Cotroceniul elucideaza misterul consultarilor cu strada: manifestantii mai au 6 ore sa trimita sugestii de lideri pe email

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 18:06 Actualitate | Esenţial


Iohannis, dator la #colectiv
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Presedintele Klaus Iohannis ii invita pe manifestanti sa trimita email cu propuneri de persoane reprezentantive la adresa consultari@presidency.ro pana la miezul acestei nopti, iar la consultarile de vineri vor fi invitati "un numar limitat de reprezentanti", anunta Administratia Prezidentiala intr-un comunicat. De notat ca multi dintre participanti se pregatesc pentru noi mitinguri in aceasta seara, iar intre ora publicarii comunicatului si termenul - limita sunt 6 ore.

In ce priveste consultarea cu societatea civila, Cotroceniul invita coalitiile de ONG-uri "cu larga recunoastere publica" sa desemneze cate un reprezentant care sa participe la consultarile de vineri, 6 noiembrie.

Comunicatul integral al Administratiei Prezidentiale:

Un numar important de organizatii non-guvernamentale si-au luat ca misiune reforma institutiilor publice, transparentizarea si democratizarea proceselor politice si au contribuit semnificativ la politici publice mai bune si in serviciul cetateanului. Pe de alta parte, zeci de mii de cetateni au decis sa iasa in strada pentru a manifesta pasnic si pentru a-si exprima nemultumirile.

Avand in vedere anuntul facut de Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, privind declansarea consultarilor cu reprezentanti ai societatii civile si ai manifestantilor din ultimele zile, Administratia Prezidentiala face urmatoarele precizari:

Presedintele Romaniei invita coalitiile de organizatii non-guvernamentale cu larga recunoastere publica sa desemneze cate un reprezentant care sa participe la consultarile de vineri, 6 noiembrie a.c, la o ora care va fi comunicata ulterior. De asemenea, Presedintele Romaniei invita pe manifestanti sa indice persoanele care au un grad ridicat de reprezentativitate pentru miscarile civice din ultimele zile. Propunerile se pot transmite la adresa de email consultari@presidency.ro pana joi, 5 noiembrie a.c., ora 24.00, cu specificarea datelor de contact.

Consultarile se vor desfasura intr-un cadru de dialog functional, care presupune, inevitabil, un numar limitat de reprezentanti.

Societatea civila va ramane si pe viitor un partener de dialog al Administratiei Prezidentiale si astfel de consultari vor avea loc cu regularitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


20792 vizualizari

  • +6 (42 voturi)    
    Johannis nu a inteles nimic. (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:10)

    __alex__ [utilizator]

    O sa-l fortam sa priceapa. Sau pleaca dupa ponta, oprea etc. cu mihalache al lui cu tot.
    • +2 (4 voturi)    
      ...se pare ca la capitolul revendicari .... (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:49)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      .. va fi punctul 3 dupa parlament si clasa politica ... .
      • +2 (4 voturi)    
        300 PARLAMENTARI URGENT (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:05)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Prima "exigenta precisa si realizabila si care trebuie tinuta pana in panzele albe", in conditiile legale existente, dar si respectand principiile democratice este aplicarea referendumului pentru 300 DE PARLAMENTARIi !!!!

        URGENT! Trebuie luati primii 300 de parlamentari de pe listele de la alegerile trecute. Restul revendicarilor se vor rezolva pe rand, de la sine! Restul parlamentarilor, ACASA!
    • +1 (3 voturi)    
      Iohannis - here is your homework!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:48)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Într-o singură zi se pot adopta: legea care să stabilească numărul parlamentarilor la 300, legea prin care alegerea primarilor şi preşedinţilor CJ se face în două tururi de scrutin, legea pentru introducerea votului la distanță pentru diaspora, la toate tipurile de alegeri.
      Odată adoptate toate acestea, poate fi declanșată procedura constituțională rapidă de dizolvare a Parlamentului, prin respingerea a două solicitări de învestitură a unui Guvern. Și apoi să fie organizate alegeri anticipate.
  • +6 (16 voturi)    
    Citat din Mazeta: (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:10)

    ipolitic [utilizator]

    Ha.
    Haha.
    Hahaha...
  • -2 (4 voturi)    
    lista de propuneri (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:15)

    Iorga Emil [anonim]

    o lista aparuta de ieri cu propuneri


    https://docs.google.com/forms/d/1vT7V_pe1DYoWJuery3H9xyzZwfHY72aga6p-raIOvQU/viewform#start=publishanalytics
  • +7 (13 voturi)    
    6 ore somn de voie pt. tov. Mihalache(ul) PSDist (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:15)

