Ultima sedinta de Guvern cu Ponta premier: Vor fi majorate salariile profesorilor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:32 Actualitate | Esenţial


Pe ordinea de zi a ultimei sedinte de Guvern cu Victor Ponta in calitate de premier exista un singur act normativ de aprobat: Un proiect de Ordonanta de Urgenta privind majorarea salariilor profesorilor. "Pe ordinea de zi avem un singur punct proiect OUG privind masuri in invatamant (...) Este o crestere salariala identica cu cea de la sanatate", a spus premierul demisionar Victor Ponta. Reamintim ca in luna octombrie Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, a anuntat ca Guvernul va creste salariile profesorilor si ale celorlalti angajati din invatamant cu 15% de la 1 decembrie, prin ordonanta de urgenta.

Cimpeanu si premierul Victor Ponta au declarat ca primii bani vor fi incasati in ianuarie 2016, din bugetul aferent anului viitor. Aceasta este a doua mare crestere de salarii, dupa ce a medicilor. In cazul unei cresteri de 15%, efortul bugetar ar fi de "1,7 miliarde de lei pe tot anul 2016.

Reamintim ca la 1 octombrie 2015 salariile personalului din sistemul sanitarr au fost majorate cu 25%, fapt care a starnit nemultumirea sindicatelor din invatamant.In aceste conditii, sindicatele au cerut o majorare cu cel putin 15% a salariilor din invatamant. Aceste cresteri au fost acordate pe baza acordului semnat de guvern cu sindicatele din invatamant [acord semnat de Ponta pe cand era candidat la alegerile prezidentiale si prezentat in exclusivitate de HotNews.ro - n.red.] si nu fac obiectul proiectului legii salarizarii unitare.

La ultima sa vizita in Bucuresti, delegatia FMI si-a exprimat dezacordul fata de aceste majorari salariale care ar putea duce la cresterea deficitului bugetar peste limita, anul viitor. Pentru a nu intra in procedura de deficit excesiv, Romania trebuie sa se mentina sub plafonul de 3% din PIB. Majorarile salariale nu sunt pe placul FMI, mai ales in conditiile in care aplicarea noului Cod Fiscal pune oricum presiune foarte mare asupra deficitului bugetar.

UPDATE Guvernul a confirmat printr-un comunicat de presa ca salariile personalului din sistemul public de invatamant vor fi majorate cu 15% incepand cu 1 decembrie 2015.

De cresterea salariilor vor beneficia 359.810 cadre didactice, personal didactic auxiliar si personal nedidactic, respectiv: 290.000 de persoane din invatamantul preuniversitar de stat, 7.850 de persoane din unitatile finantate integral de la bugetul de stat, 57.500 de persoane din invatamantul universitar si 4.460 de persoane din unitatile finantate din venituri proprii si subventii acordate de la bugetul de stat.

Potrivit actului normativ, incepand cu 1 decembrie 2015 se majoreaza cu 15% fata de nivelul acordat pentru luna noiembrie a acestui an cuantumul brut al salariilor de baza de care beneficiaza personalul didactic si didactic auxiliar din invatamant, personalul nedidactic din unitatile de invatamant preuniversitar de stat, unitatile conexe ale invatamantului preuniversitar de stat, institutiile de invatamant superior de stat si din bibliotecile centrale universitare. De aceasta majorare vor beneficia, de asemenea, angajatii din Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice, Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior, inspectoratele scolare judetene si al municipiului Bucuresti, precum si personalul nedidactic din celelalte unitati aflate in subordinea sau coordonarea Ministerului Educatiei si Cercetarii Stiintifice.

Incepand cu aceeasi data, sporurile si indemnizatiile care nu fac parte din salariul de baza al personalului din invatamant se majoreaza cu acelasi procent de 15%, in masura in care angajatii isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.

Masura adoptata de Guvern are un impact financiar estimat pentru anul 2016 la 1,666 miliarde de lei, sustine Guvernul.

Prin decizia de astazi Guvernul isi indeplineste inca un angajament asumat prin Acordul incheiat cu Federatiile Sindicatelor din Invatamant in toamna anului 2014.

