Propunere de la un cititor pentru Klaus Iohannis: cum sa decurga dialogul cu manifestantii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 13:45 Actualitate | Esenţial


Iohannis in Piata Universitatii acum exact un an
Foto: AGERPRES
Dupa ce Klaus Iohannis a anuntat ca vrea sa faca la Cotroceni consultari cu reprezentantii manifestantilor, pe internet au aparut sute de propuneri de solutii sau de revendicari ce ar trebui luate in calcul. Un cititor HotNews.ro a propus o solutie prin care dialogul presedinte - manifestanti sa fie mediat pe internet.

Mesajul cititorului HotNews.ro:

Daca pe Klaus Iohannis il intereseaza un dialog real cu Piata, sa ofere un instrument prin care oamenii sa isi aleaga reprezentantii. Daca tot comunica foarte mult pe Facebook, sa faca publica o adresa de mail la care sa se trimita propuneri de reprezentanti, pana maine la ora 12, sa zicem, sa numere, sa centralizeze propunerile si sa le posteze pe Facebook. De acolo, putem vota sau ne putem da cu parerea. In opinia mea, calitatea esentiala a oamenilor care vor merge nu trebuie sa fie nici activismul, nici de cat de tare striga, ci valorile pe care le-au demonstrat in ce au facut pana acum.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


23915 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Nu numai canditatii.. (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:49)

    dandra [utilizator]

    ci sis propunerile noastre legislative.ex. fara imunitate la parlamentari, pedepse aspre pt coruptie, fara condamnari cu suspendare pentru corupti, etc.
    • +6 (8 voturi)    
      Domnule Iohannis, sunteti presedinte temporar (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:17)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Domnule Iohannis, sunteti presedinte temporar - Never forget that.

      Si pentru a lua decizii bune, este imperativ sa aveti consilieri care stiu sa consilieze.

      George Washington 1789-1797
      "Associate yourself with men of good quality if you esteem your own reputation; for 'tis better to be alone than in bad company.

      Prima mare greseala a fost ca v-ati inconjurat cu consilieri de mana a treia: fara viziune, cu trecut dubios, agende useliste, oportunisti, fara realizari si coloana vertebrala.

      Se pare ca ati decis sa continuati in aceast eroare.
      • +5 (5 voturi)    
        Anticipatele sunt simple (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:46)

        Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        Anticipatele sunt simple: Johannis o nominalizeaza pe Monica Macovei premier. De doua ori. Vreau sa vad dilema lui Nicolicea la al 2lea vot: sa-i calareasca MM ca premier sau sa plece toti acasa si sa dispara UNPR?
        Hai Johannis, daca vrei, poti.

        Preluat din Sorin I. :)
      • +1 (1 vot)    
        Am impresia (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:59)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        ca tot mandatul lui Iohannis va intra in istorie ca o mare eroare.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa nu uitam (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:44)

      adi [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Sa nu uitam de asa zisul avocat al poporului Dn.Ciorbea........
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:45)

        MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui adi

        Cred ca ai vrut sa spui Ciclopul Ciorbea. Dar de eternul ginerica Tariceanu?
    • 0 (0 voturi)    
      Daca vrei, poti. (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:56)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Anticipatele sunt simple: Johannis o nominalizeaza pe Monica Macovei premier. De doua ori. Vreau sa vad dilema lui Nicolicea la al 2lea vot: sa-i calareasca MM ca premier sau sa plece toti acasa si sa dispara UNPR?
      Hai Johannis, daca vrei, poti.