    Plagarus [utilizator]

    Totusi este un pas - bypas bun !
  • +12 (20 voturi)    
    Trimiteți voi un mail... (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:16)

    triciupa [utilizator]

    ... si mai vedem noi. Încă o dovadă ca președinția României este exercitată de un retardat. Mă refer la mahalache...
    • 0 (2 voturi)    
      ... zau ? (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:53)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ... ( numai intreb ).
  • +7 (11 voturi)    
    astia se fac ca nu pricep (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:16)

    cristian [anonim]

    si incearca cu zaharelul.
    mai animale politice...poporul roman s-a trezit!
  • -2 (6 voturi)    
    consultari?cum? (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:19)

    un cetatean [anonim]

    Acest cuvint consulare a mujicului este o pacaleala de zeci de ani,sute de ani a celor aflati la putere!
    De aveati o intentie reala,va duceati ci consilierii dv. in mijlocul multimii in citeva orase reprezentative,putind sta de vorba in direct,si filma cu atitea televiziuni,si avind raspunsul direct pe viu!
    Dar impunind acest mod de consultare,nu face decit sa va sustrageti de le responsabilitate,si de a da cu flit oamenilor!
    Veti avea rezultatul cu totii,ca nu veti rezolva nimica,si lumea vrea pe drept sa va scimbati ,sau sa plecati!
  • +12 (14 voturi)    
    propunere (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:21)

    Castin [anonim]

    Suntem de acord ca a fost omor calificat! Propun ca reconstituirea faptei de omor sa se faca in Palatul Parlamentului. Acelasi décor, acelasi scenariu, participantii sa fie parlamentari sau senatori, nu conteaza, dar din 600 cati acolo, sa zicem ca ramana vreo 300, cam cat am hotarat la referendum.
    Eu aduc artificiile !
  • +5 (23 voturi)    
    Santa Klaus e varza. (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:24)

    Merlin [anonim]

    Johannis habar nu are ce inseamna o miscare de strada sau un protest, iar despre principiile de baza ale democratiei nici nu a auzit.
    Domnule presedinte, liderii, fie ei si ai nuor protestatari, se desenmeaza prin alegeri, Nici in Congo nu se trimit prin email numele unor lideri alesi dupa bunul plac, pana si acolo se mai simuleaza democratia.
    Singura optiune care a ramas este sa-ti dai demisia impreuna cu intreaga clasa politica pe care ati organizat-o in sistem mafiot sau o sa va ajutam noi, cei multi, ca sa o faci.
  • +10 (24 voturi)    
    Intrebare... (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:26)

    PaulSöze [anonim]

    Dar nu ar fi mai bine sa coboare iOHANIS in strada si sa faca consultarile in Pta. Victoriei. Cred ca nu s-ar supara nimeni daca vine cu "girofaruri", SPP si cu un carnetel de 1,59 lei si pix de 0, 99 lei de la librarie.
    Intreb si eu asa ca un om simplu....
    Va dati seama ce lovitura de imagine ar avea?
    Dar sincer pe Iohanis il vad ca pe Constantinescu v.2.0
    Ce sa faci... dupa Basescu e ca si cum te-ai intoarce de la windows 10 la Windows 3.1.
    • +2 (2 voturi)    
      da si nu (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui PaulSöze

      inlocuieste si tu w10 cu vista
  • +1 (3 voturi)    
    Altfel... (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:29)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    what?!
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa care.... (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:30)

    gigiN [utilizator]

    ...banuiesc ca dl Iohannis ii va ....aresta !!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Curios (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:31)

    Gelu [anonim]

    Administratia prezidentiala nu poate preciza ora exacta a intalnilor??? Serios ??????????????
  • +9 (13 voturi)    
    asa am scris eu (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:31)

    monterosa [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Numele meu este ... , am ... de ani si locuiesc in Bucuresti.

    As dori sa fac o propunere pentru desemnarea candidatului la functia de Prim Ministru al Romaniei.

    Puteti sa puneti pe contul de Facebook al dumneavoastra o lista cu persoanele pe care le considerati potrivite pentru aceasta functie. Fiecare persoana va avea un post separat, iar cei interesati vor putea sa dea Like persoanei considerata a fi cea mai potrivita pentru aceasta functie. Veti putea avea astfel o imagine a perceptiei publicului despre persoanele propuse.

    Cred ca daca anuntati prin intermediul retelelor sociale aceasta initiativa vor fi suficient de multe voturi astfel incat rezultatul sa fie reprezentativ.

