CRONOLOGIA unei zile la capatul careia Gabriel Oprea anunta ca nu demisioneaza: Nu sunt vinovat/ Presedintele Iohannis i-a cerut demisia, Ponta il apara/

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2015, 21:39 Actualitate | Esenţial


Gabriel Oprea
Foto: MAI
Vicepremierul Gabriel Oprea a transmis luni seara intr-un comunicat, raspunzand presedintelui Klaus Iohannis care l-a sfatuit sa demisioneze, ca din punctul sau de vedere "lucrurile sunt clare: nu sunt vinovat si, prin urmare, voi continua activitatea in cadrul Guvernului".

Amintim ca seful statului a anuntat luni, intr-o conferinta de presa la Cotroceni, ca a avut in cursul serii o discutie cu Gabriel Oprea despre cazul politistului care a murit in timp ce se afla in coloana oficiala a vicepremierului si ca "l-a sfatuit" pe acesta sa isi dea demisia. Presedintele a precizat ca i-a cerut demisia lui Oprea "pentru proasta gestionare a crizei". "Dupa parerea mea, intreaga comunicare pe acest accident a fost catastrofala", a spus Iohannis.

Intr-un comunicat difuzat ulterior, vicepremierul Gabriel Oprea mentioneaza ca, "in cursul intalnirii de la Cotroceni, din aceasta seara, presedintele Klaus Iohannis m-a sfatuit, intr-adevar, sa iau in considerare varianta demisiei din Guvern, ca urmare a modului in care a fost gestionata comunicarea pe durata ultimelor zile".

"Consider ca implicatiile acestor declaratii nu sunt institutionale, ci exclusiv de natura politica", afirma Oprea, sugerand ca sfatul presedintelui are legatura cu dorinta acestuia de a schimba guvernul.

"Sfatul transmis de presedintele Klaus Iohannis poate fi pus in contextul optiunilor exprimate frecvent de domnia sa in ceea ce priveste culoarea politica a Guvernului. Cu toate acestea, consider ca, indiferent de situatie, oportunitatea unei demisii tine intotdeauna de adevar si de lege. In acest moment, exista o ancheta penala in curs si cel mai important lucru pentru mine, pentru colegii din Minister, pentru familia lui Bogdan Gigina este sa se afle adevarul", mai spune Oprea.

"O demisie la acest nivel de responsabilitate si, implicit, asumarea unei vinovatii care nu exista, nu pot fi nici monede de schimb politic si nici artificii mediatice. Intr-un stat de drept, respectarea legii este mai importanta decat jocurile politice sau de imagine, iar eu voi respecta legea de fiecare data.

Asadar, in ceea ce ma priveste, lucrurile sunt clare: nu sunt vinovat si, prin urmare, voi continua activitatea in cadrul Guvernului", a anuntat el.

Acesta a mai spus ca l-a "informat pe domnul Presedinte, informez si opinia publica, cu privire la atitudinea mea, consecventa, de a asigura stabilitatea politica a guvernului din care fac parte, de a-mi pastra cuvantul dat.

Il asigur pe presedintele Klaus Iohannis ca relatia institutionala va continua in parametri firesti, ca UNPR va continua sa sustina proiectele Presedintelui Romaniei privind securitatea nationala, la fel cum va continua sa sustina Guvernul condus de Victor Ponta.

Dincolo de emotia publica, consider ca oamenii de stat au obligatia sa dea curs in primul rand ratiunii si sa se raporteze intotdeauna la lege".

Premierul Victor Ponta l-a atacat, luni seara, la Romania TV, pe presedintele Iohannis despre care a spus ca "este foarte arogant si din aceasta cauza este mereu nepregatit si a dat replica de ieri asa cum a dat-o". Ponta a criticat si faptul ca presedintele i-a cerut demisia vicepremierului Oprea, afirmand ca acesta "profita de moartea cuiva pentru a-si pune Guvernul domniei sale" si ca gestul politic i se pare de un cinism extraordinar.


"Evident ca este o tragedie, un tanar si-a pierdut viata. Reactia familiei, societatii civile este legitima. E un dosar la Parchet si sunt convins ca in curand cei care au atributii vor spune. Ce consider anormal este ca de la o tragedie ajungem la ce se intampla in mod constant: cei de la PNL si chiar si dl Iohannis profita de moartea cuiva. Cred ca presedintele vrea sa profite de orice ocazie, chiar si de moartea unui tanar, pentru a-si pune Guvernul domniei sale. Mi se pare de un cinism extraordinar. Daca poate sa foloseasca moartea unui tanar pentru un interes politic, ii cred in stare de orice", a declarat Ponta la Romania TV.