      Shared from Sorin. I. :)
    • +2 (2 voturi)    
      Atentie la portavoce si diversionisti!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:03)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      https://www.facebook.com/andreea.pora.7?fref=ts

      Atentie la ‘portavoce’!
      Individul din imagini, un diversionist cunoscut, a fost aseara alaturi de Claudiu Craciun (alt diversionist!) printre demonstrantii din strada.
      Se numeste Ion Cristian Lefter este fost cascador, fost asa-zis ‘revolutionar’ de-al lui Bebe Ivanovici, sustinator infocat al lui Ion liescu si un diversionist extrem de nociv.
      A militat, alaturi de kgb-istul Dogaru, pentru desființarea DNA, ANI, CNSAS, Curții Constituționale și a altor instituții de drept ale statului român.
      A participat la diversiunea fsb de la Pungesti.
      Este cel care l-a agresat pe Mihail Neamtu in Piata Universitatii, in decembrie 2013, dupa ce liderul de atunci al PNR participase la protestul prin care se contesta puciul legislativ prin care parlamentarii și-au votat o super-imunitate.
      ps. Distribuiti sa vada cat mai multi tineri care ies in strada pentru viitorul lor!
  • +6 (10 voturi)    
    si re-scrierea Constitutiei (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Pe modelul Islandez: online/transparent...

    Cautati si vedeti cum a procedat Islanda intr-o situatie similara acum cativa ani: s-a decis să se elaboreze o nouă constituţie care ar elibera ţara de puterea financiară internaţională exagerată şi de banii virtuali. Pentru a scrie o nouă constituţie, cetăţenii au ales 25 de locuitori dintre 522 de adulţi ce nu făceau parte din niciun partid politic, dar recomandaţi de cel puţin 30 de alţi cetăţeni. Acest document nu a fost rezultatul muncii politicienilor, ci a fost scris pe internet. Întâlnirile dintre cei 25 de membri ai comisiei erau difuzate în mediul online, iar cetăţenii puteau trimite comentarii şi sugestii, fiind martori în timp ce Constituţia prindea formă.
    • +1 (1 vot)    
      sa si nu prea (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:43)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Between 2009 and 2013, in the wake of the Kitchenware Revolution Iceland's constitution was profoundly revised through a ground breaking crowd-sourced process;[citation needed] in 2012 it secured the support of 67% of the population in a non-binding referendum[citation needed]. However, the new constitution has not been enacted by Parliament as yet, and since the Icelandic parliamentary election, 2013 looks unlikely to be[citation needed]. - sursa Wikipedia
      Cu toate astea, sunt de acord cu revizuirea ei, dar poate nu chiar pe net :)
  • -3 (13 voturi)    
    manifestantii primesc comenzile pe facebook (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:52)

    Rns [anonim]

    dar acum vreti ca si presedintele sa primeasca ordine tot online?
    In mediul electronic se falsifica orice. Domnii acestia care nici macar nu-si dau numele si au sute de conturi pe retelele de socializare sa para mai multi, sa participe democratic la alegeri si sa voteze pe cine vor ei.
  • +19 (19 voturi)    
    NU DIVERSIONISTILOR (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:56)

    Daniel G. [utilizator]

    Aceste proteste nu trebuie sa fie deturnate si acaparate de diversionisti cu agende dubioase si cu istoric diversionist - veniti din zone politice sau ideologice obscure

    Aceste proteste vor avea un succes in a delegitima coruptia si a inguraja domnia legii, democratia liberala si in a inlatura inscaunatii de tip OPREA numai in masura in care diversionistii platiti si cu agenda nu vor fi lasati sa fure viitorul asa cum au facut-o Iliescu cu securistii lui timp de 25 de ani.

    Hotnews si alte media prezentati liste si poze cu diversionisti de profesie:

    Claudiu Crăciun, un diversionist printre protestatari
    Remus Cernea si altii ca ei.
    • -2 (10 voturi)    
      pt amatori ca tine (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:11)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      din 25 de ani, 10 sunt cu Besinescu. Pana sa se schimbe ceva mai trebuie sa astepti alti 10 ani. Cauza: Presedintele tau face precum vorbeste, adica are o viteza de RELUARE. Mai bine ai fi TU prima schimbare. Fii exemplu pentru ceilalti.
  • +15 (17 voturi)    
    Buna ziua (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:57)

    Marius Ogrean [anonim]

    Ii multumesc redactiei Hotnews ca a acceptat popularizarea initiativei mele de a avea un loc in care cei care dorim sa participam la consultari sa ne putem transmite mesajul.

