Germania, calul troian al Rusiei in UE? Cum va juca Berlinul cand Romania, Polonia si balticele vor cere mai multe trupe NATO

de C. Pantazi     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2015, 10:16 Actualitate | Esenţial


Angela Merkel si Vladimir Putin
Foto: Agerpres/AP
Vizita de ieri a vice-cancelarului german Sigmar Gabriel la Moscova, unde s-a intilnit cu Putin si a cerut "o mai buna colaborare cu Rusia" e doar ultima dintr-un lung sir de compromisuri facute de Berlin in fata lui Putin. Temerile est-europenilor legate de cedarea accelerata in fata Rusiei prind contur odata cu opozitia Germaniei, deocamdata mascata diplomatic, fata de amplasarea de noi trupe NATO la granita estica. Va rupe iarasi Germania solidaritatea NATO, cum a facut-o in 2008?

Astfel, aliatii estici cer mai multi soldati si armament NATO pentru a fi protejati impotriva Rusiei, care da semne ca nu e multumita cu raptul Crimeei si ruperea estului Ucrainei. Wall Street Journal a relatat ieri ca aliatii discuta despre amplasarea de batalioane NATO in Polonia si cele trei tari baltice, toate avind granita directa cu Rusia. Cine se opune? Germania, care nu vrea sa zgindare Rusia. Berlinul sustine, potrivit surselor WSJ, ca trebuie prezervat fragilul armistitiu din estul Ucrainei, iar diplomatii germani transmit deja aceasta pozitie aliatilor din NATO.

E de asteptat ca abordarea Germaniei sa infurie statele est-europene, mai ales ca Romania va organiza in 4 noiembrie un mini-summit al tarilor estice din NATO, unde probabil ca Bulgaria, Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Romania si Slovacia vor cere in mod oficial masuri suplimentare de reasigurare in fata Rusiei. Iar Germania a dat deja semne ca sfideaza aceste cereri legitime, facind pasi mari pentru slabirea presiunii asupra Rusiei.

Inapoi la vizita lui Sigmar Gabriel (stinga germana, partid traditional apropiat de Rusia) la Moscova. Sint putine informatii despre ce a discutat vice-cancelarul german cu Putin, dar Stratfor scrie ca e posibila o discutie despre slabirea sau chiar anularea sanctiunilor economice impuse Rusiei de UE. Mai sint doar trei luni pina cind UE va decide daca prelungeste, modifica sau elimina actualele sanctiuni economice si diplomatice fata de Rusia (expira la 31 ianuarie 2016).

Iar semnele dinspre Germania nu sint deloc incurajatoare: Lobby-ul industriasilor germani pentru reluarea comertului cu Rusia creste, pe fondul fragilitatii economiei europene, al slabirii Chinei si al loviturii primite din SUA de Volkswagen; Legaturile energetice dintre cele doua tari se cimenteaza odata cu proiectul Nord Stream 2 (realizat de Gazprom cu o serie de companii germane, plus OMV, actionarul majoritar al Petrom); tot mai multi lideri politici germani cer public re-apropierea de Rusia; in fine, seful Comisiei Europene, Jean Claude Juncker (aparatorul fatis al intereselor germane in UE) a cerut respect pentru Rusia si recunoasterea statutului de jucator global, nu regional, intr-o declaratie socanta.

Dosarul energetic germano-rus merita, el in sine, multa atentie din partea Romaniei: Berlinul a spart blocada euro-atlantica si a invitat Rusia sa faca inca un pas pentru un control si mai strins al aprovizionarii cu gaze a Europei. E vorba despre gazoductul Nord Stream 2, la care va participa si OMV, condus acum de un german (Rainer Seele) care face absolut orice pentru un business cu Rusia. De ce ne intereseaza pe noi? Pentru ca OMV a fost primita in afacere cu conditia unui schimb de active cu Gazprom. Nici pina la acest moment nu stim ce active va ceda OMV catre rusi si daca acestea au legatura cu Petrom.

Sa nu uitam si de racirea accentuata a relatiilor dintre Germania si SUA, ceea ce face si mai probabila o intoarcere a Berlinului spre Rusia atit din punct de vedere politic, dar si economic. Dupa scandalul Volkswagen declansat peste Atlantic, Germania a replicat ieri cu amenintarea ca nu va ratifica TTIP, viitorul acord comercial vazut drept esential pentru relansarea relatiilor comerciale intre SUA si Uniunea Europeana.

