      stiu ca nu poti intelege, nu are sens sa-ti explic
  • +1 (3 voturi)    
    REGELE bugetarilor din Romania/22.901 lei NET luna (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:38)

    vasile, [anonim]

    REGELE bugetarilor din România/22.901 lei NET lunar

    comisarul.ro • luni, 08 decembrie 2014, 13:20 •
    Înalt Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, este egal în rang de salarizare cu preşedintele ţării. Şi primeşte pentru serviciile aduse statului un salariu lunar de 8.124 de lei. ÎPF Daniel este şi arhiepiscop şi mitropolit al Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei. Ca mitropolit mai primeşte 7.567 de lei, iar ca arhiepiscop încă 7.120 de lei. În total, veniturile lunare ale Patriarhului se ridică la 22.901 de lei (net), plătiţi integral de către statul român. O fi mult, o fi puţin? Mai ales că hainele i le dă unitatea, mâncarea la fel, chirie nu plăteşte, întreţinere nici atât, iar transportul până la serviciu nu-l costă, că doar locuieşte peste drum.

    În BOR sunt 53 de funcţii de înalţi prelaţi, asimilaţi cu înalţi demnitari publici. Care primesc salarii la acelaşi nivel cu miniştrii şi secretarii de stat.

    BOR îşi permite această resursă umană, mai ales că n-o plăteşte din banii instituţiei, ci de la bugetul centralizat al statulu.

    Numai personalul din Administraţia Patriarhală ia de la stat salarii în valoare de 557.442 de lei net lunar, cam cât 300 de profesori universitari.
  • +1 (3 voturi)    
    "antibasisti nemultumiti de Iohannis"? Cum vine (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:38)

    ty [utilizator]

    chestia asta? Penelistii nemultumiti de Iohannis?
  • +2 (4 voturi)    
    N-ai pen' ce! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:38)

    Noi, cei fara rate [anonim]

    Noi, cei fara de rate, speram ca, daca vom stopa jaful generalizat al clasei politice, ne vom permite apoi sa facem imprumuturi bancare. Pun pariu ca esti bugetar.