    Va multumesc pentru atentie,

    ....
    • -2 (2 voturi)    
      serios? (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui monterosa

      wow...nu ma mira faptul ca a fost unul care a scris asta. Ma mira ca au fost multi care au dat like propunerii astea sinistre.
      1/ Nu toata lumea are access la un pc
      2/ Nu toata lumea vrea sa aiba un cont de facebook
      => Cei care au cont nu sunt mai importanti fata de ceilalti si nici nu sunt reprezentativi.
      Daca vrei sa alegi primul ministru, cere-i atunci sa fie votat, pe cale legala (precum in Canada)

      Chestia cu adresa de email este o prostie crunta. Praf aruncat in ochi ca sa ni se arate ca noi, poporul, contam.

      Cum de avem noi norocul sa dam intotdeauna de unul care ne ia ca pe ultimii prosti....
  • +4 (4 voturi)    
    Propunere (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:54)

    nicTM [utilizator]

    As recomanda, ca in scoli, sa se puna cel putin la fel de mult accent pe materii precum Cultura civica sau Comportamentul social, cum se pune pe Matematica, Fizica etc.
    Pana cand nu ne civilizam ca societate, poate veni si Cel invocat de Preanefericireanoastra, Daniel, ca tot nu ne scoate din mizeria asta. Problema nu este neaparat ca nu progresam sau ca nu se poate si la noi mai bine, ci faptul ca merge greoi si cu multi pasi inapoi. Sa speram!
    • 0 (0 voturi)    
      Bingo ! (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:13)

      Evrika [anonim] i-a raspuns lui nicTM

      @nicTM
      Foarte corect !. De acord cu dvs., exact asta face ca Romania sa fie ultima in Europa: o lipsa ingrozitoare de EDUCATIE. La scoala se baga matematica si romana cu polonicul in capul elevilor, dar nu exista un curs de "bune maniere", de exemplu.
    • -3 (3 voturi)    
      Cultura si Civismul (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:16)

      rViki [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Haida de, parca am fi pe vremea lui ceasca cand aveam ora de Economie politica sau Constitutie.
      Aceste ore de Cultura Civica vor fi predate de de niste Sociologi ce vor adormii studentii elevii sau copii de la scoli. Nu vor aduce nimic.
  • -1 (7 voturi)    
    O prostie! (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:09)

    DV [utilizator]

    Este o idee stupida, o procedura greoaie si netransparenta. Vor fi dificil de citit si centralizat numele din mii sau zeci de mii de mailuri si vazut care sunt cei care apar cel mai des ca sa poata fi invitati.
    Trebuia sa puna la dispozitie o pagina cu cateva nume care sa poata fi votate, cu posibilitatea userilor sa adauge si alte nume pe care sa le poata vota cu un simplu click oricine doreste si la final sa fie invitati primii 6, 10, whatever cati vrea el sa invite la consultari.
    • -2 (2 voturi)    
      din pacate (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:46)

      #SCHIMBARE [utilizator] i-a raspuns lui DV

      din pacate commentezi coerent dar ai trecut peste faptul ca nu e nimic de comentat saiu de gandit las asha ineptie ca asta cu chemat reprezentanti din piata la consultari...adica noi fff multi din Romania stim exact ideea a ce se cere in piata si simtim asta..iar el evident NICI macar nu realizeaza cam care ar fi problemele..si cere sa vina cineva sa i le spuna...suna a retard cu parere sa spun sau pana si lui i se pare de neconceput ideea CA NU MAI VREM ACESTI POLITICIENI DELOC...nici la consultari nicaieri DE ACUM....sa plece toti de pe acolo ACUM..ca s-or gasi 2-3 reprezenanti in fiecare partid care sa fie oameni onesti verificabili..si nu de profesie politicieni!
  • +3 (3 voturi)    
    ipocrizie, made in Mihalache (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:09)

    pragmatism [utilizator]

    Cu d' alde Dogaru si d' alde Cumpanasu ... am "rezolvat" si cu societatea civila?! Multa amaraciune ...
  • +7 (9 voturi)    
    PAS CU PAS ajungeti de rasul lumii! (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:18)

    Dana [anonim]

    domnule Presedinte,
    nu reusiti sa va ridicati la inaltimea momentului daca va lasati in continuare "consiliat" de incompetenti si ipocriti. Incepeti prin a-i schimba pe ei si faceti mai mult uz de propria ratiune. Sa trimitem propuneri pe mail in 6 ore de acum inainte = consultari cu tinerii din strada??? O sa ajungeti de rasul lumii!
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri aici (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:36)

    anonim [anonim]

    http://presidency.uservoice.com
  • -2 (2 voturi)    
    consultarea multimii (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:37)

    LEC [anonim]

    Dl Johannis deschide o noua era in gestionarea
    turbulentelor sociale, cum este si cea pe cre o traversam acuma.
    In unele sisteme, se discuta de " crowd management" dar acesta se centreaza oarecum pe situatii ce apar pe stadioane, parade , etc, etc
    Parerea mea :

    dansul incearca ceva prin care sa anestezieze o parte a gloatei, ma refer la cei care trimit propuneri, etc, etc , cam in genul in care , o albina care inteapa, va muri in curand...

