O petitie online prin care se cere demisia lui Gabriel Oprea a fost semnata in cateva ore de aproape 1000 de persoane

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 11:05 Actualitate | Esenţial


Gabriel Oprea
Foto: Guvern
O petitie online intitulata "Demisia, Oprea! Incetati abuzul de coloane oficiale!" a aparut joi seara pe site-ul petitieonline.com. Documentul prin care se cere demisia  viceprim - ministrului pentru securitate nationala, ministrul afacerilor interne, Gabriel Oprea, a fost semnat de aproape 1000 de persoane in doar cateva ore.
 

" Demisia, Oprea! Incetati abuzul de coloane oficiale! Incetati abuzul de legitimatii! STATUL SUNTEM NOI!  Politistul Bogdan Cosmin Gigina (28 de ani) a murit marti seara, la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, unde a fost transportat dupa ce a cazut cu motocicleta intr-o groapa de pe bulevardul Stirbei Voda din Capitala. Moartea sa tragica a adus la lumina un abuz petrecut in acele cirscumstante, pentru care autorul trebuie sa raspunda",  se arata in petitia online.

Initiatorii, Cristian Ghinea si Catalin Drula, cer urmatoarele lucruri:

  • Solicitam demiterea ministrului Gabriel Oprea pentru abuzul de functie in folosirea ilegala a coloanelor oficiale.
  • Cerem Parlamentului demararea unei anchete privind folosirea coloanelor oficiale in trafic si a insemnelor oficiale de catre masinile oficiale ale institutiilor (inclusiv afisarea insemnelor oficiale pe masini private).
  • Cerem Parlamentului sa legifereze limitarea stricta a coloanelor oficiale doar pentru Presedintele tarii, pentru seful Guvernului si doar pentru situatii de urgenta, necesitatea folosirii trebuind sa fie explicata prin documente publice, transparentizate post-factum, in fiecare caz.
  • Solicitam interdictia afisarii logo-urilor, legitimatiilor si insemnelor oficiale ale unor institutii ale statului de catre demnitari, oficiali sau alti angajati ai diverselor institutii (Parlament, ministere, alte autoritati). Exista tendinta intimidarii politiei prin afisarea acestor insemne. Ele trebuie limitate strict pentru folosinta locurilor de parcare ale institutiei si ar trebui sa fie ilegala (asimilabila abuzului de functie) afisarea lor pe drumuri publice.
  • Solicitam demiterea sefilor Brigazii Rutiere a Capitalei si a comisarilor care au permis folosirea ilegala de catre ministrul Gabriel Oprea a coloanei oficiale in data de 20/10/2015 din care a facut parte agentul de politie Bogdan Gigina.
  • Solicitam demiterea si tragerea la raspundere a celor responsabili pentru marcarea lucrarilor publice de pe strada Stirbei Voda.
  • Indemnam soferii sa respecte semnalele luminoase ale ambulantelor, pompierilor si ale altor utilitare de real interes public. Observam cu ingrijorare ca din cauza abuzului de coloane oficiale, autovehiculele care salveaza vieti incep sa fie ignorate. Pot muri oameni din cauza iresponsabiltatii unor demnitari care cred ca timpul lor e prea important ca sa stea cu noi in trafic. Trafic pentru care nu ofera solutii.
  • Solicitam autoritatilor sa nu mai abuzeze de resursele Politiei Rutiere, stiut fiind faptul ca o mare parte din timpul de teren al acestora este dedicat insotirii si dirijarii traficului pentru coloanele oficiale.

Politistul Bogdan Cosmin Gigina (28 de ani) a decedat marti seara, la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, unde a fost transportat dupa ce a cazut cu motocicleta intr-o groapa de pe bulevardul Stirbei Voda din Capitala.

Seful Serviciului de Presa al Politiei Capitalei, Diana Sarca, a declarat dupa producerea accidentului ca groapa in care a cazut politistul cu motocicleta era semnalizata, in zona avand loc lucrari la carosabil. Sarca a precizat ca politistul se afla in misiune si se indrepta catre o zona in care ar fi urmat sa fluidizeze circulatia.

Procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti au deschis un dosar pentru ucidere din culpa, caz in care au cerut informatii de la firma care executa lucrarile, urmand sa verifice daca groapa era bine semnalizata, a anuntat agentia Mediafax, care citeaza surse judiciare.

Politia Capitalei a recunoscut abia joi ca politistul mort in accidentul de marti seara asigura fluidizarea traficului pentru coloana oficiala a viceprim-ministrului Gabriel Oprea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23414 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    In scurt timp 100000 (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:17)

    Martinezu [utilizator]

    Un caz revoltator care dezvaluie mizeria societatii noastre , inca o data.
    Am urmarit aseara cu mare interes pe seful de sindicat al politistilor, raspunzind la intrebarile lui Prelipceanu ( Digi 24) legate de legalitatea coloanei oficiale a ministrului Oprea.
    Am inteles de ce oamenii, martori ai mizeriilor lui Oprea tin sa ramana anonimi.
    Seful sindicatului , mai ca nu a spus ca politistul mort este fraier ca nu a vazut groapa. A vorbit fara incetare vreo 10 minute cu un debit verbal greu de intilnit ( poate doar Vadim il intrecea uneori) despre orice dar nu a spus nimic. Vorbea despre mazga, ploaie, echipament, cum oamenii lui au ajutat si sarit la niste accidente, cum politistii acorda primul ajutor....
    Asta este liderul de sindicat deci.
    Oameni buni din politie!!!. A venit vremea sa ii dati un sut in chipiu astuia si sa il trimiteti sa dirijeze circulatia in vreun virf de deal.
    Voi v-ati ales un lider de sindicat care apara ministrul????Si voi muriti pe strazi in slujba lor personala????Pina cind?
    • +26 (26 voturi)    
      pupincurism la maxim (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:39)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      am vazut si eu discutia.mai rar asa pupincurism la adresa lui Oprea ca la seful sindicatului politistilor!!!
      • +4 (4 voturi)    
        oare cat o fi incasat? (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:26)

        Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        halatul, cat e halatul??!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, toti il urasc acum pe Oprea (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 11:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      10.000 la ora 11
  • -29 (31 voturi)    
    nu mor caii cand vor cainii (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:28)

    Gigel [anonim]

    Petitiile "prin corespondenta" nu sunt valabile, mai ales pt ca softurile se pot falsifica usor. Au fost de 10 ori mai multe "semnaturi" in cazul violului din Vaslui, fara sa fie luate in consideratie.
    V-ati pus ca niste golani pe Oprea, fara sa aveti macar un capat de acuzare valid, doar pt ca nu a dat guvernul jos.
    • +21 (21 voturi)    
      ai gresit citatu. (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:46)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      nu e cu cai, e cu porci.
      • +13 (13 voturi)    
        am semnat impotriva burdihanului (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        de porc uneperist...ashtia sunt ca raia iudemere..NU trebuie lasati sa continue in politica....
    • +19 (19 voturi)    
      Alo,tov gradu ,mai usor ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:51)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Ba Ionescu ,ba Gigel ,bre tov. gradu nu-l mai apara asa vehement pe Sefu' Oprea ,ca mai mult rau ii faci !
      Noi intelegem ca ai nterese personale sa ramana Sāfu' Oprea, la conducere,dar nici chiar asa...
      A gresit ,a incalcat legea , sa fie demis !
      Intelegi bā tablagiule?!
    • +8 (8 voturi)    
      nicio problema (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Ne oferim sa semnam petitii si pe hartie, spre exemplu la Universitate. Daca se gasesc voluntari care sa stea acolo sa stranga petitii, eu ma duc cu toata familia sa o semnez.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu trebuie cap de acuzare (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 2:33)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Se vede din avion ca e porcalan.
    • 0 (0 voturi)    
      GABRIEL OPREA (Luni, 26 octombrie 2015, 13:03)

      POP IOAN [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Uitati-va ce ochii are....OPREA
  • +8 (10 voturi)    
    Generalul interesului propriu! (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:58)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Individul numit "general al interesului national" nu are ce cauta in functiile detinute; submediocru, dubios,in esenta un agent al PSD.L-as intreba: in 2012 cand a pus umarul la daramarea guvernului Ungureanu,spre compromiterea durabila a Romaniei, tot interesul national a aparat?
  • +13 (13 voturi)    
    "general" unde ? (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:05)

