UPDATE Cofetaria Dacianei Sarbu, care functiona fara autorizatie, a fost inchisa de proprietari

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:45 Actualitate | Esenţial


Cofetaria Mara Mura din centrul Capitalei, detinuta de D&C Sweets SRL la care Daciana Sarbu are 50% din partile sociale, functioneaza fara autorizatie, a declarat Primaria Sectorului 1 pentru Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatii. Cofetaria a fost deschisa in urma cu cateva saptamani pe strada Benjamin Franklin, nr. 5, din Capitala, iar dosarul de autorizare depus la primarie este inca in lucru astfel incat "practic, functioneaza ilegal".

UPDATE
La o zi dupa ancheta publicata de CRJI, cofetaria isi anunta clientii ca este inchisa. Inspectorii Politiei Locale trimisi la adresa de primarie, in urma sesizarii CRJI, nu au gasit activitate economica, magazinul afisand semnul de inchis. Prin urmare, din punctul de vedere al Primariei Sector 1, situatia nu poate duce la sanctiuni, noteaza sursa citata.

  • Primaria Sector 1: Nu am gasit activitate economica la cofetarie. Din punctul nostru de vedere, cofetaria nu a functionat pana acum si nu poate fi sanctionata
"Am primit o sesizare de la dumneavoastra ca acea cofetarie de la adresa Benjamin Franklin, numarul 5, nu detine autorizatie, asa ca au fost trimisi acolo, pe 4 noiembrie, inspectori ai Politiei Locale. Inspectorii au constatat ca nu exista activitate economica la acea adresa si au lasat o invitatie pentru administratorul societatii sa se prezinte la Politia Locala Sector 1. Inspectorii s-au prezentat din nou la acea adresa pe 5 noiembrie, dar nici de data asta nu au gasit activitate economica la cofetarie, asa ca au lasat din nou o invitatie pentru administrator. Firma a depus o cerere de autorizare la Primaria Sector 1, dar autorizatia nu a fost inca emisa. Din punctul nostru de vedere, cofetaria nu a functionat pana acum si nu poate fi sanctionata", a spus, pentru CRJI, Alexandru Ichim, purtatorul de cuvant al Primariei Sector 1.

Vineri, pe usa cofetariei "Mara Mura" era scris de mana cu marker alb mesajul "Inchis! Va multumim pentru intelegere!".

CRJI precizeaza ca detine informatii certe ca "Mara Mura" a functionat in ultimele saptamani si ca a stat de vorba cu clienti ai cofetariei, ceea ce inseamna ca "Mara Mura" a functionat ilegal. Primaria Sector 1 precizeaza insa ca  "e atributia altor institutii sa verifice daca acea cofetarie a avut activitate economica, nu a noastra", dupa cum a declarat Alexandru Ichim pentru sursa citata.

  • Primaria Sector 1: Dosarul este inca in lucru. O autorizatie de functionare nu a fost emisa. Practic, functioneaza ilegal
"Reprezentantii au depus documente la dosarul de autorizare al punctului de lucru din strada Benjamin Franklin, numarul 5, dar dosarul este inca in lucru la inspectorii Primariei Sector 1 si, deci, o autorizatie de functionare nu a fost emisa. Practic, functioneaza ilegal, vom trimite un inspector sa controleze localul si, cel mai probabil, firma va fi amendata", au transmis Centrului Roman pentru Jurnalism de Investigatii reprezentantii Biroului de presa al Primariei Sector 1, chiar in ziua in care Victor Ponta a demisionat.

D&C Sweets SRL a fost infiintata in 2014 de catre Daciana Sarbu si Cristina Voicu, fiecare detinand cate 50% din partile sociale ale societatii comerciale.

In prezent, cofetaria "Mara Mura" functioneaza deja de cateva saptamani, produce dulciuri si le vinde. Contactata de Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie, Cristina Voicu, asociata Dacianei Sarbu in D&C Sweets SRL, a a refuzat sa comenteze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


14507 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    De cand "se afla in lucru"? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:55)

    Dedalus [anonim]

    De cand "se afla in lucru"?

    Am auzit de multi funcionari - ai statului sau locali - care stau luni de zile inainte de a scrie o scrisoare sau de a emite o autorizatie, fara a fi vreun motiv penru asa ceva.