In jur de 150 de persoane au protestat, luni seara, in Piata Victoriei impotriva vicepremierului Gabriel Oprea si au cerut demisia acestuia. Manifestantii au scandat "Nu e Oprea la ciolan interesul national!", "Jos Oprea","Oprea face crime, Ponta il sustine" si au afisat pancarte pe care scria "Oprea a ucis pe Stirbei", "Un neanderthalian pentru Romania" si "Cosmin ai murit in <<interes profesional>>". Protestul a inceput in jurul orei 18 si a durat aproximativ 2 ore. Este a doua iesire in strada impotriva vicepremierului dupa ce, duminica, circa 1000 de oameni au protestat in Piata Universitatii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • logica de consiliera (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:29)
    silviu [anonim]

    Daca ministru = membru’ guvernului, atunci membru’ ministrului este ministru’ membrului. Deci consiliera ministrului este consiliera membrului, iar cand spune „e penibil sa dam vina pe domnul ministru”, stie ce spune, ca ea in calitate de consiliera trebuie sa ridice valoarea ministrului, pardon, a membrului. Pentru ea, valoarea ministrului se reduce la potenta membrului.





11084 vizualizari

  • -39 (45 voturi)    
    PNL (Luni, 26 octombrie 2015, 21:42)

    millenium [anonim]

    Gheruta in gat de oftica>>>>>
    • +35 (37 voturi)    
      Trist pt tara ca asemenea specimen infect (Luni, 26 octombrie 2015, 22:49)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      le rade in fata oamenilor si declara senin ca el e un ingeras pe pamant.
      • +4 (6 voturi)    
        Militaru' lui Iliescu (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:30)

        Daniel G. [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

        Semneaza si tu!!!

        http://www.petitieonline.com/demisia_oprea_incetai_abuzul_de_coloane_oficiale

        Take a few minutes si uita-te la orasele si tarile de unde romanii au semnat pentru demisia acestul "general" de hartie de proasta calitate.

        Bravo Hotnews si Digi24. Sunt convins ca in politie si armata sunt o gramada de "generali", ofiteri....sa.... dupa chipul si asemanarea lui Oprea din Calarasi.

        Poate DNA sa aresteze huligani zi si noapta, dar pana cand armanta si politia nu vor adopta criterii de meritocratie, comptetitivitate si transparenta vom bate pasul pe loc cum am facut-o in ultimii 25 de ani.

        HOTNEWS luati la bani marunti, marunti, marunti toti generalii si ofiterii astia de doi bani. Sa vedem si noi ce bravuri au facut, unde si-au luat diplomele, ce salarii sau pensii grase au, ce proprietati detin, in ce firme sunt actinoari, ce invart.

        Daca vreti sa ajutati DNA-ul si statul de drept - demistificati toata armata iliesciana si politia corupta din Romania.

        Daniel G.
        • +2 (2 voturi)    
          Te asigur de semnatura mea. (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:02)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

          banateanul !
        • +2 (2 voturi)    
          Oprea o sa zica: (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:54)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

          Probabil ca a condus imprudent. Se grabeau? NU stiu - Eu nu ma grabeam nicaieri!
          SAU
          Nu am stiut ca cineva din coloana mea "oficiala" a patit ceva, ca opreaM. Am crezut ca a cazut o pisica in groapa.
          SAU
          NU aveam viteza, crea ca avem vreo 40-50 pe ora, oricum nu conduceam eu.

          E ca in filmul A Few Good Men (1992) cu Jack Nicholson. Practic el n-am facut nimic. Nici Iliescu n-a lovit pe nimeni in Piata Universitatii. Nici Iliescu nu a impuscat pe nimeni la revolutie la TVR. Nici Ceausescu nu a omorat pe nimeni.
          Nu sunt in stare sa-si asume deciziile luate, nici sa racunoasca daca au gresit. De fapt noi suntem niste muste inutile care doar ii enervam si trebuie sa fim eliminati.

          Nu mai este respect, dragoste, compasiune - doar vendeta, grandomanie, avarism.
          Pa, eu plec din tara asta. Mai vorbim.
      • +2 (2 voturi)    
        Se si declara (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:00)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        om de Stat , << consider ca oameni de stat etc, >> el om de stat ! ! Eventual in beciul domnesc !
      • +2 (2 voturi)    
        Astept sa ciripeasca cei care au refacut timp de 2 (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:43)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Astept sa ciripeasca cei care timp de 3 zile au refacut toate documentele pentru traseele lui Oprea, astfel incat sa iasa basma curata.