    Eusebiu [anonim]

    Acest animal de trista amintire, Oprea, nu are ce cauta in nicio functie publica pentru ca:
    - este inapoiat mintal, chestiune evidenta si pentru un copil de gradinita
    - scolile domniei sale sunt FALSE
    - este un infractor - de unde are bani si proprietati imobiliare acest domn ? Daca le-a obtinut legitim, avem dreptul sa stim exact ? DA ! Stim exact ? Nu !
    - este inconjurat de militieni si securisti care il tin in acea postura si patroneaza un sistem de care Romania trebuia sa fi scapat in 1989
    - este implicat in Mineriade - dovezi online
    - si-a obtinut ilegal si imoral gradul de general, facand de rusine uniforma armatei romane si valorile in care toti militarii ar trebui sa creada - si evident ca nu mai crede nimeni din cauza unor astfel de mizerii umane

    Romania, trezeste-te !
  • +13 (13 voturi)    
    Cine e Oprea asta ? (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:19)

    Marius [anonim]

    Cum a ajuns acest nimeni sa capteze atata atentie si sa aiba o oarecare importanta ?
    • +9 (9 voturi)    
      Simplu (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:15)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Metoda Ponta, devii carpa unora...
    • +5 (5 voturi)    
      Dacă omoară oameni ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:23)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Așa a captat atenția.Știe cineva ceva bun făcut de Gabriel Oprea?
      • +2 (2 voturi)    
        ba da (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:34)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        Cum sa nu, l-a facut doctor pe Ontanu! S-a uitat la el si i-a zis: frate, esti la fel de tampit ca mine, hai sa te fac si pe tine doctor! Au desfiintat in societatea romaneasca orice urma de respect pentru munca cinstita, pentru intelectualii adevarati, tot prostul votant viseaza sa fie un oprea intr-o zi!
    • +4 (4 voturi)    
      Cine e Oprea? (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:28)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Un personaj mediocru, pe care dom' Băsescu (potrivit unor „merite” numai de el știute) l-a făcut general și l-a lansat în politica cea mare.
      Un personaj mai mult decât dubios care, cu partidulețul lui de debara, face și desface majorități, funcție de... „interesul național” (cum altfel, coane Fănică?)
      Un personaj abject care, devenit autorul moral al
      morții tragice a unui subaltern, nu e în stare să-și asume răspunderea, tăcând ca mortul în păpușoi.
      Mare bărbat, mare om!
  • +6 (6 voturi)    
    semnarea Petitiei! (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:31)

    vasile [anonim]

    eu unde semnez, sunt de acord cu initiativa propusa, pentru demiterea acestui individ care este mai rau decit ponta, sa plece amindoi,
    • 0 (0 voturi)    
      Iată link-ul! (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:31)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      http://www.petitieonline.com/demisia_oprea_incetai_abuzul_de_coloane_oficiale
    • 0 (0 voturi)    
      http://www.petitieonline.com/forum/146400/start/82 (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 7:42)

      eu unde semnez [anonim] i-a raspuns lui vasile

      http://www.petitieonline.com/forum/146400/start/825
  • -4 (6 voturi)    
    O vrajeala (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:51)

    Catalin [anonim]

    EU zic sa cereti si transparentizarea situatiilor cand OBAMA merge cu coloana OFICIALA . De exemplu eu am vazut ca a fost cu o coloana oficiala la UN RESTAURANT unde a cumparat mancare pentru angajati . Cred ca trebuie sa i se ceara demisia . Cea mai tare motivare mi se pare asta - din cauza abuzului de coloane oficiale soferii nu mai acorda prioritate ambulantei/pompierilor .
    WHAT THW FUCK de aia nu se dau anumiti soferi cretini din drumul salvatorilor ? Din cauza abuzului de coloane oficiale sau din cauza faptului ca ori sunt NESIMTITI ori efectiv nu au unde sa se dea ? Stau si ma intreb daca politistul facea parte din coloana Presedintelui tot asa urlau PROPAGANDISTI ?
    • +4 (4 voturi)    
      Ce-i permis Cezarului, nu-i permis magarului! (Vineri, 23 octombrie 2015, 17:48)

      george [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Nu vorbesc despre prostia cu comparatia dintre Obama si Oprea, nu merita!
      Daca facea parte din coloana presedintelui, nu urlau propagandistii, fiindca presedintele are dreptul la coloana oficiala!
      • -3 (5 voturi)    
        Partial corect (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:03)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui george