    Procedeul este periculos , si tare ma tem , ca
    rezultatul va fi inca o lozinca a multimii :
    Jos Johannis !
  • +5 (7 voturi)    
    cu macovei premier e sah la coruptii politici (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:38)

    roman fript cu iaurt [anonim]

    Anticipatele sunt simple: Johannis o nominalizeaza pe Monica Macovei premier. De doua ori. Vreau sa vad dilema lui Nicolicea la al 2lea vot: sa-i calareasca MM ca premier sau sa plece toti acasa si sa dispara UNPR?
    Hai Johannis, daca vrei, poti.
  • +1 (1 vot)    
    strada (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:42)

    val [anonim]

    Iohanis in strada nu strada la Presedinte .
    Asculta vocea poporului in direct ,din Piata
  • +1 (1 vot)    
    Trimiteti-l pe Marian Munteanu (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:48)

    CoruptiaUcide [utilizator]

    Trimiteti-l pe Marian Munteanu stie el ce sa zica si ce vrea si strada. Da din dorinta de a face bine si fiind consiliat fffff prost de aceea a venit cu o astfel de solutie, trebuie urgent sa-si angajeze o persoana pentru comunicare,clar la asta nu prea se pricepe
  • +3 (3 voturi)    
    Divide et impera (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:02)

    gamoto [utilizator]

    Se cheama reprezentantii manifestantilor la Cotroceni! Buna miscare - cine ii va reprezenta ?
    Masele se vor razboi intre ele, patimile se vor canaliza spre alte orizonturi, se vor ivi surferii inerenti ce se vor calare pe valurile multimii, se va toci elanul intre pietrele morii neincrederii.
    E o miscare demna de Machiaveli sau e chiar idiot presedintele nostru!
    • +2 (2 voturi)    
      neah (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gamoto

      nici machiavelic si nici idiot. Se crede doar dashtept si smecher
  • -3 (3 voturi)    
    Propunere de Prim Ministru (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:22)

    Ioan [anonim]

    http://www.wikiwand.com/ro/C%C4%83lin_Georgescu

    Călin Georgescu (n. 26 martie 1962, București) este un expert român în dezvoltare durabilă. Între 1997-2013 a fost Director executiv al Centrului Național pentru Dezvoltare Durabilă din România iar din anul 2013 este Președintele Centrului European de Cercetare al Clubului de la Roma din Viena, Austria. Fiind o autoritate cunoscută în domeniul dezvoltării durabile, al strategiilor și politicilor publice, a fost numit coordonator al proiectului Guvernului României de Strategie Națională pentru Dezvoltare Durabilă, atât în 1999, cât și în 2008. Dr. Călin Georgescu este autorul volumului "Pentru un ideal comun" (Editura Compania, București, 2012) și coautor al volumelor "România 2020" (Editura Conspress, București, 1998), "Reprofesionalizarea României" (Institutul de Proiecte pentru Inovație și Dezvoltare – IPID, București, 2008), "Șansa României – oamenii" (IPID, București, 2009), România post-criză (IPID, București, 2010) și "România după criză. Reprofesionalizarea" (Editura Compania, București, 2010), studii prospective a căror temă majoră este impactul capitalului uman asupra dezvoltării socio-economice a României.
    • +1 (1 vot)    
      A făcut și altceva ... (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:43)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      ... în afară de a plimba vorbe? Că nu reiese ...
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:54)

    area [anonim]