        Imi amintesc de filmul A Few Good Men (1992) cu Tom Cruise si Jack Nicholson. Oprea nu va recunoaste ca a fost pusa presiune pe angajati pe subordonati, pe cale ierarhica. Este o chestiune nescrisa. Aici e buba, un intreg sistem este modificat genetic, ca El sa poata sa hahaleasca pe la nunti, pe la evenimente fara legatura cu pozitia pe care o ocupa, mafie la nivel de stat.

        Zicea un politist anonim: era o chestiune de timp sa se intample asa ceva. Nu cred ca politistilor din coloane si deschizatorilor le face asa mare placere sa goneasca prin oras si peste tot cu viteze ilegale. De sus li se spune:
        -Servesti patria!
        -Sa fii mandru.
        -Insusi Oprea te va avea in coloana.
        -Baga viteza.
        -Arata ce poti nu fi fatalau.

        Doar sunt scoliti la scoli inalte si stiu cum sa puna presiune pe subalterni. Ochiul neavizat va zice ca e de vina Distri Gaz. Or fi si ei de vina, dar legea zice sa nu se circule cu mai mult de 50KM/h in localitati. De ce? DE AIA! Ai avut mai mult? Daca nu ai patit nimic, norocul tau - cat vei mai avea.

        Antena 3 arata coloanele oficiale a lui Base, dar aia mergeau lejer. Idiotul cerea sa se bage viteza ca i se racea friptura.
    • +29 (29 voturi)    
      esti varza (Luni, 26 octombrie 2015, 23:20)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      nu intelegi nimic. pnl, psd, unpr, sunt cam toti varza, tocmai asta e problema, ca sunt toti niste nesimtiti si prostii ii voteaza. sa fii insa bucuros ca se supara pnl ca nu-si da demisia oprea desi se vede clar ca oprea asta este un impostor, un ciocoi cocotat pe gaturile noastre, care mananca banii nostri fara niciun merit, aici nu mai e vorba de pnl vs psd sau alte jocuri politice, aici e vorba de impostura crasa versus bun simt, asta arata ca esti ... nici nu stiu cum sa zic, cred ca esti fericit in sinea ta, in micimea ta, nu?
    • +14 (14 voturi)    
      Da, avem.. (Luni, 26 octombrie 2015, 23:58)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Da avem gheruța in gât ca șeful tău este un criminal in libertate...
    • +5 (5 voturi)    
      concurezi pentru excursia la Venetia?! (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:35)

      lili [anonim] i-a raspuns lui millenium

      UNPR isi plateste postacii mai bine ca mdaam Udrea!!!
      "Succesuri"!!
  • +34 (36 voturi)    
    Nesimtire! (Luni, 26 octombrie 2015, 21:45)

    magnusfelyx [utilizator]

    Ce nerusinat ordinar! Ba, nu esti indispensabil nicaieri! Acest om are impresia ca este parintele patriei: Romania are nevoie de interesul national si de onoarea superman-ului Oprea.
    Domnule Oprea, esti o pramatie marsava!
    DEMISIA!
    • 0 (0 voturi)    
      A Few Good Men (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:53)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui magnusfelyx

      Acesta este titlul filmului cu Tom Cruise si Jack Nicholson , in care ultimul joaca rolul unui colonel .
      oprea seamana izbitor in comportament cu acesta . Sper sa aiba aceeasi soarta !
    • 0 (0 voturi)    
      Oprea ne dă un exemplu (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:55)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui magnusfelyx

      despre cum profiți de nesimțire. Avantajul unor asemenea personaje politice, Ponta, Oprea, consta în faptul că se folosesc, profită de partea negativă a caracterului uman în timp ce majoritatea se feresc de ea ca dracu de tămâie.
  • +30 (32 voturi)    
    E limpede (Luni, 26 octombrie 2015, 21:53)

    George [anonim]

    Singura varianta ramasa este strada. Strada e obligata sa-l alunge de la putere pe Oprea. La pachet cu Ponta. Acest binom sinistru trebuie aruncat la lada de gunoi a istoriei si a uitarii definitive. O sfidare, o obraznicie si o nerusinare fara seaman declaratia plagiatorului cu patru stele.
    • -22 (24 voturi)    
      iesiti (Luni, 26 octombrie 2015, 22:48)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui George

      De abia astept o mobilizare pe facebook sa va strangeti cam 300 de ametiti.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2015, 6:16)