    Revendicarea mea principala pentru domnul Iohannis:

    Sa se adopte o lege prin care sa se specifice foarte limpede, fara echivoc, procedura prin care se ridica imunitatea parlamentarilor cand acest lucru este cerut de catre procurori. Sa se specifice ca trebuie sa fie NEAPARAT vot public, sa nu fie NICIODATA vot secret, sa NU se poata ascunde in spatele unor urne cu bile.

    Sa nu mai avem NICIODATA situatii in care parlamentarii isi apara colegii penali de procurori!

    Daca cei din strada doresc sa ii ajut voi sustine si alte revendicari dar aceasta mi se pare cea mai importanta. Lupta anticoruptie este inca prioritatea zero din punctul meu de vedere.

    Daca doreste domnul Iohannis sa ma invite la consultari, voi veni cu cea mai mare placere. Am participat la proteste de fiecare data cand am avut ceva constructiv de spus noi, cetatenii, sunt implicat de multi ani de zile in activism online pe teme care tin de societate.

    Sunt un om simplu, nu sunt afiliat la niciun partid politic sau ONG.

    Multumesc,
    Marius Ogrean
    • +6 (6 voturi)    
      si totusi... (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:16)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      nu vi se pare ca revendicarea: FARA IMUNITATE!!! este mai corecta? Imunitate doar pt opiniile si declaratiile politice, atat!
      • +3 (3 voturi)    
        nu exista (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:56)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        In constitutie exista prevederea ca orice cetatean are dreptul la propria opinie si ii este garantat acest lucru!
        De ce trebuie plusat pentru parlamentar?
        Au aceiasi drepturi ca si noi.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:17)

      [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:24)

        Marius Ogrean [anonim] i-a raspuns lui

        Noua majoritate parlamentara care se va forma in jurul premierului propus de dl Iohannis sa adopte aceasta lege. Presedintele nu adopta legi, in mod evident.
    • +2 (2 voturi)    
      Dialog cu "strada" (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:36)

      Lucia Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Stimate d-le. Ogrean, apreciez implicarea dvs. directa si eficienta prin sugestia unui schimb de idei si propuneri, folosind reteaua sociala a internetului. Ne aflam într-o lume moderna, a informatiilor si a schimbului de comunicari electronice si cine are reticente fata de acest mediu si mijloc, pune în pericol reforma si evolutia în bine a societatii din Romania. Sotul meu, "neamtul" a spus: Ay, ay, ay...daca Romania nu termina cu coruptia si cu spaga, se duce de râpa...! Daca straini vad acest lucru, înseamna ca romanii sunt orbi sau inconstienti de consecintele acestor practici. Va urez succes în tot ce va propuneti! Din Germania, Lucia Dumitru
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:38)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:44)

        Marius Ogrean [anonim] i-a raspuns lui Reticentul

        Tocmai de asta am propus un astfel de format de dezbatere. Mi-as dori sa ii propunem dlui Iohannis revendicari reale, constructive, nu astfel de idei extreme care tin de imunitatea presedintelui "inclusiv pentru omor calificat"... Cum ne-am putea arata asa in fata presedintelui Romaniei?
    • +2 (2 voturi)    
      bravo (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:54)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Bine spus! La fel gandesc si eu si multi dintre noi. Problema in tara asta sunt legile! Legi incomplete si interpretabile. Votate de 600 de parlamentari care urmaresc doar cresterea coruptiei. ISU nu avea inregistrat un document pentru a verifica clubul Colectiv. De ce? Pentru ca legea ii permitea ca local public sa functioneze fara inspectia ISU. Era pe raspunere proprie! Deci siguranta noastra e lasata pe raspunerea patronilor de localuri! Ce lege e asta?! Cate legi sunt la fel de proaste si nesigure pentru noi?! Parlamentarii prin legile pe care le voteaza ne pun viata in pericol in fiecare zi si ii apara pe corupti! Dar cei mai mari corupti sunt ei!! Vrem 300 nu 600, vrem scoasa imunitatea cand justitia o cere! Criminalii sa plateasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine merge la consultari? (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:04)