Inca un dosar in care Germania se bazeaza mai mult pe Rusia decit pe partenerii euro-atlantici e Siria. In timp ce Washingtonul, Londra, ba chiar si Franta au denuntat interventia Rusiei in apararea criminalului Bashar Al Assad, Germania nu pridideste sa laude rolul Rusiei in rezolvarea conflictului si sa ceara o pondere tot mai insemnata pentru Moscova la masa negocierilor.

Am mai vazut aceasta reteta. In estul Ucrainei, unde Germania (alaturi de Franta, bucuroasa sa arate ca mai conteaza) s-a erijat in mediator al conflictului militar deschis intre Rusia si Ucraina. Rezultatul? Berlinul a cautionat ruperea estului Ucrainei si inghetarea conflictului, ba chiar a presat Kievul sa faca pasi spre federalizarea tarii, adica exact planul lui Putin.

Pe scurt: Germania a facut totul pentru "normalizarea" relatiilor cu Rusia, de parca episoadele Crimeea, estul Ucrainei, doborirea avionului de catre separatisti si asasinarea opozantului Boris Nemtov nici nu ar fi existat.

In acest timp, Germania si alte state occidentale, dornice sa reia comertul cu Rusia, resping expertiza est-europenilor fata de Rusia, clamind faptul ca Romania, Polonia si balticele au judecata compromisa de experientele neplacute din trecut cu URSS. Nu o spun public, dar in intilnirile diplomatice tonul fata de cererile esticilor este condescendent.

Vom vedea in curind reactia Germaniei cind est-europenii vor cere, justificat, mai multe trupe si armament NATO pentru a se apara de Rusia. Cronologia evenimentelor din ultimele luni si valul crescind de simpatie pro-rusa de la Berlin nu ne dau insa prea multe motive de optimism.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19726 vizualizari

  • -36 (46 voturi)    
    salvarea Romaniei (Joi, 29 octombrie 2015, 10:20)

    millenium [anonim]

    Vine de unde nu ne asteptam adica Germania.
    Hai Merkel ajuta-ne sa scapam de amerloci
    • +19 (27 voturi)    
      Pactul ruso-german pentru impartirea Europei (Joi, 29 octombrie 2015, 14:27)

      Alianta cu USA [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Obsesia e veche si a bantuit intotdeauna partizanii panslavismului si pangermanismului: impartirea Europei intre o Rusie Imperiala si un Reich german.

      Condescendenta si dispretul pentru est europeni sunt si ele la fel de vechi, Romania si Polonia au mai fost ciuntite, impartite sau ocupate partial sau total de Germania si Rusia.

      Polonezii sunt perceputi ca prea independenti de rusi si prea ostili germanilor, iar romanii prea diferiti etno-cultural si un obstacol in fata expansiunii Rusiei catre slavii din Balcani.

      Iar acum ambele state sunt obligate sa faca alianta stransa cu USA, altfel vor pati un remake al pactului Ribentropp-Molotov, inca un Diktat ruso-german.

      Nu trebuie scapat din vedere ca nici unua dintre aceste tari nu ne-a fost noua romanilor vreodata prietena, nu ne-a ajutat decat circumstantial, ba chiar ne-a lovit de cate ori a crezut ca e necesar pentru interese imperialiste.

      Pt informarea dvs:

      In anii'80, pe vremea lui Baker, s-a luat decizia americana de a distruge lumea arabo-musulmana prin divizare si razboi civil, iar rezultatele incep sa se vada cu claritate, planul e in plina desfasurare si e unul de succes, USA a cheltuit fara masura pt reusita si e dispusa sa continue.

      La fel, in anii '90, dupa reunificarea germanilor, Berlinul a decis sa constituie treptat o "Europa a regiunilor", in care statele nationale sa fie slabite cat mai mult, pentru ca regiunile germanice vor forma treptat un bloc dominant economic, lingvistic si cultural.

      O Europa federala dupa model german ar fi una dominata indirect de acest bloc de regiuni germanice, din Olanda pana in Austria, din sudul Danemarcei pana in nordul Italiei.