        [anonim] i-a raspuns lui xanti

        • 0 (0 voturi)    
          neputinciosilor (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:30)

          xanti [utilizator] i-a raspuns lui

          Diaspora din Dubai,Franta,Spania,Germania...
          Sigur veniti voi toti astia care traiti afara sa dati jos guvernul.
          La cat de unit e romanul nu o sa dati guvernul niciodata jos noua ne e bine aici in tara.
          Ponta guverneaza bine mersi in timp ce voi va umpleti de sila si asta ma bucura.
      • +3 (3 voturi)    
        Ca ala de la Cotroceni care a lovit o reporterita? (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:54)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Ce jeguri puteti fi!
        Lepre, jigodii, jafuri, jartele,...
        Mai vrei?
        Toate sunt trasaturi de caracter ce va definesc!
      • 0 (0 voturi)    
        Penibil (Marţi, 27 octombrie 2015, 11:50)

        Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Esti foarte activ sa il aperi pe urangutan. Partici la concursu' cu premii de la Partid? Sau ai fost premiat deja .Slugoiule!
  • +15 (15 voturi)    
    tupeu! tupeu de borfas. (Luni, 26 octombrie 2015, 21:57)

    gybe [utilizator]

    Strigati 'La Familia' daca sunteti cu mine
    Dusmanii mor, cand ne descurcam mai bine.
  • +24 (26 voturi)    
    Cat tupeu... (Luni, 26 octombrie 2015, 21:57)

    rgz [utilizator]

    Ne rade in fata. Noi prosti.
    • +21 (23 voturi)    
      Toti au (Luni, 26 octombrie 2015, 22:35)

      Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      Si el si tot guvernul, ne rad in fata cu totii
    • +11 (11 voturi)    
      asa meritam (Luni, 26 octombrie 2015, 23:14)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      cind ai nostri conducatori se comporta astfel cum putem oare sa fim oarecum bagati in seama de altii?
      Altfel?
      Ne trebuie legi impotriva magarilor de genul asta
      unitate cetateneasca
      Vreau sa mi fac tara mea
      Asta reprezentata de astfel de ............ nu suporta comentariul NU ma poate reprezenta pe mine ca roman in fata celorlalte natiuni ale lumii
      REFUZ sa fiu reprezentatt de astfel de specimen
      NU MA REPREZINTA! la GUNOI cu tine izmanar maro.a iesit culoarea din izmene te ai umplut tot.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2015, 6:33)

      [anonim] i-a raspuns lui rgz

  • +17 (17 voturi)    
    jos privilegiile (Luni, 26 octombrie 2015, 22:00)

    a [anonim]

    indiferent ca ai avut sau nu dreptul la coloana, esti si ramii un jeg de politruc.
    Vreau politicieni cu statut de cetateni de rind.
    Masina personala, transport in comun, mers pe jos, salarii mici!
    Jos privilegiile clasei de hoti , imbuibati si aroganti.
    Nu se termina asa usor , oprea general de mucava.
    Voi existati fiindca eu cetateanul o ingaduim.
    Si pe tine te demitem! restul..urmati, gunoaielor!
  • +11 (11 voturi)    
    Spune-mi cu cine te insotesti ... (Luni, 26 octombrie 2015, 22:03)

    worker [anonim]

    ...ca sa-ti spun cine esti.

    Cu cine te-nsotesti Domnule Dragnea? Cu cine te insotesti Domnule Ponta? Cu cine vreti sa va insotiti Doamna Gorghiu? Cu cine vreti sa va insotiti Domnule Basescu?

    Cu asta? Pe riscul dumneavoastra...
  • +24 (24 voturi)    
    Nicio surpriza. (Luni, 26 octombrie 2015, 22:04)

    ouyang [utilizator]

    La fel ca Ponta. Inca unul fara pic de respect fata de cetateni cu impresii ca a fost “ales” (cine te-a ales mai porcule?), ca are o “chemare”, o mare functie, arde tara fara ei. Cat de josnic sa fii? Se vede si dupa tzoapele cu care te inconjori ca esti un cocalar frustrat penal, un om de stat nu are nevoie de ploade cu casul la gura. MOLOTOAVE pentru GENERAL!
  • +11 (11 voturi)    
    Limba de lemn - buna treaba comunistule! (Luni, 26 octombrie 2015, 22:05)

    emil bobu [utilizator]

    Vorbeste mult si nu spune nimic, o fi absolvent de Stefan Gheorghiu.

    Altul pironit de scaun ca Ponta.