Angajatii din invatamantul preuniversitar si universitar au mai beneficiat in anul 2015 de alte doua majorari salariale: cu 5% incepand cu luna martie si cu inca 5% incepand cu luna septembrie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


25559 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Ramaneti asezati! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:35)

    Martinezu [utilizator]

    ne mai da Ponta 100 de lei la salariu......
    Asezati-va linistiti!
    In piata Universitatii.
  • +14 (16 voturi)    
    "Am decis ca de astazi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:36)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    sa dam copiilor 10 lei la alocatie, oamenilor muncii 100 lei la retributie..."
    Nu suna cunoscut?
    Parca asa a spus si ceausescu inainte de elicopter, nu?
    Cum nu se dezmint comunistii astia, Doamne!
    Sunt previzibili, repetitivi, saraci in idei, ... javre!
    ponto, ce zici, mergem pana la Targoviste?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce ipocrit e! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:42)

    Bibanski [utilizator]

    In traducere: "Luati d-aci fraierilor!"
  • +10 (10 voturi)    
    adio (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:43)

    Mariusica.a [utilizator]

    si nici administrator de bloc sa nu mai fie asta
  • +10 (10 voturi)    
    Asa mi-aduc aminte de Ceasca... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:45)

    JestersTear [utilizator]

    ... cu cei 100 de lei pentru pensionari...

    Asa Viorele, da, ca doar nu dai de la tine.
    Eu propun sa maresti cu 50% toate salariile bugetare.
    De fapt, nu numai din Romania, ci si din Europa...

    Un copil iresponsabil care in ceasul al doisprezecelea tot cu chibriturile in mana il vezi!
  • -15 (17 voturi)    
    o sa sufere multa lume (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:45)

    xanti [utilizator]

    Dupa plecarea lui Ponta
    • +6 (6 voturi)    
      Poate tu, altcineva nu cred (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:04)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar desigur, fiecare cu opinia lui
    • +3 (3 voturi)    
      Retarzi ca el,... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:36)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      poate!
    • +1 (1 vot)    
      asa sa fie... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 23:09)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

      sa sufere tot neamul lor de corupti din PSD si din restul partidelor
  • +6 (8 voturi)    
    Tupeu monumental (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:45)

    dandra [utilizator]

    Scarba populista ramane tot scarba pana la capat!
  • -10 (14 voturi)    
    fractura logica (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:48)

    demaGOGU [anonim]

    1. strada(sic!) cere scoli si spitale (nu biserici)

    2. guvernul care mareste salariile in educatie si sanatate este alungat cu pietre

    3. partida pro-austeritate/ fmi care se impotriveste cresterilor de venituri in cele doua domenii cheie este plebiscitata
    • +6 (6 voturi)    
      exact (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:17)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      strada cere scoli si spitale, nu campanie electorala cu impartit carnati la bugetari in stanga si in dreapta dupa cum vrea muschiul electoral al PSD-ului.
      adica o lege a salarizarii corecta, care sa aseze la justa valoare fiecare profesie.
      nu una care da 10 000 lei la contopisti si politruci din CJ si 1 000 lei la profesori si medici.
      • 0 (0 voturi)    
        pt exact (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 10:10)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Gobelin

        v-au facut cei de la PD. sali de sport in sate unde nici nu erau copiiteren de fotbal in panta
        sa vina iar guvernu PD ca mult bine a facut a redus de salarii idemnizatiile si multe altele ca sa poata fura ei ,Te rog sa spui ce bine au facut ei in 8 ani
    • +6 (8 voturi)    
      Omule, tu gandesti? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:39)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cand a marit asta salariile?
      Poate a PROMIS, ca de crescut...
      Unde sunt aia 6% pentru invatamant?
      De ce scolile nu sunt gata la 15 septembrie?
      De ce nu sunt manuale?
      De ce nu sunt profesori?
      De ce angajeaza numai suplinitori?
      Se vede ca gandesti cu ce are ponta mai prost...
      Cu latrina 3!
      Vai de sufletul tau!
      Poate ti/l matuieste ala cu cearsaful pe cap de se cheama patriarh!
  • +8 (8 voturi)    
    declaratia lui Ponta (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:48)

    bancher [utilizator]

    ca va mari salariile profesorilor imi aminteste de ultima declaratie a lui Ceausescu, din balconul Revolutiei din 21 dec 1989 : mai pun 100 de lei la salariu.
    Nu a tinut nici atunci, nu va tine nici acum: vinovatii vor plati.
    • -3 (5 voturi)    
      Bine ca nu ati acceptat bani de la Ceausesc.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:27)