      Celalalt mare bloc a fi constituit e in sarcina Rusiei, blocul slavofil sau rusofil, dominand partea central- est europeana.

      Politica imigrationista e folosita de Germania pentru a slabi statele nationale est-europene, Rusia asigura "logistica" cu ajutorul Serbiei (cel mai rusofil stat balcanic in acest moment).
      • 0 (6 voturi)    
        NU UItati de Orbanistan (Joi, 29 octombrie 2015, 14:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alianta cu USA

        Fresh State of Mujicia Federation !!
      • 0 (4 voturi)    
        ! (Joi, 29 octombrie 2015, 15:32)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui Alianta cu USA

        Imi pare rau ca ti-o spun asa direct, tu doar ai auzit de Baker, dar nu ai nici cea mai vaga idee ce a facut.
      • -3 (5 voturi)    
        este Scotia pionul anglo-americanilor ? (Joi, 29 octombrie 2015, 18:40)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Alianta cu USA

        ...si alte cestiuni geo-startegice foarte importante pe care framanta intelectualu roman
  • +20 (26 voturi)    
    degeaba (Joi, 29 octombrie 2015, 10:24)

    giigi [utilizator]

    se agita merkel sa convinga pe toata lumea ca germania s-a schimbat fata de perioada ww1 si ww2, actiunile lor prezente dovedesc exact aceasi mentalitate.
    • -5 (13 voturi)    
      Gabriel nu e Merkel (Joi, 29 octombrie 2015, 14:37)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui giigi

      Gabriel are o pozitie destul de oportunista, pentru care e criticat inclusiv in Germania. Iar SPD-ul are politicieni mai de valoare decat el(vezi Steinmeier, Nahles, Schwesig sau chiar Maas).

      Statele est-europene sunt stapanite de frica. Frica de Rusia, frica de imigranti, frica de Grecia. In schimb nu le e frica de coruptie si de mentalitatea "lasa ca merge si asa".

      In Europa, fata de 1990, realitatea e ca influenta Rusiei e limitata la Belarus, in ciuda zvarcolirilor sale. Belarusul nu e prea e nici el multumit de starea de fapt, dar inca nu a venit momentul sau.
      Ucraina o duce greu ACUM pentru ca a fost rupta (in mare masura) de influenta Rusiei. Daca ramane asa, e o victorie imensa pentru occident.
      • -6 (12 voturi)    
        Corectare (Joi, 29 octombrie 2015, 15:00)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Am vazut acum si declaratia lui Gabriel din celalalt articol. In acest caz e una de bun simt - mea culpa. Rusia nu poate fi izolata de Europa (in afara de petrol, SUA sunt autosuficienti si isi permit asta, in plus pozitia geografica le permite).
        Analiza occidentala e corecta: statele est-europene au judecata influentata de experienta din trecut si nu pot gandi obiectiv in contextul actual.
      • +10 (14 voturi)    
        da (Joi, 29 octombrie 2015, 15:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        ma, ce conteaza realitatea pentru tine, articolul dlui Pantazi e pura fantezie, este? Rusia nu a adus in tarile estice regimul criminal comunist timp de cincizeci de ani, este? Asta e alta fantezie,nu-i asa?
        Ai mult tupeu si minte putina, ghinion, ce sa-i faci.
        • -5 (5 voturi)    
          Comunism (Vineri, 30 octombrie 2015, 8:44)

          crisbal [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Nu Rusia este cea care a adus comunismul ci evreii din Rusia, finantati, binenteles, de evreii din America. Rusia ca tara, a fost si ea victima a comunismului. Au murit sute de mii de oameni asasinati de comunisti.

          Iar primul guvern romanesc comunist, din evrei a fost facut. Ia mai cerceteaza!

