Medicul Ioan Lascar: Pacientul ars este considerat cel mai complex si mai costisitor tip de pacient imaginabil. Costurile pot ajunge la un milion de euro

de G.S     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2015, 16:53 Actualitate | Esenţial


Pentru ingrijirea unui pacient cu arsuri costurile variaza intre cateva sute de mii de euro si chiar un milion de euro, a declarat duminica profesorul doctor Ioan Lascar, care a participat la grupul de lucru convocat de premierul Victor Ponta la Palatul Victoria.

"Pacientul ars este considerat cel mai complex si mai costisitor tip de pacient imaginabil. Costurile ingrijirii unui astfel de pacient pe durata spitalizarii de lunga durata: o luna si jumatate, doua, uneori chiar mai mult, pot oscila in functie de gravitatea si particularitatile cazului intre cateva sute de mii de euro pana la un milion de euro", a mai afirmat dr. Ioan Lascar, citat de Agerpres.

Ioan Lascar a spus ca numarul deceselor in urma incendiului din clubul Colectiv poate sa creasca semnificativ prin prisma datelor statistice, 

"Evaluam, estimam faptul cel putin prin prisma datelor statistice ca numarul deceselor poate sa creasca semnificativ. Semnificativ inseamna semnificativ", a afirmat medicul. 

Intrebat daca se asteapta la o dublare a numarului de morti, Lascar a raspuns: "Este posibil, acestea sunt evaluari statistice, dar nu ma refer la cazurile noastre, ci doar facand o evaluare prin prisma datelor statistice acumulate pe care se fundamenteaza si experienta noastra clinica". 









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7467 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    === (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:02)

    miluch [utilizator]

    Cand e vorba de vieti omenesti, nu exista pacient "costisitor"sau "necostisitor". Exista vieti de salvat si de refacut si atat...
    Nefericita declaratie Domnule Doctor.
    • +6 (8 voturi)    
      de ce nefericita (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:43)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui miluch

      este o realitate, spitalele au nevoie de bani si ele . Pe de alta parte nu vad de ce ar fi o problema, doar de asta se platesc asigurarile obligatorii de sanatate. Mai mult ,in astfel de cazuri guvernul s-ar impusca in genunchi daca ar impune cuiva din apartinatori sau victimelor vreo cheltuiala.
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:45)

      [anonim] i-a raspuns lui miluch

      • +1 (1 vot)    
        Intr-o tara civilizata trebuie sa existe toate (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:35)

        zarea [anonim] i-a raspuns lui

        consumabilele si ustensilele astfel incat impreuna cu daruirea doctorului sa se faca TOT ce este posibil ptr tratarea pacientului!

        Toti stim ca se poate muri, oricata daruire ar avea medicul si oricat de bine ar fi dotat spitalul! Dar una este sa mori pentru ca atat a tinut ata si alta este sa mori ca s-au terminat banii de materiale si ustensile.

        Concomitenta intre pretul vietii unui ars si declaratia clara a cresterii numarului de decese a fost absolut nefericita sau subconstietul a tradat .....
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:21)

          [anonim] i-a raspuns lui zarea

    • +4 (6 voturi)    
      Pe jumate (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:46)

      io [anonim] i-a raspuns lui miluch

      Ai dreptate doar pe jumatate. Din punctul de vedere al managerului unui spital, doctorul are dreptate. Astfel de pacienti sunt "costisitori" intr-adevar. Nu poti sa te-arunci cu capul in fata si sa te astepti ca-i poti trata pe acesti pacienti daca nu ai un plan ca lumea pus la dispozitie. Inclusiv financiar. Pentru ca, vrem nu vrem, pana la urma, este nevoie de bani pentru tratarea pacientilor. Bunavointa nu e suficienta.
    • +5 (5 voturi)    
      costisitor sau necostisitor (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:49)

      mary2003 [anonim] i-a raspuns lui miluch

      din nefericire viata inseamna si bani.doctorii nu pot face minuni doar cu miinile goale.putini inteleg acest lucru...
    • +5 (11 voturi)    
      Pute a desteptaciune !!! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:10)

      srh [anonim] i-a raspuns lui miluch

      Te-ai gandit vreo secunda..una miiiica de tot...ca poate Lascăr a vrut sa explice cumva nației asteia ..Ratiunea pt care ar trebui sa donam bani acolo unde sunt lansate solicitări de genul..?