    Din cate am mai auzit, multe cazuri nu au legatura cu coruptia, adica functionarul respectiv pur si simplu e lenes, nu ca ar cere ceva.

    Nu neg ca exista cazuri cand e e nevoie de verificari.
    • +1 (3 voturi)    
      irelevant (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:20)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Daca s-au depasit temenele in care trebuia sa primeasca raspuns de la o autoritate trebuia sa faca plangere nu sa deschida bodega.
      • +1 (5 voturi)    
        se poateeee (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:43)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Din pacate nu exista termene, in realitate.

        Iar ca sa te lupti cu toti functioanrii e foarte greu. Treaba unui om de afaceri e ,,, sa faca afaceri, nu sa deschida procese si sa se mute la birou scriind scrisori catre autoritati.

        E cat se poate de uman ca la un moment dat sa ti se urasca sa tot astepti.

        Funcitonarii se ascund in spatele isntitutiilor, aia a problema, Si aia ar trebui rezolvata prin modificarea legii.
        • +5 (5 voturi)    
          daca nu sunt termene atunci insemna ca avem (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:53)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          niste legi de toata frumusetea gratie, evident, mirobolantului guvern si inegalabilului parlament
          • 0 (2 voturi)    
            caracterul (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:09)

            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui snowflake

            Exista un termen general de 30 de zile, dar e usor de fentat. Nu ma refer la primaria aia.

            Mai sunt si unele termene punctuale, dar nu-si bate nimeni capul sa le tot deceleze baza legala, temei, cod Civil supleativ etc etc.

            Plus ca aprobarea tacita nu functioneaza si nu poate functiona in cazuri cum e avizul PSI.

            Ar fi bine sa fie o lege (sau mai multe legi cum am spus mai sus), dar pana la urma tine si de constiinta profesionala a functionarului, sa-si faca datoria la timp si cat poate de bine.

            Doar ca din pacate invatamantul nostrum a renuntat de mult sa mai formeze caracterul.

            Ori, legea nu poate inlocui caracterul. S-ar imbunatati oarecum, dar fara un character format, nu cu prea mult.
            • 0 (0 voturi)    
              Doar n-o sa fie muierea lu' ponta (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 9:10)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

              amendata. E coruptie, dom'le.
    • +7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:24)

      [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      • +1 (3 voturi)    
        se poate (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:44)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui

        Nu poti sa stai in vesnice investigatii.

        Legea trebuie schimbata, pentru a atrage raspunderea persoanala a functioanrulu respective si pentru a permite trasabilittatea cerrilor de autorizare.

        Asta e fezabil, e simplu.

        trebuie doar sa vrei.
      • +1 (1 vot)    
        intetionat sau de frica, (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:45)

        vasile, [anonim] i-a raspuns lui

        D-l DanCris, aveti pe cineva la primarie?, daca da, nici acest caz nu puteti lua apararea unor functionari, fie prosti, fie corupti, in cazul primariei sector 4, cum a semnat"primarul" chiar ca primarul, in calcind toata legislatia in vigoare, vedeti ce turnura au luat faptele provocate de inconstienta asa zisilor patroni in cirdasie cu functionarii statului?
        Cine a gresit, trebuie sa plateasca, asa ca lasati DNA-ul sa-si faca treaba, ai vazut/auzit cit tipa ponta la anaf sa lupte impotriva evaziunii?, de asta ii fugarea prin tara ca sa nu ajunga si la savarina lui nevasta-sa, frumos sfirsit el la judecata, ea a inchis fara aprobare, ce mult se aseamana ponta cu popa, amindoi spun, sa nu faci ce facem noi, voi sa platiti, taxe noi.
  • +8 (12 voturi)    
    Antreprenoriatul politicienilor români :) (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:59)

    Harald [utilizator]

    Și dacă ar fi fost deschisă doar pentru a spăla bani, tot e jenant să nu te ducă mintea la mai mult decât la a deschide o cofetărie :)

    Asta spune foarte multe atât despre politicienii români cât și despre nivelul lor ca oameni.
    • +6 (8 voturi)    
      Nivel (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:40)

      ecce [anonim] i-a raspuns lui Harald

      foarte corect. de fapt, asta le e adevaratul nivel..la prajiturele..Ministru si europarlamentar haine mult prea largi pentru acesti parveniti. De aia nu nici nu au avut simtul propriei masuri..
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg (Vineri, 6 noiembrie 2015, 20:58)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      de ce pare extrem de usor sa deschizi o cofetarie?
      de ce ar conta statutul social?
      pana la ce nivel si pozitie in societate este ok sa ai cofetarie.
      nu ma pasioneaza familia monta, nici victoras nici daciada, dar n-am auzit gogonanie nai mare
  • +6 (8 voturi)    
    Hopaaaa ! O sa fie proteste acolo... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:02)

    liviul2006 [utilizator]