    Anna [anonim]

    https://apps.facebook.com/my-polls/ueptdb?from=user_wall&ref_id=60p9j9
  • -1 (5 voturi)    
    Este dificil (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:08)

    Elena [anonim]

    Nu suna rau, dar este dificil de gestionat propunerea cu mail-urile de catre echipa prezidentiala de ITisti, si intr-un timp asa scurt. Ar trebui monitorizate in sensul excluderii de posibile "dubluri" (trimise de aceeasi persoana, de pe adresa de mail / IP-uri diferite). Si nu cred ca ar conveni oamenilor sa fie nevoiti sa-si trimita datele personale pentru validare.
  • +2 (4 voturi)    
    Dialog cu cititorii (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:11)

    zetzar [utilizator]

    Eu cred ca dl. presedinte ar putea petrece o ora pe Facebook ca sa raspunda intrebarilor si sugestiilor cele mai pertinente. E posibil pentru ca 1. oameni de notorietate mondiala au mai facut asta si 2. HotNews are un asemenea format folosind rubrica de comentarii.
  • -2 (4 voturi)    
    propuneri de reforma pe termen scurt si mediu (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:20)

    andrei [anonim]

    Iata propunerile mele:
    1. Revizuirea DE URGENTA a Constitutiei Romaniei, in sensul redefinirii raporturilor dintre autoritatile statului (in special dintre Presedinte si Primul Ministru), astfel incat institutiile sa nu isi mai poata pasa raspunderile de la una la alta.
    2. Parlament UNICAMERAL, cu maxim 300 de membri
    3. SANATATEA si EDUCATIA: buget de minim 6% din PIB
    4. Regandirea/completarea programelor scolare prin introducerea unor ore de: educatie civica, juridica, educatie sexuala si prim ajutor.
    5. DRUMURILE SI AUTOSTRAZILE : prioritate nationala
    6. Regandirea sistemului de LICITATII PUBLICE: legi clare pentru simplificarea procedurilor de licitatie si sanctiuni PENALE drastice pentru nerespectarea termenelor de finalizare a lucrarilor sau pentru nerespectarea standardelor de calitate.
    7. REORGANIZAREA ADMINISTRATIV TERITORIALA; DESCENTRALIZAREA
    8. Cadru legislativ nou privind FINANTAREA TRANSPARENTA A PARTIDELOR POLTICE
    9. Sanctiuni drastice in situatia in care se da o lege si dupa aceea se intarzie nepermis de mult adoptarea normelor de aplicare
    10. Modificarea Constitutiei astfel incat sa se permita confiscarea rapida a averilor celor condamnati pentru coruptie; instituirea unui mecanism eficient de confiscare a acestor averi, cu stabilirea unei destinatii precise a sumelor confiscate (astfel, sumele confiscate ar trebui sa se utilizeze in domenii prioritare, precum sanatate, educatie, constructia de autostrazi).
    • +1 (1 vot)    
      sarcina de la unguri sa modificati Constitutia? (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:54)

      Rins [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Nu e trecuta forma de guvernamant dictatura sau anarhia in actuala Constitutie, si aveti probleme? Vreti regionalizare pe criterii etnice?
  • 0 (0 voturi)    
    Liste cu idei si revendicari (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:22)

    Daniel G. [utilizator]

    https://www.facebook.com/groups/SchimbamRomaniaLista/
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul o institutie perimata (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:22)

    Martinezu [utilizator]

    Hai sa incercam sa progresam.
    Parlamentul nostru s-a dovedit a fi un loc de odihna si relaxare pentr 650 de hoti.

