Klaus Iohannis i-a decorat pe Claudiu Petre si lui Adrian Rugina, doi dintre eroii incendiului din Club Colectiv

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2015, 19:16 Actualitate | Esenţial


Adrian Rugina si Claudiu Petre
Foto: Facebook.com
Presedintele Klaus Iohannis, i-a decorat post-mortem cu Ordinul National "Pentru Merit" in grad de Cavaler pe Claudiu Petre si Adrian Rugina. Ei sunt doi dintre eroii de vineri noapte, cand si-au riscat viata pentru a salva alti tineri arsi in incendiul din Club Colectiv. Dupa ce au scos victimele din club, ei insisi au murit.

Presedintele Iohanni i-a decorat "in semn de apreciere pentru curajul, altruismul si daruirea de care au dat dovada in timpul tragicului eveniment de la Clubul Colectiv din Bucuresti, incercand salvarea mai multor vieti cu pretul sacrificiului suprem", potrivit unui comunicat al Presedintiei.

Potrivit martorilor, cel putin zece oameni au supravietuit datorita eforturilor supra-omenesti ale lui Claudiu Petre si Adrian Rugina. Citeste aici povestea impresionanta a eforturilor lor.

















21699 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Dumnezeu să-i odihnească (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:47)

    ploiesteanu [utilizator]

    Bine că mai avem și astfel de oameni în România.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce se intampla cu neidentificatii si cu cifrele? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 7:01)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Trupul lui Claudiu Petre a fost de negasit o zi intreaga, nici la spitale, nici la INML. 29 de persoane "ranite" si neidentificate inca sunt in spitale. Lucruri ciudate se intampla. Banuiala unora este ca numarul mortilor este de fapt mai mare, de 56 (nr de 29 aparea cand erau 27 de morti).Sa fie straini cei neidentificati? Nu intreaba nimeni de ei?
  • -2 (28 voturi)    
    Decoratii? (Luni, 2 noiembrie 2015, 20:12)

    Adri70 [utilizator]

    Prea multe decoratii, prea multa spaga in primarie, prea multa indolenta din partea politiei, prea multa coruptie la toate nivelurile, prea mult somn la Iohannis, prea multa nesimtire, prea multe decoratii! ...o sa ajungem un popor de "decorati", dar ne vom face loc din ce in ce mai greu printre mormanele de coji de seminte...
    • +3 (5 voturi)    
      Intr-adevar ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 21:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      ...prea multe decoratii si pentru nimic. In cazul acesta, isi merita decoratiile.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, ei merita! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 17:17)

        Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Da, merita, dar nu-i mai incalzeste. Este, insa, revoltator faptul ca javrele corupte din primarii vor scapa si de data asta! Ceea ce am vrut sa spun este ca daca aceste javre ar fi fost la puscarie pentru zecile de acte de coruptie anterioare, acum nu mai era cazul sa-i decoram pe cei doi eroi. De ce au murit? De ce a trebuit sa ajunga eroi? pentru ca cei care acum ii decoreaza dorm in papuci in loc sa-si faca treaba. Iohannis are suficiente parghii sa "miste" lucrurile in tara asta, dar nu o face. Avem un infractor in fruntea guvernului si un posibil infractor in fruntea procuraturii... Cum sa se faca dreptate? Din pacate, nu-i putem intreba, dar sunt convins ca cei doi eroi ar dori sa se faca DREPTATE, inainte de a primi decoratii post-mortem...
    • +3 (5 voturi)    
      comentariu inadecvat (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:12)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      in cazul celor 2 eroi.Dumnezeu sa-i primeasca in Lumina Eterna!
    • 0 (6 voturi)    
      multumesc! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 1:38)

      Ioan82 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Ma pregateam sa scriu cam acelasi lucru, doar ca mai prost... asa ca merci,

      Si din cei care ati votat cu minus, vreti sa explicati si ce nu va convine? Chiar asa rau ne-am telenovelizat sa ne bucuram de decoratii pt tineri morti de la tovarashu' presedinte, si el decorativ...

      Iohannis, sunt dintre prostii care au stat in 2 duminici in total vreo 30 de ore la cozi sa te voteze - intre scris carti, si dat decoratii, macar incearca sa mai si faci ceva.
  • +24 (28 voturi)    
    degeaba decoreaza eroii (Luni, 2 noiembrie 2015, 20:26)

    __alex__ [utilizator]

    daca nu cere pedepsirea celor vinovati.

    Baietii astia buni au murit din cauza unui sistem putred pana in maduva. Solidaritatea lui Johannis cu oprea si gasca de nesimtiti iresponsabili il fac culpabil.

    Este presedinte, este obligat sa ceara si sa participe activ la curatarea puroiului institutional.

    Johannis le este dator acestor baieti si celorlalte victime cu actiune, nu cu medalii.
    • +1 (7 voturi)    
      mai rar asa presedinte (Luni, 2 noiembrie 2015, 21:42)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      mare om, mare de tot , si mare impostor in acelasi timp
    • 0 (4 voturi)    
      johannis a cerut demisia escrocului (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:13)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      de la ministerul de interne,de ce spuneti ca este solidat cu el??
      sunteti nedrept
      • +2 (2 voturi)    
        din pacate nu i-a cerut-o, ci (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:10)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        l-a 'sfatuit' sa o faca. Este o mare diferenta.
    • +3 (3 voturi)    
      Traim in Romania unde compromisul (Luni, 2 noiembrie 2015, 23:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      sub diverse si multiple forme este lege.

      Tara spagii pentru adminstratie.