          Si ia ghici pe cine ar trebui sa urasti, pe rusi sau pe evrei? Cine sunt vinovati pentru instaurarea comunismului?
          • +3 (3 voturi)    
            da (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:01)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui crisbal

            lenin, stalin, beria, molotov, hrusciov erau evrei. In mintea matale, evident.
  • +8 (16 voturi)    
    uriesiesie - amenintare - nivel CRITIC (Joi, 29 octombrie 2015, 10:36)

    un domn [utilizator]

    Trebuie sa se destrame, Blestemul lui Octombrie 1917 trebuie sa se "rupa" cat mai curand, camarilla bolshevika instalata la kremlin este detinatoarea valorilor Rusiei, Rusia=Mujicia, si numai Tungus si niste Mantuitori pot sa scape Europa de la Divizare
    Mujicia Profereaza amenintare la un nivel ce depseste Razboiul Rece, Romani Pregatiti va de Lupta !
    • -4 (20 voturi)    
      iar (Joi, 29 octombrie 2015, 12:43)

      Incomod [anonim] i-a raspuns lui un domn

      ai uitat sa-ti iei pastilele ? :) :) :)
  • +21 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 29 octombrie 2015, 10:40)

    andipetre [anonim]

    • +13 (17 voturi)    
      Merkel ! (Joi, 29 octombrie 2015, 12:48)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Actioneaza ca si cum ar fi agent KGB. Nu-mi pot inchipui alt motiv pentru deciziile care au ca beneficiar doar Rusia si destabilizeaza Uniunea Europeana si Nato.
  • -18 (32 voturi)    
    Ausgleich (Joi, 29 octombrie 2015, 10:42)

    Mazeta [utilizator]

    Germania zice un lucru simplu: între marile puteri nucleare este bine să existe zone-tampon, slab militarizate, care să asigure echilibrul unei lumi care se poate oricând auto-distruge.

    Această doctrină a fost obținută cu greu, după zeci de ani de negocieri și a menținut pacea după cel de-al II-lea război mondial.

    Echilibrul fragil de acum să fie distrus din cauza unor capete înfiebântate de dincolo sau de dincoace de Ocean.
    • +8 (16 voturi)    
      daca asa va fi (Joi, 29 octombrie 2015, 13:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      capatzane de Mazete vor fi roller-coaster pe strazi..crede ma
    • +3 (7 voturi)    
      în sfârșit (Joi, 29 octombrie 2015, 17:18)

      PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      noroc cu ”trolii putiniști”, că altfel lipsa de rațiune și bun simț dă fiori reci pe șira spinării.
      • -3 (7 voturi)    
        pai sira ta e de cauciuc (Joi, 29 octombrie 2015, 18:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

        implicit..e rece
  • -5 (15 voturi)    
    Mișto băgați rusa în școli din nou (Joi, 29 octombrie 2015, 10:49)

    deveselu [utilizator]

    Dacă ziceai ceva de genul ca NATO te-ar putea lasa în fundul gol în fata Rusiei acum ceva timp, te făceau în toate felurile naivii care nu înțeleg ca întotdeauna a primat interesul țărilor mari peste cele mici gata oricând sacrificate.
    • 0 (4 voturi)    
      hmmm..probabil vrei sa ajungi (Joi, 29 octombrie 2015, 13:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      scarecrow..in fata Scolilor Unde NU se va preda mujiceasca
  • -20 (26 voturi)    
    trebuie sa tinem aproape de nemti (Joi, 29 octombrie 2015, 10:50)

    Tinel [anonim]

    indiferent ce zic unii sau altii. Avem relatii comerciale puternice cu Germania, sunt printre cei mai mari investitori in Romania. Linia impusa de Iohannis e cea corecta. Mai putin in chestiunea imigrantilor.
    • +5 (9 voturi)    
      avem nene (Joi, 29 octombrie 2015, 13:15)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Tinel

      cum sa nu avem.aia ne vand cui este interesat.banu' sa iasa,sa faca neamtu' burta mare.
      o intrebare:care e linia aia de care zici mata.cu ce e trasata?cerneala invizibila?
    • +12 (12 voturi)    
      ce o sa ne facem (Joi, 29 octombrie 2015, 15:15)

      hihihi [anonim] i-a raspuns lui Tinel

      fara nemtalaii? oare o sa poata rezista tarisoara fara kauflanduri si lidl-uri?
  • +16 (20 voturi)    
    Zau ? (Joi, 29 octombrie 2015, 10:54)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "au judecata compromisa de experientele neplacute din trecut cu URSS" ? Eu cred ca judecata e "compromisa" de experientele neplacute din trecut cu URSS ŞI (!!!) Germania.Ca URSS nu a luat de capul ei tarile baltice, estul Poloniei si Basarabia.
  • +11 (13 voturi)    
    mda.. (Joi, 29 octombrie 2015, 10:57)

    ..13 [utilizator]

    Pana la urma realitatea va bate orice diplomatie - când simti cizma pusa pe gatul tau, fie ca esti Polonia sau Romania sau chiar Germania, sa vezi cum vei reactiona...