    Propun sa renuntam la el. Sa facem o noua institutie pentru legi.
    Un fel de adunari al reprezentantilor unei bresle, alesi dintre ei precum liderii de sindicat. Cu membri permanenti sau prin rotatie.
    Oricum sa nu mai depaseasca 5 ani de mandat in nici o forma.
    Fara drepturi speciale sau iminutate. In fond toti prin constitutie avem drepul la o opinie. De ce alesii ar avea un drept in plus?

    Sa avem guvern de tehnocrati alesi din aceste bresle.
    La invatamant , din breasla profesorilor, la sanatate dintre doctori, la justitie un jurist la externe un diplomat si tot asa.
  • +2 (2 voturi)    
    petre tutea (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:23)

    margelatu [anonim]

    cati dintre cei 70.000 au votat in 2014,sau vreodata in viata lor ?! eu am buletinu plin de stampile din 1990 pana azi....ei se duc la DISCO in loc sa mearga la vot,dar decid in locul meu !!!
  • +3 (3 voturi)    
    UPS!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:29)

    Codruta N [utilizator]

    Deja "societatea civila" are "reprezentanti"?
    Pai CUM e cu "schimbarea sistemului"? :P

    CARE mai e diferenta intre "partid" si "societate civila cu reprezentanti"? :P
  • +1 (1 vot)    
    nu uitati de legea raspunderii magistratilor!!! (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:30)

    ixescux [anonim]

    nu uitati de legea raspunderii magistratilor!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia...? (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:31)

    akillies [utilizator]

    Pai, reprezentantii oamenilor din strada ar trebui sa formeze un parlament, nu?
    Oamenii din strada nu mai recunosc autoritatea acestor parlamentari si guvernanti corupti care "ii reprezinta", sau mai bine spus, ii reprezinta doar pe hartie!

    Nu e posibil sa incercati sa ii asociati cu un partid.. pentruca nu sunt un partid.. sunt cetateni romani satui de coruptie..
  • +1 (3 voturi)    
    internetul ca plaforma de discutie (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:35)

    cititor [anonim]

    cand am citit titlul am crezut ca dialogul se va desfasura cumva si online, sunt propuneri importante care ar scapa daca se desfasoara numai cu un grup mic de oameni. in fine intre propuneri ar trebui sa nu lipseasca stoparea finantarii de la bugetul de stat a catedralei bor, iar banii sa fie directionati catre educatie iar structura catedralei sa fie transformata in spital. inlocuirea orelor de religie in scoli cu ore de educatie generala etica, filozofie si istoria reliigilor. iar legat de obsesia automobilului trebuie facut ceva pentru ca suntem in cel mai negativ top european in privinta accidentelor si a blocajelor rutiere, este evident ca trebuie schimbat codul rutier, trebuie interzis o data pentru totdeauna parcatul pe trotuare, treceri de pietoni si in alte spatii publice gen piete sau centre istorice, trebuie ca pedepsele pentru soferi trebuie sa fie mai aspre, altfel suntem in situatia ridicola in care unul ca cel din carcotasii care a omorat trei oameni cu bolidul pe contrasens sa dea acum sfaturi despre tragicul eveniment din #colectiv in loc sa se afle la puscarie. fara spitale, fara infrastructura, fara metrou pana la aeroport, fara educatie si cultura ne ducem de rapa fratilor. nu in ultimul rand dna-ul si alte institutii abilitate ar trebui sa urmareasca traseul banilor publici donati cu atata usurinta de catre politicieni, primarii, guverne catre biserica cine, cum unde si cand si pe ce si unde s-au dus banii mai exact. e foarte neclar in ce priveste liderii bisericii care umbla in limuzine cu coloana oficiala, fac poze cot la cot cu politicienii de la care primesc sume mari din banii publici, primesc terenuri de la stat, dau afara comunitati la groapa de gunoi cum a fost la Cluj, acolo un an mai tarziu a murit o tanara la groapa de gunoi calcata de masina, acea tanara a fost evacuata de catre bor ca sa isi faca seminar pe acel teren din centru, a investigat cineva situatia? cine sunt autorii morali?
  • -1 (1 vot)    
    propuneri de reforma pe termen scurt si mediu (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:38)

    andrei [anonim]