        Pe langa primi patru oameni in stat si orice ministru are dreptul la coloana oficiala adica antemergator si inchizator , daca are vreo urgenta . Chiar si ministrul culturii daca dovedeste ca are o urgenta i se poate pune la dipozitie antemergator si inchizator . Ramane de vazut daca Oprea a avut o urgenta sau nu . Iar asta o stiu doar cei care au organizat deplasarea . Altfel , e de tot rasul sa spui ca Oprea se grabea sa ajunga la restaurantul Mi care e apropae de Lutherana sau ca se grabea spre casa cand el sta in Ilfov . Dupa sensul din care venea si sensul unde mergea e posibil sa vrut sa ajunga la Palatul Cotroceni . Pentru ca restaurantul Mi si casa lui sunt in alta directie .
        • +5 (5 voturi)    
          Exact, El Heneral se grabea la latrina (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 2:36)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          Ca-i cazuse greu masa la restaurant sau o fi fost bahlit vinul. Greu de crezut, porcii mananca orice si le place bautura, inclusiv poshirca.
  • +1 (1 vot)    
    Demisia de "neonoare"! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:51)

    EllenaSt [anonim]

    Daca e adevarat ca Domnul Gabriel Oprea venea cu coloana oficiala de la un restaurant din Baneasa, atunci trebuie sa plece urgent din functiile detinute! Cum nu a fost cale de intoarcere pentru politistul motociclist, asa trebuie sa fie si pentru "Domnul in General Doctor" ! Demisia!
  • 0 (0 voturi)    
    wolfmann422@gmail.com (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 13:58)

    wolfmann [anonim]

    Asemenea JEGURI sunt ”oamenii de bază/varză” care ne conduc! Săracă Țară Românească, multe mai ai de pătimit. Asemenea PERSONULITĂȚI nu merită nici măcar UN GÂND... Ipochimenul era obligat să demisioneze URGENT, marți dimineața la prima oră!! Se pare că mai sunt oarece zile de marți de numărat până să se vadă minunea!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce este inca in functie, acum?! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:26)

    doi_la_dreapta_doi_la_stanga [utilizator]

    Oprea este vinovat de abuz (coloana oficiala), abuz care a dus la moartea unui om, subaltern, politist.

    De ce este Oprea, in aceasta secunda, inca ministru al internelor ??!!

    Ce asteapta Ponta, sa se ceara singur afara ///? Pai atunci sa stea alaturi pana la capat, amandoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:24)

    Vivi [anonim]

    Sa fie tras la raspundere.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisie Oprea (Luni, 26 octombrie 2015, 8:47)

    ANGHEL MARIANA [anonim]

    Sa fie demis din functie, sa i se ridice gradele militare cu care s-a impopotonat fara merit si sa ii fie verificata si averea, ca sunt multe nereguli si in ograda astuia.
  • 0 (0 voturi)    
    demisie Gabriel Oprea (Luni, 26 octombrie 2015, 12:06)

    Corneliu [anonim]

    O dovada in plus ,ca clasa politica a creat o oligarhie abjecta,care isi permite sa sfideze populatia unei tari.Generalul oprea (cu o nu cu O ,pentrru ca O vine de la OM,ceea ce nu il defineste,pe,,DOCTORUL,,impostor),aparatorul INTERESULUI NATIONAL,ONOAREI,CINSTEI,are un stil propriu de interpretare a intelesului acestor termeni,respectiv -SATISFACEREA TUTUROR PRETENTIILOR PERSONALE ,GRANDOMANIE,SFIDAREA UNEI NATIUNI. AMURIT UN OM!!!i Generale,acum cateva minute ,ai mai sustinut o teza de doctorat.Dupa o tacere de sase zile ai vorbit fara sa spui nimic!! DEMNITATE?Poate ca daca ai demisiona,ai sterge putin din rusinea pe care trebuie sa o induram ca natiune,pentru ca avem un astfel de ministru.DEMISIA!!!