    Nu-i problema, sa intre justitia pe fir.
  • +11 (11 voturi)    
    Onoare (Luni, 26 octombrie 2015, 22:09)

    Iulian [anonim]

    Juridic,faptic,fizic nu ești vinovat.Corect.Dar ești vinovat moral,simpla ta existență și alegerea ta de a te plimba haotic însoțit de oameni nevinovați care MUNCESC CA NIȘTE SLUGI pentru tine,un bădăran nesimțit care te crezi de neinlocuit și care te crezi mare personalitate și binefăcător,dar care AI BĂGAT UN OM ÎN MORMÂNT...ești vinovat.Tu cel laș care nu ai stat ascuns 4 zile,că tot atătea stele nemeritate ai...ești vinovat.Doar pentru că există suspiciunea și pentru că aduci în derizoriu tot sistemul și ministerul...și tot ar trebui să te arăți demn și să pleci..lasă că ai ce să faci...Stai liniștit,Dumnezeu nu doare și nu va fi bine nici petru tine,pentru cei care te susțin,sau pentru familia ta.Ceasul ticăe...
  • -5 (15 voturi)    
    deci gata (Luni, 26 octombrie 2015, 22:14)

    cib2 [anonim]

    m-am saturat de toti politicienii: klaus johanis,* kalului,viktor ponta, kk maka, etc.
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 octombrie 2015, 22:37)

    [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Ancheta e deschisă (Luni, 26 octombrie 2015, 22:38)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Dar el a dat deja verdictul: nu e vinovat!
    Opriți ancheta, e clar

    FMM oprea!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    oprea (Luni, 26 octombrie 2015, 23:02)

    eu [anonim]

    Oprea, fa un gest si razgandestete!
  • +8 (8 voturi)    
    Epigrame si Catrene (Luni, 26 octombrie 2015, 23:09)

    Epigrame si Catrene [anonim]

    Sunt infractori și se feresc de-anchetă.
    Insă mă mir să văd că nu țin minte,
    Că noi ne-am impușcat un președinte.
    P.S. Istoria întotdeauna se repetă!
  • +8 (8 voturi)    
    cate secole... (Luni, 26 octombrie 2015, 23:29)

    liviu_ [utilizator]

    o sa mai dureze pana când o sa avem o clasa politica pentru care noi chiar o sa contam?!
    când o sa avem politicieni cu onoare si coloana vertebrala?!
    cerem asa mult?!
    • +6 (6 voturi)    
      N-avem cu coloana vertebrala... (Luni, 26 octombrie 2015, 23:48)

      worker [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ...dar avem cu coloana oficiala. Daca nu ai ceas de 50.000 si coloana oficiala te crede alegatorul prost.
    • +1 (1 vot)    
      pai atata timp, cat totul se perpetuua (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:42)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pai atata timp, cat totul se perpetuua, si cand la conducerea tarii se perinda fiii fiilor si unchi si socri..si...cand vocea si poporului nu se mai aude si atitudinea poporului nu se mai vede.. cam cata vreme ar cam trece??
      cu o floare, nu se face primavara...
      poporul roman a uitat ce inseamna Unirea in gand si-n fapt!
  • +5 (5 voturi)    
    Nimic nu poate schimba (Luni, 26 octombrie 2015, 23:40)

    CititorulComentator [utilizator]

    Fata de post si nesimtirea din dotare.
  • +6 (6 voturi)    
    bine zis - (Marţi, 27 octombrie 2015, 0:40)

    vagabond [utilizator]

    "Nimeni niciodată în istoria țării nu a renunțat la putere pentru că a greșit cu ceva poporului. Nimeni. Niciodată. Toți au renunțat la putere cu pistolul la cap, cătușele la mâini sau răsturnați de alți jegoși la fel de jegoși ca și ei. Cum să ceri demisia în 2015 când ASTA NU A FUNCȚIONAT NICIODATĂ."

    de pe piticigratis :)
    • +3 (3 voturi)    
      Si Izmana prost o fi sa declare ca-i vinovat (Marţi, 27 octombrie 2015, 3:59)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Daca-i intrebi pe aia din puscarie...toti se declara NEvinovati.
  • +5 (5 voturi)    
    pt politicieni romani (Marţi, 27 octombrie 2015, 3:04)

    gopo111 [utilizator]

    ar trebui organizata o "tabara" de reeducare prin munca asa pt vreo 10 ani ei si neamurile lor proaste, construind vreo doua autostrazi cu ei ar fii cel mai indicat
  • +5 (5 voturi)    
    Cine ești? (Marţi, 27 octombrie 2015, 5:34)

    Captain Obvious [utilizator]

    Cine ești tu așa important și necesar acestui interes național încât să trec peste faptul ca din cauza fățărniciei tale un om a murit? Fac ceva pe el de interes național dacă trebuie să înghit cârnați ca ține. Cum poți dormi noaptea animalule?
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de noi, ce am ajuns! (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:22)