    Iata propunerile mele:
    1. Revizuirea DE URGENTA a Constitutiei Romaniei, in sensul redefinirii raporturilor dintre autoritatile statului (in special dintre Presedinte si Primul Ministru), astfel incat institutiile sa nu isi mai poata pasa raspunderile de la una la alta.
    2. Parlament UNICAMERAL, cu maxim 300 de membri
    3. SANATATEA si EDUCATIA: buget de minim 6% din PIB
    4. Regandirea/completarea programelor scolare prin introducerea unor ore de: educatie civica, juridica, educatie sexuala si prim ajutor.
    5. DRUMURILE SI AUTOSTRAZILE : prioritate nationala
    6. Regandirea sistemului de LICITATII PUBLICE: legi clare pentru simplificarea procedurilor de licitatie si sanctiuni PENALE drastice pentru nerespectarea termenelor de finalizare a lucrarilor sau pentru nerespectarea standardelor de calitate.
    7. REORGANIZAREA ADMINISTRATIV TERITORIALA; DESCENTRALIZAREA
    8. Cadru legislativ nou privind FINANTAREA TRANSPARENTA A PARTIDELOR POLTICE
    9. Sanctiuni drastice in situatia in care se da o lege si dupa aceea se intarzie nepermis de mult adoptarea normelor de aplicare
    10. Modificarea Constitutiei astfel incat sa se permita confiscarea rapida a averilor celor condamnati pentru coruptie; instituirea unui mecanism eficient de confiscare a acestor averi, cu stabilirea unei destinatii precise a sumelor confiscate (astfel, sumele confiscate ar trebui sa se utilizeze in domenii prioritare, precum sanatate, educatie, constructia de autostrazi).
  • +1 (1 vot)    
    PROIECT DE ȚARĂ (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:41)

    Luxa [anonim]

    Totul trebuie organizat ca un PROIECT. Un PROIECT DE ȚARĂ. Așa, după rigorile proiectelor cu fonduri UE: cu Domenii PRIORITARE, OBIECTIVE, până la stabilirea bugetului necesar și a echipelor de proiect care să implementeze toate acțiunile pas cu pas.
  • 0 (0 voturi)    
    E un pas înainte (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:46)

    AlexDorobantu [utilizator]

    Dacă tot vrem să facem lucrurile cum trebuie, s-ar putea face o platformă informatică națională în care cetățenii să interacționeze cu guvernul pe tema problemelor ce ne afectează pe toți - ceva în genul la ceea ce descrie articolul dar să fie exclusivă acestei finalități.

    Să aibă o bază de date cu CNP-ul tuturor cetățenilor prin care, fiecare cetățean ce dorește să participe, să fie validat prin datele personale pentru a avea mai mult control și pentru a nu-i lăsa să cadă în ispită pe cei cu chef de glume proaste.

    E o simplă idee. Multe orașe au implementat deja astfel de platforme pentru locuitori. Important e ca soluții există. Problema e dacă ne dorim cu adevărat să le găsim. Aștept încă ziua în care cei care presupun ca le pasă de noi, vor renunța la presupuneri și o vor face cu adevărat.
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere purtator de cuvant (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:50)

    gmc [anonim]

    Buna ziua,

    Eu propun ca Domnul Moise Guran sa faca parte din grupul care va prezenta domnului Presedinte cererile "strazii", si nu crec ca mai este necesar sa argumentez .
    Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Cine comunica cel mai bine pe facebook? (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:04)

    Claudiu [anonim]

    Eu l-as propune pe Moise Guran ca intermediar. Om TV, jurnalist , a fost foarte implicat in toata perioada asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:10)

    Opinie [anonim]

    Sa fie in fisa de 'ales' si intrebarea: in caz de incendiu, o sa intrati in foc sa salvati un om? Sau fugiti ca sobolanii? Sau salvati si pe urma fugiti la parlament si va votati o crestere salariala sau de pensie? Sobolanii!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    publicati constitutia pe feisbuc si dati share (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:13)

    anaerobik [anonim]

