Victor Ponta a refuzat sa raspunda la intrebarile legate de politistul din coloana lui Oprea care a murit, in ciuda insistentelor ziaristilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 14:02 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta si Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta a refuzat cu obstinatie sa raspunda la intrebarile ziaristilor legate de politistul din coloana lui Gabriel Oprea care a murit dupa ce a cazut cu motocicleta intr-o groapa, sustinand ca va raspunde doar la subiecte legate de rectificarea bugatara, tema conferintei anuntate pentru vineri.

La intrebarile ziaristei HotNews.ro legate de acest subiect, Victor Ponta a invocat faptul ca a precizat inca de la inceput ca tema conferintei este rectificarea bugetara.

"Imi cer mii de scuze, stiu ca dvs nu respectati niciodata regulile stabilite, eu le respect intotdeauna", a afirmat Ponta.

Ziarista l-a intrebat daca se impune demisia vicepremierului Gabriel Oprea, dar Victor Ponta a replicat: "Inteleg ca vorbiti ca sa va auda sefii. Am stabilit niste reguli, cu exceptia dvs toata lumea le respecta".

In acel moment, un reporter Digi 24 a intervenit si a intrebat daca Gabriel Oprea avea dreptul sa foloseasca o coloana oficiala.

"Am impresia ca vorbesc in chineza", a raspuns Ponta.

Ziaristul i-a spus ca este vorba despre cel mai important subiect al zilei, "nu aveti cum sa-l evitati".

"Dar nu vreau sa evit nimic", a replicat primul ministru.

Acesta a fost intrebat din nou daca ar fi oprit masina in cazul in care s-ar fi petrecut un astfel de accident cu coloana sa oficiala.

"Daca aveti intrebari pe tema pe care cred ca sunt responsabil in fata cetatenilor va raspund", a spus Victor Ponta.

Conferinta s-a incheiat in acel moment iar imaginile, care erau transmise pe canalul de YouTube al guvernului, au fost intrerupte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14671 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    jegos... jegos.. jegos... (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:16)

    liviu_ [utilizator]

    noi il intretinem pe el... nu invers...
    guvernul are obligatia sa raspunda in fata intrebarilor poporului!
    • +30 (30 voturi)    
      de parca ar fi prima data cand face pe strutul (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:52)

      alin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      are antrenament da cand a invatat sa evite intrebarile legate de situatia lui juridica
      • +22 (26 voturi)    
        jos basescu (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:13)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui alin

        voia sa spuna ca basescu e de vina
    • -25 (29 voturi)    
      Cine-i "poporul", mai Cracaneel? (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cine-i "poporul", mai Cracaneel, in situatia de fata? Ziarista Kuku care intreaba despre pendularea conurilor de brad la o conferinta despre eclipsele de luna?
      Ala-i "poporul" tau de bolnavi mintal, basistule. 1% din populatie, nu mai mult. Impreuna cu cei interesati, platiti, idiotii utili, etc etc, ajungeti la 5% voturi, max., dupa cum s-a vazut si in recentele alegeri.
      Du-te la doctor, mai baiete, ai nevoie mare de unul !
      • +19 (21 voturi)    
        bravo (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:35)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        i-ai zis-o barbate! taman ca idolul tau mirciulica si ca parintele gadea ... voi aia 110% care va uitati la antena3 si care l-ati demis pe tiran in 2012, da' nu s-a pus ca erau cimitirele goale prin teleorman,voi sunteti boborul."ponta si poporul rus ,libertate n-au adus","partidul ,voiculescu romaniiia".alo 112 ?
      • +10 (10 voturi)    
        in niciun caz (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        rusnaci ca tine.
      • +7 (7 voturi)    
        Ceilalti, ma! (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:42)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ceilalti.
        Nu cei ca voi indobitociti sau dobitoci ca tine.
        Sunteti voi 110%, noi suntem pana la capat!
        Ai face bine sa gandesti, dar imi este teama ca iit cer prea mult!
      • +6 (6 voturi)    
        Cracanel e stapan'tu Phutin (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 2:24)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Si daca n-ai notiunea de popor/societate civila....nu te mai baga in seama, pleca in Siberia la bullshevinii tai.
      • +2 (2 voturi)    
        Bai new look (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 5:41)

        jidanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        You are smelling .... like an old look.... communist I mean...nu te pisa contra vantului!! Care Vantu ? Cine Mai stie de el ? Ca si multi ca voi comunisto-capitalist. Nu mai face comentarii cu frana de mana trasa! Sa nu te lovesti la gingii!! Eu te-as lovi! Haide pa
      • +3 (3 voturi)    
        Tu esti?? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:49)

        camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Badea tu esti?? Miroase rau a creier ars iar limbajul e identic. Ce naiba faci ma aici? Intra in fisa postului sa scrii si aici ceva?
      • +1 (1 vot)    
        poporul (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 11:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        e trolii sovietici si varanici de la savuskina sau antena trei, draga matrioska, sau maica.
      • +1 (1 vot)    
        D-ale carnavalului(usl) (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 12:03)

        denver [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Mai,CRACANEL,stiu ca tu stai cu un picior in s.s.m.d.,iar cu celalalt in comunism.Cred ca vei muri in aceasta pozitie.Cracanata!Despre procente,Spune-i Primului Mincinos ca ia prea mult de la cei 5% ca sa dea celor30%,unii indreptatiti,iar altii,numai votanti.Dar tu,cu poponetul intre doua sisteme,n-ai cum intelege niciunul.Carnavalul U.S.L.(ca parintele BUBUCEA,si cu STEAUA,si cu CRUCEA),continua.Pentru tine(si,numai)hai la lupta cea mare!Daca mai stii si cine a scris asta,ESTI MARE.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu astepta.............,fratioare, (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 11:31)

      denver [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      gjos,gjos,gjos!" Ia-l pe ciocoi ca hreanul, si da-l pe razatoare!"
  • +37 (43 voturi)    
    "iresponsabilul" Ponta... (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:24)

    lili [anonim]

    Adica Ponta vrea sa spuna ca el NU are nici o responsabilitate in scandalul G Oprea, care abunda in spatiul public de suspiciuni legate de coloana oficiala ilegala a lui Oprea!
    El este "iresponsabil", nu are nici o responsabiliatate, ca doar Oprea nu este subalternul lui, este egalul lui sau chiar mai mult, nu?!
    Ponta, esti responsabil pentru toate matrapazlacurile pe care le fac membrii Guvernului Ponta!
    Nu o sa pricepi niciodata ce responsabilitati ai, pentru ca esti un iresponsabil vesel si corupt!
    Si sa mai stii Ponta ca pe cetatenii Romaniei ii intereseaza foarte mult clarificarea scandalului in care nasu' Oprea este bagat pana-n gat si in care un tanar de numai 28 de ani si-a pierdut viata distrugand viata si linistea unei familii!
    Sila!
  • +34 (38 voturi)    
    Dispretul pentru cetateni - caracteristica a PCR, (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:33)

    emil bobu [utilizator]

    P$D si UNPR.

    Nu ar putea Ponta, Dragnea, Udrea, Orlando si restul hotilor sa fure o tara intreaga daca ar avea macar putin respect pentru cetateni.

    Dar Ponta si toti tovarasii lui nu au acest respect, nu au nici macar constiinta.
    • 0 (2 voturi)    
      Adaoga si gasca lui Basecu (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 14:41)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      la socoteala! din FSn, via esalonul 2 si 3 PCR si Securitate!
  • +20 (26 voturi)    
    In tara in care voi votati ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:42)

    math_2 [utilizator]

    Cei mai puternici oameni sunt Dragnea, Ponta, Oprea.
    Oameni dintre noi, pentru noi, alesi de voi !