    EU [anonim]

    Plagiatorii se apara intre ei...
  • +1 (1 vot)    
    plagiatorul nevinovat (Marţi, 27 octombrie 2015, 7:31)

    george [anonim]

    Autosentinta "nevinovat", data de nesimitit , trebuie confirmata de organele abilitate , daca sunt in stare sa stabileasca adevarul si legalitatea actiunii "convoiului" OFICIAL ...!
  • +2 (2 voturi)    
    oare cine-i vinovat ? (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:10)

    bubu [anonim]

    Unul merge cu masina pe drum, nu are carnet si verficare pe masina.Vine altul cu masina in regula cu acte si verificare , intra in primul si accident mare , mare ... OARE CINE-I VINOVATUL PRINCIPAL ???
  • +4 (4 voturi)    
    sfidarea pe fata, fara perdea! (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:13)

    lili [anonim]

    Si-acesti analfabeti si lipsiti de scrupule care ne conduc si care nu se sfiesc sa ne-o arate de fiecare data, fara nici o rusine, fara frica, pe fata, DIRECT...si care calca legea-n picioare dupa placul lor....
    Comunicatul a fost scris de Ponta, cumva?!
    Ca "doctorul" analfabet Gabita Oprea nu are asemenea vocabular diversificat, atatea cuvinte nu gasesti la el niciodata!
    Concluzia: maine pomaine Parchetul, pe baza informatiilor primite de la MAIul aflat la dispozitia si sub cizma de general a lui G Oprea ne va comunica sec:
    - Coloana oficiala a fost constituita in conditii legale
    - deplasarea Ministrului Oprea a fost in conditii legale
    - moartea tanarului politist a fost cauzata de groapa in care a cazut, semnalizata dar greu de evitat in conditii de trafic de noapte, cu carosabil umed si la viteza respectiva.
    Pariem?!
    Scapa fara nici o problema, doar cu "onoarea" putin ferfenita, pentru ca in "onoarea" lui Oprea oricum nu credeau decat aplaudacii si lingaii lui si ai lui Ponta!
    Sila!
  • -1 (3 voturi)    
    specimenele astea doua (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:25)

    bancheru83 [utilizator]

    ponta si oprea nu sunt altceva decit niste putin in varianta cocalara romineasca.mai devreme sau mai tirziu oricum vor cadea.nesimtitii!!
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:37)

    alex [anonim]

    ancheta penala va stabili ca politistul e vinovat ca nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si mediu

    eu ca cetatean vreau sa stiu de unde veneai, unde te duceai si daca era legal sa fii insotit de coloana oficiala

    si nu vreau raspunsuri de genu "am fost la o institutie si mergeam la alta institutie in interes profesional", asta sa i-o spui "spalatilor pe creier" care va voteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Dotore esti analfabet (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:46)

    r2005 [utilizator]

    Daca nici cu fituica in fata nu resuseti sa vorbesti corect gramatical, e clar ce fel de oameni sunt in mizeria numita guverbul Romaniei (Oprea : "Speculațiile potrivit cărora aș fi încălcat legea sau că aș fi utilizat echipajul de însotire în trafic fără temei legal sunt COMPLECT nefondate" .Dotore se zice COMPLET!!!! Rusineeeeeeeeeeeeeeee!
  • 0 (0 voturi)    
    paranoia puterii si lasitatea "alesilor """ (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:46)

    andreesanu [utilizator]

    Cand ajung sa conduca o tara borfasii,lichelele si lasii trebuie sa renunti la orce speranta.
    Puterea a generat si genereaza paranoia atunci cand
    aceia care s-au vazut sus sunt niste lichele,borfasi ,niste nulitati .
    Viitorul Romaniei este deja gajat ,arvunit de bagabontii care au facut-o pe guvernantii 26 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    "unde te grabeai de-ai lasat un mort in urma"?! (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:02)

    lili [anonim]