    Ce este putred trebuie dat de o parte rapid.
  • -19 (25 voturi)    
    Nu chiar (Joi, 29 octombrie 2015, 11:00)

    Qu [utilizator]

    Nu Germania e calul troian al nimanui ci anumite tari din UE sunt subjugate de zeci de ani opresorilor americani.

    Am ajuns la un nivel de dictatura mai drastic decat oricand.
    Nu credeti ?
    Informati-va !
    https://xaeus.wordpress.com/2015/09/30/dictaturometrul-in-romania-s-a-depasit-90/
    • +17 (19 voturi)    
      opresorii americani (Joi, 29 octombrie 2015, 13:19)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      au ucis intelectualitatea si clasa politica dupa razboi?
      alo gaspadin putin,nu mai angaja bre postaci cu patru clase
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Joi, 29 octombrie 2015, 18:11)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Point

        Astia is aia ieftini, ce le poti cere?
  • +5 (11 voturi)    
    cal troian (Joi, 29 octombrie 2015, 11:00)

    Jiji [anonim]

    ,,Calul troian'' sau ,,conserva'' cum sunt cunoscute astfel de denumiri in anumite medii, a fost si este, in opinia mea, madam merkel agent stasi. Daca cineva crede ca aceasta s-a ,,despartit'' printrun simplu ,,buna ziua'' de stasi si kgb e chiar naiv. Multi stiu ca, de acolo nu plecai sau daca plecai, mergeai pe un singur drum....dus!
    Ca ,,interesele'' Germaniei au fost si sunt, dintro ,,coincidenta'', intersectate si intersectabile cu cele ale Rusiei....ghinion pentru unii, fie si ue!
  • +14 (16 voturi)    
    Cine nu cunoaste istoria e condamnat s-o repete (Joi, 29 octombrie 2015, 11:04)

    benicio [utilizator]

    Mergem inapoi in a doua jumatate a secolului al 18-lea cand a fost semnat tratatul de la Sankt Petersburg, care a fost, vorba belgravistanezului, the beginning of a beautiful friendship :)

    Ce va face sa credeti ca se va schimba tocmai acum o paradigma si o prietenie vechi de 250 de ani? Cu mici intreruperi, catastrofale ce-i drept.
  • +14 (16 voturi)    
    Germanii ne-au vandut odata pe biletel (Joi, 29 octombrie 2015, 11:15)

    rm. [anonim]

    rusilor ( cam 50 de ani), o vor face si a doua oara, fara sa clipeasca.

    Probabil sunt una dintre cele mai profitoare natii din cate exista.

    Daca ei (sau Merkel) in spatele usilor inchise, decid re-imparta Europa in sfere de influenta, vom stii pre tarziu.

    Din ce se vede, au inceput cu dreptul
  • +17 (23 voturi)    
    foarte bun... (Joi, 29 octombrie 2015, 11:21)

    unualibro [utilizator]

    ...articol. NATO se sparge. Romania poate conta doar pe axa Londra Washington. Avea dreptate nemernicul asta de Basescu...
    • +4 (8 voturi)    
      NATO se UP Dateaza (Joi, 29 octombrie 2015, 13:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Mujicia va Ocupa Oficial berlinul, ce nu au reusit SINGURI in Mai 1945...acum O Fac Singuri !
  • +12 (14 voturi)    
    Mda.... (Joi, 29 octombrie 2015, 11:46)

    vladf [utilizator]

    Nemtii astia nu au invatat nimic din istorie, probabil a trecut foarte mult timp de cand Ivan se plimba cu tancul prin Berlin sa de cand au daramat zidul.

    Au uitat cum dupa WWI rusii i-au mangaiat pe crestet ca sa-si revina si sa plece prin Europa la cotropit, totul ca sa lase neted si fara aparare in fata lui Ivan, cunoscut ca si "davai ceas", acei rusi care le-au facut Berlinul terci.

    O relatie in care au preacurvit reciproc, si-au tras-o pe unde au apucat.

