Cameraman aflat la clubul Colectiv: Adrian Despot era ars... a inceput sa urle la mine sa car oameni

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2015, 16:42 Actualitate | Esenţial


Adi Despot
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Mario Ionescu, cameraman ProTV, care a fost printre primii jurnalisti care au ajuns la Club Colectiv dupa izbucnirea incendiului de vineri seara, isi aminteste momentele de panica din fata localului bucurestean, intr-o postare pe pagina sa de Facebook.

"Acum, la peste 35 de ore de la momentul in care colega mea reportera m-a sunat agitata, aproape plangand, ca arde un club din incinta fostei fabrici Pionierul, dupa doar cateva ore de somn, simt nevoia sa povestesc ce am trait in noaptea de 30 octombrie! Am ajuns in jur de 22.37, odata cu o masina de pompieri si 2 ambulante, mai erau 1 sau 2 la fata locului, dar 'gemeau' de trupuri arse", povesteste el, potrivit Agerpres.

Acesta isi aminteste cum oamenii ce locuiau in vecinatate incercau sa ajute victimele, dar si cum liderul trupei Vita de Vie, Adrian Despot, aflat la concert, s-a implicat in actiunile de salvare.

"Oameni, care pareau vecini cu localul, carau, alaturi de alti oameni arsi, trupuri pline sange, de carne arsa, pe care ii insirau pe asfalt cat mai aproape de salvarile care de acum curgeau si umpleau piateta. O tanara blonda ii ghida catre salvari si implora oamenii de pe ambulante sa ia cat mai multi! Am ajuns in gang, unde m-a intampinat Adrian Despot, era ars, plin de negreala pe ochi, cara un tanar ars, a inceput sa urle la mine sa las camera si sa car oameni! M-am blocat si mi-au dat lacrimile", povesteste jurnalistul pe pagina sa de Facebook.

De asemenea, Mario Ionescu isi aminteste cum a incercat sa salveze una dintre victime.

"Baiatul a inceput sa aiba convulsii apoi s-a oprit inert. Am lasat camera jos, i-am luat pulsul, nu mai avea! Am inceput sa-l masez si sa urlu dupa ajutor. In 3 secunde, un sofer de ambulanta a inceput sa faca masaj cardiac", povesteste operatorul de imagine, care vorbeste si de lipsa de organizare de la locul incendiului.

"Nu pot sa tac... am vazut dezorganizare crunta! Structuri care ar fi trebuit sa se coordoneze nu stiau unii de altii! Era panica mare si elementul uman era coplesit de imaginea dezastrului! Intr-un final s-a instituit un perimetru... evident, grija cea mai mare a politiei locale si a jandarmeriei era presa! Au iesit certuri, imbranceli", scrie el.

"Sunt multe imagini care nu se vor sterge din minte! Timpul le va aseza langa celelalte tragedii la care am fost martor, maternitatea Giulesti, autocarul cu ucraineni de pe A2! Condoleante familiilor, forta celor ce lupta inca! (...) Acest text nu acuza pe nimeni, nu disculpa pe nimeni, nu creeaza eroi, este pur si simplu relatarea a ceea ce am trait!", isi incheie operatorul de imagine postarea pe Facebook.

Pana in prezent, autoritatile au anuntat 29 de decese in urma incendiului ce a avut loc vineri noapte la Club Colectiv, in timpul concertului trupei Goodbye to Gravity.

Zeci de tineri sunt internati in spitalele bucurestene, iar Guvernul a decretat ca 31 octombrie, 1 si 2 noiembrie sa fie zile de doliu national, in memoria victimelor acestei tragedii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


57048 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    Hienele din presa (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:06)

    cato [utilizator]

    Adrian Despot l-a rugat sa ajute victimele, el a filmat in continuare. Acum tot el se da socat.
    Bravo, tot asa!
    • +3 (7 voturi)    
      Nu judecati (Luni, 2 noiembrie 2015, 1:45)

      popic82 [anonim] i-a raspuns lui cato

      Nu aruncati cu pietre, serios. Aveti perfecta dreptate, va ganditi ce ati fi facut voi in locul lui, dar intrucat se vede ca haosul am fost instalat chiar si pentru oamenii care sunt abilitsati sa acorde primul ajutor, omul a facut ce stia sa faca. Cu siguranta ii tremura mana pe camera in acele momente. Alte persoane au murit in acest incident exact pentru ca au acordat primul ajutor, au intrat inauntru sa salveze cat mai multi.
      Si eu nu sunt de acord, cand scriu acest articol, cu atitudinea avuta de acest cameraman, dar si daca eram acolo in locul lui nu stiu cum as fi reactionat.
      Meseria ma pune sa fac cursul Madical Care la 5 ani, asa ca am habar de a acorda un prim ajutor..chiar si in cazul celor arsi, dar sunt situatii in care poti inrautatii situatia daca nu ai habar de a resucita o persoana.
      P.S. fara acesti jurnalisti nu apar de multe ori dovezile. Maine o sa ii acuzati si pe cei de la hotnews ca scriu articole in loc sa se duca sa doneze sange sau alte gesturi.
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt de acord, intr-un fel (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:40)