    I. REFORMA STATULUI
    1. o noua Constitutie care sa reflecte legitimitatea poporului de a decide forma de guvernamant si structura autoritatilor statului:
    a) reducerea numarului de parlamentari;
    b) una sau 2 camere ale parlamentului;
    c) numarul maxim de membri ai guvernului;
    d) numarul structurilor de informatii si de forta ale statului - o structura de informatii care sa inglobeze atat serviciile de informatii interne cat si pe cele externe sau doua, cate una pentru fiecare serviciu si excluderea altor structuri de informatii (desfiintarea serviciului de informatii a MI sau a altor autoritati);
    e) concentrarea jurisdictiei constituionalitatii legilor si a altor acte normative cu caracter general in competenta Plenului Inaltei Curti de Casatie si Justitie si desfiintarea Curtii Constitutionale;
    f) autoritatea judiciara independenta complet de orice decizie politica;
    g) alegerea magistratilor in functiile de conducere din cadrul sistemului judiciar de catre adunarile magistratilor;
    h) numirea magistratilor in functie de catre Consiliul Superior al Magistraturii;
    i) alegerea membrilor Consiliului Superior al Magistraturii din randul magistratilor cu vechime de minim 15 ani prin vot popular si pentru mandate de maxim 3 ani fara posibilitatea unei noi candidaturi;
    j) sistemul administratiei publice centrale si locale sa privesca un numar maxim de regiuni (de exemplu 12) si un numar maxim de consilii regionale, locale si primarii, precum si un numar maxim de functionari in raport de numarul de locuitori (ex. max. 30 de functionari angajati la o primarie de comuna cu 5000 de locuitori);
    k) sistemul economic axat pe libera initiativa si libertatea deplina a comertului si limitarea interventionismului statal in economie doar prin reglementarea cadrului general al comertului si activitatilor economice;
    l) lichidarea sau privatizarea oricaror societati de stat existente;
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri - 2 (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:55)

    area [anonim]

    m) sistemul fiscal sa presupuna un plafon maximal al impozitarii, indiferent de numarul total al impozitelor si taxelor datorate (ex. constitutisa Elvetiei prevede un impozit maximal de 11,5%);
    n) sistemul de aparare bazat pe un comandament suplu si eficient condus de militari calificati si cu aptitudini verificate in teatrele de lupta, reducerea gradelor militare (ex. o armata de cca. 80-90.000 e militari activi cum e cea a Romaniei nu poate avea mai mult de 20-30 de generali);
    o) sistemul relatiilor internationale sa precizeze clar orientarea statului roman catre structurile politice, administrative, economice si militare occidentale - UE, NATO
    p) sistemul drepturilor si libertatilor fundamentale garantat de stat si de societate (dreptul la demnitate; dreptul la viata; drepturile electorale; liberatea de exprimare; libertatea constiintei; dreptul la asociere; dreptul la aparare; dreptul de proprietate - fundamentul prosperitatii natiunii cu garantarea dreptului de proprietate asupra pamantului dobanditorilor acestuia si dreptul detinatorilor la o cota de 15-20% din resursele solului si subsolului; exproprierea pentru o cauza de interes public legitima si justa - singura modalitate de deposedare fortata de proprietate; dreptul la munca; dreptul de asistenta sociala exclusiv persoanelor inapte de a munci pe baza de dovezi medicale; dreptul la sanatate etc.).

    2. adoptarea imediata a legislatiei necesare aplicarii in viata reala a noului sistem constitutional;

    3. reforma sistemului de educatie, a sistemului fortei publice si a sistemului sanitar
    - dreptul instituiilor de invatamant de a se autofinanta in mod liber si de a dezvolta sisteme de cercetare;
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri - 3 (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:56)

    area [anonim]

    - dreptul sistemului sanitar de a se autofinanta, desfiintarea structurilor administrative precum directii de sanatate publica si infiintarea unor structuri profesionale medicale care sa stabileasca regulile si criteriile de functionare a serviciilor medicale; crearea unui sistem de creditare pentru pacientii ale caror venituri nu sunt suficiente asigurarii tratamentului medical
    - concedierea personalului nenecesar din structurile de forta publica si reinsertia lor sociala prin programe de respecalificare si specializare profesionala

    4. restrangerea la minimul a structurilor administratiei publice centrale si locale, precum si a serviciilor descentralizate. Cate un consiliu regional pentru fiecare regiune, personal angajat de max 40-50 de functionari, informatizarea serviciilor de avizare, certificare sau autorizare; desfiintarea de primarii si consilii locale si arondarea localitatilor pe care le deserveau altor primarii sau consilii locale; concedierea personalului necalificat si inutil; reducerea costului serviciilor comunitare si autofinantarea sistemului administratiei publice prin asocierea unitatilor administrativ teritoriale in societati comerciale private;

    5. referendumul national si regional - instrumentul necesar si decisiv pentru angajarea intereselor publice nationale sau regionale. Democratia participativa este fundamentul stabilitatii societatii contemporane. Implicarea cetatenilor in decizia politica prin referendum este nevoia esentiala ce trebuie satisfacuta pentru asigurarea unui climat de bunastare si de cooperare intre cetateni si stat. Modificarea legii referendumului si instituirea unui mecanism de consultare a cetatenilor suplu, eficient si cu costuri minimale (vot electronic)
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri - 4 (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:56)

    area [anonim]