    Probabil o sa vina cativa de la SPP sa pazeasca dulcegariile...
    • +10 (12 voturi)    
      Ouale lui Nastase si prajiturile lui Ponta! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:43)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Acel business, nu este decat un paravan pentru a spala spagile si comisioanele sotului, iar daca mai dura putin, se spalau si padurile lui taticu acolo!
      • +8 (8 voturi)    
        hehehe (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:31)

        ilkie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Vinde Minciunele!
  • +13 (15 voturi)    
    Ba e legal (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:07)

    Yoda [anonim]

    Eu sunt convins ca e legal. Atata doar ca ei au alte legi. Pentru Daciada nu functioneaza legile pulimii. Ea e sotie de plagiator.
  • +10 (12 voturi)    
    Tzatza Firea sa faca o comisie de ancheta ! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:35)

    Plagarus [utilizator]

    Nici " doctorul " Ponta nu-i pe bune cu patalamaua.
  • +9 (11 voturi)    
    doar atat?? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:37)

    manon [utilizator]

    Daciana ditamai europarlamentara si nevasta de prim-ministru doar o cofetarie? Ceea ce ma duce cu gandul ca e un business de spalat bani...
    • +4 (4 voturi)    
      daca atita o duce capul, ce vrei mai mult. (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:19)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui manon

      Oare nu e si infractiune sa functioneze ilegal? Facturile le-a cumparat de pe Magheru cumva?

      Trebuiau sa aibe autorizatii si de la Sanepid, Dir Sanitar Veterinara, +...... etc, pt ca produc alimente

      Sigur nu au nimic
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:41)

    djbdd [anonim]

    E fata de senator si sotie de premier , normal ca ea nu are nevoie de autorizatie . Ca a facut-o ma-sa superioara noua , muritorilor de rand .

    Unu nu scapati , javrelor...
    Venim dupa voi , nenorocitilor !
    • +2 (4 voturi)    
      pune pistolul la loc in teaca (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:48)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui djbdd

      Nu e numai ea, razboinicule!

      Sunt mii de afaceri in situatia ei. Ea e doar vizibila.

      Mai domoleste-te si mai fii atent la ce e in jurul tau.

      Nu se rezolva cu bata.
  • +5 (5 voturi)    
    Ma astept.. (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:41)

    dandra [utilizator]

    ...ca fix azi sa primeasca autorizatia respectiva:)
    • +3 (3 voturi)    
      exagerezi (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      maine, probabil
  • +6 (8 voturi)    
    SAVARINA... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:44)

    Johanis [utilizator]

    Ca tot ceea ce este legat de fam ponta, PUTE A ILEGALITATI.

    Din prajituri o sa traiti. Sa vedem cine le va cumpara.
  • +6 (8 voturi)    
    Otrepele vor fi vanate ca si sobolanii! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:45)

    SkyDan [utilizator]

    Pai bine mai jegurilor, cum functionati voi fara aviz sanitar? Daca puneti cianura in porcariile alea pe care le faceti voi?

    Oricum sunt de ras, asta facea nevasta lui Kopos in 1990.
  • +6 (8 voturi)    
    clarifica Ponta pe Facebook! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 14:53)

    lili [anonim]

    Hai, Ponta ia clarifica-ne tu, ca eu nu cred ca Europarlamentarul roman Daciana Sarbu, sotia Primului Ministru al Romaniei INCALCA Legea dupa bunul ei plac, nu cred !
    Ponta va confirma, asta este o manipulare, asa-i Ponta?!
    Manipuleaza Primaria sector 1!
    Rusine, politicienii sunt primii care se ... pe Legile acestei tari!
    Legile sunt pentru catei, nu pentru caini, adica pentru barosanii de la butoane!
    Sper ca in PE s-o intrebe colegii printr-o interpelare cum se ... ea pe Legile Romaniei!
    Rusine, Daciana, o analfabeta ajunsa la al 3-lea mandat la Brussels, numai fiindca e sotia lui Ponta si fiica lui Sarbu, altfel nimic nu o recomanda pe analfabeta asta sa ajunga acolo, ca si in cazul EBA...
    Sila!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:14)