        cato [anonim] i-a raspuns lui popic82

        Sunt de acord ca, nefiind acolo, nu stiu cum as fi reactionat.
        Insa, totusi, eu doar am reluat in alte cuvinte ce a spus el. El a zis-o intr-un mod dramatic, eu doar am schimbat unghiul de vedere.
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate adevarul e pe la mijloc... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cato

      ar fi trebuit sa ajute... pe de alta pare... daca ar fi facut asta si-ar fi pierdut serviciu...
      viata e curva... rau de tot
  • +16 (22 voturi)    
    presa... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:25)

    muciflenduri [utilizator]

    Ce magari politistii, cum nu voiau ei sa lase presa sa relateze dezastrul din mijlocul mortilor.
    Cum sa nu lasi bietul reporter sa calce pe cadavre? Trebuie sa manance si el o paine, trebuie sa ia un prim-plan cu un muribund agonizand.
    Asadar au iesit certuri si imbranceli, domnii reporteri nu voiau sa lase prada din gura, simteau ei ca de la 50 de metri nu se mai vede senzationalul, nu mai poti prezenta IN EXCLUSIVITATE piele arsa.
    • +12 (14 voturi)    
      tomoiaga1901 (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:45)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Da, si eu sunt de acord ca uneori ziaristii cauta senzationalul cu orice pret. Sa te duci sa filmezi oameni care mor sau agonizeaza mi se pare de un cinism fara seaman.In momente de situatii grave nu mai prevaleaza sa iei un cadru bun cu cineva care este pe moarte, ci cum sa dai o mana de ajutor. Deci cei care spun ca-si fac doar datoria prezentand stiri de fapt mai mult incurca
      • +3 (5 voturi)    
        Nightcrawler (Duminică, 1 noiembrie 2015, 20:27)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Iti recomand sa vezi filmul Nightcrawler. Subiectul abordeaza exact tema asta a vanatorilor de imagini socante, inregistrari vandute mai apoi canalelor de stiri din SUA.
    • +9 (11 voturi)    
      Si mai gretos (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:47)

      sile [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Cel mai urat mi s-a parut gestul celor care s-au dus ca hienele sa filmeze la INML. Ce stire sa scoti de acolo? Ce folos sa iei niste oameni care tocmai au primit cea mai crunta lovitura a vietii si sa-i arati intregii tari. Sper sa nu gresesc (n-am urmarit foarte atent), dar cred ca doar TVR1 si una din antene au facut magaria asta.
    • 0 (0 voturi)    
      eu... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      am remarcat ceva... uimitor...
      pentru cred ca prima data imaginile persoanelor ranite (chiar si cele relativ usor) au fost blurate!
      este ceva te presa romaneasca nu facea! ma intreb ce s-a intamplat
  • +9 (9 voturi)    
    Lectie (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:26)

    Corneliu [anonim]

    Nu stiu cate exercitii se fac, si cat de mari, dar sper ca de acum sa existe simulari ale unor evenimente de o asemenea anvergura care sa pregateasca si sa testeze fortele implicate (cu accentul pe anvergura).

    Si salvatorii sunt oameni, cu limitele lor omenesti; intr-o situatie de urgenta fiecare ar trebui sa poata actiona mecanic fiind deja pregatit pentru situatie, sa stie ce are de facut si sa stie ca s-a mai confruntat cu asa ceva, chiar daca era vorba de o simulare. Daca intr-o asemenea situatie exista conflicte ce tin de delegarea responsabilitatilor, care trebuie rezolvate la fata locului,se pierde timp pretios si angreneaza foarteusorinstituirea haosului. Daca asa ceva se intampla, e clar ca unele parti nu au fost supuse unei pregatiri adecvate, sau poate chiar procedura in sine este deficienta. Exercitii de anvergura, bine gandite, pe de-o parte ar scoate la suprafata problemele de acest gen si pe de alta parte ar ajuta la antrenarea oamenii implicati.

    Toata stima oamenilor implicati in operatiunea de salvare, sunt convins ca fiecare a dat tot ce are mai bun in acele momente dure.
  • +8 (16 voturi)    
    Pai si in loc sa ajuti (Duminică, 1 noiembrie 2015, 17:34)

    Andra [anonim]

    Ai stat sa filmezi in continuare!
    Pentru ca asta era important! Sa filmezi in loc sa ajuti sa ii scoti de la usa macar ! Nu sa intri acolo!
    Judecati fortele de ordine si ambulantele ca s-au miscat greu..poate pentru ca nu aveau loc de presa care nu misca un deget in ajutorul victimelor!
    sa va fie rusine!
    moare omul langa voi si voi nu sariti sa ajutati pentru ca TREBUIE sa filmati!
  • +8 (16 voturi)    
    rusine (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:10)

    sampras [anonim]

