Cimitirul de Onoare dedicat militarilor romani cazuti la Stalingrad in cel de-al doilea razboi mondial a fost inaugurat duminica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2015, 19:08 Actualitate | Esenţial


Cimitirul de Onoare Romanesc, prima necropola de razboi construita pentru militarii romani cazuti in luptele de la Stalingrad, a fost inaugurat duminica, cu prilejul Zilei Armatei Romaniei, in localitatea Rossoska din regiunea Volgograd (fosta Stalingrad), anunta Ministerul Apararii Nationale, intr-un comunicat.

In cadrul ceremoniei a fost dezvelit monumentul central si au fost depuse coroane de flori, a fost oficiata o slujba religioasa si au fost reinhumate osemintele militarilor romani inmormantati in localitatile Plodovitoe, Gromki si Izbusenski, precizeaza MApN.

La manifestari au participat oficiali ai Ministerului Apararii Nationale, reprezentanti ai societatii civile din Romania si Federatia Rusa si o numeroasa asistenta apartinand comunitatii locale.

Realizarea Cimitirului de la Rossoska este rodul stransei colaborari dintre Ministerul Apararii Nationale si Ministerul Afacerilor Externe, prin Secretariatul general - coordonator, Oficiul National pentru Cultul Eroilor, Directia domenii si infrastructuri, respectiv Ambasada Romaniei la Moscova.

In cimitirul de la Rossoska au fost inhumate ramasitele pamantesti ale tuturor militarilor romani cazuti la datorie in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial intr-una dintre cele mai grele batalii ale secolului trecut.
 
  • Context

Intrarea Romaniei in cel de-al Doilea Razboi Mondial a fost pecetluita prin Decretul-lege nr. 1798/1941, care mobiliza armata romana de uscat, aer si marina, incepand cu zorii zilei de 22 iunie 1941. In Campania din Est, derulata in intervalul iunie 1941 - martie 1944, armata romana a fost incadrata in planul de operatiuni al Wehrmacht-ului, pe flancul de Sud -  Ucraina-Crimeea-Marea Azov-Don-Stalingrad-Caucaz, aminteste MApN.

In noiembrie 1942, trupele romanesti detineau pozitiile cele mai vulnerabile de pe linia Donului si in Stepa Kalmika, cu o slaba posibilitate de acoperire, o sumara inzestrare tehnica si aproape fara rezerve, iar contraofensiva sovietica a condus la grele pierderi in randul acestora, astfel ca, pentru intervalul 15 noiembrie 1942-15 martie 1943, estimarile indicau 15.566 morti, 67.183 raniti si 98.692 disparuti.

Perpetuarea memoriei eroilor cazuti pentru tara, amenajarea si protejarea locurilor de inhumare si a monumentelor dedicate acestora reprezinta o datorie sacra a statului roman, ce deriva din tributul de sange platit de armata romana pe campul de lupta.

Marcarea locurilor de inhumare a eroilor romani in Federatia Rusa s-a concretizat, pana in prezent, prin ridicarea, in diferite regiuni, a 15 monumente in memoria militarilor romani morti in prizonierat.

La data de 10 iulie 2015, sub coordonarea Secretariatului general al Ministerului Apararii Nationale, s-a semnat contractul de realizare a cimitirului intre Oficiul National pentru Cultul Eroilor si Asociatia internationala pentru activitatea militar-comemorativa "Voennie Memoriali" - organismul rus imputernicit  cu aplicarea aspectelor tehnice ale Acordului dintre Guvernul Romaniei si Guvernul Federatiei  Ruse privind regimul juridic al mormintelor de razboi.

Configuratia primului cimitir romanesc de onoare din Federatia Rusa are la baza modelul crucii latine - simbol primordial al crestinismului, al biruintei si al mantuirii. Forma crucii latine se regaseste atat in modul in care sunt configurate aleile, cat si in tipul monumentului comemorativ comun, amplasat in centrul platoului de ceremonii. Crucea comemorativa are o inaltime de patru metri si este realizata din granit de culoare deschisa, iar la baza acesteia este fixata o placa din granit negru pe care este gravata inscriptia: "In memoriam militarilor romani cazuti in lupta la Stalingrad".

Platoul de ceremonii este pavat cu dale din beton, are doua banci de reculegere si doua catarge cu inaltimea de 8 metri.

In partea superioara a aleii centrale si de-alungul aleii transversale sunt montate 22 de placi de granit negru pe care sunt inscriptionate numele localitatilor din regiunea Volgograd si zona Kalmikia in care au existat cimitire de campanie romanesti de unde s-au exhumat sau urmeaza sa fie exhumate osemintele eroilor romani care vor fi centralizate la Rossoska.

Gruparea localitatilor si inscriptionarea numelor acestora pe cele 22 de placi s-a realizat tinandu-se cont de criteriul pozitionarii geografice fata de Stalingrad (Volgogradul de astazi).