    SRA [utilizator]

    Spuneti-mi ce a lucrat ponta cu autorizatie ???
  • +2 (2 voturi)    
    mda..evident abia "acum" s-a aflat (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:22)

    bigbrother [utilizator]

    Este evident o coincidenta ca se vorbeste despre aceasta cofetarie dupa ce l-au debarcat pe Ponta. Sunt curios cate astfel de "coincidente" vor mai aparea in perioada urmatoare, asta ca sa ne facem o idee despre rahatul ascuns sub pres pana acum doar pentru ca gusterul ala idiot era prim-ministru si nu vroia nimeni sa-l deranjeze in vreun fel.
  • +2 (2 voturi)    
    Faceti ceva sau doar va laudati? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:23)

    Ahha [utilizator]

    Control - Inchis - Lacat - Amenda. Simplu
    • 0 (4 voturi)    
      SA (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:46)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Ahha

      Uuuuite cum se cloneaza SA (nazi) in Romania.

      Nu cumva vrei sa il si trimiti in lagar pe patron?!

      Pricepe ca scopul e sa avem afaceri, nu sa le inchidem!
      • +1 (1 vot)    
        un bou (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 9:59)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        bai rahatule nu ai inteles nimic - mergi si ia sfoara si sapun ---cu tampiti din astia se lupta o societate intreaga sa ajunga la o functionare corecta - mars
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:40)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    problema e asha...cum ponta nu intelegea ce corutie patroneaza caracatita de sub el..si intreba ce e aia?..asha si daciana da din umeri si zice..trebuia sa obtin autorizatii?..nu stiam ..ce sunt alea?...cat costa de unde le cumpar?
  • +3 (3 voturi)    
    Bullshit! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 18:02)

    Alfabetix [utilizator]

    Am trecut miercuri pe acolo si erau clienti la masute afara la soare! M-am uitat cu atentie pentru ca citisem articolul despre asta si mi-a sarit in ochi firma. E clar ca au fost informati in avans ca urmeaza controale si au pus lacatul. Cum era? hotul neprins, negustor cinstit.
  • +2 (2 voturi)    
    autorizatie (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:54)

    gero [anonim]

    La fel era si in familia ministrului de finante ,DANDY, REASTAURANTUL nu avea autorizatie de functionare, halucinant ,si el era ministru de finante , pus de Tionta SA INCHIDA firme legale pt 10 bani!!!!!!!!!!
    ///
  • +1 (1 vot)    
    Dupa ce invata meseria la bulau (Vineri, 6 noiembrie 2015, 22:17)

    John M. [utilizator]

    Viorel isi va deschide langa Daciana o brutarie. De fapt, cam astea sunt vocatiile lor, dar s-au ratacit putin prin politica sa ne faca noua in ciuda.
  • +2 (2 voturi)    
    Bon fiscal (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 8:58)

    Carcalete [utilizator]

    Faceti rost de 1-2 bonuri fiscale de la cofetarie si uite asa demonstrati ca a functionat ilegal.

    QED
    • +1 (1 vot)    
      sau Raportarile la Finante.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:13)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Carcalete

      Exista clar metode: cu bonurile fiscale, cu Raportarile la Finante, cu articolele din Click, din presa in general care a anunta deschiderea cafetariei dacianei Sarbu, in Click de exemplu, apar fotografii din cofetarie, apare poza Dacianei, apare Lista produselor si preturile, apare Orarul de functionare al cafetariei !
      Si ei ne prostesc in fata ca nu a functionat!... Exista martori care au cumparat, oare Daciana Sarbu are curaj sa dea Declaratie pe propria raspundere ca NU a functionat?!
      Sa ii ceara, ca sa clarifice suspiciunile ca cei cu proptele politice sau care dau spagi NU au nevoie de Autorizatii!
  • +1 (1 vot)    
    din punctul nostru de vedere... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:06)

    lili [anonim]

    "Primaria Sector 1: Nu am gasit activitate economica la cofetarie.
    Din punctul nostru de vedere, cofetaria nu a functionat pana acum si nu poate fi sanctionata."

