Proiect al Ministerului Dezvoltarii: Amenzi de pana la 500 de lei pentru calatorii gasiti fara bilet in mijloacele de transport in comun

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2015, 19:35 Actualitate | Esenţial


Autobuz RATB
Foto: RATB
Cei care calatoresc fara bilet in mijloacele de transport in comun ar putea fi amendati cu sume cuprinse intre 100 si 500 de lei, potrivit proiectului Legii serviciului de transport public de calatori, pus in dezbatere publica pe site-ul Ministerului Dezvoltarii, informeaza Mediafax.

"Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 lei la 500 lei, persoanele fizice care calatoresc cu mijloacele de transport public fara titlu de calatorie valabil, care refuza sa prezinte organelor de control titlul de calatorie, care au un comportament inadecvat sau care deterioreaza mijloacele de transport", se arata in proiectul de act normativ.  

Proiectul mai prevede infiintarea Asociatiei metropolitane de transport Bucuresti-Ilfov (AMTBI), in urma desfiintarii Autoritatii Metropolitane de Transport Bucuresti, infiintate in 2011, si a Companiei de Transport Metropolitan Bucuresti - Ilfov (CTMBI).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5504 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    ministerul “dezvoltarii" (Duminică, 18 octombrie 2015, 19:56)

    ouyang [utilizator]

    se ocupa de dat amenzi. ce altceva ar putea “dezvolta” decat sa mai ia niste bani din buzunarul oamenilor. nu e ca si cum ar fi ceva de dezvoltat si facut concret in tara asta. nu pot “dezvolta” cum sa ia banii hotilor prinsi si condamnati de justitie. trebuie data amenda mai mare amaratilor ce fenteaza biletele fiind binestiut de toata lumea ca astia au portofelul prea plin de bancnote mari si le e greu sa scoata maruntisul de bilet.
    • 0 (2 voturi)    
      Amenzi! (Luni, 19 octombrie 2015, 9:48)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      Da, domnule ouyang, deoarece multi calatori nu prezinta abonamentul ca ei circula de 50 de ani cu autobuzul, ei nu isi cumpara cartela/ bilet pt ca au uitat, au fost grabiti, ei au nu stiu ce functii, etc.

      Prin amenzi usturatoare cumintesti lumea. Ori amenzi, ori cu bata. Nu platesti, valea din autobuz, ia-o la pas.
    • 0 (2 voturi)    
      Ca sa fim cinstiti (Luni, 19 octombrie 2015, 9:58)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Statisticile spuneu ca doar 2% dintre calatori platesc pentru calatorie. Ceilalti sunt "categorii favorizate" care primesc acele calatorii gratis sau blatisti.

      Pai in situatia asta ce sa imbunatatesti in parcul de utilaje RATB? Si asa traficul e cum e si ala nu tine de ei, mai sifoneaza unii si putinii bani din buget si nici nu au cu ce sa ii acopere pentru ca nu vand bilete.

      In ritmul asta o sa bage abonamentul in impozit pentru toata lumea.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 19 octombrie 2015, 10:50)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Nu amenzile sunt solutia ci daca nu ai bilet nu urci, ca la metrou, este atat de simplu!!! Evident ca tb dezvoltata o intreaga retea in spate ca sa poata oamenii sa isi cumpere bilete, asta at tb sa faca ministerul sau regia sau cine se ocupa de transport!
    • +1 (7 voturi)    
      tipic miticesc (Luni, 19 octombrie 2015, 10:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Mersul cu mijloacele de transport in comun fara bilet reprezinta FURT. iar cei care sunt scandalizati de amenzi ... isi cam dau arama pe fata. Asta e romanica din ziua de azi... romanul ar vrea conditii in autobuza ca-n Paris, dar cu costul biletului la 25% si fara controale la bilete...
    • 0 (0 voturi)    
      si cu un politist (Luni, 19 octombrie 2015, 16:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      Dar nu mai au loc in autobuze 2-3 controlori si un politist ca sunt rea aglomerate...
  • +19 (27 voturi)    
    CINE DREAQU... (Duminică, 18 octombrie 2015, 20:01)

    schroedinger [utilizator]

    Mai este si Ministerul Dezvoltarii? Asta este dezvoltarea? Dam amenda! Nu imbunatatim, nu construim, dar dam amenzi!
    Sictir!
  • +17 (25 voturi)    
    da, da, da (Duminică, 18 octombrie 2015, 20:02)

    c# [anonim]

    poate sa fie si amenda 1.000.000 Euro, daca smecherii si romii nu patesc nimic.
    Acum cateva zile am vazut un pustan cu telefon ultimul racnet cum a sfidat controloarea si s-a dat jos la Afi Mall.
    Fapte nene, nu legi, ca ne-am cam saturat de vorbe si hotie!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 octombrie 2015, 21:26)

      [anonim] i-a raspuns lui c#

      • +1 (1 vot)    
        sigur (Luni, 19 octombrie 2015, 10:54)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

        drepturile cetateanului pin la cer, si dupa aia pretentii de conditii decente...

        oare bizonul ala daca era prins fara bilet in Viena, Londra, Paris, sau orice caputala de tara decenta, isi mai permitea sa sfideze controlorul?

