UPDATE Seful departamentului de securitate al Apa Nova ar fi in spatele scandalului fotografiilor cu Elena Udrea si Alina Bica la Paris. Directorul general al companiei si adjunctul sau, pusi sub control judiciar- surse

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2015, 9:49 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea si Alina Bica (in mijloc, imbracata in negru)
Foto: joscenzura2014.wordpress.com
Procurorii DNA Ploiesti efectueaza miercuri dimineata noua perchezitii in municipiul Bucuresti, surse judiciare declarand ca actiunea vizeaza domicilii si sedii de firme apartinand omului de afaceri Teodor Stelian, banuit ca ar fi filat-o pe Alina Bica in timp ce se afla la Paris, informeaza Agerpres.

Potrivit surselor judiciare, Stelian, care detine o firma de securitate, s-ar fi aflat in acelasi avion cu care fosta sefa a DIICOT Alina Bica a mers la Paris, unde a fost surprinsa impreuna cu fostul ministrul al Dezvoltarii Elena Udrea. 

Stelian este asteptat miercuri la DNA Ploiesti, unde a fost citat in calitate de suspect in dosarul Apa Nova. Potrivit unor surse judiciare, procurorii au schimbat calitatea pe care omul de afaceri o are in dosar, el fiind initial audiat ca martor. 

Teodor Stelian este administrator al unei firme de securitate numita SC SIS Strategy SRL. Potrivit unor documente ale DNA, la nivelul Apa Nova a fost instituit un serviciu de securitate format din fosti lucratori ai serviciilor de informatii care efectuau filaje si interceptari cu scopul de a impiedica divulgarea de catre angajati a datelor care sa conduca la depistarea activitatilor ilegale derulate de persoanele care controlau respectiva societate. 

In acelasi scop a fost incheiat la nivelul Apa Nova un contract cu SC SIS Strategy SRL, administrata de Teodor Stelian.

Anul trecut, Traian Basescu spunea ca a fost vorba de o operatiune a unui serviciu romanesc si a unuia francez, iar Elena Udrea a declarat ca a fost vorba de "o lucratura tipica SIE".

In presa s-a speculat si ca in scandal ar fi fost implicat si Bogdan Buzaianu, care ar controla o firma de securitate din Franta.

Sefa Apa Nova, citata ca suspect

Directorul general al Apa Nova Bucuresti, Lavinia Saniuta, si directorul adjunct al companiei, Giovana Soare, au fost puse miercuri sub control judiciar, acestea fiind acuzate de evaziune fiscala si spalare de bani, au declarat surse judiciare pentru Agerpres.

Potrivit surselor citate, Lavinia Saniuta mai este acuzata si de interceptarea ilegala a angajatilor companiei. 

Pe perioada celor 60 de zile de control judiciar, Saniuta si Soare au interdictia de a exercita orice functie in cadrul companiilor din grupul Veolia. 

Conform surselor, cele doua, care au fost citate la DNA Ploiesti in calitate de suspect, au refuzat sa faca declaratii in fata procurorilor invocand dreptul la tacere. 

Directorul Apa Nova Bucuresti, Lavinia Saniuta, s-a prezentat miercuri la sediul DNA Ploiesti, surse judiciare declarand pentru Agerpres ca a fost citata in calitate de suspect in dosarul care vizeaza aceasta societate. 

Lavinia Saniuta a fost audiata in urma cu mai multe saptamani in calitate de martor in acest dosar, procurorii schimbandu-i ulterior calitatea in suspect.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12296 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:21)

    millenium [anonim]

    Mai tineti minte ce turba Basescu la Realitatea ca SIE a filat-o ,cata minte iti trebuie ca presedinte sa acuzi serviciile de asa ceva.
    Acum ne dam seama ce era in minte lui , o mare nebuloasa,razboi de amantlac.
    Sper ca SIE sa aibe grija sa-l dea in judecata ,sa-l bage la bulau multi ani.
    • +1 (1 vot)    
      eu. (Miercuri, 28 octombrie 2015, 19:07)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Eu sper sa te insanatosesti.
  • -8 (20 voturi)    
    dar care-i problema cu pozele? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:28)

    Codruta N [utilizator]

    Ce? erau in spatiu public - e interzis sa le faci poze unor pupeze in spatiul public?
    Deplasarile pentru shopping au ajuns secret de servici?