    II. VALORILE SOCIALE ESENTIALE
    1. respectarea demnitatii cetatenilor romani;
    2. indivizibilitatea si unitatea statului roman si reintregirea teritoriului Romaniei;
    3. respectarea Constitutie si a legilor, fundamentul asigurarii drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor;
    4. integrarea statului roman in structurile occidentale si asumarea valorilor occidentale;
    5. repararea crimelor regimurilor totalitare prin adoptarea de masuri legale de restituire sau de despagubire;
    6. morala crestina fundamentul moralei sociale;
    7. interzicerea oricarei forme de discriminare; interzicerea si sanctionarea rasismului, xenofobiei si a altor forme de discriminare
    8. interzicerea si sanctionarea impartirii societatii romanesti dupa criteriul marxist al "claselor sociale";
    9. libertatea;
    10. dreptatea bazata pe adevar; pronuntarea hotararilor judecatoresti "in numele legii si al adevarului" elementul fundamental al justitiei sociale;
    11. pluripartidismul; interzicerea oricaror miscari politice radicale, criminale, extremiste si care promoveaza o ideologie care suprima valorile sociale esentiale precizate anterior.
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri - 5 (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:57)

    area [anonim]

    III. REFORMA CLASEI POLITICE
    1) Interzicerea membrilor fostului partid comunist si a lucratorilor si colaboratorilor fostei securitati comuniste de a fi alesi in orice demnitati publice, precum si de a fi incadrati in institutii si functii publice pe o durata de 5 ani. Cei care deja sunt incadrati in astfel de functii vor fi eliberati din demnitatile si functiile pe care le ocupa in cel mult 3 luni. In acest scop orice dosar clasificat va fi declasificat indiferent de institutia sau autoritatea care le detine. Persoanele care sunt incadrate in serviciile de informatii ale statului sunt exceptate de la aceste masuri mai putin cele care indeplinesc varsta legala de pensionare.
    Pentru a se evita expunerea publica a acestor persoane este de preferat ca ele sa actioneze din proprie initiativa.
    2) Raspunderea juridica deplina a parlamentarilor, a membrilor guvernului si a presedintelui Romaniei nu poate fi ingradita prin nici o lege, exceptie facand declaratiile politice cu caracter neofensator. Regulile privind retinerea si arestarea preventiva sunt cele aplicabile oricarei persoane suspecte sau inculpate, potrivit procedurilor penale fara a fi necesar avizarea sau acordul vreunei alte autoritati. Suspendarea de drept a mandatului de parlamentar sau de ministru in caz de punere sub urmarire penala. Incetarea mandatului in cazul condamnarii definitive chiar si in caz de condamnare cu suspendarea executarii pedepsei inchisorii.
    3) Majorarea pedepselor penale in cazul faptelor de coruptie savarsite de demnitari si inalti functionari publici.
    4) Interzicerea trecerii parlamentarilor de la un partid parlamentar la altul in timpul exercitarii mandatului. Pierderea mandatului in asemenea situatie.
    5) Interzicerea oricarui demnitar de a instiga la miscari sociale.
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri - 6 (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:58)

    area [anonim]

    6) Interzicerea ocuparii de demnitati publice de persoane care nu au absolvit cursuri universitare. Pregatirea profesionala temeinica constituie garantia minimala a initivei legislative corente si cu consecinte practice. Legiferarea inutila si excesiva se datoreaza nepriceperii si necunoasterii domeniului ce trebuie reglementat si trebuie exclusa.

    Cam asta cred eu ca ne-ar fi util noua
  • +1 (1 vot)    
    O idee (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:16)

    gogu [anonim]

    Am vazut in provincie o initiativa interesanta. In Iasi exista un grup de profesionisti, toti angajati sau intreprinzatori care si-au facut un partid pentru alegerile locale.
    Lista candidatilor chiar este interesanta. Nu o sa dau copy-paste aici pentru ca are nume de companii si nu vreau sa fac reclama, dar se poate cauta pe google cu termenii: "pentru iasi partid" -> primul link de pe ziaruldeiasi

    Poate asta ne trebuie. Oameni din mediul de business, ne-manjiti politic, care au habar de ce inseamna munca si prin ce chinuri te trece statul pentru a avea un business corect.
  • -3 (3 voturi)    
    Primul pas (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:41)

    Bogdan [anonim]