    Dar cuvele intre ele se inteleg cel mai bine, se mai cearta ocazional dar cand este vorba de bani sunt cele mai bune prietene.
    • +7 (9 voturi)    
      Germania are alte interese... (Joi, 29 octombrie 2015, 13:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      ... si crede, asa cum a facut-o in ww2 ca daca sta alautir de Rusia o sa ii fie cald si bine...

      Nimine nu poate sa stea langa Rusia actuala , nici rusnacii lor!

      Am zis!
  • +10 (12 voturi)    
    au mirosit si nemtii sange... (Joi, 29 octombrie 2015, 11:48)

    Ionel [anonim]

    nu doar bani. sa nu uitam de pactul ribbentrop - molotov. se poate intampla oricand din nou.
  • +19 (21 voturi)    
    ! (Joi, 29 octombrie 2015, 11:50)

    CTGOnline [utilizator]

    Nu e o surpriza pentru nimeni. Germania a avut mai mereu o relatie speciala cu Rusia. Tocmai d'aia NSA si-a tras o extensie de la telefonul lu' Merkel.
  • +17 (19 voturi)    
    Deloc surprinzător (Joi, 29 octombrie 2015, 12:11)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    De ce nu se transferă filorușii în Uniunea Eurasiatică, dacă prin asta Europeană nu le mai place? Să vadă ce parteneri serioși sunt rușii, aproape că nu mai scapi de „prietenia” lor!
  • +17 (21 voturi)    
    romanii sunt naivi, ca de obicei (Joi, 29 octombrie 2015, 12:17)

    nemo [anonim]

    cand spuneam acum 6 luni ca indivizi ca merkel ne-ar vinde rusilor pe nimica toata imi sarea lumea in cap, ca sunt eurofob etc.
    Acum ce mai ziceti ? Azi dimineata Putin e la masa cu Sarkozy care vrea sa se relanseze in politica si care a tinut un discurs in care lauda poporul rus etc.
    Credeti ca pe Cameron sau pe Hollande ii doare undeva ca petrolul si gazele din Romania vor fi controlate din ce in ce mai tare de rusi ?
    • +2 (4 voturi)    
      De ce sa ne cumpere ? (Joi, 29 octombrie 2015, 12:52)

      serban [anonim] i-a raspuns lui nemo

      Cine a vrut a luat pe degeaba ce I-a trebuit inclusi nemtii si rusii
      Forta de munca plecata sau lucrand in firmele lor
      Resurse naturale
      Intreprinderi preluate ca sa lucreze
      Intreprinderi preluate sa fie inchise
      Asa ca de ce sa ne cumpere cineva ?
      Sa aiba cui plati pensii, alocatii, subventii?
  • +13 (15 voturi)    
    Merkel nu are constiinta si trebuie inlocuita (Joi, 29 octombrie 2015, 12:29)

    emil bobu [utilizator]

    Mai are oare Germania-sub-Merkel pretentia de a se numi democratie liberala?

    RDGista trebuie data jos, si chemat un vest-german.

    Pentru bani, Merkel vinde pe oricine, Ucraina, tot estul Europei, nu conteaza.

    Femeia asta chiar nu intelege ca Rusia se destrama si ca orice interese economice ar avea acolo, ele se vor evapora in urmatorii ani, odata cu pseudo-economia rusa.
  • +3 (9 voturi)    
    . (Joi, 29 octombrie 2015, 12:43)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    De 2 ani era clar ca Merkel/Putin danseaza impreuna ,Schultze la fel si Junker era suspect ,a confirmat pe parcurs.
    Nu exista alternativa castigatoare pentru tarile mici din est .
    • +7 (9 voturi)    
      ba da (Joi, 29 octombrie 2015, 13:23)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      marirea bazelor americane,nu NATO,in Tara.e greu dar nu imposibil.cand ai urssul in pragul stanii,pui mana pe furca
      • +4 (6 voturi)    
        . (Joi, 29 octombrie 2015, 15:56)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Posibil ca pentru americani turcii sa conteze mai mult ,si nici o alianta care cuprinde tarile fost comuniste si turcia nu va functiona .Plus ca au dat-o in bara urat cu Kosovo ...
        Putem invata tactica udemerista - mici dar suficient de mari incat sa punem conditii ambelor parti mari.
        Un Visegrad extins si altfel se negociaza si cu Rusia si cu US ( omit intentionat europa din ecuatie ,e tai-tai pa cu caprele la pascut la marginea oazei)
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Joi, 29 octombrie 2015, 13:48)

    dragos234 [utilizator]