    Mecanismele democratice au mult de-a face cu vointa majoritatii. Cind feisbucistii vor reprezenta o majoritate calificata, atunci votul lor va decide. Pina atunci, fesbucistii pot cel mult sa dea exemple de buna reactie sociala, de implicare. Cam atit. Pina la noi schimbari, cei care se uita cu dosul la fes(e)buc(i) reprezinta majoritatea. Stiu ca e neplacut, dar asa e. In fond in vara lui 2012, noi cei 7,4 care l-am trimis pe Basescu in afara functiei ne-am luat-o de la CCR fiindca au calculat si le-a dat ca NU ERAM MAJORITATE!
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cusme ! (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:13)

    newlook [utilizator]

    Cu cusme !

    Daca democratia nu e buna, voturile nu se pun, conteaza doar Maidanul, am o propunere pentru numirea noului guvern:

    CU CUSME !

    Ca la Maidanul vecinilor de acum aproape 2 ani:

    Vine Johannis si ia de par un cap, reprezentant al Maidanului (in romaneste ii spune: "reprezentant al societatii civile").
    "Asta e propunerea pentru ministrul Finantelor !"

    Uraaa! Uraaa! Cusmele Maidanului sar in sus.

    Omul, bine pregatit profesional, absolvent de feisbuc devine ministru de finante !

    Johannis ridica un alt cap: "Asta va fi ministrul apararii"

    Ura! Huo! ... Cusmele raman indesate pe capetele inteligente, un centimetru deasupra sprancenelor, unde incepe podoaba capilara. "hm...nu prea pare competent acest absolvent de Academie Militara. Altul !"

    =================

    Si tot asa, pana se formeaza guvernul !

    La vecini a durat 6 luni pana cand guvernul asta competent a pierdut tara .... dar ce mai conteaza amanuntele !
  • +1 (1 vot)    
    Dragi romani (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:22)

    UpNext [utilizator]

    NE FACEM DE RAS in fata comunittii europene si internationale! Cine vede demonstrantii de la P Universitatii, comportamentul si fetele lor, citeste postarile din ultimele zile din media electronica si din social media, cu cererile, propunerile si solutiile de acolo se ia cu mainile de cap si moare de ras. Ne indreptam spre haos total, asa cum a scris presa straina de azi! Vreti sa ne conduca " tinerii care stie s-a scriu s-i sa citeste, manc-atias" pe culmi de dezvoltare economica? Sa fuga toti investitorii si sa lase pitecantropii romani cu ochii in soare, ca in Ucraina? Chiar nu va dati seama ca totul este un montaj ca sa revenim in 1989 - 1990 si eventual sa ne moldo-ucrainizam??? Haideti sa-l dam jos si pe Johannis si sa-l punem pe Guta presedinte si pe Mihai Neamtu prim-ministru!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Petitii pt. reprezentanti (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:24)

    Sebastian Cerga [anonim]

    Pe site-ul petitiionline.ro aveti momentan trei propuneri

    Lucian Mandruta:
    http://www.petitieonline.com/doriti_ca_lucian_mandruta_sa_reprezinte_vocea_societatii_civile

    Tudor Chirila:
    http://www.petitieonline.com/tudor_chirila-vocea_poporului

    Sebastian Cerga:
    http://www.petitieonline.com/mandat_civil_pentru_desemnare_premier_si_reforma_parlamentara

    Nu sunt o persoana publica, si greu as face acest pas, insa celelalte optiuni simt ca nu ma reprezinta, plus ca nu cred ca sunt initiate cu acordul acestor persoane spre deosebire de a mea le lipseste ce mesaj vrem sa transmitem.
  • 0 (0 voturi)    
    Lista de revendicari (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:45)

    Kevi [utilizator]