      Miki [anonim] i-a raspuns lui bancher

      O spuneti ca si cum ati facut un lucru bun. Poftim lucru bun! Ce ati rezolvat daca l-ati impuscat? Nu o sa avem niciodata o tara asa cum trebuie, pentru ca atunci cand chiar vine cineva si incearca sa faca ceva, cu pasi mici, va urcati in capul lui. Ponta e baiat bun si a muncit sa nu ne mai faca datori. Partidul din care face parte e problema.
  • +6 (6 voturi)    
    HA HA! Ceausescu a inviat? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:49)

    fit [utilizator]

    Au rezolvat tot, cu niste farame aruncate profesorilor!!!
  • +7 (9 voturi)    
    cosmin (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:51)

    PORCUL SPINOS care este ... [anonim]

    Cat de PORC poti sa fii si pe ultima suta de metri. Gestul tau este incalificabil si ar trebui sanctionat ca atare.
    Nu suntem de acord cu mariri de salarii doar pentru imagine, fara o strategie, fara a tine cont de ceilalti bugetari ... nu faceti decat sa creati valva intre functionari : de ce lui si nu mie...... pentru a mia oara ganditi o strategie pe termen mediu/lung avand in vedere toti functionarii publici .... prima data faceti o restructurare in toate sectorarele ...... o consolidare a intregului sistem si dupa aceea veniti cu mariri de salariu.
    RUSINE - SPER SA CRAPE PSD-UL
    Sper sa crapati cu totii ca nici PNL-ul nu este mai bun...
    Singura problema pe care o sa o aveti la fiecare derapaj o sa iesim in strada ..... pana invatati ce trebuie sa faceti ...
  • +7 (7 voturi)    
    Asa da! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:53)

    sancho [utilizator]

    Minciulica e in stare sa mareasca tuturor salariile, doar ca sa poata spune din nou, ca "se poate crestere economica si fara austeritate" :) haha fraierilor

    Adica un fel de "sa vad eu guvernele viitoare cum explica populatiei ca trebuie sa le reduca, sau ca nu mai sunt bani".

    Un fel de "parjolirea campiilor si otravirea fantanilor", ca vin altii in locul nostru.

    Inca o data isi arata fata acest ne-om si acest partid hot.

    Cand invatam?
  • +2 (2 voturi)    
    Cui îi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:12)

    Un cititor [utilizator]

    pasă de FMI. Oamenii vor școli, dar nu sunt nici copii nici profesori. Risul lumii !
  • +4 (4 voturi)    
    ordonata de urgenta, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:15)

    vasile [anonim]

    este bataie de joc, ce urgenta?,reprezinta o majorare de salar, salariile trebuiesc prinse intro grila cu cap si coada, nu asa de-an..lea, dupa cum vrea fiecare, trebuie legea salarizarii, pentru toti salariatii de la stat din Romania,
  • +5 (5 voturi)    
    Ceausescu tot asa marea salarii? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:25)

    Gugurila [anonim]

    "100 de lei de copchil" daca tin bine minte.
    Nenea Ponta, vezi ca a sfarsit intr-o groapa cateva zile mai tarziu.
  • +5 (5 voturi)    
    Haide monta (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:02)

    KostasP [utilizator]

    La parna!
  • +2 (2 voturi)    
    Ai uitat de judecatori Viorele!GRAV,bre "doctore" (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:30)

    Plagarus [utilizator]

    Acum sa vezi pe propria-ti piele, ce denunturi penale o sa-ti cada-n cap !!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    de ce asta? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:26)

    Andrei [anonim]

    Clar o miscare "populista" a tovarasului Puie Monta.
    De ce nu a pus in sedinta faptul ca s-a respins in bloc noua lege anti-coruptie propusa? Sa se ia masuri drastice pentru ca aceasta lege sa treaca, sa avem un instrument care sa-i sperie pe spagarii care ne conduc de ani de zile.
    Un gunoi de om. Un oportunist de ce mai joasa speta, un politruc demn de "marii" lui inaintasi, tovarasii iliescu si nastase (da, numele nu sunt scrise degeaba cu litere mici)
  • -3 (3 voturi)    
    Sa nu fiti tristi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:10)

    eu [anonim]

    Daca Ponta este populist, afara cu el! Sa vina cei care ne taie salariile! ii asteptam sa ne ia de unde ne-au dat altii. Sa spuna ca nu au pentru noi ci pentru ei. Da aveti dreptate sa ii primim cu bratele deschise.