Protest impotriva vicepremierului Gabriel Oprea, anuntat pentru duminica la ora 14:00 in Piata Universitatii: Nu abuzului de putere! Oprea, demisia!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:42 Actualitate | Esenţial


Un protest impotriva vicepremierului Gabriel Oprea este anuntat pentru duminica, la ora 14:00, in Piata Universitatii, la fantana. "Nu abuzului de putere! Oprea, demisia!", este apelul lansat de organizatorii protestului, pe Facebook.

"Consideram total inacceptabil abuzul de putere de care se face vinovat Gabriel Oprea, ministru de interne si vice-premier in Guvernul Romaniei. Suntem indignati vazand tentativele de musamalizare a tragediei de catre reprezentanti ai guvernului, ministerului si unei parti a mass-mediei. Deplangem moartea la datorie a unui tanar politist, o moarte pentru care Gabriel Oprea se afla in culpa morala si institutionala. Dorim o ancheta libera de influenta politica si realizata in deplina transparenta. Dar inainte de acest lucru cerem demisia lui Gabriel Oprea din toate functiile executive pe care le ocupa", scriu initiatorii protestului.

"Salutam evenimentele comemorative in memoria lui Bogdan Gigina, organizate de catre Comunitatea Biciclistilor si respectiv Comunitatea Motociclistilor. Impreuna spunem NU abuzului de putere! Acesta este un eveniment ne-partizan, al simplilor cetateni care condamna abuzurile oricarui demnitar aflat in pozitie de putere. Va asteptam!", adauga acestia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6164 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Cati "30" se vor aduna? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:47)

    Miky60 [utilizator]

    Romanii ramasi in tara nu lupta deloc impotriva ciumei rosii. D-asta noi, cei din Diaspora, trebuie sa ii intretinem social pe cei 18 milioane ramasi in tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Cel (Duminică, 25 octombrie 2015, 0:34)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      mai mult si mai mult, in comentariile hotnews, imi plac baietasii astia adevarati, ca tine, care incep orice formulare prin a atrage atentia ca ei sunt din Italia, Franta, Austria samd, in general din diaspora.

      Si cate si mai cate fac cei de acolo pentru tara asta.

      Ia zi, bah, Miky60, in urma comentariului tau, ca ne impingi tu de la spate, crezi ca oprea isi va da demisia sau, pe de alta parte, mitingurile care s-au desfasurat au mai multa putere?

      Ai plecat din tara? Ciocu' mic si vezi-ti de capsunii tai.

      Te-ai dus la ambasada romaniei din tara de unde esti sa protestezi impotriva lui oprea? Ce ai facut concret?
  • +5 (9 voturi)    
    trezirea! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:51)

    lili [anonim]

    Sper ca bucurestenii, macar tinerii sa iasa in numar mare!
    Iesiti, d-aia isi bat joc astia de noi de 25 de ani, pentru ca reactia societatii e anemica, deci ei trag concluzia ca pot sa faca ce vor ei, asa gandesc acesti escroci de 25 de ani!
    Trezirea, mergeti in Piata Universitatii, mergeti pentru a schimba ceva, altfel inca 25 de ani va fi la fel!
    Asta vreti?!
    Ei asta vor, sa nu ne pese iar ei sa-si vada de ale lor, de mizeriile si hotiile lor, de sfidarea ne-o arata de 25 de ani furand si mintindu-ne!
    Iesiti, oameni buni pentru viitorul nostru!
  • +4 (8 voturi)    
    Tot guvernul trebuie sa-si dea demisia (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:09)

    Electorul [utilizator]

    Ponta nu a luat nici o atitudine fata de abuzurile lui oprea deci este părtaș la acestea.
  • -2 (6 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:30)

    ipolitic [utilizator]