    Incredibila lipsa de umanitate. Deci ranitii erau la zeci de metri de locul in care erau salvarile, i se striga la cameramanul lu' peste sa ajute si el...iar el, din ce relateaza, n-a ajutat deloc. abia cand a murit unul in fata lui s-a oprit un moment. apoi inteleg ca in continuare n-a mai ajutat la nimic. ba chiar era iritat ca, intr-un final, cand s-a instaurat cat de cat oridinea "grija cea mai mare a politiei locale si a jandarmeriei era presa". probabil pt ca voi, aia de la presa, erati singurii care incurcati pe acolo, cu camerele, microfoanele, si mai ales insistentele voastre de a filma drame. poate ca medicii nu aveau timp sa raspunda la ceva intrebari idioate, sau sa ocoleasca niste cameramani ca sa poata sa ajute ranitii. si cineva trebuia sa va tina la distanta, bai cameramanul lu peste. sa-ti fie rusine.
  • +2 (2 voturi)    
    Academia Intact (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:54)

    feisbuk [anonim]

    Uite aici specimen

    http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2015/11/01/5635e8d6f5eaafab2c35c0f0/627x0.jpg
  • +1 (3 voturi)    
    Revoltator (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:55)

    Ana [anonim]

    Si tu ai filmat in continuare. Important e ca ai facut tu ce scrie in fisa postului, l-ai bagat si pe Despot in poveste si politistii nu te-au lasat sa filmezi. Nasol!
  • -4 (4 voturi)    
    Fara plata de la stat pentru alcoolicii raniti (Luni, 2 noiembrie 2015, 8:42)

    Radu [anonim]

    Nu mi se pare normal sa se plateasca de la bugetul de stat distractia astora in club! Nu vreau ca banii mei sa se duca pe cei care se distreaza! Sa plateasca de bunavoie! Poate vreau sa se duca banii la oamenI amarati si saraci din zone defavorizate, nu la fumati alcoolici care fac sex prin toalete si vin in club de plictiseala ca au stat prea mult pe blog! Costul tratamentului unui singur om ars este de cel putin 900 000 Euro! Si fara Halloween in scoli!
    • +1 (1 vot)    
      haters.....! (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:30)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      dispareti!
      macar un timp, pana deveniti "normali".
    • 0 (0 voturi)    
      esti.... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      dezimformat... asta ca sa fiu extrem de dragut...

      1 - nu erau alcoolici care "fac sex prin toalete" asta crede doar mintea ta spalata pe creier
      2 - daca halloweenul frei sa nu fie in scoli... sa nu fie si religia... religia promoveaza sf. andrei de exemplu care e similar halloween
      3 - de asemenea as dori ca si oamenii fara empatie fata de semenii lor sa nu primeasca tratament de la stat
    • 0 (0 voturi)    
      bietul de tine (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:22)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Radu

      doat atit a putut creierasul tau firav sa inteleaga...
      ai citit declaratia unei proaste cu ifose de vedeta ca acolo erau alcoolici care fac sex in toalete si nu te-ai putut abtine.
      care va sa zica toata lumea incolonata la munca nu la distractie. cine se distreaza sa fie ars de viu!
      cit de bolnav trebuie sa fii...
  • 0 (0 voturi)    
    dezinformare (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:39)

    adrian [anonim]

    Imi cer scuze dar cred ca nu va mergea ceasul bine. La 10:41 dupa ce am inceput sa pot sa respir normal si sa vad am pus mana pe telefon sa fac revenire la 112. In acel moment venise un echipaj de pompier pe tabacarilor (nu pe tabacariei) si nu putea sa intre in curte fiind o poarta blocata. pompierii tipau la noi intrebandu-ne daca nu avem chei...dupa 2-3 minute a aparut prima salvare. Dupa alte 5 minute au aparut pompierii dezechipati care ne intrebau tot pe noi ce sa faca...le-a mai luat ceva timp sa se echipeze si sa intre. faceti dvs o aproximatie a timpului scurs de la primul apel 10:32 pana cand au intrat pompierii acolo...
  • 0 (0 voturi)    
    nefericita meserie (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:15)

    anonimus [anonim]

    Si iata eterne poveste a reporterilor aflati la locul dezastrelor...
    De fapt in spatele lozincii "publicul trebuie sa fie informat" sta foamea cumplita de audienta.
    Cind o fiinta umana fotografiaza un ranit in loc sa-l ajute, asa cum poate, chiar si fara sa aiba cunostinte minore de prim ajutor, inseamna ca traim intr-o societate bolnava. Nu vorbesc de gisca de la Antena 3 care spunea dupa ce a "relatat" de la locul dezastrului ca nu poate sa nu zimbeasca fiindca are cea mai misto meserie din lume, ea e doar timpita. Vorbesc de zecile de oameni de la posturile de televiziune care in loc sa ajute ranitii sa ajunga la salvari, incurcau locul.