    Germania ne vinde iar la rusi la fel ca in '40. Nu numai ca nu le pasa de Est, dar nu au nici cel mai mic stres sau retinere sa tranzactioneze aceste tarisoare catre Rusia.
  • +8 (8 voturi)    
    inca nu stim nimic... (Joi, 29 octombrie 2015, 15:17)

    asadar... [utilizator]

    despre ce anexe secrete au fost negociate la pactul Ribbentrop - Molotov 2.0. , adica vanzarea Germaniei de est. cine tragea sforile atunci? KGB. adica....Putin. asa imi explic actiunile si declaratiile naucitoare ale lui Merkel, Juncker, Sarkozy si alti trepanati. sau Kgb-ul are ceva poze, filmari cu "bucuriile" erotice ale unuia sau altuia.
  • -7 (15 voturi)    
    Fantastic (Joi, 29 octombrie 2015, 16:39)

    io [anonim]

    Raman din ce in ce mai surprins de ofensiva sclavilor pro-americani in spatiul media romanesc. Auziti, dragilor, "Germania e calul troian al Rusiei in Europa"! Pai mai neghiobilor, Germania este EUROPA!

    Cat tupeu sa ai sa vii si sa invrajbesti pe romanii nostrii contra Germaniei?

    Daca mai era vreo urma de indoiala cum isi face treaba propaganda pro-americana aici pe Hotnews, tocmai prin vocea redactorilor. Deci calul troian nu e UK, e Germania, iar papusarul nu e SUA, este......Rusia.

    Sa va fie rusine! Inca sper ca romanii nu sunt atat de tampiti incat sa "puna botul".
    • +5 (5 voturi)    
      bravo tovarase (Joi, 29 octombrie 2015, 17:44)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui io

      le-ai aratat mata amerlocilor.tot inainte.nu te lasa.



      vezi ca a bagat zahar la alimentara
      • -2 (6 voturi)    
        Zahar (Joi, 29 octombrie 2015, 19:19)

        io [anonim] i-a raspuns lui Point

        Zahar, carne cu hormoni si GMO-uri sa mananci tu, monser. Eu tin la sanatatea mea si la mediul inconjurator!

        Sic, tocmai m-am raliat gruparii "ONG-istul revoltat" care face, cica, servicii Rusiei in mediul online. Dupa mintea brava a redactorilor Mixich si Pantazi, care au ingaduit bombastica infograma de ieri.

        ///
  • +2 (2 voturi)    
    nimic nou pe frontul de vest (Joi, 29 octombrie 2015, 18:41)

    cole de iasi [anonim]

    de ce nu ma mir?
    probabil ca vechile obiceiuri, mentalitati si trasaturi nu se schimba nici in urma unor razboaie. despre tendintele expansioniste ale germaniei stim din secolul trecut, si chiar de mai inainte. ca si despre ale rusilor. nu ne putem baza, noi, romanii, decat pe america, mai mult chiar decat pe nato. sa speram ca america nu se va lasa influentata de vesnic schimbatoarea-dar-mereu-aceeasi-germanie, cu ifosele ei de mare putere
    • -2 (4 voturi)    
      Pînă la cea Americă, ... (Joi, 29 octombrie 2015, 21:44)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui cole de iasi

      ... am impresia că va trebui să ne bazăm, și noi și polonezii, pe reprezentanții lor militari autorizați în regiune, a.k.a. Turcia.

      Să sperăm că drumurile dese din vara asta ale Pontălăului către Stambul au avut în vedere această situație. Nu că Ponta s-ar fi prins el singur (posibil s-o fi făcut, totuși) ci pentru că l-au trimis acolo overlorzii americani ...
  • 0 (6 voturi)    
    Merkel trebuie schimbata (Joi, 29 octombrie 2015, 21:56)

    Adrian_. [utilizator]

    trebuie schimbata pana nu e prea tarziu.
  • 0 (2 voturi)    
    Ia uite (Vineri, 30 octombrie 2015, 1:33)

    CititorulComentator [utilizator]

    Poza cu Mototolotov si Merkenntrop!