    Nu inseamna ca aveam mari oameni de stat, geniali si onesti la indemana dar totusi mai fratilor (pensionari), chiar pe astia i-ati gasit ? Vorba acelei emisiuni: What were you thinking ?
    • +20 (20 voturi)    
      Unde au fost aleasi, si cine i-a votat? (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:02)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Un prim ministru si doi presedinti de partid, adica unul numit si ceilalti doi s-au impus in gasca lor interna.
      • -8 (10 voturi)    
        Partidele lor au castigat alegeri! (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:15)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        Deci romanii i-au votat. E ceva neclar aici ?
        • +3 (5 voturi)    
          voturi negative ? (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:35)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          OK atunci reformulez. Dragnea, Ponta si cu Oprea taie si spanzura in aceasta tara minunanta pentru ca poporul a votat masiv partidele pe care acesti baieti destepti le conduc.
  • +23 (25 voturi)    
    prim mafiotii (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:43)

    holx [anonim]

    Serios? de parca ne asteptam la alta reactie din partea prim mafiotilor tarii? gen... integritate?
    Nu vreau sa ma gandesc ce ar fi facut prim maifiotul tarii asistat de consigliere, underboss si restul daca aceasta tragedie s-ar fi intamplat rivalilor.

    Va doresc sa ajungeti sa va fie rusine de ceea ce sunteti si sa va fie sila cand va priviti in oglinda, mizeriilor!
  • +21 (21 voturi)    
    like, dahhh! (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:48)

    dandra [utilizator]

    baietii sunt amici la catarama, probabil era cu ponta la carciuma in acea seara.
    inca ceva, aveti pretentii de la ponta sa fie marele om al dreptatii?
  • +21 (21 voturi)    
    bravo dl. Ponta (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:50)

    partiot [anonim]

    Asa ne trebuie pentru ca noi l-am pus acolo unde e.
    Ne meritam soarta.
  • +16 (16 voturi)    
    reguli? (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:09)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    adica cine stabileste regulile astea? asta a facut mereu Ponta, e manipulator, zice el ca ziaristii nu respecta regulile si el, saracu, ce corect e el , ca le respecta. serios? cine draq a stabilit ca regula este sa nu intrebe ziaristii decat ce vrei tu? zici ca esti din bancuri si ar fi de ras daca n-ar fi de plans
  • +21 (21 voturi)    
    a aprut ceva neprevazut.... (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:21)

    Bka [anonim]

    Este o problema neprevazuta aparuta brusc si pe care habar nu au cum sa o gestioneze, deoarece musamalizarea ei a esuat.
    Aceasta musamalizare esuata imi da sperante pt viitor, e clar ca sistemul se clatina,
    Sunt curios daca reporterii voiculestieni aflati in sala au intrebat si ei ceva.
  • +14 (14 voturi)    
    Buturuga mica (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:23)

    M.aura [anonim]

    Ar putea sa rastoarne premierul cu nesimtire mare. Autismul decizional i-a facut si pe altii sa-si piarda scaunele, nu e neaparat nevoie de motiuni de cenzura sau dosare. Sa-si aminteasca de premierul MRUnguent si de vita Kobe. Protocolul desantat la lui MRU e echivalent cu coloana oficiala folosita abuziv de Oprea.
    In acest caz premierul Ponta chiar e responsabil sa raspunda in fata cetatenilor. E responsabil de ministrii din guvernul sau, asa ca trebuia sa-l zboare din primul moment pe Oprea din echipa. Chiar daca se bazeaza pe tacerea complice a televiziunilor aservite, sa nu creada ca uitam pina la alegeri. Maririle salariale nu vor compensa cinismul oficialilor guvernamentali fata de alegatori.
  • +18 (18 voturi)    
    Sila (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:24)

    Gila [anonim]

    Atata sila incat nici nu vreau sa comentez aceasta atitudine
  • +17 (17 voturi)    
    Oricum Viorele,iti sar pernele de sub scaun ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:28)

    Plagarus [utilizator]

    Ia-l pe Sova si galop la puscarie
  • +12 (12 voturi)    
    Putina imaginatie !!! (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:09)

    sipu [utilizator]