        Da' in romanica asha v-a invatat antena 3, ca aveti dreptul sa faceti orice, statul tre sa va asigure de toate, iar cind asta nu se intimpla, basescu e de vina.
  • +22 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 octombrie 2015, 20:11)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      trebuie schimbata legea (Luni, 19 octombrie 2015, 1:16)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui

      de ce sa nu te poata retine un controlor daca te afli intr-un mijloc de transport aflat in proprietatea regiei? e vb de incalcarea dreptului la proprietate, daca eu prind pe unu la mine in casa il pot retine pana vine politia.
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte interesant (Duminică, 18 octombrie 2015, 20:13)

    danielcoil [utilizator]

    ei cer sanctiuni pentru cei care nu platesc, intr-o oarecare masura sunt deacord, dar pentru cei care platesc, ei ce ofera, autobuze infecte in special vara, soferi mitocani care conduc aceste autobuze de parca ar cara cartofi la piata si nu oameni si lista cu probleme ar putea continua la nesfarsit. |Poate ar trebui sa va concentrati in a rezolva problemele reale ale acestui transport in comun si dupa aceea sa va ginditi la sanctiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    boala romanului-vorba multa! (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:10)

    Natasa [utilizator]

    Ministerul Dezvoltarii va dezvolta si transportul in comun sau ramanem cu aceleasi jeguri de tramvaie si autobuze care vin aiuristic si nu te poti baza pe ele?? Ca lumea sa plateasca si sa poti verifica cine are abonament, trebuie sa se urce prin fata! Ca sa se urce prin fata trebuie autobuze/tramvaie suficiente si care sa vina la ora fixa, asa cum se intampla in orice oras civilizat din lumea asta. Ca lumea sa se dea jos din masina personala si sa se urce in transportul in comun e nevoie sa fie decent, curat, punctual. Ministerul ala destept are vreun plan in acest sens sau doar latra la stele si ameninta cu amenzi? Asta e precum ministerul invatamantului, copiaza de la altii examenele sau data de incepere a anului scolar si crede ca le-a rezolvat pe toate!
  • 0 (2 voturi)    
    degeaba (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:28)

    Itsoc [anonim]

    zilnic in mijloacele de transport din Bucuresti vad cum cetatenii romani sunt amendati in timp ce cetatenii de etnie tiganeasca precum si romanii tiganizati sunt "sariti" de controlori.
    pe vremuri, inainte sa realizez discriminarea, plateam mereu acum nu mai platesc deloc.
    ultima oara cand am fost "prins" (nu am platit nicio amenda,evident, caci nu m-am legitimat) i-am intrebat pe controlorii lui peste de ce tintesc cu precadere femeile si tinerii in tramvai si pe langa "muncitorii" cu berea intre picioare si pe langa tigani trec. mi s-a raspuns ca nu e treaba mea, drept pentru care le-am dat buie milet si C.I si mi-am vazut de treaba mea in drum spre munca.
    Deci bla bla ministerul dezvoltarii, bla bla ratb, bla bla controlori!
  • +4 (4 voturi)    
    domne de acord.... (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:35)

    liviu_ [utilizator]

    500-1000 amenta
    100-200 abonamentul pe luna
    DACA....
    avem si servicii pe masura...
    aer conditionat in TOATE mijloacele de trasport. orar care SA SE RESPECTE! conditii decente (nu vin 2 in 2 minute si apoi 30 minute pauza... nu vine autobulu si singuru lor unde mai poti sa te urci e pe el etc....)