    Referitor la subiect, pai credeti ca incepe NATO un razboi mondial daca Rusia ne anexeaza? Io zic ca nu incepe nimic, ati vazut cu Crimeea si Ucraina.

    Rusia poa' sa faca ce vrea, dar prefera sa foloseasca aceste tari (gen Romania) ca pe o parghie, la momentul potrivit, cand vine vorba de ce-mi dai ca sa nu-ti iau.

    Cu molustele pe care le avem dept "conducatori" pe car ele mituiesti cu ceasuri cu cuc, bani si ale prostii...nu va exista nici o piedica.

    Iohannis? Mut si l-am ales doar ca sa nu alegem Ponta, dar in rest, a avut o sansa mare si a dovedit ca nu e un lider!
  • -1 (1 vot)    
    Intelegerea diplomatiei e devenit o mare necesitat (Vineri, 30 octombrie 2015, 14:41)

    Ioana [anonim]

    Dumnezeuele mare, daca astia ne sunt jurnalistii experti in relatiile dintre Germania si Rusia, pai ne ducem cu capul inainte intr-un razboi.
    Nu mai speriati degeaba romanii cu articole incomplete si substantiate numai pe trauma traita de Romania cu URSS-ul. Aveti o meserie extraordinara, faceti ceva utili din sansa care vi s-a oferit.
    Cred ca niste studii diplomatice in domeniu ar fi un timp mai putin pierdut atat pentru dvs. cat si pentru noi, cititorii. Informati-va su atentie inainte sa publicati stiri menite numai sa frapeze.

    Germania este o tara a carei strategie este diplomatia in adevaratul sens al cuvantului, si anume atingerea obiectivelor pe termen lung. In situatia de fata ne aflam intr-o faza extrem de delicata, iar fitilul unui potential conflict de mare amploare numai ce nu se aprinde singur.
    Intr-adevar, Rusia are un comportament pe care l-am putea numi paranoic si din dorinta de a se impune se comporta precum copilul bataus al clasei. In urma experientei tragice pe care Romania si celelalte state estice au trait-o cu URSS-ul ma astept ca macar noi sa fim ceva mai bine infipti cu picioarele in pamant. Totodata, daca tot ne place sa ne dam europeni, poate nu ar fi rau sa intelegem ca in acest conflict noi, Romania, am putea juca unul din cele mai importante roluri in detensionarea conflictului.
    Nu ar trebui sa ne bazam pe Germania si cu atat mai putin pe USA sa ne rezolve temerile. Trebuie sa intelegem ca noi am putea fi veriga cheie pentru a detensiona situatia prin faptul ca avem o legatura mai speciala cu Rusia. Ideal ar fi sa jucam rolul de mediatori si sa ne folosim de pozitia geografica pe care o avem. Suntem o tara capabila, avem niste diplomati de exceptie care ar trebui sa aiba mai multa incredere in aptitudinile lor si sa nu se mai teama ca intr-o pozitie de 1 la 1 cu Rusia am avea putine sanse de castig, dpdv diplomatic vorbind.
    Am putea realiza mult mai mult decat credem noi ca suntem in stare. Mai multa incredere in propriile forte.
  • -3 (3 voturi)    
    Propaganda (Vineri, 30 octombrie 2015, 17:46)

    Constantin [anonim]

    Acest articol trebuie luat si pus la pastrare, deoarece in 50 de ani o sa fie un exemplu de manipulare, de care o sa rada stramosii stramosilor nostri. Dezinformarea e un talent extraordinar care aici atinge cote incredibile. Un exemplu de dezinformare este faptul ca Gabriel Sigmar apartine partidului Stanga Germana(fostul partid comunist cu legaturi la Moscova), cand el defapt apartine Partidului Social German, partid care provine din vestul germaniei. Nu o sa spun acum exact toate punctele false, dar macar, mai cititi o data, si extrageti toate argumentele pro si anti germania, fi faceti un raport al lor, si apoi vedeti cate argumente sunt bazate pe lucruri concrete si cate pe speculatie. Acesta este un articol clar anti-german si arata o singura pozitie destul de extremista bazata pe argumente translucide.Rolul lui clar este de miltarizare nationalist extrema si ma asteptam la mai mult de la un articol pe Hotnews.