    Poate vreti sa ni-l faceti simpatic pe directorul Apa Nova? :P
    • +10 (10 voturi)    
      Derectorul (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:03)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ala care traieste de pe urma pretului la apa umflat de 17 ori.
    • +1 (3 voturi)    
      mai (Miercuri, 28 octombrie 2015, 14:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      bine pupaze decit troala varanica.
  • -10 (18 voturi)    
    sariti pe romanasi! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:31)

    Gustav666 [utilizator]

    Francezii de la Apa Nova pot sta linistiti, domnul Coldea tocmai a fost decorat de catre statul francez pentru merite in apararea statului de drept.
    • +2 (8 voturi)    
      corect (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:03)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      toti strainii vin si fura pe rupte apoi striga coruptilor.
      apropo ati vazut vreo pozitie a ambasadei frantei legate de apa nova sau a ambasadei sua legate de microsoft?
      cand e vorba de altii imediat sar cu comunicatele?
  • +9 (17 voturi)    
    Ei grozavie! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:33)

    tr0uble [utilizator]

    Si uite asa de la urmariri cu spioni ajungem la urmariri cu dorei care sapa santuri sa peticeasca conductele in prin cacapitala patriei.

    Ca sa vezi cum pica mareata duamna din vizorul marilor puteri in sacosa instalatorului...
    Cam astia sunt de fapt politicienii nostri. Spoiala de paris pe banii babelor din pentelimon si colentia care dau 10 lei me metrul cub de nici la baie nu se mai duc si strang apa la streasina cand ploua.

    Pana la urma marea lupta la prezidentiale se dadea intre instalatorul de la apanova cu soferul de la rebu pentru cine isi pune omul la conducere..

    Halal natiune... La trecutu'ti jalnic jalnic viitor...
  • +8 (8 voturi)    
    Uite cum vine de se leaga... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    - sotia ministrului de interne in guvernarea PSD din 2004 (asta e prima calitate, obligatorie)
    - 2000-2009 contabil sef la grupul Dalkia lider naţional în servicii energetice (mama, ce de bani !)
    - 2009 - 2014 director general adjunct la grupul Dalkia
    - mai 2014- iunie 2015 director al grupului Dalkia si director Veolia Energie Romania SA (si mai multi bani...)
    - iunie 2015 -... Director Apa Nova... unde da de necaz (probabil pentru trafic de influenta, nu pe interceptari ilegale, ca alea au fost in 2014... sau mai stii ?)

    Ehe, cati oameni capabili exista in tara asta, dar, ghinion, nu sunt toti sotie de fost ministru... !
  • -1 (5 voturi)    
    nu zicea Basescu (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:23)

    taranistu [utilizator]

    ca e mana serviciilor? ca el stie sigur?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai, hai sa facem legaturi... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:47)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      - Bica si Udrea filate de unu' de la "securitatea" Apa Nova
      - director la Apa Nova nevasta unui fost ministru de interne, care stie ce e ala "doi si un sfert"

      A, in 2014 nu era director la Apa Nova d-na Saniuta, dar poate ca asta a fost recompensa pentru serviciile aduse...

      Doar procurorii "stie", dar vom afla si noi intr-un final...
  • -5 (7 voturi)    
    Serios ? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:59)

    Catalin [anonim]

    Aoileuuuuuu, au filat-o niste civili pe doamna Udrea Pai nu manca rahat cel mai informat om al tarii anul trecut in campanie ca e mana serviciilor noastre in colaborare cu serviciile franceze ? Curios ca la vremea aia nu am auzit vreun protest al Ambasadei Frantei fata de gogomaniile debitate de Plecatul . Care va sa zica dupa ce ca ii facea campanie desantata madamei , mai manjea si cu rahat serviciile noastre , nu nu ar face ele destule nefacute . Dar totusi sa vii tu ca sef al CSAT sa spui la televizor ca propriile servicii fac jocuri politice e de toata jena . Dar de, asa e cand unii gandesc cu hormonu' in loc sa gandeascas cu neuronu .
    Mai trist e ca a avut suistinere obedienta si neconditionata din partea unei mari parti a presei - evident contra cost iar unii cetateni au luat de buna ce scriau ziaristii manjiti .
    Si tragic este ca unii din aia de ii pupau condurul pana in decembrie 2014 acum au inceput sa vada defecte si abuzuri , vizibile cu ochiul liber din 2010 -2011 pentru orice om normal la cap .
  • 0 (0 voturi)    
    tampenii tipice DNA trambitate de Hotnews (Miercuri, 28 octombrie 2015, 22:26)

    hdd [utilizator]

    1. ce sef de servicii de securitate face singur filajul?? Probabil ca daca era in avion Tamir Pardo, era mana Mossadului

    2. in niciun caz filajul nu se face cu aceeasi cursa intr-o destinatie ultra comuna -- Paris, unde exista multiple curse pe zi

    3. nu se itereaza legatura ApaNova vs. Bica+Udrea