    cere in functie de ce oferi...
    si ... um zicea si unu mai sus... controalele sunt 0.... sa vedem noi cum amendeaza controlorii oamenii fara bilet din ferentari...
    in ratb numai prositi sunt prinsi fara bilet ca daca esti smecher nu iti face nimeni nimic... am vazut cazuri de ambele parti...
    • 0 (0 voturi)    
      100-200 abonamentul? (Luni, 19 octombrie 2015, 8:28)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa fim seriosi, sunt capitale in Europa unde e abia pe la 100 cu tot cu metrou. Unele mai la Vest de noi. Deci despre ce vorbim aici? La noi numai metroul e 70 de lei. O aberatie.
  • -1 (5 voturi)    
    imbecili (Duminică, 18 octombrie 2015, 23:07)

    verdeata [anonim]

    in loc sa faca transportul public gratuit si piste speciale pentru a incuraja oamenii sa abandoneze automobilul propriu, ei cresc amenzile. Atat ii duce capul.
    • +1 (1 vot)    
      transport public gratuit? (Luni, 19 octombrie 2015, 11:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

      In cite orase mai stii sa fie transport public gratuit?!?
      Gratuit nu inseamna ne platit, ci platit de primarie din taxe. Plus ca... avind trasport public gratuit incurajezi tot felul de pierde-vara sa se plimbe cu autobuzul de-aiurea, marind numarul de calatori in mod gratuit.
  • +4 (10 voturi)    
    TRANSPORT GRATUIT (Duminică, 18 octombrie 2015, 23:28)

    andrey23 [utilizator]

    In tarile civilizate se discuta despre GRATUITATE PT A INCURAJA TRANSPORTUL IN COMUN. Daca desfiintezi sutele de tonete pt bilete, cu vanzatori, costuri de intretinere, cartele, controlori etc, ramai cu cheltuieli minime si un oras mai putin blocat de masini.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Duminică, 18 octombrie 2015, 23:43)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui andrey23

      In tarile civilizate toate tonetele de bilete sunt inlocuite de automate pentru reincarcare si eliberare cartele.
      ratb-ul e la vreo 200 de ani distanta de europa.
    • 0 (0 voturi)    
      sigur (Luni, 19 octombrie 2015, 11:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andrey23

      Visul umed al ormanului, sa dea statul de toate gratuit.... Gratuitul asta vine tot din taxe si impozite, plus ca incurajezi tot felul de peride-vara sa se dea toata ziua cu autobuzul sau metroul de plictiseala...
  • +2 (2 voturi)    
    Aiure (Luni, 19 octombrie 2015, 10:43)

    Bogdan [anonim]

    Asa se intampla cand fac proiecte unii care nu au mai mers cu autobuzul din scoala primara.
    Ia sa vina ei cu RATB-ul la serviciu vreo 2 luni si apoi sa propuna proiecte.
    Eu nu am vazut tigani sau oameni ai strazii amendati. Si aia sunt principala problema, pentru ca fac scandal si miros urat, alungand calatorii care ar vrea sa fie corecti.
    Desigur ar trebui aer conditionat si curatenie. Dar de obicei mizerie fac fix aia care nu platesc biletele.
    Solutia e simpla, te urci pe la sofer, validezi, pleaca autobuzul, nu validezi sta in statie si cheama politia.
    Dupa o saptamana de la aplicare, metoda va da roade.
  • +1 (1 vot)    
    dar si curaj (Luni, 19 octombrie 2015, 13:28)

    costin [anonim]

    Bine, bine, dar mergem si noi sa dam amenzi si la oamenii care circula fara bilet in mod evident? Ca daca nu ar exista copii de liceu si tineri decenti (care par decenti din port si vorba), bravii "inspectori" nici nu s-ar mai urca in autobuze, ca si asa nu ar intreba pe nimeni de bilet.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 octombrie 2015, 13:50)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    amenda transportatorilor (Luni, 19 octombrie 2015, 15:05)

    jackalphonse [utilizator]

    pentru suprapopularea mijloacelor de transport prin metode mizerabile, in care isi regleaza frecventa autobuzelor astfel incat acestea sa fie ticsite cu oameni.
    de semenea, amenda pentru lipsa conditiilor decente de transport: aer conditionat, curatenie, o viteza rezonabila, punctualitate etc.
  • +2 (2 voturi)    
    ministerul "dezvoltarii" da amenzi sau dezvolta (Luni, 19 octombrie 2015, 15:10)

    jackalphonse [utilizator]

    eu credeam ca se ocupa cu proiecte, cu idei, nu cu amenzi:))
    In lipsa de activitate se ocupa cu orice. Credeam ca acest minister se ocupa cu un sistem de taxare bun: intrarea se face numai pe la sofer, care verifica compostarea biletului (nu vanzarea). Nu este posibil? Pai nu este posibil pentru ca ministerul asta inchide ochii la faptul ca autobuzele circula ca niste saci cu carttofi dotate cu roti. In loc sa mareasca frecventa autobuzelor, le lasa sa circule numai daca sunt pline ochi din a doua statie.