    "Tovarăşul Oprea, nu m-am aşteptat nicio clipă să ai onoarea unui general şi să demisionezi.
    Şi asta pentru că nu eşti general.
    Ci doar un politruc împopoţonat de alţi politruci ca tine în hainele unui militar de rang înalt.
    Nu m-am aşteptat nici să ai demnitatea, sinceritatea şi bărbăţia unui ministru de Interne adevărat de a ieşi în faţa noastră, a românilor care îţi plătim salariul, a celor care ţi-am lăsat ţara pe mână să o ai în grijă, şi să ne răspunzi la întrebările simple despre moartea poliţistului Bogdan Gigină.
    Politrucii ca tine, ajunşi miniştri doar prin nişte jocuri politice mizere, bolnavi de putere şi înnebuniţi de controlul lăsat moştenire de foştii securişti, ne vor minţi la infinit, oricâte cadavre ar trebui să calce. Şi asta ştim. M-am aşteptat să faci exact ce ai făcut. Să taci, să te ascunzi. Să pui în funcţiune imediat propriul aparat de spălat cadavre. Să activezi toţi corupţii şi lingăii din sistemul tău, dublaţi de un cor de jurnalişti la fel de corupţi, şi să încercaţi cu toţii să muşamalizaţi tragedia. Să urle toţi slugoii tăi în cor ce nevinovat eşti tu. Şi cât de drept eşti tu. Şi ce proiecte minunate ai tu pentru interesul ăsta naţional, care, apropos, nu ai nicio idee ce înseamnă. Şi cât de general eşti tu. Ca nimeni altul, evident. M-am aşteptat şi să ieşi întârziat din văgăuna în care te-ai băgat acum vreo săptămână şi să ne minţi. Să ocoleşti, de fapt, tot adevărul. Să spui că nu ai nicio vină. Că ai făcut tot ce era omeneşte posibil. Să ne arunci cuvinte vagi scrise de alţii, citite prost şi alea, despre cât de rău îţi pare ţie că s-a produs aşa o tragedie, despre cum îl respecţi tu pe cel mort şi cât de îndurerat eşti tu gândindu-te la familia lui. Să ne explici cât de corect te-ai comportat tu, tovarăşe Oprea, când sărmanul acela de poliţist se zbătea între agonie şi moarte.
    M-am aşteptat la toate.
    Nu m-a surprins nimic din ceea ce ne-ai spus."

    http://adevarul.ro/news/politica/tovarasul-oprea-traiti-Si-totusi-grabeai-asa-las
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:04)

    ghilotinadiplomata [utilizator]

    singura solutie este continuarea protestelor in strada ..
    in Piata Universitatii , in fata ministerului de interne..si in fata cladirii guvernului.

    fiecare fraza rostita de acest incapabil ..arata cata putina minte are ..
    nu este in stare ssa vorbeasca liber nici macar un minut ..
    este o rusine pentru tara noastra sa aiba un astfel de demnitar
  • 0 (0 voturi)    
    logica de consiliera (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:29)

    silviu [anonim]

    Daca ministru = membru’ guvernului, atunci membru’ ministrului este ministru’ membrului. Deci consiliera ministrului este consiliera membrului, iar cand spune „e penibil sa dam vina pe domnul ministru”, stie ce spune, ca ea in calitate de consiliera trebuie sa ridice valoarea ministrului, pardon, a membrului. Pentru ea, valoarea ministrului se reduce la potenta membrului.
  • 0 (0 voturi)    
    Popor fara atitudine (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:34)

    Popor fara atitudine [anonim]

    Eu nu va inteleg de ce va tot plangeti. Hai sa recunoastem ca suntem un popor inghesuit ... atata putem fratilor ... ce va tot agitati. Pai daca aveam un pic de demnitate in noi ca neam nu ne lasam condusi de un Ponta, Oprea, Udrea, Basescu, Nastase, etc...
    Cand vom invata ce inseamna democratia si vom lua atitudine fata de aceste bestii, tradatori nationali si vom iesi de fiecare data in strada, in numar mare sa semnalam ca nu suntem de acord cu o astfel de politica atunci va fi ok.
    Pana atunci "bucurati-va de Ponta, Oprea si alti misei".
    REPET ATITUDINE FRATILOR DACA VREM SA FACEM CEVA CU TARA ASTA. Daca nu copiii nostri vor trai tot in mizerie si furati zi de zi de orice partid ce va ajunge la putere.
    Va invit la revolutia bunului simt pe 22 decembrie... sa iesim cu totii in strada pentru 10 minute la amiaza sa tragem un semnal de alarma politicienilor.... si in memoria celor care au murit ca sa le fie mai bine unor comunisti...
  • 0 (0 voturi)    
    cât tupeu şi curaj (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:51)

    florin_florin [utilizator]

    Doamne cât tupeu şi curaj au penalii României. Ei ţin cu dinţii la funcţiile lor şi îşi bat joc de noi în timp ce lor le cresc conturile, fac ce vor, calcă peste cadavre, atât de penali sunt, iar ţara o vând străinilor. Ce să mai zicem de cultura şi intelectul lor... Toţi trădători de ţară cu interese pur personale şi de grup. Nu am văzut până acuma din clasa politică un singur patriot, onest şi cinstit care să iubească ţara asta şi să facă ceva pentru ea nu să o vândă şi pe noi cu tot cu ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine rade la urma... (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:29)

    benicio [utilizator]