      Vrei sa ai o afacere fara controale peste controale, fara garda, fara deranj major la buzunar? Cotizezi sub diverse umbrele din administratie, primarie, diversi functionari si pana la miez - cangrena de partid.

      Cum este posibil sa ni se spuna ca o sectie a unui spital de top din Bucuresti, adica Spitalul Floreasca, si-a inaugurat fictiv o sectie, in luna aprilie, de teama sa nu le ia inapoi Banca Mondiala fondurile primite?! Cine inghite asa ceva?! Fraierii!

      Ministerul Sanatatii a comis o ilegalitate crasa in luna aprilie.
  • +3 (3 voturi)    
    da si nu (Luni, 2 noiembrie 2015, 20:58)

    Adrian_1234 [utilizator]

    asta este decoratia care se da pentru merite desosebite
    Problema e ca diversi nesimtiti o dau pe sub mana la diversi indivizi care nu o merita iar cand acest lucru se intampla il tratam ca un fapt divers si nu zicem nimica.
    Anormal nu e sa le dam astora doi ci sa nu zicem nimic cand ne-a gigi o ia si el desi nu merita.
  • +2 (2 voturi)    
    subscriu (Luni, 2 noiembrie 2015, 21:01)

    was [utilizator]

    Total de acord, unii vor spune uite ce figura infricosatoare. Pe cand putea fi un om cumsecade (nu am cunoscut cand era in viata), un om pe care ai dori sa-ti fie prieten sau vecin, cine stie.
    Cunosc un om solid, cu barba si parul ras care are un Teckel, si cum bine se spune la cainii de companie cainele seamana ca si caracter cu proprietarul (sau altfel zis proprietarul isi alege cainele ce i se potriveste).
    Odihneasca-se in pace la fel ca si celelti decedati, desii nu sunt religios, dar macar sper ca acest accident va avea urmari clare si palpabile, ca in viitor sa nu se mai intample asemenea nenorocire.
    Iar pentru familiile si prietenii celor decedati sau mutilati de viata doresc numai bine, sa treaca cumva prin aceasta nenorocire, sa aiba puterea de a continua, sa-si faca un tel in viata si sa nu dea inapoi.
  • +3 (3 voturi)    
    Stiu un tanar de 19 ani , elev ajuns acolo (Luni, 2 noiembrie 2015, 21:14)

    deval [utilizator]

    cu ghiozdanul salvat de unul dintre eroi ! Niste super- eroi au fost cei doi si sunt sigura ca au facut-o cu gandul la cei uitati in Apuseni sau cei abandonati pe lacul Siutghiol !! Adica cu constiinta ca nu au ce astepta !!
  • +1 (1 vot)    
    Eroi adevarati (Luni, 2 noiembrie 2015, 21:45)

    Maniu [utilizator]

    minunati. RIP.
  • +5 (5 voturi)    
    Înșeală aparențele? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 0:44)

    Geo7 [utilizator]

    Gurile rele ar spune că fotografia lui Claudiu seamănă a rocker înrăit sau poate mai rău. Și totuși el și-a dat viața pentru alții... Respect și recunoștință pentru cei doi EROI !
    • 0 (0 voturi)    
      Are, avea figura de om normal, facand (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      misto intr-o fotografie. Nu-l cunosc decat prin gesturile de care scrie aici, dar cred ca avea umor si o inima mareata.
  • +3 (5 voturi)    
    reparatie (Marţi, 3 noiembrie 2015, 6:35)

    toxx [utilizator]

    tardiva reparatie sau incercare de a repara imaginea statului roman. la cate decoratii s-au dat tuturor cretinilor, parca aceste decoratii nu ar fi trebuit date unor eroi, oameni normali si vertebrali, care sa ii puna la un loc cu sleahta de gunoaie decorate de Iliescu sau Basescu. Eroi vor fi si vor romane in sufletele romanilor care au scapat de acolo, care au plans chiar daca nu au avut copii sau prieteni sau rude in aceasta tragedie. Cand am vazut fata de securist a lui oprea alaturi de arafat, imi venea sa vars, literalmente. O incercare ordinara, fara scrupule, a acoperirii cancerului generalizat al spagii care domina toate institutiile statului. Mai este uluitoare si lipsa eticii complete a patronilor, care pentru o cheltuiala in plus de 3000 de lei, au bagat in pamant o gramada de oameni si pe altii i-au lasat mutilati pe viata. Nu il ultimul rand, demisia lui piedone nu este indeajuns, tipic romanesc va sta pitit vreo 3-4 luni dupa care ajunge in alta functie unde nu are nevoie sa iasa la TV . Invartirea briceagului in rana cu sare a romanilor a culminat cu aceasta tragedie. Respect celor doi eroi si sa le fie tarana usoara. Rusine BOR, rusine statului roman si sceleratilor care pun vina pe muzica rock. Este o evolutie a unui tanar, si eu prin '95 cu ascultat de Metallica si AC/DC, apoi Depeche Mode, apui MJ si am ajuns la Deep House sau Marco Carola. Am fost si fara sa-mi dau seama de pericole, la un concert Cargo in Club A. Mi-a placut, desi eram fanul altor genuri. Ce trebuie schimbat in tara asta ca mai multi dintre noi sa aiba o gandire sanatoasa ? II dam cu napalm si o repopulam ?
    • 0 (4 voturi)    
      asta nu e reparatie (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:00)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      asta e exercitiu de imagine pentru dl. vorba moale.
      de asta s-a grabit la numai trei zile sa confere decoratiile astea si nu sa ceara demisii in masa ale responsabililor.
      asa i-a zis mihalache ca e bine si vorba moale s-a executat.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusine nenorocitilor care se iau de muzica (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:32)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      niste pitecantropi.