Constructia cimitirului s-a realizat, in anul 2015, de catre Asociatia internationala pentru activitatea militar-comemorativa "Voennie Memoriali", cu implicarea esentiala a Ambasadei Romaniei la Moscova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4296 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    dragulin Ion mort disparut la stalingrad (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:17)

    drsgnea stelian [anonim]

    Am mai comentat pe acest subiect. Vreau sa stiu daca unchiul meu Dragulin Ion, com. Calugareni, jud.Ph. a fost identificat. Nimeni nu raspunde, nNci macar Domnul Ministru de Interne. Da sau Nu. Cu respect pentru toti.
  • +5 (7 voturi)    
    nimic (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:21)

    dan [anonim]

    NICI O FOTOGRAFIE ?.........
  • -3 (15 voturi)    
    Observ cu surprindere (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:25)

    UpNext [utilizator]

    ca la acest articol nu exista niciun comentariu (20:13). Este indiscutabil un articol pozitiv la adresa autoritatilor ruse, care, chiar daca au o "simpatie limitata" fata de romani, fosti inamici in RM2, respecta sacrificiul inamicilor si accepta institutional onorarea eroismului acestor inamici. Felicitari HN pentru incercarea de impartialitate!!
    Stiu insa ca in Romania reciproca este improbabila, datorita urii viscerale fata de natiunea rusa si a primitivismului autohtonilor. As dori sa ma contraziceti (civilizat), dar parca vad @un domn, @anti putin si alti @@@ ca incep cu injuraturile si insultele la adresa "mujicilor", lui "Phutin" etc., asa cum cred ei ca servesc luptei cu "demonul bolsevic"
    • +2 (4 voturi)    
      care reciproca? (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Despre care reciproca vorbesti? Cate astfel de monumente, dedicate soldatilor romani, sunt in Rusia si cate rusesti sunt in Romania?
      As paria ca sunt mai multe cimitire dedicate eroilor sovietici, decat ale cotropitorilor romani.
      Iar @un domn si alti bezmetici ca el sunt cel mai probabil trimisi sa ii traga in derizoriu pe cei care chiar sunt anti rusia.
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Duminică, 25 octombrie 2015, 21:26)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pertinent comentariu. Stai linistit ca aia e si pozitia Hotnews fata de Rusia altfel nu ar mai aparea articole penibile la adresa Rusiei, gen un conducator auto arunca in apa un cetatean care ii atinge masina, asta in timp ce in Romania te omoara daca treci prea incet la trecerea de pietoni.
      • 0 (4 voturi)    
        Mda... (Luni, 26 octombrie 2015, 0:12)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Si cam ce atitudine ar putea avea un om de buna credinta fata de o tara corupta cu un guvern mafiot, unde opozitia este asasinata in plina strada?

        Hai invata-ne tu, tovarase...
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Duminică, 25 octombrie 2015, 21:38)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Românii au murit acolo într-un război ce nu era al lor. Dumnezeu să-i ierte pe toți, ruși, români, nemți, italieni! În altă ordine de idei, nu cred că există, așa cum spui tu, o ură viscerală împotriva națiunii ruse, noi ne temem de imperialismul rus, iar Putin este acum exponentul acestui imperialism. Nu cred că românii sunt primitivi, cu atât mai puțin în raport cu rușii. Un exemplu:
      http://www.publika.md/vodka-era-in-pericol-sarbatoare-intr-un-sat-din-rusia-dupa-ce-un-camion-s-a-rasturnat-video_2432151.html
    • +1 (3 voturi)    
      articol 6 aprilie 2015 HN, doar trebuie citit (Duminică, 25 octombrie 2015, 22:47)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19848872-rusia-finantat-restaurarea-mai-multor-monumente-dedicate-soldatilor-sovietici-din-romania.htm
      Legat de inlaturarea unor monumente dedicate "ostasilor sovietici eliberatori", precum la Cluj, orasul meu...mi se pare un lucru firesc. Armata Rosie a fost modalitatea prin care a fost impus sistemul bolshevic criminal. Nu degeba monumentul sovietic din Berlin este denumit de germani "monumentul violatorului necunoscut".
      In rest sunt incantat ca tot mai multi Rushi ies de sub teroarea mentala impusa de fesebistii siloviki ai lui Putin, urmasii celui mai criminal serviciu din istorie, ceka-nkvd-kgb.
    • -1 (7 voturi)    
      Nimeni nu-i uraste, frate, pe rusi! (Duminică, 25 octombrie 2015, 23:51)

      Gabu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Si mai ales pe rusoaice. Ce uraste toata lumea este politica imperialista sau mai bine zis - iata, in secolul 21, cine mai credea - expansionista a Rusiei.
      Referitor la articol, m-a surprins formularea "militarii romani cazuti la datorie". Credeam ca datoria militarilor romani e sa-ti aperi tara... Iar Stalingrad nu e tocmai in tara. Ma rog, asta-i trendul actual, militari de aiurea cad la datorie in incercarea de-a gasi armele chimice ale lui Sadam, de-a ne apara de vietnamezi, de coreeni, de talibani, vorba lui Tutea: ce ne-au facut aia noua? Rezervele naturale ale solului sau subsolului n-au nici o legatura...
    • 0 (2 voturi)    
      Reciproca romaneasca e ca (Luni, 26 octombrie 2015, 10:05)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Noi "gazduim" soldati vii rusi pe teritoriu romanesc, acum. In masura in care Transnistria e teritoriu romanesc.
  • 0 (2 voturi)    
    Ghinion (Duminică, 25 octombrie 2015, 21:34)

    Je__ [utilizator]

    Cel care ne reprezinta in politica externa, nu a trimis nici un consilier sa reprezinte presedentia la acest important eveniment.

    Rusine Majestatii sale!
  • -2 (6 voturi)    
    mda... (Duminică, 25 octombrie 2015, 22:51)

    Gustav666 [utilizator]

    Rusii ne-au dat o lectie de eleganta la 70 de ani de la incheierea WW II.
    • +2 (6 voturi)    
      dA (Luni, 26 octombrie 2015, 1:04)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Cam tarziu..... si nu e eleganta..... nici lectie.....