    Poate ca ar trebuie sa aleaga un premier care nu este mason! Acel om nu ar fi marioneta nimanui. nu zic, ca nu ar putea deveni, insa macar inceputul sa il facem cu dreptul...cand citesc despre tot felul de comisari europeni si alte feluri de afaceristi sau sus pusi...mi se face greata.
  • 0 (2 voturi)    
    solicit dizolvarea parlamentului (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:45)

    Protestatar pasnic [anonim]

    Strada doreste schimbarea clasei politice si alegerea liderilor adevarati, din popor.
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Joi, 5 noiembrie 2015, 21:46)

    krtg [anonim]

    Deci d-nu johannis a dat un mesaj strazii:hai bisti de aici ca sinteti plictisitori!!!....sincer nici nu ma asteptam la altceva!!!am vazut niste useri mai sus ca chhiar au luat de buna ce a zis johannis...fratilor din cauza unor creduli ca voi sintem unde sintem
  • 0 (0 voturi)    
    mahalache i-a făcut pocinogu' (Joi, 5 noiembrie 2015, 22:34)

    nam [anonim]

    Mare greșeală domnule președinte, securiștii lui felix varanu au trecut serios la treabă și au deja vreo sută de fundații și ONGuri care își fac reclamă la Latrina3 pentru a ajunge la Cotoceni. Studiourile televiziunilor infractorilor ghiță și felix sunt iar populate de propagandiștii bolșevici care propagă ura și dezbinarea. Au chiar liste de miniștri (pm va fi propus felix sau gâdea)
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva propuneri (Joi, 5 noiembrie 2015, 22:37)

    hahahaha [anonim]

    Propuneri:
    1. Inlocuirea sistemului Parlamentar actual cu:
    - Camera Senatului formata din 150 de Senatori alesi prin sistem electoral pentru mandate de 4-5 ani, propusi de partide sau independenti. Limitare la doua mandate.
    - Camera Deputatilor formata din 150 cetateni alesi prin tragere la sorti pe perioade de 1-2 ani, care sa respecte anumite conditii minimale-cazier curat , bacalaureat sau calificare .
    Pentru a putea fi selectati , ar trebui sa existe un sistem de inscrieri pe liste de disponibili iar etragerea sa se faca public.
    2. Simplificarea la maxim a birocratiei prin realizarea unui ghiseu / birou unic prin care statul sa comunice cu intreprinzatorul, astfel incat pentru deschiderea unei firme de la inscriere pana la inchiderea sa , aceasta sa fie consiliata, urmarita, si taxata de la acelasi birou sau chiar functionar. Tot ce tine de acte si taxe sa fie verificat si taxat de la acest ghiseu/birou , inclusiv avize , aprobari, dosare, inregistrari, bilanturi, etc.
    . Aceste birouri sa aiba functionari specializati pe domenii de activitate.
    Desfiintarea tuturor directiilor locale si judetene, a birourilor, serviciilor financiare, serviciilor de taxe si
    impozite iar salariatii acestora sa fie relocati la birourile unice.
    Orice control la firma Sanepid, PSI, Anaf, etc se va face in prezenta functionarului de la biroul unic care raspunde de firma din partea statului.
    Unul din aspectele urmarite trebuie sa fie descurajarea muncii la negru.
    3. Controlul strict al activitatilor politice desfasurate de serviciile secrete SRI , SIE etc.
    4. Modificarea legii in sensul in care colaborarea cu justitia sa nu duca la pastrarea bunurilor fraudate.
    5. Interzicereaa instrainarii/vanzarii bunurilor din subsolul tarii catre firme cu sediul in alte state.
    6. Imbunatatirea serviciilor medicale prin reorganizarea spitalelor . Daca este posibil la intrarea in spital , pacientul sa fie preluat de un asistent care sa urmareasca si
  • 0 (0 voturi)    
    marca mahalache (Joi, 5 noiembrie 2015, 22:56)

    nam [anonim]

    Mare greșeală domnule președinte, securiștii lui felix varanu au trecut serios la treabă și au deja vreo sută de fundații și ONGuri care își fac reclamă la Latrina3 pentru a ajunge la Cotoceni. Studiourile televiziunilor infractorilor ghiță și felix sunt iar populate de propagandiștii bolșevici care propagă ura și dezbinarea. Au chiar liste de miniștri (pm va fi propus felix sau gâdea)
  • 0 (0 voturi)    
    Am jucat si eu un bilet ... (Joi, 5 noiembrie 2015, 23:56)

    GCivicu [utilizator]

    Poate castig un loc (indirect) la spectacolul organizat de domnul Presedinte:

    Marian Munteanu
    (http://www.munteanu.ro/)

    Monica Macovei (http://www.europarl.europa.eu/meps/en/96824/MONICA_MACOVEI_home.html)

    PS: 22/11/2009 - 300 parlamentari.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: LISTA CERERILOR (reprezentantilor) STRAZII ... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 0:49)

    Constantin Turmac [anonim]

    Re: LISTA CERERILOR (reprezentantilor) STRAZII ...