    O lista rezonabila pe Kmkz:
    http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/cititori-de-pe-teren/lista-revendicarilor-din-strada-completeaza-o-si-da-o-mai-departe/
  • 0 (0 voturi)    
    Vot de incredere Presedintelui Johannis (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:04)

    Octavian Adrian Barbu [anonim]

    D-lui Presedinte Iohannis, i-am incredintat votul acum un an. Circumstantele si nevoile politice de acum un an, nu mi-au dat variante. Forta politica venita si mentinuta a unui regim care de 25 de ani se auto-proclama "reprezentantii poporului" a culminat cu aceasta figura malefica Victor Ponta. Am condus ore in sir, sute de km, locuind la 250 de km de Ambasada Romana, pentru a vota personaj politic care sa-mi reprezinte votul. Da, personaj politic, pentru ca presedintele joaca un rol, intr-o tara, el reprezinta interesele comune a-le societatii civile, politice si nu in ultimul rand, interesele geopolitice. In politica moderna, nici un presedinte de stat poate fi ales integral de catre propriul popor. De aceea D-l Iohannis, s-a exprimat azi, ca doreste sa cunoasca opinia strazii, nu uitati ca este un fizician la baza, domnia sa, vrea sa construiasca matematic intreaga functie, in contextul actual, poilitic vorbind. Omul acesta gandeste mult, problema este daca i-si poate aplica algoritmul singurca presedinte, in ce priveste functia mentionata, el are angajamente luate, fata de anumiti factori(politici, juridici/constitutionali, externi /economici, macroeconomici si internationali). Cu siguranta, acest scenariu a fost derulat de catre presidentie, de-alungul exercitarii sale in functie, ma refer la miscarile de strada si fara dubiu exista planuri bine stabilite, fac parte din fisa postului.
    Resetarea clasei politice, este un concept greu de realizat, trebuie sa fim realisti, sistemul acesta este peste tot, de-alungul timpului au penetrat peste tot in societate, conceptul lor mizer, mizer si corupt, nu ai cum sa-l elimini dintr-o data. Solutia acestor timpuri, este declansarea alegerilor anticipate, in speranta ca acestea vor fi transparente si ne-manipulate. Dupa care, revizuita constitutia, diminuata dimensiunea aparatului de stat si impunerea drastica(gotica) a legislatiei, fata de corupti si in general fata de infractiuni, exercitarea unui plan rapid de dezvol
  • 0 (0 voturi)    
    Consultari populare my a** (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:25)

    Al de sus [anonim]

    Sunt doua variante aici, referitor la aceasta proponere prezidentiala:
    - a facut-o din populism fara sa se gandeasca la faptul ca la Cotroceni vor merge toti nebunii care spera sa isi rezolve probleme (astfel cei care poate chiar au ceva de spus dispar in marea masa), daaca nu ii filtreaza cumva
    - a facut-o cu buna stiinta, pentru ca evident a creat o degringolada in randurile celor implicati, aplicand cu brio zicala divide et impera: zeci de liste, propuneri fantasmagorice de noi cabinete, lideri auto propusi, etc. Se pierde esenta: coruptia ucide!
  • 0 (0 voturi)    
    email? (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:46)

    calin [anonim]

    Dar cine ar putea citi mii de emailuri? Eu cred ca ar trebui facut un vot electronic. Sa se puna 10-20 optiuni sau efectiv un sondaj de opinie si in functie de asta sa decida. Se poate merge ramificat gen prima intrebare:
    Doriti guvern politic sau de tehnocrati? Daca se raspunde guvern politic la intrebarea 2 se intreaba pe cine vrea poporul din lista propusa de partidele politice.
    Oricum faza cu votul electronic va deveni ceva standard peste tot in lume (in tarile civilizate) in maxim 50 de ani.

    Imaginati-va ce simplu s-ar lua multe decizii daca oamenii ar putea vota in timp real aceste decizii?
  • 0 (0 voturi)    
    monarhie (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:11)

    cristi docan [anonim]

    Monarhie?
  • 0 (0 voturi)