    Ce ar fi spus MITOMANUL daca politistul era antemergatorul lui Basescu , .................... comentari la hazna !!!! ...........................
    • +2 (10 voturi)    
      Comportament normal (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:24)

      M.aura [anonim] i-a raspuns lui sipu

      "O tanara de 23 de ani a fost lovita de o masina din coloana oficiala a presedintelui Traian Basescu in curtea Pavilionului Romexpo. Autoturismul, condus de un subofiter SPP, era cu cateva sute de metri in fata masinii prezidentiale. Seful statului a oprit masina in care era si a coborat sa vada ce s-a intamplat. Femeia se afla deja in masina SPP care a si transportat-o de urgenta la Spitalul Elias.

      Acum 9 ani, in toamna lui 2006, presedintele Traian Basescu a fost martorul unui accident petrecut sub ochii lui."

      http://ionelanastase.ro/oprea-ia-de-la-basescu/
  • +9 (9 voturi)    
    Alo ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:46)

    Gila [anonim]

    Alo ! Tovarase Ciorbea !
    Nu te autosesizezi la la acest caz ?
    Niciun corp de control ca sa constate daca tov. Oprea avea drept la coloana oficiala si care sa ancheteze cazul ?
    La penalul de Oprescu ai sarit imediat cu ancheta si cu concluziile acelea aberante.
    Rusine si scarba !
  • +9 (9 voturi)    
    Pai si Phonta i-a dat branci lui Panait (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:47)

    Parzivall [utilizator]

    De aia tace chitic, cine se aseamana se aduna. Amandoi sunt plagiatori, nesimtit si parveniti.
  • +8 (8 voturi)    
    mai draga POnto! (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:03)

    ..13 [utilizator]

    Ai iesit ACUM ca sa iti faci iarasi imagine - habar nu ai de rectificarea bugetara dar te bagi ca o musca belalie pe ecran.

    Na, ca presa ti-a tras presul de sub piciorui ala belit!
    Ghinion - curat ghinion, coane!

    Reporterii isi fac treaba - au venit pentru ca au mai multe intrebari sa iti puna si Ponto, iar TU NU POTI pune PUMNUL in gura PRESEI.

    Daca ai crezut ca merge ca pe vremea lui 0049 si ai ales numai secventele cu 0049 vorbind in fata presei - inseamna ca este grav, si ai o eroare de sistem.

    LASA_NE!
  • +6 (8 voturi)    
    Mda...am vazut cu totii cum au murit... (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:23)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...sase bebelusi la Giulesti si a platit numai o ... Acaritza Paun...cei care-i fugarisera pe medici, respectiv personal medical de alte paliere, afara din tara prin taieri de salarii si blocari de posturi si angajari...N-o sa plateasca nici Oprea: ca n-are nici o treaba, ca groapa.. ce-l mult o sa plece din functie...asa cum n-a platit nici Iliescu (cel putin inca), desi: am vazut cu totii ce-a fost!...
  • -11 (13 voturi)    
    Asta e pe ordinea de zi a propagandei? (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:26)

    Miky60 [utilizator]

    Vad ca toti Stalpii propagandei: Mandruta, EZV, pro TV au aceeasi tema. Se pare ca propaganda inca merge,,,
  • +4 (4 voturi)    
    Oprea si Ponta (Vineri, 23 octombrie 2015, 18:17)

    coco [anonim]

    Mafiotii dracului cand va da-ti demisia???
    • +3 (3 voturi)    
      USOR CU GRAMATICA PE SCARI ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 23:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui coco

      Gresit : "cand va da-ti demisia" ; Corect : "cand va dati demisia" .
  • +4 (4 voturi)    
    bravo! (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:11)

    I [utilizator]

    inca o minciuna de-a lui Ponta: el spune ca nu evita nimic in timp ce evita intrebarea :)) multumim tuturos uslamistilor! Sa votati la fel in continuare. Tot din astia care se plimba cu coloana oficiala, ailalti care merg cu metroul sau loganul (Base) nu sunt buni.

    Suntem prea prosti ca sa avem conducatori destepti.