      Lascăr e unul dintre cei mai mari medici din Ro..a ajutat cu adevarat oameni de-alungul carierei!!! Chiar trebuie sa analizezi sintactic si morfologic fiecare fraza a unui om?!

      Si mai ai .....si sustinatori!!!! OMG natie de.... "Deștepti " ce sunteti !
    • +4 (8 voturi)    
      bun simt? (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:17)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui miluch

      Ai salvat si tu tot atatea vieti ca dl. Lascar ca sa iti permiti sa deschizi gura?

      Te duce mintea sa vezi ca dansul s-a dus la guvern sa ceara bani pentru spitale, nu sa se scuze?
      • +3 (3 voturi)    
        Cand consiliezi un plagiator (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:39)

        zarea [anonim] i-a raspuns lui cristi

        nu-i chiar un titlu de mandrie!!! Nu-mi permit sa judec valoarea profesionala a domnului doctor dar....medicii care fac politica, aduc a oprescu.
    • +1 (1 vot)    
      doctorul (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui miluch

      lascar stie ce spune, e fericitul posesor al unui conac inconjurat de un adevarat parc, despre hectare vorbim. Poate ca merita sa aiba toate astea, poate ca nu, nu pot sa ma pronunt. Daca merita, scuzele mele. Probabil ca fraza cu pricina, pastrind proportiile, a mai spus-o citorva mii de pacienti in decursul glorioasei sale cariere.
      Asta le spune pacientilor, stiti, totul costa, si nu putin.
  • +3 (3 voturi)    
    N-as avea incredere in PSD!! Ptr niscai economii (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:11)

    zarea [anonim]

    ar lasa arsii la mila lui Dumnezeu!! Sa nu uitam ca dl Lazar este consilierul lui Ponta!! Ar fi greu de crezut ca s-ar plange de lipsuri chiar daca n-ar primi nimic!!
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:42)

    [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    Ceee?? (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:58)

    Mihai [anonim]

    Poate sa coste si zeci de milioane, cum este posibil sa se gandeasca cineva la costuri, când este vorba de viata unui om? Rusine !
  • -11 (15 voturi)    
    in cazul asta (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:19)

    millenium [anonim]

    Sa plateasca patronii clubului,de ce sa platim noi romanii pentru ca o trupa satanista a tinut acolo un concert si a omorat 30 de copii.
    • +4 (6 voturi)    
      Resursa de tampenie a poporului roman! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:49)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      E infinita!
      • +1 (1 vot)    
        asta (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:59)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        e trol sovietic mie-n suta, e un mancurt in cel mai fericit caz, parerea mea este ca de fapt e un basarabean renegat. Nu prea are de-a face cu prostia poporului roman, care sigur ca exista si inca in proportie de masa, ne lovim zilnic de ea.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:04)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Doamne mare-i gradina ta!....
    • +1 (3 voturi)    
      ia uite-l si pe asta (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:02)

      koto [anonim] i-a raspuns lui millenium

      dumnezeu sa te ajute, neispravitule
  • -1 (3 voturi)    
    Doctorul Lascar... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:08)

    Atcika [utilizator]

    Doctorul Lascar este un INGER coborit pe pamint!!! Sint in masura sa afirm acest lucru, pentru ca stiu pe propria mea piele. asa ca, nu-i mai gasiti noduri in papura, ar trebui sa i se ridice statuie unui astfel de OM cu astfel de miini miraculoase!!!RESPECT!!!
  • +1 (3 voturi)    
    da comisionu' (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:22)

    hihi [anonim]

    cat e?
    • 0 (4 voturi)    
      D'aia maimuța sta cocoțată in copac! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:33)

      srh [anonim] i-a raspuns lui hihi

      ...ca-l confunzi cu Bradisteanu!

      Si mai e o maimuța care...se leagă de faptul ca e consilier al lui Poanta...asa si..?! ...Ori scrii ceva concret știut si probat despre el...daca tot iti place can can-ul...ori shut the fuck up !
  • -1 (3 voturi)    
    da (Luni, 2 noiembrie 2015, 7:36)

    george [anonim]

    Cinism. Cuvantul costisitor nu prea avea ce cauta.