    Vedem in Facebook, ca foarte multe GRUPURI de prieteni, chiar au luat aceasta TEMA (provocare) in serios. Si rezultele POZITIVE (in sine) sunt extrem de benefice: oamenii incep sa vizualizeze si construiasca un posibil viitor. Sa genereze (in grup) ASTEPTARI. Si ACEST EXERCITIU (chiar daca ar ramane numai exercitiu) are in sine o multime de binefaceri: deschide comunicarea, apropie oamenii, formeaza consens - compromis - concilieri - precedente pozitive.

    * Mai apoi, grupurile isi compara si preiau ideile si astfel cumulativ, lumea INVATA si creaza ASPTEPTARI SOCIALE RELEVANTE. Demers care (iarasi) este foarte UTIL si bun - mai ales in si pentru Romania (oamenilor normali)

    ** In final, ajunge (sau se vede) si la Presedentie. Cu sau fara "trimisi" ori "reprezentanti". Iar aceste rezultate, dau presedintelui o REFERINTA SUPLIMENTARA in discutii (negocieri), care daca acumuleaza abateri - garanteaza ca "STRADA" va iesi IMEDIAT si chiar cu cereri si mai multe. Demers care este iarasi extrem de bun (pentru oamenii normali din aceasta tara).

    => In acest context, apar insa RISCURILE pentru:
    1) intreaga clasa politica actuala (care risca sa ramana si fara "miza" = motivatii - adica posibilitati de furt). Ba chiar sa fie trasa la raspundere pentru trecut (sau situatiile / dosaerele / neregulile curente)
    2) dar si sistemul de guvernare (capitalist / occidental) in sine. Care ar putea chiar prelua un succes din Romania si deci destabiliza "normalitatea" din tari "model". Unde exista "traditie democratica". Adica politicienii fura, dar mai discret (poate mai putin). Insa, toti acestia s-ar putea simti (de asemenea) in primejdie si riscul poate consta in nevoia de compromitere (distrugere, poate chiar pedepsire) a "exemplului" (potentialului precedent - de succes din Romania).

    # Astfel ca in prezent, va deveni chiar spectaculos in analiza care jurnalist / canal media / ambasada / etc => vor incepe rapid si violent cu denig
  • 0 (0 voturi)    
    helas, president (untul) (Vineri, 6 noiembrie 2015, 2:12)

    anaerobik [anonim]

    Ce s-a-ntimplat, dom; presedinte? Vi s-a stricat fessebuque-ul?
  • 0 (0 voturi)    
    Opriti nepasarea,coruptia si mafia din Romania (Vineri, 6 noiembrie 2015, 9:04)

    Mihalcea Daniela [anonim]

    Domnule Presedinte,v-am votat cu mare drag,din tot sufletul,am avut o mare incredere in forta si cinstea dvs...va rog din suflet,nu uitati de noi,oamenii de rand,muritorii de rand,care asteapta o viata decenta in propria lor tara...fiti mai vigilent,mai dur,nu lasati persoanele fara scrupule si caracter care din pacate si inevitabil va inconjoara,sa va influenteze cu energia lor negativa..fiti demn,ramaneti cu coloana vertebrala,fiti mai incisiv si Dumnezeu ne va ajuta sa putem spera la un trai decent in tara noastra...luati masuri aspre impotriva delicventilor,coruptilor si nu in ultimul rand,impotriva celor care ucid si tortureaza bietele ANIMALE...ei vor fii criminalii de maine,da,ei,cei care ucid animalele nevinovate...schimbati legile corupte din Romania si veti ramane forever Presedintele care a transformat Romania,din ratusca cea urata si criticata de toti,in lebada cea frumoasa si adorata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Vineri, 6 noiembrie 2015, 21:52)

    hermes [anonim]

    daca se doreste o schimbare adevarata si consistenta, primul lucru care trebuie facut pentru eliminarea coruptiei este DESFIINTAREA PARTIDELOR POLITICE , pentru ca s-a ajuns ca politica sa fie o meserie.
    si lansarea LISTEI RUSINII NATIONALE , in care sa fie trecuti toti coruptii natiunii ( demnitari, politicieni, magistrati, primari, politisti , fosti si actuali securisti etc) pentru ca sa nu mai indrazneasca sa ridice capul aceste lichele