    Nu se gandeste nimeni ca poate e un lucru bun faptul ca nu demisioneaza? Pentru ca aceasta gasca de esalonul 2 din fostele CAP-uri, de fosti sefi de aprozar, de baietasi descurcareti numita UNPR incepe sa aiba o imagine din ce in ce mai patetica, lumea incepe sa-i vada asa cum sunt, niste relicve din vremuri demult apuse. Un breloc care atarna din ce in ce mai greu si in final va trage in jos cealalta gasca, formata din esalonul 2 al fostului PCR si a fostei Securitati, numita acum PSD. Iar rezultatele se vor vedea la anul. Pana atunci poate mai vin niste anchete si la primaria sectorului 2, sa la mai taie din sursele de finantare.
  • +1 (1 vot)    
    PONTA (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:32)

    misa2002_2006 [utilizator]

    esti incalificabil! Da-ti si tu demisia alaturi de cel care il aperi cu atata entuziasm! Sunteti 2 iresponsabili! Cei mai mari din cati au fost vreodata la conducerea tarii! V-as trage in teapa, si sa va las sa muriti lent, ca sa reusiti sa intelegeti raul care l-ati facut, pe timpul cat ati fost la conducerea tarii!!!
  • +1 (1 vot)    
    ponta de ce vorbeste?! (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:37)

    liviu_ [utilizator]

    poporul l-a vrut pe iohannis nu pe el!
    la ce mai facem alegeri daca plagiatorul mincinos are mai multa forta decat cel votat de noi?!
  • +1 (1 vot)    
    politica la romani: (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:40)

    jackalphonse [utilizator]

    1. Perioada electorala: politicienii se dau epste cap sa minta si sa faca lucrari de mantuiala. Cheltuie bani cu nemiluita de la "baieti destepti", facand datorii pe care promit sa le plateasca in timpul mandatului. - nu este timp pentru rezolvarea problemelor noastre

    2. Imediat cum a fost ales intra intr-o lupta crancena in care oponentii politici incearca sa-l "convinga" sa iasa din scena ca sa aiba o sansa ai lor inaintea votului urmator. Oponentii politici orgasme cu alegeri anticipate - nu este timp pentru rezolvarea problemelor noastre

    3. Se intra din nou in perioada electorala, pentru ca daca nu este pentru presedentie, este pentru parlamentare si invers. In aldoilea an de mandat este neoficial perioada electroala. - nu este timp pentru rezolvarea problemelor noastre.

    In alta ordine de idei, daca motivele nu sunt suficient de serioase, mai lasati-o moale cu demisiile si cu luptele politice. oricum ar fi, Oprea are obrazul suficient de gros ca sa l doara n cot de bun simt.
  • 0 (0 voturi)    
    politicienii si cursul ratiunii (Marţi, 27 octombrie 2015, 15:20)

    TRABI [anonim]

    Da nene Opréa , asa este : " oamenii de stat au obligatia sa dea curs in primul rand ratiunii si sa se raporteze intotdeauna la lege "
    Pai afla , daca citesti aceste randuri , ca suntem din ce in ce mai multi carora nu ne mai plac vorbele si frazele care nu sunt adevarate , nu mai suportam minciunile .
    Pai , daca ar fi fost adevarat ce zici , acum Romania nu mai avea un parlament cu indivizi prepoderent penali si cu alti politicieni care vor cauta cat de curand usile institutiilor ce apartin justitiei in numar tot mai mare .
    Situatia economica a tarii nu ar fi in situatia critica de azi ; Nu ar fi fost atatea familii si tineret alungat din tara pentru ca niste neispraviti si vagabonzi politici au demolat cu premeditare toate societatile comerciale ; Eram in Schengen acum ; Aveam macar sosele fara gauri in care sa cada politistii motociclisti ( ca firmele care activeaza la lucrarile cu bani publlici sunt subordinate politic si chiar in umbra ale lor- se stie bine ) , care pompeaza finante grele spre burtile si luxul de la Bucuresti unde sunt si sediile mari ale partidelor , parlament , guvern , adica cei pe care cetatenii I-au trimis sa le conduca tara si ei sunt cautati de DNA .
    Totul se face de suprafata ,fara finalitate si minciunile curg rauri zilnic incepand de la premier in jos . Stim , o sa ne spuneti ca sunteti " om serios " cum ati repetat intr-o emisiune la Rares Bogdan.
    Ar fi timpul chiar sa dam curs ratiunii si corectitudinii si sa ne apropiem de realitatea in care traiesc cei multi