    Demisia lui Oprea. Cu asta sunt si eu de acord. Dar nu pe motive inventate.
    Ce culpa morala si institutionala are Oprea pentru acest accident tragic? Nimeni nu vorbeste de vinovatia celor care au facut o groapa in carosabil si nu s-au asigurat ca nimeni nu poate pati nimic? Toata povestea asta cu devierea atentiei spre Oprea suna ca o actiune de cover-up.
    Pana la urma ducem in derizoriu ideea de protest civic.
    • +2 (2 voturi)    
      Vina morala (Duminică, 25 octombrie 2015, 7:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Vina lui Oprea e una morala. Girofarurile sunt pentru politie, salvare si pompieri. Nu pentru politicieni. Unde este urgenta nevoie de politicieni?! Niciodata nu are cineva nevoie urgenta de ei.
  • +13 (17 voturi)    
    oprea,dispari!! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:56)

    kripton [utilizator]

    suntem o demokratie,ne descurcam si fara tine! lasa-ne!!
  • +6 (8 voturi)    
    orele 14:00?????? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 19:14)

    Cosmin Ungureanu [anonim]

    Nu mai bine ati fi anuntat protestul in zori? De ce nu mai pe seara? Nu era mai bine pe la 18:00, cand e si ora de maxima audienta la TV?
    Daca ramana ora deja stabilita va fi un fiasco. Si e mare pacat!
  • +5 (5 voturi)    
    cand si Patriarhul Daniel?! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 19:27)

    lili [anonim]

    Pastorul Samy Tuţac, preşedintele Comunităţii Baptiste Timişoara, a publicat pe pagina sa de Facebook un mesaj în care solicită demisia vicepremierului G Oprea, „generalul care nu poate merge nici la cârciumă fără coloană oficială”.
    Redăm mai jos mesajul integral al pastorului, publicat sub titlul „Guvernanţii ne sfidează pentru că le permitem să ne sfideze”.
    „Interesant, premierul Olandei, Mark Rutte, poate merge la servici cu bicicleta, însoţit doar de şeful de cabinet, tot pe bicicletă. Vicepremierul României, generalul Oprea, nu poate merge nici la cârciumă fără coloană oficială...chiar şi cu preţul vieţii unui tânăr agent de poliţie. Ce face acum domnul vicepremier al României? Face ce ştiu ei, guvernanţii noştri, mai bine, adică ne sfidează. Chiar dacă există şi oameni de bună calitate între guvernanţii noştri, aceştia nu reuşesc deocamdată decât să fie stingheri. Aerul general prin Parlament, Guvern şi alte instituţii locale sau naţionale, este îmbibat cu incompetenţă, iresponsabilitate, chiul, corupţie, zid împotriva justiţiei, ipocrizie şi multă, multă sfidare. A noastră desigur. Iar noi, ce facem cu această realitate de care ne plângem tot timpul, pe seama căreia punem mare parte din dezastrul acestei ţări? În afară de a ne enerva, în afară de a ne plânge, suntem dispusi să facem ceva? Ei sunt aşa cum sunt pentru că noi suntem aşa cum suntem. Adică suntem pasivi, iar cinismul şi sfidarea lor mizează tocmai pe pasivitatea noastră. Suntem sfidaţi pentru că permitem să fim sfidaţi, dar dacă noi vom avea curajul să-i confruntăm şi să le spunem "nu vă este îngăduit", nu-şi vor mai permite sa ne sfideze.
    Domnule Preşedinte Iohannis, aşteptăm să ieşiţi public şi să-i transmiteţi domnului general, doar un singur cuvânt, aşa nemţeşte...sau mă rog, milităreşte: DEMISIA!”.
    http://adevarul.ro/locale/timisoara/un-lider-religios-cere-demisia-oprea-generalul-nu-merge-carciuma-coloana-oficiala-ne-sfideaza-permitem-1_562b555ff5eaafab2cfcf137/index.html?ref=yfp
  • +5 (5 voturi)    
    Duminica 25 Octombrie (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 22:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si la Targu Mures, va asteptam Duminica, ora 11, in fata prefecturii. Protestam pe aceeasi tema:

    Oprea, demisia!
  • 0 (0 voturi)    
    Va mai amintiti (Duminică, 25 octombrie 2015, 11:41)

    Canache [anonim]

    de agitatorii PSD si politistii care strigau 'Iesi afara javra ordinara' ? Vreau sa vad intii ceva de la politistii astia ca sa nu-i mai consider niste idioti speriati cu lefuri mari (ca sa te vaiti anonim e simplu ....)