    Da DA,, puteti, daca VRETI sa descoperiti ca respectiva cofetarie a avut activitate comerciala!
    Aveti destule PROBE:
    1. Click scria in 25 Octombrie 2015 ca "Daciana Sarbu si-a deschis cafenea, mobilată cu gust și are mese și scaune din lemn masiv", iar poza ei este in articol, in total sunt 6 fotografii!
    Uite aici linkul !
    http://www.click.ro/news/bucuresti/daciana-sarbu-si-deschis-cafenea-cum-arata-localul-sotiei-lui-ponta

    Alt link si mai si, unde Daciana Sarbu invita clientii!
    http://www.stiripesurse.ro/asta-inseamna-sa-fii-so-ie-de-premier-ce-a-facut-daciana-sarbu-i-nu-a-mai-reu-it-nimeni-foto_971319.html

    Sa vina Daciana Sarbu si sa declare pe propria raspundere ca acea cofetarie NU a functionat!
    Cereti-i asta, ca sa ne dovediti ca vreti sa se afle adevarul!

    2. Exista in mod sigur Bonurile fiscale la clientii care au cumparat prajiturele de la cofetarie!
    Le puteti gasi, facand un apel la cei care sigur le-au pastrat pentru Loteria lui Teodorovici si Ponta!

    "Succesuri", daca vreti puteti descoperi ca Daciana Sarbu a desfasurat activitate la acea cofetarie din Octombrie pana a aparut in presa!
    Dar NU vreti, raspunsul vostru intial si cel de la final arata clar ca NU vreti!
    Sila, d-aia au murit tinerii aia nevinovati, criminali ca voi inchid ochii la NERESPECTAREA Legii de catre cei cu bani sau cu functii inalte in statul roman !
    Chiar nu-mi imaginez ca ati avea curajul sa va atingeti de Daciana Sarbu, sotia lui Ponta!
    Rusine, ne prostiti cum vreti, sper sa plecati, tinerii aia din strada va vor trimite acasa!
    Oare, cine s-ar putea autosesiza in acest caz?!
    Sau poate apare vreun denunt, s-o putea?!
    Sa plateasca si Daciana Sarbu, Legea e si pentru ea!
    Asa-i Ponta?!
    Sila!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta cerea verificari la MAXIM ale Autorizatiilor (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:25)

    lili [anonim]

    "Asociata Dacianei Sârbu: no comment!

    În prezent, cofetăria "Mara Mura" funcționează deja de câteva săptămâni, produce dulciuri și le vinde. Activitatea cofetăriei este descrisă pe propriul site (maramura.ro).
    Cristina Voicu, asociata Dacianei Sârbu în D&C Sweets SRL, a spus următoarele pentru Centrul Român pentru Jurnalism de Investigație: "Nu am nimic de comentat la acest moment".
    Purtătorul de cuvânt al Primăriei Sector 1, Alexandru Ichim, nu a putut preciza ce se va întâmpla de acum înainte cu cofetăria Dacianei Sârbu.
    "Încă așteptăm un răspuns de la Poliția Locală Sector 1 (în subordinea căreia funcționează Inspecția Primăriei Sector 1 - n.r.)", a declarat Ichim. După ce, ieri, inspectorii Poliției Locale Sector 1 s-au prezentat la "Mara Mura", dar nu au găsit acolo administratorul D & C Sweets SRL, Cristina Voicu a fost invitată la sediul Poliției Locale pentru a da lămuriri despre deschiderea cofetăriei fără autorizație de funcționare.

    Premierul Ponta voia verificări la sânge ale autorizațiilor de funcționare
    Pe 31 octombrie, la o zi după tragedia din clubul "Colectiv", Victor Ponta (atunci premier în funcție) a trasat sarcini clare de verificare a localurilor din toată țara. "Săptămâna viitoare să veniți rapid cu un plan de verificare în toată țara, pentru că eu cred că nu e un caz izolat, cred că sunt o mulțime de asemenea localuri, baruri, care, dacă le verificam... Bun, știu că primăria le autorizează, eu vreau să le verificați dumneavoastră, că la nevoie noi suntem cei care intervenim, nu primăria, și vreau să veniți săptămâna viitoare, Ministerul de Interne, exact cu planul cu fiecare asemenea loc în care se întâlnesc oameni și există aceste situații", a spus premierul Ponta într-o ședință extraordinară de Guvern.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:21)

    [anonim]